Cevat Şakir Kabaağaçlı (Halikarnas Balıkçısı) Kimdir? Hayatı ve Eserleri

Düzenle
 DERS KİTABI CEVAPLARINA BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ! 

Cevat Şakir Kabaağaçlı (Halikarnas Balıkçısı) Kimdir? Hayatı ve Eserleri

Cevat Şakir Kabaağaçlı, Bodrum aşığı olan, hayat hikayesini ve deniz sevdasını kitaplara taşıyan Halikarnas Balıkçısı'dır. Bodrum'un antik çağlardaki adı olan Halikarnasos’tan esinlenerek bu adı almıştır. Yaşam öyküsünün etkileyici olması, eserlerine de yansımıştır. Bu makalemizde Halikarnas Balıkçısı’nın ilginç yaşam öyküsünü, sanat hayatındaki gelişmeleri, ünlü eserlerini ve sanatçıya ait tüm merak ettiklerinizi bulabilirsiniz.


Asıl adı Cevat Şakir Kabaağaçlı olan Halikarnas Balıkçısı, çağının en önde gelen deniz aşığı yazarıdır. Antik çağlarda Bodrum anlamına gelen “Halikarnas” mahlasıyla tanınmıştır. Eserlerinde her fırsatta maviyi ve doğayı usta kalemiyle anlatmış ve mavi yolculuğa büyük bir heyecanla adım atmıştır.

Cevat Şakir Kabaağaçlı (Halikarnas Balıkçısı) Kimdir? Hayatı ve Eserleri
Cevat Şakir Kabaağaçlı (Halikarnas Balıkçısı) Kimdir? Hayatı ve Eserleri

Arkadaşlarıyla çıktığı yolculuklarında iletişimden uzak ve sadece birkaç yiyecekle uzun turlar yapmış ve gördüklerini yazmayı bilmiştir. Ömrünün 3 yıllık sürgünlük döneminin 1,5 yılını geçirdiği Bodrum’u unutamamış ve 25 yıllık bir sürece Bodrum anılarını sığdırmıştır.

Halikarnas Mozolesi (Kral Mausollos’un Mezarı) Hakkında Bilgiler; Nerededir, Mimarisi ve Tarihçesi
Eserlerinin pek çoğunu Bodrum’da icra eden sanatçı, dönemin ünlü aydınlarını da etkilemiştir. Bir film gibi geçen yaşantısına babasına isabet eden kurşunu, 7 yıllık kürek mahkumluğunu, veremin acımasızlığını, sürgün yıllarını, eşsiz eserleri ve bir de Bodrum sevdasını sığdırmış ve büyük üne kavuşmuştur.

Cevat Şakir Kabaağaçlı (Halikarnas Balıkçısı) Kimdir?

17 Nisan 1890’da, Girit’te dünyaya gelmiştir. Ünlü Türk yazar, ressam, şair, gazeteci, rehber ve araştırmacıdır. Asıl adı Cevat Şakir Kabaağaçlı’dır. Halikarnas mahlasını eserlerinde kullanmıştır. Köklü bir aileden gelen Halikarnas Balıkçısı’nın babası o dönemlerde valilik yapan Mehmet Şakir Paşa’dır. Görevini Atina ve Girit’te yapmıştır. Annesi Sare İsmet Hanım Giritli’dir.

Cevat Şakir doğduğunda, onu çok seven ve çocuğu olmadığı için onu çocuğu gibi gören amcasının ismi ona verilmiştir. Cevat Şakir’in altı kardeşi vardır. Ailesi sanat konusunda çok yetenekli olan Halikarnas Balıkçısı’nın, kız kardeşlerinden Fahrelnisa resim, Aliye gravür konusunda ünlü olmuştur. Fahrelnisa’nın çocuklarından Nejad Devrim ressam olurken, Şirin Devrim ise tiyatrocu olmuştur. Bir de kız kardeşi Hakkiye’nin kızı Füreya Koral ilk Türk kadın seramikçi olarak ünlü olmuştur.

