DERS KİTABI CEVAPLARINA BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ!
Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi 1.Dönem Zümre Öğretmenler Kurulu Toplantı Tutanağı 5
Toplantı tarihi : 05.09.2013
2013-2014 ÖĞRETİM
YILI İNCİRLİ ANADOLU MESLEK, TEKNİK LİSE VE ENDÜSTRİ MESLEK LİSESİ DİN KÜLTÜRÜ
VE AHLAK BİLGİSİ DERSİ ZÜMRE ÖĞRETMENLER
KURULU TOPLANTI TUTANAĞIDIR:
Toplantı tarihi : 05.09.2013
Toplantı saati : 11 00
Toplantı yeri : Müdür odası
Toplantıya katılanlar : Bekir ÖKTEN(Okul
müdürü),Mustafa BALCI(Ders öğretmeni)
________
GÜNDEM
:____________________________________________
1-
Açılış ,
2- 2013-2014öğretim
yılı zümre öğretmenler kurulu toplantı tutanağının değerlendirmesi,
3- Türk Milli Eğitiminin Genel Amaçları ve Temel İlkelerinin okunması,Genel amaçlara
ulaşabilmek için uygulanacak ilkeler,
4-
Okutulacak ders ile ilgili olarak;
a)Dersin genel amaçları
b)Genel amaca ulaşabilmek için uygulanacak ilkeler,
c)Ders müfredatının incelenmesi,
d)Atatürk ilke ve inkılapları yönergesinin
incelenmesi,
e)Kullanılacak ,araç-gereç ve kaynakların gözden
geçirilmesi,
e)
5- Yıllık planların
hazırlanmasında uygulanacak esaslar;
a)Yıllık planların
içeriği,
b)Yazılı sınavlar ve özellikleri,sözlü sınavlar,
c)Öğretim metot ve teknikleri,
6-
Günlük planların hazırlanması,
7-
Değerlendirme yöntemleri;
8-
Sınıf geçme ve sınav yönetmeliğinin incelenmesi,
9-Ders
dışı eğitim ve öğretim faaliyetlerinin değerlendirilmesi,
10-Zümreler
arası ilişkilerin sağlanması,zümre kararlarının sürekli takip ve
değerlendirilmesi,
11-Başarıyı
artırıcı tedbirler,
12-Dilek
ve temenniler.
_________________________________________________________________________________
GÖRÜŞMELER:
GÜNDEM – 1
Toplantı kurul başkanı Bekir ÖKTEN’ in yeni öğretim yılının
başarılı,verimli ve huzur içerisinde geçmesi temennisiyle başlamıştır.
GÜNDEM – 2
2008-2009 öğretim yılı zümre öğretmenler
kurulu kararları Mustafa BALCI
tarafından okunmuş,alınan kararların faydalı olduğu,yeni müfredat
programına uygun alınacak kararlarla
başarının artırılması için ,gerekli çalışmanın yapılması kararlaştırıldı.
GÜNDEM –3
Türk Milli Eğitiminin genel amaçları ve
temel ilkeleri okunmuş, öğretim yılı süresince
ve alınacak kararlarda bu ilkeleri gerçekleştirici kararlar alınarak
uygulanacaktır.
Türk Milli Eğitiminin gerçek
amacının,birey ve vatandaş yetiştirmek olduğu buna paralel
olarak,demokratik,laik ve insan haklarına saygılı iyi vatandaşlar yetiştirmek
olduğu Mustafa BALCI tarafından
belirtildi.
Genel amaçlara ulaşabilmek için 2571
sayılı T.D. Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ders müfredat programında belirtilen
esaslara uyulması kararlaştırıldı.
GÜNDEM – 4
Okutulacak dersler ile ilgili 2571 sayılı
tebliğler dergisindeki müfredat programı okunarak;
a. Genel
Amaçlar
Türk Millî
Eğitiminin Genel Amaçları ve Temel İlkelerine uygun olarak öğrenci;
1.
