Kan Grubuna Göre Beslenme

Düzenle
 DERS KİTABI CEVAPLARINA BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ! 

Kan Grubuna Göre Beslenme 

Kan grubuna göre beslenme son dönemde moda diyet eğilimleri içinde yer alan diyet türlerinden bir tanesi… Bu beslenme düzeninin oluşturulmasında en büyük etken her kan grubuna özel besin maddelerinin bulunması ve bazı maddelerin farklı kan grubundaki kişilere zararlı olduğu düşüncesidir. Kan grubuna göre beslenme düzeninin ortaya çıkışı ise bayağı eskilere dayanmaktadır. Tarihi 1840’lara dayanan bu beslenme şekli, bilimsel olarak kesinliğe ulaşmadığı için beslenme uzmanlarınca ve doktorlarca çok da önerilmeyen bir diyet programı olarak değerlendirilmektedir. Kan grubuna göre oluşturulan beslenme düzeninde, her kan grubuna özel yararlı ve zararlı yiyecek grupları oluşturulduğu bilinmektedir. A, B, AB, O kan gruplarına özel hazırlanmış diyet programında yenilmesi ve yenilmemesi gereken yiyecek grupları listelenmiştir.


1.1.A Kan Grubuna Sahip Kişiler İçin Beslenme ve Egzersiz Programı

Kan Grubuna Göre Beslenme
Kan Grubuna Göre Beslenme

1.1.1.A Kan Grubuna Sahip Kişilere Yararlı Olarak Belirtilen Yiyecekler: Doğal ve organik besinlerin bu kan grubuna mensup kişiler için büyük önem taşıdığı belirtilmektedir.
En önemli besinler: Sebzeler.
Sebzelerin tüketim şekli: Hem çiğ hem de pişmiş.
Tavsiye edilen en önemli sebze: Sarımsak
Tavsiye edilen meyveler: Vişne, erik, greyfurt
Tavsiye edilmeyen meyveler: Tropik kökenli meyveler

Diyet Listesinde Bulundurulması Gereken Besinler: Mercimek, mantar, soya fasulyesi, kahve (günde iki fincanı geçmeyecek şekilde), yeşil çay, muz, mandalina, portakal, limon, tahıl (buğday yerine pirinç), somon, mezgit, ton balığı gibi balık türleri (haftada 2-3 kez, haşlama ya da fırında), havuç, bal kabağı, ıspanak, tatlı patates, zeytinyağı, soğan, çam fıstığı, haftada iki yumurta.

1.1.2. A Kan Grubuna Sahip Olan Kişilere Zararlı Yiyecekler:�Diyet Listesinde Bulundurulmaması Gereken Besinler: Kırmızı et ve tavuk, beyaz etli balıklar, süt ve süt ürünleri. (Mide asitlerinin azlığı nedeniyle çektikleri sindirim problemleri bu kan grubundaki kişiler için süt ürünlerinin mümkün olduğunca az tüketilmesi gerektirmektedir.) buğday, buğday kepeği, mısır nişastası, buğdaydan yapılmış ve yüksek proteinli ekmekler, domates, kızarmış sebzeler, portakal, portakal suyu, gazlı içecekler (soda ve maden suyu dâhil)

1.1.3 A Kan Grubuna Sahip Olan Kişilere Özel Egzersizler: A kan grubuna sahip olan kişiler için tavsiye edilen egzersizler: esneme hareketleri, yüzme, tempolu ve hızlı yürüyüş, aerobik, dans.