Halikarnas Balıkçısı’nın Hayatı
Halikarnas Balıkçısı’nın Hayatı

Halikarnas Balıkçısı çocukluk yıllarını babasının elçilik görevini icra ettiği Atina’da geçirmiştir. Denizin en göz alıcı şehirlerinden olan Atina’da geçen çocukluk döneminin ardından Büyükada’da bir okulda ilköğrenimini tamamlamıştır. Ardından lise öğrenimini görmek üzere Robert Koleji’ne başlamıştır. 1907 yılında liseden mezun olduğu zamanlarda, İngilizceden tercüme ilk yazısını İkdam Gazetesi’nde yayınlamıştır. Hayali, liseden sonra İngiltere’de denizcilik okumak olmasına rağmen, ailesinin ısrarıyla, Oxford Üniversitesi’nde “Yeni Çağlar Tarihi” okumuştur.

1913 yılında İtalyan bir hanımla evlenmiştir. Evlilikten sonra bir süre İtalya’ya yerleşmiştir. Yazar, orada resim eğitimi almaya başlamıştır. 1914 yılında yurda geri dönüş yapmaya karar veren Halikarnas Balıkçısı, sanatını konuşturmaya başlamış ve çeşitli gazete, dergilerde yazıları yayınlanmıştır. O yıllarda çeşitli dergilerde, karikatürler çizmeye, öyküler yazmaya ve çeviriler yapmaya devam etmiştir.

Sanatsal hayatında en parlak dönemlerini yaşarken, babası Mehmed Şakir Paşa, maddi sıkıntıya düşmüştür. Bu yüzden Afyon’daki Kabaağaçlı çiftliğine göçmüştür. Çiftlikte babasıyla arasında bir münakaşa çıkmış ve Halikarnas Balıkçısı’nın silahından çıkan tek kurşunla babası hayata gözlerini yummuştur. Cevat Şakir, kaza kurşunu olduğunu savunsa da 15 yıllık kürek cezasına mahkum edilmiştir. Mahkumluk yıllarında zor günler geçiren Cevat Şakir, 7 yıl cezasını çekmiştir. Kalan 8 yıllık cezayı çekmeden serbest bırakılmıştır. Çünkü verem hastalığına yakalanmış ve bitap düşmüştür.

Serbest kalışından itibaren kendine yeni bir yol çizmek zorunda olan Halikarnas Balıkçısı, artık sanatıyla para kazanmak zorunda kalmıştır. Bu sebeple çok sayıda resim ve karikatürleri çeşitli gazete ve dergilerde yayınlanmıştır. Öte yandan modern tezhibi ustalıkla yapan sanatçı geçimini bu yollarla sağlamıştır. Kapakçılık konusunda da o yıllarda büyük üne kavuşan Cevat Şakir, “Resimli Hafta” adlı bir dergide “Hapishanede İdama Mahkum Olanlar Bile Bile Asılmaya Nasıl Giderler?” adlı yazısında “Hüseyin Kenan” takma adıyla asker kaçaklarını dramatize etmiş ve askerlerin yargılanmadan cezalandırılmaları konusuna dikkat çekmiştir.

O yıllarda memlekette isyanlar çıktığı için bu yazı ağır eleştirilmiş ve askerleri isyana teşvik ettiği öne sürülmüştür. Bu gerekçeyle, İstanbul İstiklal Mahkemesi’nde yargılanmıştır. Mahkemeye başkanlık yapan Ali Çetinkaya tarafından idama mahkum edilmek istenmişse de, Kılıç Ali Bey tarafından Bodrum’a sürgün edilmiştir. 3 yıllık sürgünlük hayatının yarısını Bodrum’da geçiren Halikarnas Balıkçısı, sonra İstanbul’da sürgünü tamamlamıştır. Fakat denizden uzak kalamayacağını anlayınca, yaşamının 25 yılını Bodrum’da geçirmiştir. Bodrum’da geçirdiği sürgünlük yıllarında oraya büyük bir tutkuyla bağlanmıştır ve eserlerinin büyük çoğunluğunu Bodrum’da kaleme almıştır.

Bodrum Kalesi Hakkında Bilgiler; Nerededir, Mimarisi ve Tarihçesi
Cevat Şakir o yıllarda üç evlilik yapmıştır. Bu evliliklerinden olan çocuklarının eğitimi için İzmir’e yerleşmek zorunda kalmışsa da yazılarında Bodrum’un antik çağlardaki adı olan Halikarnas’ı mahlas olarak kullanmıştır. Yaşamının 25 yılını tutkunu olduğu Bodrum’da geçiren ünlü sanatçı, öldükten sonra da Bodrum’a gömülmesini vasiyet etmiştir.

