Charles Dickens Kimdir? Hayatı ve Eserleri

Düzenle
 DERS KİTABI CEVAPLARINA BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ! 

Charles Dickens Kimdir? Hayatı ve Eserleri

Tüm zamanların en çok satan kitabı İki Şehrin Hikayesi’nin ünlü yazarı Charles Dickens’i ne kadar tanıyorsunuz? İşte yaşam öyküsü, eserleri ve ünlü sözleriyle Dickens hakkında merak edilenler ve daha fazlası sizlerle...


Unutulmaz kurgusal karakterleri, defalarca beyazperdeye uyarlanmış eserleri ve eleştiri yazılarıyla hafızalara kazınan Charles Dickens, edebiyat dünyasının en önemli isimlerindendir. Yaşadığı dönemde benzeri görülmemiş büyük bir şöhrete ulaşmış, 1870’de kariyerinin zirvesindeyken hayata veda etmiştir. Ayrıca onu diğerlerinden ayıran en büyük özelliği, tüm zamanların en çok satan kitabı İki Şehrin Hikayesi’nin yaratıcısı olmasıdır.

Charles Dickens Kimdir? Hayatı ve Eserleri
Charles Dickens Kimdir? Hayatı ve Eserleri

Dünya klasikleri arasındaki bu eserinin yanı sıra Büyük Umutlar, Bak Pikvik’in Maceraları, Oliver Twist gibi daha pek çok başarılı yapıta imzasını atmış; roman, şiir ve oyun gibi farklı türlerde eserler vermiştir. Çocuk yaşta iş hayatına atıldığı bilinen yazar, toplumsal konulardaki görüşleri ve eleştirileri yazılarıyla da dikkat çekmiştir.

Laurence Sterne Kimdir? Hayatı ve Eserleri
İngiliz edebiyatının gerçekçi yazarları arasında yer alan Dickens, kendisinden sonra gelen George Orwell, Edgar Allan Poe ve Dostoyevski gibi ünlü kişilikleri de etkisi altında bırakmıştır. Fakat sizin de tahmin edeceğiniz gibi onun hakkında söylenmesi ve öğrenilmesi gereken daha bir dizi şey bulunmaktadır.

Charles Dickens Kimdir?
Charles Dickens Kimdir?Virginia Woolf gibi Victoria dönemi yazarı olan Charles Dickens, İngiliz edebiyatının en önemli isimleri arasındadır. İki Şehrin Hikayesi ile büyük bir başarı yakalayan yazar, eserlerinin yanında hayat hikayesiyle de fazlasıyla dikkat çekmektedir.

Zira o da Laurence Sterne, Jack London ve daha pek çok ünlü yazar gibi yoksullukla erken yaşlarda tanışmış, eserlerini kaleme alırken de deneyimlerinden faydalanarak hayatın gerçekleri üzerinde durmuştur. Dehasını; yarattığı gerçekçi karakterler ve olay örgüleriyle en iyi şekilde yansıtan Dickens, garip totemleri ve tuhaf alışkanlıkları ile de hafızalarda yer etmiştir.

Düşünsenize; kendisi kuzeyden başka bir yöne dönük olarak uyuyamaz, masasındaki uğurlar olmadan çalışamaz, hatta boş zamanlarını kimsesizler morgunda geçirirmiş. Kısacası; Charles Dickens’ın her yönüyle merak uyandıran ve hakkında bilgi sahibi olunması gereken bir isim olmasına şaşırmamak gerekir.

Charles Dickens’in Hayatı
Charles Dickens’in HayatıTam adı Charles John Huffam Dickens olan yazar, 7 Şubat 1812’de İngiltere’nin Portsmouth şehrinde dünyaya geldi. Hayatının ilk yılları maddi açıdan refah içinde geçse de babasının borçları nedeniyle hapse girmesi, Charles Dickens’in erken yaşta yoksullukla tanışmasına neden oldu.

Okuldan ayrılan Dickens, henüz 10 yaşındayken bir imalathanede çalışmaya başladı. Babası hapisten çıktıktan sonra ise işi bırakarak eğitim hayatına devam etti. 15 yaşında bir avukatın yanında çalışmaya başlayan ve buradayken stenografi isimli yazma sistemini öğrenen Dickens, aynı zamanda gözlem yeteneğini kullanarak karşılaştığı karakterleri detaylıca inceliyordu.

