Havyar Nedir, Havyar Çeşitleri ve Faydaları Nelerdir?

Düzenle
 DERS KİTABI CEVAPLARINA BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ! 
Havyar Nedir, Havyar Çeşitleri ve Faydaları Nelerdir?
Havyar denince akla ilk gelen şey balık yumurtası olmakla birlikte, aslında tam karşılığı bu değildir. Havyar, Acipenseriformes sınıfına bağlı Polyodontidae ve Acipenseridae ailesi (mersin balığı olarak da bilinir) üyelerinin yumurtalarıdır. Değerli, seçkin ve yüksek fiyatlarla satılan havyar, genellikle taze olarak tüketilmektedir. Mersin balığı çeşitlerinin yumurtalarına tuz ile yapılan proseslerin sonrasında elde edilen havyarlara, kimi zaman pastörizasyon işlemleri uygulansa da, bu işlemler sonucu hem besin değeri hem de lezzet kaybı oluşur.

Mezelerin ve salataların besin değerini de arttıran havyar, bazen uygun ekmek türleri üzerine de sürülebilir ve kanepeler şeklinde tüketilebilir. Havyar, içerdiği bol miktarda besin elementleri ile kolay bozulabilen, dayanıksız bir besin türüdür. Bundan dolayı tüketilene kadar mutlaka buzdolabından saklanmalı ve kısa sürede tüketilmelidir. Pastörizasyon işlemine tabi tutulan havyar ise, taze havyardan yapı olarak daha farklıdır ve daha dayanıklıdır. Günlük B12 vitaminini karşılamak için bir tatlı kaşığı havyar yeterli olabilir, ancak kişinin ihtiyacından çok daha fazla tuz ve kolesterol almasına da sebep olabilir. Havyar, aynı zamanda yağ ve protein bakımından da oldukça zengin bir besindir.

Havyar
Havyar Çeşitleri Nelerdir?
Sterlet, Beluga, Servuga ve Ossetra olarak dört farklı çeşidi bulunan havyar türleri arasında en değerli olanı Beluga yani siyah havyardır. Beluga havyarı, Hazar Denizi’nde yaşamlarını sürdüren ve Karadeniz’de varlığı ciddi derecede tehlike altında olan huso huso adındaki mersin balığı türünün yumurtalarından (siyah renkli) elde edilir. Aşırı derecede iri ve yumuşak yapısı, bu havyarı değerli yapan özellikler arasında ilk sırada yer alır. İran, Kazakistan, Türkmenistan, Rusya ve Azerbaycan, en önemli üretici ülkelerdir. Beluga fiyatlarının kilo başına 7 ile 10 bin dolar arasında olması, bu havyar çeşidinin neslinin tükenmesine yol açmaktadır. 

Acipenser Ruthenus (Latince) adlı balıktan elde edilen sterlet havyarı ise, daha çok İran ve Rusya’da üretilen gri siyah, soluk gümüş arası renklerde olan bir havyar çeşididir. Siyah havyara oranla daha uygun fiyata satılmaktadır. Genellikle Acipenser Guldensteadti türünden çıkarılan Ossetra havyarı ise, kahverengi tonlarındaki renk yapısı ve orta ölçekli boyu ile bilinmektedir. 4 havyar çeşidi arasında Servuga havyarından daha önde olduğu kabul edilen bir havyar türüdür. Mersin balığı türlerinin Türkiye’de alınması, satılması, avlanması ve taşınması, nesli tehlike altında olduğu için kesinlikle yasaktır. Bu balıklarla ilgili çıkartılan kanunlarla av yasaklarına uymak, bizden sonraki nesillerin de bu balık çeşitlerinden yararlanabilmesinin tek yoludur.

Havyar Nedir
Havyar Nasıl Elde Edilir?
Havyar elde etmek amacıyla yeteri kadar olgunlaşan dişi balıklar yakalanır, karın bölgelerine ufak bir kesi yapılır ve içerisinde bulunan yumurtalar alınır. Bu işlemin ardından kesilen yer dikilir ve balığın suya geri sönmesi sağlanır. Aynı işlemlerle bir balıktan 3-4 kere havyar elde etmek mümkündür. Alabalık ve sarı turuncu renkli somon balığı yumurtalarından elde edilen havyarlar da uygun fiyatlarla satılmaktadır. Buna rağmen havyar denince akla ilk gelen Mersin balığı yumurtalarının yerini, bu balıklardan elde edilen yumurtalar hiçbir zaman alamamıştır.