Halikarnas Balıkçısı, 13 Ekim 1973 yılında kemik kanserine yakalanmış ve verdiği mücadelede hastalığa yenik düşmüştür. Bodrum Gümbet’te Türbe Tepesi’nde mezarı bulunmaktadır. Halikarnas Balıkçısı adı altında bir de müzesi bulunmaktadır.

Halikarnas Balıkçısı’nın Eserleri
Halikarnas Balıkçısı’nın Eserleri

Halikarnas Balıkçısı’nın öykü alanında; Merhaba Akdeniz, Yaşasın Deniz, Gülen Ada, Ege’den, Gençlik Denizlerinde, Parmak Damgası, Dalgıçlar, Çiçeklerin Düğünü, Ege’den Denize Bırakılmış Bir Çiçek, Mavi Zamanlar, Gülen Ada, Ege Kıyıları’ndan, Ege’nin Dibi adlı eserleri yayınlanmıştır.

Deneme alanına bakıldığında; Sonsuzluk Sessiz Büyür, Altıncı Kıta Akdeniz, Düşün Yazıları, Merhaba Anadolu, Hey Koca Kurt, Anadolu’nun Sesi, Anadolu’nun Tanrıları ve Anadolu Efsaneleri adlı eserleri bulunmaktadır.

En başarılı romanları arasında; Ötelerin Çocukları, Uluç Reis, Bulamaç, Turgut Reis, Deniz Gurbetçileri, Aganta Burina Burinata yer almaktadır. Çocuk kitapları alanındaki eserleri; Nasrettin Hoca, Yol Ver Deniz, Define Adası, Gündüzü Kaybeden Kuş ve İmbat Serinliği’dir.

Hiç yorum yok

4. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

4. Sınıf Özgün Yayınları Türkçe Çalışma Kitabı Cevapları

4. Sınıf FenBil Yayıncılık Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Sevgi Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Meb Yayınları Trafik Güvenliği Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Dizin Yayınları Trafik Güvenliği Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Dizin Yayınları Trafik Güvenliği Çalışma Kitabı Cevapları

4. Sınıf Meb Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Koza Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Doku Yayınları Türkçe Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Doku Yayınları Türkçe Çalışma Kitabı Cevapları

4. Sınıf Tutku Yayınları Din Kültürü Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Yıldırım Yayınları Din Kültürü Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Yakın Çağ Yayınları Matematik Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Yakın Çağ Yayınları Matematik Çalışma Cevapları

4. Sınıf Dikey Yayınları Matematik Çalışma Cevapları

4. Sınıf Dikey Yayınları Matematik Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Lider Yayınları İngilizce Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Lider Yayınları İngilizce Çalışma Kitabı Cevapları

4. Sınıf Pantera Yayıncılık İngilizce Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Pantera Yayınları İngilizce Çalışma Kitabı Cevapları

4. Sınıf İnsan Hakları, Yurttaşlık ve Demokrasi Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

5. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

5. Sınıf MEB Yayınları İngilizce Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf Evrensel İletişim Yayınları İngilizce Çalışma Kitabı Cevapları

5. Sınıf Evrensel İletişim Yayınları İngilizce Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Matematik Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf Özgün Yayınları Matematik Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf Semih Ofset Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf Berkay Yayınları Sosyal Bilgiler Çalışma Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Türkçe Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Türkçe Çalışma Kitabı Cevapları

5. Sınıf Netbil Yayınları Din Kültürü Çalışma Kitabı Cevapları

5. Sınıf İlke Basım Yayınları Din Kültürü Çalışma Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Hz Muhammedin Hayatı Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Temel Dini Bilgiler Ders Kitabı Cevapları

6. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

6. Sınıf Türkçe Başak Yayınları Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf Türkçe Başak Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

6. Sınıf Matematik Mega Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf Fen Bilimleri Tuna Matbaa Yayınları Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Sevgi Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Sevgi Yayınları Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf İngilizce Ada Matbaa Yayınları Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf İngilizce Ada Matbaa Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

6. Sınıf Din Kültürü Dörtel Yayınları Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf Arapça Meb Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

7. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

7. Sınıf Türkçe Ez-De Yayınları Ders Kitabı Cevapları

7. Sınıf Türkçe Ez-De Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

7. Sınıf Matematik Gizem Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

7. Sınıf Fen Bilimleri Mevsim Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ada Matbaa Yayınları Ders Kitabı Cevapları

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ada Matbaa Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