İslâm’ın iman,
ibadet ve ahlâk esaslarını tanır.
2.
Dinin,
Allah-insan ilişkilerini düzenleyen bir olgu olduğu, dinin evrensel barış
kültürünün yerleşmesinde ve hoşgörü ortamının oluşturulmasında katkıda
bulunabileceğini benimser.
3.
İnancını akılla
bütünleştirir. Kendi dinini, örf ve âdetlerini olduğu kadar diğer insanların
dinlerini, örf ve âdetlerini de saygı ve hoşgörü çerçevesinde değerlendirir.
4.
Dinin sevgi
boyutunu fark ederek onun insan için vazgeçilmez bir öge olduğu, her şeye karşı
sevgiyle ve olumlu yaklaşılması gerektiği bilincine ulaşır.
5.
Büyüklere saygı
duymayı ve küçüklere sevgiyle yaklaşmayı davranış hâline getirir.
6.
Din ve ahlâkla
ilgili konularda akılcı ve eleştirel yaklaşım sergiler.
7.
İnsanın
evrenden kopuk bir varlık olmadığını ön planda tutar.
8.
Dinin
"hukukun üstünlüğünü" esas aldığını kavrar.
9.
Toplumdaki
farklı dinî anlayış ve yaşayışların dinin özü ile ilgili olmayıp sosyal bir
olgu olduğu bilincine varır.
10. Yerelliklerin zaman zaman
dinin evrensel boyutlarının önüne geçirilebileceği durumlar karşısında duyarlı
olur.
11. Din alanında yetkin olan ile
olmayanı ayırır.
12. İbadetlerin, davranışları
geliştirmedeki gücünü fark eder.
13. Kader kavramını yanlış
yorumlayarak sorumluluktan kaçınılamayacağı bilincine sahip olur.
14. Allah ile iletişim kurmada
yapay engelleri aşar.
15. Çevre, doğal denge ve
temizlik bilincine ulaşır.
16. Dinî ve ahlâkî alandaki
temel sorularına cevap arar.
17. İnanma ve yaşama
özgürlüğünün bilincine varır.
18. Dinî inancının gereklerini
ve ibadetlerini başkalarının yol göstermesine ihtiyaç duymaksızın
gerçekleştirir.
19. Dinî ve ahlâkî
kavramların anlamını bilir, bunlar arasında ilişkiler kurar, günlük hayatta ve
diğer öğrenme alanlarında kullanır.
20. Doğru dinî bilgiler ile
batıl inanç ve hurafeleri ayırt eder.
21. Dinin öğütleriyle, örf ve
âdetlere dayalı sağlıksız dinî oluşumları ayırt eder.
22.Aklın,dinî sorumluluğun
temel şartı olduğunu;dinin aklın kullanılmasını istediğini ve bilimsel bilgiyi
teşvik ettiğini benimser.Din ve bilimin insanların mutluluğu için olduğunu fark
eder.
23. Toplumdaki dinî ve ahlâkî
davranışları tanır.
24. Öğrenilen ahlâkî değerleri
içselleştirir.
25. Dinin kültürü oluşturan
unsurlardan biri ve diğer unsurlar üzerinde etkili olduğunu fark eder.
26. İslâm dininde temizliğe
verilen önemi fark eder.
27. Hz . Muhammed’ in örnekliğini analiz eder.
28. İslâm dininde Kur’ an-ı
Kerim’ e verilen önemi kavrar.
29. Türklerin İslâm uygarlığına
yaptığı katkıların farkında olur.
30. İnanç-ibadet ilişkisinin
farkında olur.
31. Laikliğin din ve vicdan
özgürlüğünün garantisi olması gerektiğini benimser.
32. İslâm’ın barış dini olduğunu
benimser.
33. Hayatın amaçsız olmadığını
fark eder ve kendi hayatının amacını sorgular.
34. Birlikte yaşama ve hoşgörü
kültürünü özümser.