Bu yeteneği ileride kaleme alacağı öykülerinde ona çok yardımcı olacak, gerçekçi bir yazar olarak anılmasına büyük katkı sağlayacaktı. Yazarlık kariyerine gazetelerde çalışarak başlayan Dickens, 1833’de Boz takma ismiyle yazılarını yayımladı. Kaldı ki yazar, bu dönemde Victoria döneminin avantajlarından epey faydalandı.

Çünkü dizi olarak çıkan eserler Charles Dickens’e okuyucuların tepkilerini değerlendirme fırsatı veriyor, o da yorumlara göre gereken değişiklikleri yapıyordu. Neticede; kariyerine yazar olarak devam etmeye karar veren Dickens, 1836’da yazılarını kitaplaştırarak Boz’un Karalamaları’nı yayımladı.

Aynı yıl çalıştığı derginin editörünün kızı Catherine Hogarth’la evlendi. Ve 1958 yılına kadar evli kalacağı Catherine Hogarth’la beraberliğinden 10 çocuk sahibi oldu. 1837 yılında kendisini büyük bir üne kavuşturan Bay Pikvik’in Maceraları’nı yayımlayan Dickens, 1840’da ölen baldızı Mary’e ithaf ettiği Antikacı Dükkanı’nı çıkarttı.

Antikacı Dükkanı’nı yayımladığı yıl Amerika’ya giden yazar, ülkede büyük bir coşkuyla karşılandı. Fakat Genel Okur için Amerika Notları isimli eseri, Dickens’in burada olumsuz eleştirilerle karşılaşmasına da yol açtı. 1843’te Bir Noel Şarkısı’nı yayımlamış ve bu eseriyle de takdir toplamayı başardı. Bu kitabının ardından 1946’ya kadar bol bol seyahat eden Dickens, edebiyat dünyasından pek çok isimle tanışma fırsatı buldu.

1850 yılında kendi hayatından ve çocukluğundan esinlenerek yazdığı David Copperfield ile beğeni topladı. Çocuk işçiler üzerinde durduğu bu kitabından sonra yeniden ABD’ye gitti ve birçok kez halka David Copperfield’den kesitler okudu. Yazmaya neredeyse hiç ara vermeyen Dickens, arka arkaya kitap yayımlamaya devam etti.

1957 yılına gelindiğindeyse kendisinden 27 yaş küçük oyuncu Ellen Ternan ile tanışarak ona aşık oldu. Yazarla ilişki yaşamaya başlayan Ternan, Dickens’den sonra sahnelere veda etti ve onun metresi olarak anılmaya başladı. Ve eşi Catherine bu birlikteliği öğrendiğinde, yıllardır süren evliliklerini sona erdirdi.

Şemseddin Sami Kimdir? Hayatı ve Eserleri
Boşanmanın ardından kendini seyahatlere giden ve konferanslar veren yazar, uzun süre bu şekilde yaşadıktan sonra inzivaya çekildi. Ve Gadshill’deki evinde son eseri Edwin Drood’un Gizemi’ni yazarken felç geçirerek hayatını kaybetti. 9 Haziran 1870’de, şöhretinin zirvesindeyken ölen Charles Dickens, Londra’da Westminster Abbey isimli kiliseye defnedildi.

Charles Dickens’in Eserleri
Charles Dickens’in EserleriRoman, şiir ve oyun türünde eserleri bulunan Charles Dickens, kariyerine başladıktan sonra kalemi elinden bırakmamıştır. Kendisi dünya klasikleri arasına girmiş eserlerinin yanında daha pek çok başarıya imzasını atmıştır.

Dickens sırasıyla; Bay Pikvik’in Maceraları, Oliver Twist, Nicholas Nickelby, Antikacı Dükkanı, Bir Noel Şarkısı, Martin Chuzzlewit, Dombey ve Oğlu, David Copperfield, Kasvetli Ev, Zor Yıllar, İki Şehrin Hikayesi, Büyük Umutlar, Müşterek Dostumuz, Edwin Drood’un Gizemi kitaplarını kaleme almıştır.