7. Sınıf İngilizce Pantera Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

7. Sınıf İngilizce Pantera Yayıncılık Çalışma Kitabı Cevapları

7. Sınıf Din Kültürü Gün Yayınları Ders Kitabı Cevapları

8. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

8. Sınıf Türkçe Dörtel Yayınları Ders Kitabı Cevapları

8. Sınıf Türkçe Dörtel Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

8. Sınıf Matematik Öğün Yayınları Ders Kitabı Cevapları

8. Sınıf Fen Bilimleri Öğün Yayınları Ders Kitabı Cevapları

8. Sınıf İngilizce Tutku Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

8. Sınıf İngilizce Tutku Yayıncılık Çalışma Kitabı Cevapları

8. Sınıf İnkılap Tarihi Top Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

8. Sınıf İnkılap Tarihi Top Yayıncılık Çalışma Kitabı Cevapları

8. Sınıf Din Kültürü Gizem Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

9. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

9. Sınıf MEB Yayınları Biyoloji Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Fizik Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları İngilizce Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf İngilizce Teenwise MEB Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

9. Sınıf İngilizce Teenwise MEB Yayınları Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Kimya Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Matematik Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Sağlık Bilgisi ve Trafik Kültürü Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Tarih Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Temel Dini Bilgiler (İslam 1-2) Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf Mesleki Arapça Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları

9. Sınıf Müzik Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf Demokrasi Ve İnsan Hakları Ekoyay Yayınları Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf Proje Hazırlama Ders Kitabı Cevapları

10. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

10. Sınıf Tarih Ders Kitabı Tuna Yayınları

10. Sınıf Matematik Ders Kitabı Tuna Yayınları

10. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı BirYay Yayınları

10. Sınıf Kimya Ders Kitabı Tutku Yayınları

10. Sınıf Fizik Ders Kitabı Mega Yayınları

10. Sınıf Hz. Muhammedin Hayatı Ders Kitabı Ata Yayınları

10. Sınıf Biyoloji Açılım Yayınları Ders Kitabı Cevapları

10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Gün Yayınları

10. Sınıf İngilizce Ders Kitabı Dikey Yayınları cevapları

10. Sınıf İngilizce Çalışma Kitabı Dikey Yayınları cevapları

10. Sınıf Din Kültürü Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

10. Sınıf Arapça Korza Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

10. Sınıf Arapça Meb Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

11. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

11. Sınıf Akaid ve Kelam Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Felsefe Semih Ofset SEK Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Hz Muhammedin Hayatı Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Seçmeli Tarih Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları

11. Sınıf Biyoloji Nova Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Fizik Netbil Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf İnkılap Tarihi Top Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Kimya Dikey Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Dil ve Anlatım Yıldırım Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf İleri Temel Matematik Ders Kitapları Cevapları

11. Sınıf Türk Edebiyatı Ekoyay Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

12. Sınıf Hz Muhammedin Hayatı Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Matematik Nova Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Matematik Dikey Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Mantık Cem Veb Ofset Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Türk Edebiyatı Lider Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Coğrafya Lider Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Dil ve Anlatım MHG Yayınları Cevapları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Çağdaş Türk ve Dünya Tarihi Top Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Temel Düzey Matematik Gezegen Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Trafik ve İlkyardım Semih Ofset Yayınları Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 5. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 6. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 7. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 8. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 9. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 10. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 11. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 12. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, Türkçe Ders Kitabı Cevapları, Matematik Ders Kitabı Cevapları, Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları, İngilizce Ders Kitabı Cevapları, Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları, Din Kültürü Ders Kitabı Cevapları, Müzik Ders Kitabı Cevapları, Arapça Ders Kitabı Cevapları, İnkılap Tarihi Ders Kitabı Cevapları, Fizik Ders Kitabı Cevapları, Kimya Ders Kitabı Cevapları, Biyoloji Ders Kitabı Cevapları, Tarih Ders Kitabı Cevapları, Türkçe Ders Kitabı Cevapları, Coğrafya Ders Kitabı Cevapları, Almanca Ders Kitabı Cevapları, Felsefe Ders Kitabı Cevapları, Türk Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları, Dil ve Anlatım Ders Kitabı Cevapları, Hz Muhammedin Hayatı Ders Kitabı Cevapları, Akaid ve Kelam Ders Kitabı Cevapları, Proje Hazırlama Ders Kitabı Cevapları, Mesleki Arapça Ders Kitabı Cevapları, Temel Dini Bilgiler Ders Kitabı Cevapları, Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Cevapları, Trafik ve İlkyardım Ders Kitabı Cevapları, Mantık Ders Kitabı Cevapları

Blogger tarafından desteklenmektedir.