1.2. B Kan Grubuna Sahip Kişiler İçin Beslenme Ve Egzersiz Programı

1.2.1. B Kan Grubuna Sahip Kişilere Yararlı Olarak Belirtilen Yiyecekler: B kan grubuna sahip kişiler için hem etçil hem de otçul beslenmenin büyük önem taşıdığı belirtilmektedir.
En önemli besinler: Yabani Hayvan Etleri ve Süt ürünleri
Tavsiye Edilmeyen Et Grupları: Beyaz Et ve Tavuk
Tavsiye Edilen Balık Türleri: Alabalık, sardalye, levrek
Tavsiye Edilen Meyveler: Muz, karpuz, üzüm, erik, vişne, incir, ananas
Tavsiye Edilen Sebzeler: Fasulye, patlıcan, havuç, patates, maydanoz, karnabahar, lahana, kereviz, havuç, yeşillikler
Diyet Listesinde Bulundurulması Gereken Besinler: Hindi eti (Tavuk ve balık yerine), süt, taze yumurta, peynir, ceviz, zeytinyağı, pirinç, buğday, yulaf, kahve, bitki çayları (özelikle yeşil çay).1.2.2. B Kan Grubuna Sahip Kişilere Zararlı Olarak Belirtilen Yiyecekler: Diyet Listesinde Bulundurulmaması Gereken Besinler: Tavuk eti, dondurma, kabuklu deniz ürünleri, Hindistan cevizi, domates salçası, çavdar, susam, mısır.

1.2.3. B Kan Grubuna Sahip Kişilere Özel Egzersizler: �Tırmanma, aerobik, yüzme, bisiklet, golf, tenis

1.3. AB Kan Grubuna Sahip Kişiler İçin Beslenme Ve Egzersiz Programı

AB kan grubuna mensup kişilerin kesinlikle tüketmemesi gereken besinler arasında deniz ürünleri gelirken hindi ve keçi eti en yararlı besinler arasında yer almaktadır.

1.3.1. AB Kan Grubuna Sahip Kişilere Yararlı Olarak Belirtilen Yiyecekler:

En yararlı besinler: Yoğurt, beyaz peynir, eski kaşar, keçi sütü ve peyniri, koyun sütü ve peyniri.
Tavsiye Edilen Sebzeler: Brokoli, sarımsak, kereviz, soğan, marul, semizotu, çiğ ıspanak, karalâhana, salatalık, patlıcan, kırmızı pancar, beyaz lahana, deniz lahanası, maydanoz, havuç, pazı, yeşil yapraklı sebzelerin hepsi, börülce, fasulye, ayçiçeği çekirdeği, her çeşit biber, turp, enginar.
Tavsiye Edilen Meyveler: Greyfurt, incir, üzüm, vişne, kiraz, limon, mürdüm eriği, yerelması, ananas, karpuz.
Diyet Listesinde Bulundurulması Gereken Besinler: Zeytinyağı, ceviz, ceviz yağı, zencefil, ginseng, yerfıstığı, papatya, kuşburnu, kimyon, yeşil çay, keten tohumu, yeşil mercimek, pekmez. İngiliz tuzu (magnezyum sülfat), koyun ve hindi eti hariç her tür et, deniz hayvanları, mısır ve ürünleri, çavdar, susam ve ürünleri, buğday, esmer buğday, yumurtanın beyazı.

1.3.2. AB Kan Grubuna Sahip Kişilere Zararlı Olarak Belirtilen Yiyecekler:

Diyet Listesinde Bulundurulmaması Gereken Besinler:
Hazır yiyecek ve içecekler, bayat yiyecekler, jelâtin, siyah çay, kahve, portakal ve suyu, nar ve suyu, aloe vera, dondurma, süt, tereyağı, gazlı içecekler ve midede gaz yapan bütün besinler, işlem görmüş kırmızı et, domates salçası, pul biber, börülce, her türlü biber, katı ve sıvı yağ, ay çekirdeği,
Tavsiye Edilmeyen Meyveler: Muz, avokado, portakal, nar, Hindistan cevizi,