35. Küreselleşen dünyada dinin
birleştirici bir rolünün olduğunu kavrar.
36. Evrensel değerlere kendi
dinî bilgi ve bilinçleriyle katılır.
37. Diğer dinleri temel
özellikleriyle tanır.
38. İslâm’ın medenî ve evrensel
değerlerle örtüştüğünü fark eder.
b. PROGRAMIN
UYGULANMASINA İLİŞKİN İLKE VE AÇIKLAMALAR
Din Kültürü ve Ahlâk Bilgisi Dersi Öğretim Programı,
Anayasamız ile Millî Eğitim Temel Kanunu hükümlerine uygun olarak
hazırlanmıştır. Programın uygulanmasında Devletimizin laiklik ilkesi; daima göz
önünde bulundurulup titizlikle korunacak ve hiçbir şekilde vicdan ve düşünce
özgürlüğü zedelenmeyecektir. Bu hususlar dikkate alınarak;
1. Ünitelerle
ilgili kazanımlar, Din kültürü ve Ahlâk Bilgisi dersinin genel amaçlarına
ulaşmayı sağlayacak şekilde her sınıf için ayrı ayrı belirlenmiştir.
2. Ünitelere
ayrılacak süreler ve ünitelerin işleniş sırası; öğrenci seviyesine, ortama ve
çevre etkenlerine göre zümre öğretmenlerince belirlenir.
3. Öğrenci düzeyi ve çevre etkenleri dikkate alınarak
öğrenme-öğretme etkinliklerinde farklı ünitelerin birbirleriyle bağlantılı olan
kazanımları birlikte ele alınabilecektir.
4.
Öğrenme-öğretme etkinliklerinde öğrenci düzeyine, eğitim ortamına ve çevre
etkenlerine göre öğrencileri aktif kılan öğrenme-öğretme yöntem, teknik ve
stratejileri kullanılır.
5. Öğrenme-öğretme
etkinliklerinde, kazanımların edinilmesine yardımcı olabilecek uygun görsel,
işitsel ve basılı materyallerden yararlanılır.
6. Öğrencilere konuları
sevdirerek verme yaklaşımı benimsenir.
7.
Öğretme
ortamında, din öğretimiyle öğrencilere kazandırılması
amaçlanan; insana, düşünceye, hürriyete, ahlâkî olana ve kültürel mirasa saygı
çerçevesinde davranmaya,
öncelikle öğretmen özen göstermelidir. Kültürü
ve dini doğru anlayan bireylerin yetişmesi sağlanacaktır.
Öğrencinin kendine güven duygusunun
gelişmesi. Öğrenciyi
araştırmaya ve üretmeye sevk etmek. Öğrencinin muhakeme gücünü
artırmak.Öğrencilerin manevî yönden sağlıklı bireyler olarak yetişmesi. Toplumda oluşan
yanlış din anlayışının düzeltilmesi.Dinin sadece bilgi olarak öğretilmesiyle
yetinilmeyip, öğrencilerin aynı zamanda ahlâkî erdemleri ve değerleri
içselleştirmeleri
Öğrencinin karar verme gücünün
gelişmesi, edindiği dinî bilgilerle hayatını anlamlandırması
Öğrencinin
sanatçı bir ruha sahip olması. Demokrasi bilincinin bütün bireylerde gelişmesi ve yerleşmesi
c)Ders planları,müfredat incelenerek yıllık planlara yerleştirilmesi
kararlaştırıldı. Ramazan ve Kurban Bayramlarında öğrencilere bilgi verilmesi
kararlaştırıldı. Ramazan ayı içinde oruç ibadeti ,Kurban bayramı öncesi hac
ibadeti ile ilgili öğrenciler bilgilendirilecektir.
Önceki yıllarda öğrenilen,Namaz sure ve
dualarının tekrar ettirilerek hatırlatılması,dini ibadet ve görevlerini yerine
getirirken bilerek yapmaları sağlanmış olacaktır.