Havyar elde etmek amacıyla, mersin balığının çok fazla avlanması ve yumurtalarının boşaltılması ile üreme olanakları ellerinden alınmış ve bu durum mersin balığı neslinin tükenmesi tehlikesine yol açmıştır. Geçmiş dönemlerde Rusya beluga avlanmasını kesinlikle yasaklamış ve ardından ciddi olarak kontrol altına alarak üretimini devam ettirme yoluna gitmiştir. Bunun yanında siyah havyar elde edilen diğer bazı ülkelerde de ciddi olarak denetimler yapılmaktadır. Mersin balığı türlerinin yok olma tehlikesi, bu balıkların yetiştiricilik şeklinde çoğaltılması ve çiftlik ortamlarında havyar elde edilmesi sonucunu ortaya çıkarmıştır. Birçok ülke bu amaçlarla balık çiftlikleri kurmuş ve gayet başarılı sonuçlar elde etmiştir. Türkiye’de de bu amaçla kurulan birkaç işletme mevcuttur.

Havyar Çeşitleri
Havyarın Faydaları Nelerdir?
Havyar, içerdiği yüksek besin değerleriyle insan metabolizmasına çok faydalıdır. Balık yumurtası olan havyarın en iyi niteliklerinden biri, cildi yenileme özelliğine sahip olmasıdır. Eğer cildiniz yaşlanmaya doğru gidiyorsa, belirli aralıklarla havyar yiyerek cildin genç kalmasını sağlayabilirsiniz. Havyarın bu özelliğinden dolayı, güzellik uzmanları havyar özlü kremler üretmeye başlamışlardır. Havyar kremi, vücudun her bölgesinde oluşan kırışıklıkları önleyen bir özelliğe sahiptir. Bilhassa açık yarası bulunan kişiler, yaranın süratli bir şekilde iyileşmesi için havyar tüketebilirler.

İçerdiği bol miktarda B12 vitamini ile zihni açan bir etkiye sahiptir ve beyni geliştirici özelliği vardır. Protein deposu olan havyar, bilhassa yorgunluk ve halsizlik hisseden kişiler için fazlasıyla önerilen bir besindir. Havyarı tükettikten sonra sahip olduğunuz enerjiye kendiniz de dahil kimse inanamayacak. Havyarın erkeklikle alakalı olarak güçlendirici bir etkisi de bulunmaktadır. Yaşı ilerleyen erkeklerde ortaya çıkan cinsellikle ilgili sorunlara doğal bir çözümdür. Bu tür erkekler, havyar tüketerek eski performanslarına kavuşabilirler. Cilt sağlığı için oldukça etkili olan havyar, güzellik salonları için de vazgeçilmez bir nimettir. Yüksek enerjiye sahip havyar ile elde edilen maskeler, cilt için inanılmaz etkilere sahiptir.


Havyar, bilhassa lizin, arginin, isolöysin, metiyonin ve histamin gibi vücutta üretilmeyen, ancak dışarıdan alınması gereken aminoasitler bakımından önemli bir role sahiptir. Bu elzem aminoasitler, sinir sisteminin oluşumu ve korunması, beyin gelişimi, büyüme ve gelişme, kan şekerinin düzenlenmesi ve kaslarda enerji sağlamak gibi oldukça önemli görevlere sahiptir. Deri dayanıklılığını da arttıran havyar, ciltte adeta mucizeler yaratan bir besindir. Cildin yenilenmesi ve kolajen dokunun gelişmesinde A vitamininin büyük bir rolü vardır, ayrıca cildi onaran bir etkiye sahiptir.