1.3.3. AB Kan Grubuna Sahip Kişilere Özel Egzersizler: Bisiklet, yüzme, aerobik, dans

1.4. 0 (Sıfır) Kan Grubuna Sahip Kişiler İçin Beslenme Ve Egzersiz Programı

1.4.1. 0 (Sıfır) Kan Grubuna Sahip Kişilere Yararlı Olarak Belirtilen Yiyecekler: Eski Türk kültüründeki avcılık ve toplayıcılık yani hayvan avlayarak onun etini yeme alışkanlığı 0 grubu insanları için bire bir uyumlu görünmekte, bu yüzden bu grup için en faydalı yiyecekler arasında etler yer almaktadır. Bu kan grubuna sahip kişilerin hayatlarını et ağırlıklı beslenme ve yoğun hareket ile idame ettirmeleri gerektiği belirtilmektedir.
En yararlı besinler: Kırmızı et, kümes hayvanları, balık.
Tavsiye Edilen Sebzeler: karalâhana, ıspanak, brokoli, adzuki fasulyesi, börülce, enginar, kıvırcık, hindiba, lahana, biber, yeşil lahana, karahindiba, tatlı patates, bayır turpu, marul, maydanoz, zencefil, kabak, yosun, turp, kırmızı deniz otu.
Tavsiye Edilen Meyveler: Yaban mersini, muz, kiraz, mango, erik, incir, kuru erik.
Diyet Listesinde Bulundurulması Gereken Besinler: Deniz yosunu, deniz ürünleri, iyotlu tuz, karaciğer, kırmızı et, kalp, dana karaciğeri, biftek, kuzu, koyun, levrek, morina, dil balığı, tirsi balığı, tatlı su levreği, mersin balığı, alabalık, keten tohumu yağı, kabak çekirdeği, ceviz, essene ekmeği. Arnavut biberi, zerdeçal, köri, ananas suyu, mango suyu, kara kiraz suyu, soda, maden suyu, yeşil çay, meyve çayları (kuşburnu, dut, ıhlamur, zencefil, şerbetçiotu, karahindiba), uskumru, turna balığı, sardalye, kılıç balığı, sarı levrek, kavrulmamış kabak çekirdeği, ceviz.
Tüketilmesi Haline Kilo Aldıran Besinler: Tahıl, ekmek, baklagiller (kilo alımına yol açar), süt ve süt ürünleri, buğday, makarna,1.4.1. 0 (Sıfır) Kan Grubuna Sahip Kişilere Yararlı Olarak Belirtilen Yiyecekler: Diyet Listesinde Bulundurulmaması Gereken Besinler: Salam, sosis gibi karışık et ürünleri, süt ürünleri, zeytin ve keten yağı hariç rafine edilmiş yağlar, hazır turşu, dondurma, yer fıstığı, siyah çay, kahve, domates salçası, sirke, tatlandırıcılar
Tavsiye edilmeyen sebzeler: Karnabahar

1.4.2. 0 (Sıfır) Kan Grubuna Sahip Kişilere Özel Egzersizler: Ağırlık kaldırma, aerobik, yüzme

Kan Grubuna Göre Beslenmeye Dair Son Söz

Unutulmamalıdır ki burada verilen beslenme düzenine dair ayrıntılar, kan gruplarının genel özellikleri göz önünde bulundurularak oluşturulmuştur. Aileden gelen herhangi bir rahatsızlık, kişinin sahip olduğu rahatsızlıklar, beslenme düzenine dair alışkanlıkları, herhangi bir besin maddesine karşı alerjisi olup olmadığı kişilerin beslenme düzenini, kilo kontrolünü önemli ölçüde etkilemektedir. Kan grubuna göre beslenme düzeni oluşturmak isteyen kişiler, öncelikle şeker, tansiyon, hipertiroidi gibi hastalıkları olup olmadığını öğrenmeli, bu beslenme düzenini uygulamaya koymadan önce kesinlikle bir uzman görüşü almalıdır.