İbadet
ünitesi içerisinde İslam’ da ibadet yerleri Ünitesi içerisinde İncirli Merkez
Camii ziyaret edilerek, Caminin bölümleri öğretilecek.
d)2212 sayılı T.D. Atatürk ilke ve
inkılapları yönergesi okunarak incelenmiş ve bu ilkeler doğrultusunda eğitim ve
öğretim yapılması kararlaştırılmıştır.
e)Konulara göre kullanılacak araç gereç ve kaynaklar:
Kuran-ı. Kerim mealleri,tefsir kitapları,hadis kitapları
İslam ansiklopedileri,İslam ilmihalleri, İslam dini,dinler tarihi,peygamberler
tarihi, H .z . Muhammet’in hayatı,Diyanet İşleri Baş. Yayınları,Kültür
Bakanlığı yayınları,M.E. Bakanlığı yayınları,Atatürkçülük 1-ll- lll. c, Nutuk
l-ll C ,Söylev ve Demeçler,Mustafa Kemal
Atatürk’ ün hayatı, haritalar,resim-şekil ve slaytlar, C.D. ve video kasetler,pusula vb. araçlar
kullanılacaktır.
GÜNDEM – 5
Yıllık planların hazırlanmasında;
a)2571 sayılı T.D. deki müfredat programları
her sınıf için ayrı hazırlanacaktır.
2488 sayılı
T.D. deki Atatürkçülük ile ilgili konular belirtilen yerlerde planlara
yazılacaktır.
b)Her dönemde iki yazılı ve iki sözlü notu
verilecektir.,Yazılı sınavlar öğrencilere bilgi verici mahiyette kısa cevaplı
sorular şeklinde hazırlanacaktır. Sözlü notları
öğrencilere ders işlenirken derse katılımları ,sorulan sorulara cevap
verdiklerinde hemen verilerek öğrenciler teşvik edilecektir.
2.dönem
2. yazılı sınavı ortak sınav olarak yapılacaktır.
c)Konulara göre öğretim metot ve teknikleri
olarak anlatım,soru cevap, okuma, yazdırma, değerlendirme,karşılaştırma, gözlem
,araştırma,sorun çözme,dramatizasyon,tanım,örnek verme, kendini
değerlendirme,yordama yapma önem sırasına koyma,görsel imge
oluşturma,şiir-hikaye yazma,afiş ve resim yapma geri plandaki düşünceleri
ortaya çıkarma , sonuç çıkarma, örnek olay analizi tavsiyede bulunma,problem
çözme,görüşme yapma ,başlık bulma,alan gezileri ile öğrenciler derse katkı
yapacak şekilde işlenecektir.
GÜNDEM – 6
Günlük planlar ilgili yönetmelikler
çerçevesinde hazırlanacak,konular işlenirken yıllık planlar ve günlük planların
uyumuna dikkat edilecektir. Sınıfların aynı şubeleri için,yalnızca bir günlük
plan hazırlanacaktır.
GÜNDEM–7 Değerlendirme yöntemleri;
Her dönemde iki sözlü notu verilecek. Her
kanaat döneminde iki yazılı sınav yapılacak,
1.Dönem
1.yazılı Kasım ayı 4. Haftası ,2. Yazılı Aralık ayı 3. Haftası (9.11.sınıflar)
1.Dönem
1.yazılı Kasım ayı 5. Haftası ,2. Yazılı Aralık ayı 4. Haftası (10.sınıflar)
2.
Dönem 1. Yazılı Nisan ayı 2. Haftası,2. Yazılı Mayıs ayı 3. Haftası (9.10.11.
sınıflar)
İkinci
dönem ikinci sınavlar ortak sınav yapılarak ortak sorular sorulacaktır.
Tamlama
,kısa cevaplı yazılı yoklamalar,uzun cevaplı yazılı yoklamalar,soru cevap,tek
doğrulu çoktan seçmeli ,test yazılı yoklamalar uygulanacaktır.