İçerdiği yüksek miktarda retinol, görme işlevlerini korur ve özellikle gece körlüğünün oluşumunu önler. Havyar, protein sentezine destek sağlayarak enfeksiyonlara karşı direnci yükseltir ve bağışıklık sisteminin korunmasına yardımcı olur. Yüksek miktarda D vitamini içerir, kemiklerin gelişimi ve korunması bakımından etkilidir. Sperm miktarını arttırıcı özelliği olan havyar, afrodizyak etkisine de sahiptir. Eski dönemlerden beri afrodizyak niyetine kullanılan siyah havyar, içeriğinde bulunan çinko miktarı ile erkeklik hormonlarının üretimini arttırmaktadır.

Genellikle besin olarak kullanılan havyar, kozmetik amaçlarla da kullanılabilmektedir. İçerdiği proteinler ve besin değerleri cildin yenilenmesi bakımından oldukça yararlıdır. Bu nedenle günümüzde havyar kremi üretimi de yapılmaktadır. Havyar özlü kremlerin faydaları şu şekildedir;

Cildi güçlendirir ve besler,

Cildi sıkılaştırarak onarır ve cilt sarkmalarını engeller,

Cildin kuruması nedeniyle ortaya çıkan pürüzleri önler, cildin nem dengesini sağlar,

Hasar gören cildin onarılmasına katkı sağlar,

Cilde elastik bir yapı kazandırır ve kırışıklıkları önler,

Canlı ve parlak bir görünüm kazandırır.

Hiç yorum yok

4. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

4. Sınıf Özgün Yayınları Türkçe Çalışma Kitabı Cevapları

4. Sınıf FenBil Yayıncılık Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Sevgi Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Meb Yayınları Trafik Güvenliği Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Dizin Yayınları Trafik Güvenliği Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Dizin Yayınları Trafik Güvenliği Çalışma Kitabı Cevapları

4. Sınıf Meb Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Koza Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Doku Yayınları Türkçe Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Doku Yayınları Türkçe Çalışma Kitabı Cevapları

4. Sınıf Tutku Yayınları Din Kültürü Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Yıldırım Yayınları Din Kültürü Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Yakın Çağ Yayınları Matematik Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Yakın Çağ Yayınları Matematik Çalışma Cevapları

4. Sınıf Dikey Yayınları Matematik Çalışma Cevapları

4. Sınıf Dikey Yayınları Matematik Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Lider Yayınları İngilizce Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Lider Yayınları İngilizce Çalışma Kitabı Cevapları

4. Sınıf Pantera Yayıncılık İngilizce Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Pantera Yayınları İngilizce Çalışma Kitabı Cevapları

4. Sınıf İnsan Hakları, Yurttaşlık ve Demokrasi Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

5. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

5. Sınıf MEB Yayınları İngilizce Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf Evrensel İletişim Yayınları İngilizce Çalışma Kitabı Cevapları

5. Sınıf Evrensel İletişim Yayınları İngilizce Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Matematik Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf Özgün Yayınları Matematik Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf Semih Ofset Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf Berkay Yayınları Sosyal Bilgiler Çalışma Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Türkçe Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Türkçe Çalışma Kitabı Cevapları

5. Sınıf Netbil Yayınları Din Kültürü Çalışma Kitabı Cevapları

5. Sınıf İlke Basım Yayınları Din Kültürü Çalışma Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Hz Muhammedin Hayatı Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Temel Dini Bilgiler Ders Kitabı Cevapları

6. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

6. Sınıf Türkçe Başak Yayınları Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf Türkçe Başak Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

6. Sınıf Matematik Mega Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf Fen Bilimleri Tuna Matbaa Yayınları Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Sevgi Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Sevgi Yayınları Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf İngilizce Ada Matbaa Yayınları Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf İngilizce Ada Matbaa Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

6. Sınıf Din Kültürü Dörtel Yayınları Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf Arapça Meb Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

7. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

7. Sınıf Türkçe Ez-De Yayınları Ders Kitabı Cevapları

7. Sınıf Türkçe Ez-De Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

7. Sınıf Matematik Gizem Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

7. Sınıf Fen Bilimleri Mevsim Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ada Matbaa Yayınları Ders Kitabı Cevapları

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ada Matbaa Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