Kan grubuna uygun diyete göre et yemeyi bırakan bir kişinin kansızlık yaşayabileceği ya da etçil beslenmeye ağırlık veren bir kişinin kalp ve damar hastalıkları ile karşılaşabileceği unutulmamalıdır. En güzel beslenme şekli, vücudunuzun ihtiyacına göre beslenme şeklidir. Sağlıklı ve ideal kiloya ulaşarak güzel bir yaşam geçirmek için dengeli beslenme en başta gelmektedir. Besin maddelerinin bilinçsiz ve fazla tüketimi vücutta çeşitli hastalıklara yol açabileceği gibi yetersiz beslenme de vücut direncini düşürmekte ve depresyona davetiye çıkarmaktadır.

Hiç yorum yok

4. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

4. Sınıf Özgün Yayınları Türkçe Çalışma Kitabı Cevapları

4. Sınıf FenBil Yayıncılık Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Sevgi Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Meb Yayınları Trafik Güvenliği Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Dizin Yayınları Trafik Güvenliği Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Dizin Yayınları Trafik Güvenliği Çalışma Kitabı Cevapları

4. Sınıf Meb Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Koza Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Doku Yayınları Türkçe Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Doku Yayınları Türkçe Çalışma Kitabı Cevapları

4. Sınıf Tutku Yayınları Din Kültürü Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Yıldırım Yayınları Din Kültürü Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Yakın Çağ Yayınları Matematik Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Yakın Çağ Yayınları Matematik Çalışma Cevapları

4. Sınıf Dikey Yayınları Matematik Çalışma Cevapları

4. Sınıf Dikey Yayınları Matematik Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Lider Yayınları İngilizce Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Lider Yayınları İngilizce Çalışma Kitabı Cevapları

4. Sınıf Pantera Yayıncılık İngilizce Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Pantera Yayınları İngilizce Çalışma Kitabı Cevapları

4. Sınıf İnsan Hakları, Yurttaşlık ve Demokrasi Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

5. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

5. Sınıf MEB Yayınları İngilizce Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf Evrensel İletişim Yayınları İngilizce Çalışma Kitabı Cevapları

5. Sınıf Evrensel İletişim Yayınları İngilizce Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Matematik Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf Özgün Yayınları Matematik Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf Semih Ofset Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf Berkay Yayınları Sosyal Bilgiler Çalışma Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Türkçe Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Türkçe Çalışma Kitabı Cevapları

5. Sınıf Netbil Yayınları Din Kültürü Çalışma Kitabı Cevapları

5. Sınıf İlke Basım Yayınları Din Kültürü Çalışma Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Hz Muhammedin Hayatı Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Temel Dini Bilgiler Ders Kitabı Cevapları

6. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

6. Sınıf Türkçe Başak Yayınları Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf Türkçe Başak Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

6. Sınıf Matematik Mega Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf Fen Bilimleri Tuna Matbaa Yayınları Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Sevgi Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Sevgi Yayınları Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf İngilizce Ada Matbaa Yayınları Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf İngilizce Ada Matbaa Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

6. Sınıf Din Kültürü Dörtel Yayınları Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf Arapça Meb Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

7. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

7. Sınıf Türkçe Ez-De Yayınları Ders Kitabı Cevapları

7. Sınıf Türkçe Ez-De Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

7. Sınıf Matematik Gizem Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

7. Sınıf Fen Bilimleri Mevsim Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ada Matbaa Yayınları Ders Kitabı Cevapları

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ada Matbaa Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

7. Sınıf İngilizce Pantera Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

7. Sınıf İngilizce Pantera Yayıncılık Çalışma Kitabı Cevapları

7. Sınıf Din Kültürü Gün Yayınları Ders Kitabı Cevapları

8. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

8. Sınıf Türkçe Dörtel Yayınları Ders Kitabı Cevapları

8. Sınıf Türkçe Dörtel Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

8. Sınıf Matematik Öğün Yayınları Ders Kitabı Cevapları

8. Sınıf Fen Bilimleri Öğün Yayınları Ders Kitabı Cevapları

8. Sınıf İngilizce Tutku Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

8. Sınıf İngilizce Tutku Yayıncılık Çalışma Kitabı Cevapları

8. Sınıf İnkılap Tarihi Top Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

8. Sınıf İnkılap Tarihi Top Yayıncılık Çalışma Kitabı Cevapları

8. Sınıf Din Kültürü Gizem Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

9. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

9. Sınıf MEB Yayınları Biyoloji Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Fizik Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları İngilizce Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf İngilizce Teenwise MEB Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