Fakat yazar son kitabı olma özelliği taşıyan Edwin Drood’un Gizemi’ni yazarken hayatını kaybetmiştir. Bu nedenle tamamlanamadan yayımlanan eserin nasıl sona erdiği bilinmemektedir.

Charles Dickens’in Sözleri
Charles Dickens’in SözleriCharles Dickens hakkında bu kadar konuşmuşken, ünlü yazarın sözlerine de biraz değinelim. İşte gerçekçi yazarın kitaplarından alıntılar;

Zaten tüm yaşantımız boyunca en kötü zayıflıklarımız ile hainliklerimizi en tiksindiğimiz kimseler uğruna yaparız.
Elinizden geleni yapın. Hayatı bazen boşa harcıyor olsak dahi, uğraşmaya değer.
Aptallarla dolu bir dünyada yaşarken sinirlenmemem olanaksız
Yaşayabilmek için her şey vardı önümüzde ve yaşayabilmek için önümüzde hiçbir şey yoktu.
Okuma bilen birisi, rafta kapalı bile dursa, bir kitaba asla okuma bilmeyen biri gibi bakmaz.

Hiç yorum yok

4. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

4. Sınıf Özgün Yayınları Türkçe Çalışma Kitabı Cevapları

4. Sınıf FenBil Yayıncılık Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Sevgi Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Meb Yayınları Trafik Güvenliği Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Dizin Yayınları Trafik Güvenliği Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Dizin Yayınları Trafik Güvenliği Çalışma Kitabı Cevapları

4. Sınıf Meb Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Koza Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Doku Yayınları Türkçe Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Doku Yayınları Türkçe Çalışma Kitabı Cevapları

4. Sınıf Tutku Yayınları Din Kültürü Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Yıldırım Yayınları Din Kültürü Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Yakın Çağ Yayınları Matematik Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Yakın Çağ Yayınları Matematik Çalışma Cevapları

4. Sınıf Dikey Yayınları Matematik Çalışma Cevapları

4. Sınıf Dikey Yayınları Matematik Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Lider Yayınları İngilizce Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Lider Yayınları İngilizce Çalışma Kitabı Cevapları

4. Sınıf Pantera Yayıncılık İngilizce Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Pantera Yayınları İngilizce Çalışma Kitabı Cevapları

4. Sınıf İnsan Hakları, Yurttaşlık ve Demokrasi Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

5. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

5. Sınıf MEB Yayınları İngilizce Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf Evrensel İletişim Yayınları İngilizce Çalışma Kitabı Cevapları

5. Sınıf Evrensel İletişim Yayınları İngilizce Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Matematik Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf Özgün Yayınları Matematik Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf Semih Ofset Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf Berkay Yayınları Sosyal Bilgiler Çalışma Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Türkçe Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Türkçe Çalışma Kitabı Cevapları

5. Sınıf Netbil Yayınları Din Kültürü Çalışma Kitabı Cevapları

5. Sınıf İlke Basım Yayınları Din Kültürü Çalışma Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Hz Muhammedin Hayatı Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Temel Dini Bilgiler Ders Kitabı Cevapları

6. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

6. Sınıf Türkçe Başak Yayınları Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf Türkçe Başak Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

6. Sınıf Matematik Mega Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf Fen Bilimleri Tuna Matbaa Yayınları Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Sevgi Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Sevgi Yayınları Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf İngilizce Ada Matbaa Yayınları Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf İngilizce Ada Matbaa Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

6. Sınıf Din Kültürü Dörtel Yayınları Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf Arapça Meb Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

7. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

7. Sınıf Türkçe Ez-De Yayınları Ders Kitabı Cevapları

7. Sınıf Türkçe Ez-De Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

7. Sınıf Matematik Gizem Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

7. Sınıf Fen Bilimleri Mevsim Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ada Matbaa Yayınları Ders Kitabı Cevapları

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ada Matbaa Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