Ayrıca
performans değerlendirme,
dereceleme ölçekleri,proje,drama,görüşme,yazılı raporlar, gösteri,poster
ve afiş hazırlama,grup ve akran değerlendirmesi,öz değerlendirmesi gibi
alternatif değerlendirme teknikleri de dikkate alınarak değerlendirme
yapılacaktır.
GÜNDEM–8
Sınıf geçme ve sınav yönetmeliği ve
yapılan yeni değişiklikler incelenmiştir. Uygulamada bu değişiklikler dikkate
alınarak öğrencilere de bilgi verilecektir.
GÜNDEM –9
Ders dışı eğitim ve öğretim
faaliyetlerinin incelemesi yapılmıştır. Yıllık ödevler kasım ayı 2. Haftası
öğrencilere verilecek, Nisan ayının son haftası Cuma akşamına kadar
toplanacaktır. Ders dışı eğitim ve öğretim faaliyetleri ,değerlendirme esasları
ve ödev konuları Kasım ayında yapılacak
ödev zümresinde yapılacaktır.
GÜNDEM –10
Derslerin işlenmesinde bazı konuların
daha iyi anlaşılması için Tarih,Edebiyat,Fizik,
Biyoloji,T.C.
İnkılap Tarihi,Felsefe dersi öğretmenleri ile işbirliği yapılması
kararlaştırıldı.
Zümre toplantısında alınan kararlar sürekli
takip edilecek , aksayan tarafları ve alınacak yeni kararlar yeni bir zümre
düzenlenerek aksayan yönlerin düzeltilmesi sağlanacaktır.
GÜNDEM –11
Başarıyı artırıcı tedbirler olarak
öğrencilerin okuma alışkanlığını artırıcı çalışmalar yapılmasının okul
kütüphanesi ve ilimizdeki ,ilçemizdeki kütüphanelerin öğrencilere
tanıtılmasının önemi Bekir ÖKTEN tarafından belirtildi.
Öğretmenlik
mesleğinin,öğrenciyi her yönü ile takip ve ona rehberlik etmekten
geçtiği,başarısız ve problemli öğrencilerle olan ilişkilerimizde atölye ,sınıf
öğretmeni ve okul rehber öğretmeni ile ilişki kurarak başarısızlığın
giderilebileceği Mustafa BALCI tarafından belirtildi.
Öğrencilere
ders çalışma yöntemleri konusunda bilgi verilmesi,sınavlarda zamanı iyi
kullanma yöntemleri konularında da bilgi verilmesi gerektiğini Bekir ÖKTEN belirtti.
Öğrencilerin
kitap ve defterlerini düzenli olarak okula getirmelerinin takip edilmesinin
,öğrencilerin dersi dikkatli dinlemeleri
ve derse katılarak daha iyi öğrenebileceklerini,
Öğrencilerin derse ilgi ve alakalarını
çekerek,derse katılmaları sağlanacak, dini konularda çevreden aldıkları yanlış bilgilerden
kurtulmaları için her konuda kaynağa dayalı doğru bilgilere ulaşmaları
sağlanacaktır.
Devamsızlık yapan öğrencilerin
devamsızlık nedenleri araştırılarak
idare,öğretmen veli
İşbirliğinin
yapılarak öğrencilerin okula devam etmelerinin sağlanması ve kontrol
edilmesi kararlaştırıldı.
GÜNDEM –12
Toplantı kurul başkanı Bekir ÖKTEN’ in
yeni eğitim ve öğretim yılının başarılı geçmesi dilek ve temennisi ile sona
erdi.
Zümre Başkanı Üye
Bekir ÖKTEN Mustafa BALCI
Okul Müdürü Din Kült. Ve Ahl. Bil.
Öğret.
05-09-2008
UYGUNDUR
Bekir
ÖKTEN
Okul Müdürü
Hiç yorum yok:
Yorum Gönder