9. Sınıf İngilizce Teenwise MEB Yayınları Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Kimya Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Matematik Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Sağlık Bilgisi ve Trafik Kültürü Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Tarih Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Temel Dini Bilgiler (İslam 1-2) Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf Mesleki Arapça Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları

9. Sınıf Müzik Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf Demokrasi Ve İnsan Hakları Ekoyay Yayınları Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf Proje Hazırlama Ders Kitabı Cevapları

10. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

10. Sınıf Tarih Ders Kitabı Tuna Yayınları

10. Sınıf Matematik Ders Kitabı Tuna Yayınları

10. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı BirYay Yayınları

10. Sınıf Kimya Ders Kitabı Tutku Yayınları

10. Sınıf Fizik Ders Kitabı Mega Yayınları

10. Sınıf Hz. Muhammedin Hayatı Ders Kitabı Ata Yayınları

10. Sınıf Biyoloji Açılım Yayınları Ders Kitabı Cevapları

10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Gün Yayınları

10. Sınıf İngilizce Ders Kitabı Dikey Yayınları cevapları

10. Sınıf İngilizce Çalışma Kitabı Dikey Yayınları cevapları

10. Sınıf Din Kültürü Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

10. Sınıf Arapça Korza Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

10. Sınıf Arapça Meb Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

11. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

11. Sınıf Akaid ve Kelam Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Felsefe Semih Ofset SEK Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Hz Muhammedin Hayatı Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Seçmeli Tarih Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları

11. Sınıf Biyoloji Nova Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Fizik Netbil Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf İnkılap Tarihi Top Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Kimya Dikey Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Dil ve Anlatım Yıldırım Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf İleri Temel Matematik Ders Kitapları Cevapları

11. Sınıf Türk Edebiyatı Ekoyay Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

12. Sınıf Hz Muhammedin Hayatı Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Matematik Nova Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Matematik Dikey Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Mantık Cem Veb Ofset Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Türk Edebiyatı Lider Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Coğrafya Lider Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Dil ve Anlatım MHG Yayınları Cevapları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Çağdaş Türk ve Dünya Tarihi Top Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Temel Düzey Matematik Gezegen Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Trafik ve İlkyardım Semih Ofset Yayınları Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 5. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 6. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 7. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 8. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 9. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 10. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 11. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 12. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, Türkçe Ders Kitabı Cevapları, Matematik Ders Kitabı Cevapları, Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları, İngilizce Ders Kitabı Cevapları, Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları, Din Kültürü Ders Kitabı Cevapları, Müzik Ders Kitabı Cevapları, Arapça Ders Kitabı Cevapları, İnkılap Tarihi Ders Kitabı Cevapları, Fizik Ders Kitabı Cevapları, Kimya Ders Kitabı Cevapları, Biyoloji Ders Kitabı Cevapları, Tarih Ders Kitabı Cevapları, Türkçe Ders Kitabı Cevapları, Coğrafya Ders Kitabı Cevapları, Almanca Ders Kitabı Cevapları, Felsefe Ders Kitabı Cevapları, Türk Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları, Dil ve Anlatım Ders Kitabı Cevapları, Hz Muhammedin Hayatı Ders Kitabı Cevapları, Akaid ve Kelam Ders Kitabı Cevapları, Proje Hazırlama Ders Kitabı Cevapları, Mesleki Arapça Ders Kitabı Cevapları, Temel Dini Bilgiler Ders Kitabı Cevapları, Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Cevapları, Trafik ve İlkyardım Ders Kitabı Cevapları, Mantık Ders Kitabı Cevapları

Blogger tarafından desteklenmektedir.