7. Sınıf İngilizce Pantera Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

7. Sınıf İngilizce Pantera Yayıncılık Çalışma Kitabı Cevapları

7. Sınıf Din Kültürü Gün Yayınları Ders Kitabı Cevapları

8. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

8. Sınıf Türkçe Dörtel Yayınları Ders Kitabı Cevapları

8. Sınıf Türkçe Dörtel Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

8. Sınıf Matematik Öğün Yayınları Ders Kitabı Cevapları

8. Sınıf Fen Bilimleri Öğün Yayınları Ders Kitabı Cevapları

8. Sınıf İngilizce Tutku Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

8. Sınıf İngilizce Tutku Yayıncılık Çalışma Kitabı Cevapları

8. Sınıf İnkılap Tarihi Top Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

8. Sınıf İnkılap Tarihi Top Yayıncılık Çalışma Kitabı Cevapları

8. Sınıf Din Kültürü Gizem Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

9. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

9. Sınıf MEB Yayınları Biyoloji Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Fizik Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları İngilizce Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf İngilizce Teenwise MEB Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

9. Sınıf İngilizce Teenwise MEB Yayınları Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Kimya Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Matematik Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Sağlık Bilgisi ve Trafik Kültürü Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Tarih Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Temel Dini Bilgiler (İslam 1-2) Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf Mesleki Arapça Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları

9. Sınıf Müzik Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf Demokrasi Ve İnsan Hakları Ekoyay Yayınları Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf Proje Hazırlama Ders Kitabı Cevapları

10. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

10. Sınıf Tarih Ders Kitabı Tuna Yayınları

10. Sınıf Matematik Ders Kitabı Tuna Yayınları

10. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı BirYay Yayınları

10. Sınıf Kimya Ders Kitabı Tutku Yayınları

10. Sınıf Fizik Ders Kitabı Mega Yayınları

10. Sınıf Hz. Muhammedin Hayatı Ders Kitabı Ata Yayınları

10. Sınıf Biyoloji Açılım Yayınları Ders Kitabı Cevapları

10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Gün Yayınları

10. Sınıf İngilizce Ders Kitabı Dikey Yayınları cevapları

10. Sınıf İngilizce Çalışma Kitabı Dikey Yayınları cevapları

10. Sınıf Din Kültürü Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

10. Sınıf Arapça Korza Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

10. Sınıf Arapça Meb Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

11. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

11. Sınıf Akaid ve Kelam Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Felsefe Semih Ofset SEK Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Hz Muhammedin Hayatı Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Seçmeli Tarih Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları

11. Sınıf Biyoloji Nova Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Fizik Netbil Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf İnkılap Tarihi Top Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Kimya Dikey Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Dil ve Anlatım Yıldırım Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf İleri Temel Matematik Ders Kitapları Cevapları

11. Sınıf Türk Edebiyatı Ekoyay Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

12. Sınıf Hz Muhammedin Hayatı Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Matematik Nova Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Matematik Dikey Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Mantık Cem Veb Ofset Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Türk Edebiyatı Lider Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Coğrafya Lider Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Dil ve Anlatım MHG Yayınları Cevapları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Çağdaş Türk ve Dünya Tarihi Top Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Temel Düzey Matematik Gezegen Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Trafik ve İlkyardım Semih Ofset Yayınları Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 5. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 6. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 7. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 8. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 9. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 10. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 11. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 12. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, Türkçe Ders Kitabı Cevapları, Matematik Ders Kitabı Cevapları, Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları, İngilizce Ders Kitabı Cevapları, Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları, Din Kültürü Ders Kitabı Cevapları, Müzik Ders Kitabı Cevapları, Arapça Ders Kitabı Cevapları, İnkılap Tarihi Ders Kitabı Cevapları, Fizik Ders Kitabı Cevapları, Kimya Ders Kitabı Cevapları, Biyoloji Ders Kitabı Cevapları, Tarih Ders Kitabı Cevapları, Türkçe Ders Kitabı Cevapları, Coğrafya Ders Kitabı Cevapları, Almanca Ders Kitabı Cevapları, Felsefe Ders Kitabı Cevapları, Türk Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları, Dil ve Anlatım Ders Kitabı Cevapları, Hz Muhammedin Hayatı Ders Kitabı Cevapları, Akaid ve Kelam Ders Kitabı Cevapları, Proje Hazırlama Ders Kitabı Cevapları, Mesleki Arapça Ders Kitabı Cevapları, Temel Dini Bilgiler Ders Kitabı Cevapları, Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Cevapları, Trafik ve İlkyardım Ders Kitabı Cevapları, Mantık Ders Kitabı Cevapları

Blogger tarafından desteklenmektedir.