7. Sınıf İngilizce Pantera Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

7. Sınıf İngilizce Pantera Yayıncılık Çalışma Kitabı Cevapları

7. Sınıf Din Kültürü Gün Yayınları Ders Kitabı Cevapları

8. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

8. Sınıf Türkçe Dörtel Yayınları Ders Kitabı Cevapları

8. Sınıf Türkçe Dörtel Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

8. Sınıf Matematik Öğün Yayınları Ders Kitabı Cevapları

8. Sınıf Fen Bilimleri Öğün Yayınları Ders Kitabı Cevapları

8. Sınıf İngilizce Tutku Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

8. Sınıf İngilizce Tutku Yayıncılık Çalışma Kitabı Cevapları

8. Sınıf İnkılap Tarihi Top Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

8. Sınıf İnkılap Tarihi Top Yayıncılık Çalışma Kitabı Cevapları

8. Sınıf Din Kültürü Gizem Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

9. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

9. Sınıf MEB Yayınları Biyoloji Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Fizik Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları İngilizce Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf İngilizce Teenwise MEB Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

9. Sınıf İngilizce Teenwise MEB Yayınları Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Kimya Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Matematik Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Sağlık Bilgisi ve Trafik Kültürü Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Tarih Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Temel Dini Bilgiler (İslam 1-2) Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf Mesleki Arapça Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları

9. Sınıf Müzik Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf Demokrasi Ve İnsan Hakları Ekoyay Yayınları Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf Proje Hazırlama Ders Kitabı Cevapları

10. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

10. Sınıf Tarih Ders Kitabı Tuna Yayınları

10. Sınıf Matematik Ders Kitabı Tuna Yayınları

10. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı BirYay Yayınları

10. Sınıf Kimya Ders Kitabı Tutku Yayınları

10. Sınıf Fizik Ders Kitabı Mega Yayınları

10. Sınıf Hz. Muhammedin Hayatı Ders Kitabı Ata Yayınları

10. Sınıf Biyoloji Açılım Yayınları Ders Kitabı Cevapları

10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Gün Yayınları

10. Sınıf İngilizce Ders Kitabı Dikey Yayınları cevapları

10. Sınıf İngilizce Çalışma Kitabı Dikey Yayınları cevapları

10. Sınıf Din Kültürü Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

10. Sınıf Arapça Korza Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

10. Sınıf Arapça Meb Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

11. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

11. Sınıf Akaid ve Kelam Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Felsefe Semih Ofset SEK Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Hz Muhammedin Hayatı Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Seçmeli Tarih Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları

11. Sınıf Biyoloji Nova Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Fizik Netbil Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf İnkılap Tarihi Top Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Kimya Dikey Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Dil ve Anlatım Yıldırım Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf İleri Temel Matematik Ders Kitapları Cevapları

11. Sınıf Türk Edebiyatı Ekoyay Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

12. Sınıf Hz Muhammedin Hayatı Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Matematik Nova Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Matematik Dikey Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Mantık Cem Veb Ofset Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Türk Edebiyatı Lider Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Coğrafya Lider Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Dil ve Anlatım MHG Yayınları Cevapları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Çağdaş Türk ve Dünya Tarihi Top Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Temel Düzey Matematik Gezegen Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Trafik ve İlkyardım Semih Ofset Yayınları Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 5. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 6. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 7. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 8. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 9. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 10. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 11. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 12. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, Türkçe Ders Kitabı Cevapları, Matematik Ders Kitabı Cevapları, Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları, İngilizce Ders Kitabı Cevapları, Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları, Din Kültürü Ders Kitabı Cevapları, Müzik Ders Kitabı Cevapları, Arapça Ders Kitabı Cevapları, İnkılap Tarihi Ders Kitabı Cevapları, Fizik Ders Kitabı Cevapları, Kimya Ders Kitabı Cevapları, Biyoloji Ders Kitabı Cevapları, Tarih Ders Kitabı Cevapları, Türkçe Ders Kitabı Cevapları, Coğrafya Ders Kitabı Cevapları, Almanca Ders Kitabı Cevapları, Felsefe Ders Kitabı Cevapları, Türk Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları, Dil ve Anlatım Ders Kitabı Cevapları, Hz Muhammedin Hayatı Ders Kitabı Cevapları, Akaid ve Kelam Ders Kitabı Cevapları, Proje Hazırlama Ders Kitabı Cevapları, Mesleki Arapça Ders Kitabı Cevapları, Temel Dini Bilgiler Ders Kitabı Cevapları, Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Cevapları, Trafik ve İlkyardım Ders Kitabı Cevapları, Mantık Ders Kitabı Cevapları

Blogger tarafından desteklenmektedir.