Karabiber Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir?

Düzenle
 DERS KİTABI CEVAPLARINA BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ! 

Karabiber Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir?

Karabiber, yüzyıllardır kullanılan ve sofraların vazgeçilmezi olan bir baharattır. Karabiberin zayıflatma özelliğinin yanında birçok faydası bulunur.

Bu yüzden de diyet listelerinin, yemek tariflerinin vazgeçilmezidir. Nasıl yetiştirildiğinden, yan etkilerine kadar ayrıntılı tüm bilgiye yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Bilim dünyası tarafından Piper Nigrum olarak bilinen karabiber, kurutulan bir meyvedir. Baharat haline getirilmesinin ardından daha çok kullanılan karabiber hemen her mutfakta özel bir yere sahiptir. Birçok çeşidi bulunan karabiber, ilk olarak Hindistan’da kullanılmaya başlanmıştır. Daha sonra Akdeniz ülkeleri aracılığıyla tüm dünyaya yayılmıştır. Taze kullanımıyla beraber dünya çapında bilinen bir baharat olmuştur.

Karabiber Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir?
Karabiber Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir?

Yemeklerin olmazsa olmazı karabiber bugün dünya mutfaklarının hepsinde kullanılmaktadır. Acımsı bir tadı olan baharat aynı zamanda hastalıklarada deva olabilmektedir. Siyah boncuk şeklinde toplanan daha sonra öğütülerek pazarlanan karabiberin taze olarak kullanılması ekstra önemlidir.

Sumak Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir?

Gribal enfeksiyonlar başta olmak üzere pek çok hastalığa şifa olan karabiber organik ve taze tüketildiğinde daha çabuk etki etmektedir. Bununla beraber bir kişinin ihtiyaç duyduğu A vitaminini karabiber ile karşılaması çok daha kolaydır. Düzenli olarak karabiber yiyen kişilerin bağışıklık sistemleri çok daha güçlü çalışmaktadır.

Navigasyon 

1. Karabiber Nedir?

2. Karabiberin Özellikleri Nelerdir?

3. Karabiber Nasıl Kullanılır? 

4. Karabiberin Faydaları Nelerdir?

5. Karabiberin Yan Etkileri Nelerdir?

6. Konu Hakkında Bilgilendirici Video

7. Sonuç ve Okura Sorular

8. Okur Yorumları

9. Bilgi Alabileceğiniz Diğer Kaynaklar

Karabiber Nedir?

Karabibergiller (Piperaceae) familyasına mensup olan karabiber aynı isimli meyve veren bitkidir. Toplanan siyah meyvelerinin kurutulduktan sonra öğütülmesiyle karabiber baharatı ortaya çıkmaktadır. Anavatanı Hindistan olan karabiberin Endonezya topraklarında da oldukça eski tarihlerden itibaren kullanıldığı bilinmektedir.

Hemen her yemeğin üzerine kullanılan baharat temelde birçok işlem gören bir meyvedir. İlk kullanımı da bu şekilde olmuştur. Anadolu’da hastalanan hemen herkesin çorbasında kullanılan karabiber, değişen modern çağa rağmen rağbet görmeye devam ediyor. Kış aylarında vücudun ihtiyaç duyduğu enerjiyi karabiberle alması mümkündür.

Karabiberin Özellikleri Nelerdir?

En çok Hindistan’ın Malabar civarında yetişen karabiber; Malezya, Orta Amerika ve Brezilya’da da yetişebilmektedir. Ilıman iklimin bitkisi olan karabiber, nemli ve sıcak yerlerde daha kolay büyümektedir. Sarmaşık türlerinden biri olan karabiber, boyu 10 m olabilen bir bitkidir. Yanına örülen duvar ya da çakılan çubuklarla çok daha rahat uzamaktadır. Yaprakları 10-15 cm olan bitkinin, çiçekleri de 15 cm’yi bulmaktadır. Dışarıdan bakıldığında başak koçanını anımsatan çiçekler yüzlerce olup yan yana dizili durmaktadır.

Beyaz çiçekler daha sonra meyvenin ortaya çıkmasını sağlamaktadır. Meyveler oval görünürde, siyah, kırmızı veya beyaz olabilmektedir. Nadiren beyaz olan karabiber meyveleri daha özel yetiştirme şartı gerektirmektedir. Bununla beraber önce yeşil sonra kırmızı daha sonra sarı renk alan meyveler de bulunmaktadır. Meyveler olgunlaşmadan toplanarak güneşte kurutulmaya bırakılır. Kurutulduktan sonra öğütülür ve siyah toz karabiber haline gelir.

Karabiber Nasıl Kullanılır? 

Kış mevsiminde kullanım sıklığı artan karabiber çorbalar başta olmak üzere, tüm yemeklerde kullanılan bir baharat türüdür Acılığı ve yoğunluğu göz önünde bulundurularak pişirilen çorba üzerine bir çay kaşığının ucuyla dökülmesi çorbanın lezzetini artırmaktadır. Bunun yanında ev yemeklerinin hemen hepsine yakıştırılan baharat, pişirilen salçalı soğanlı tüm sebzelerin üzerinde de kullanılabilmektedir.

Türk mutfağında karabiberin en sık kullanıldığı yemek pilavdır. Bulgur pilavı ya da pirinç pilavı fark etmeksizin karabiber kullanılabilmektedir. Henüz yemeğinizi pişirmeden karabiberi atmanız da mümkündür. Soğuk algınlığının en sık görüldüğü mevsim geçişlerinde, boğaz ve öksürük sorunlarının çözümünde de karabiberin kullanımı karşımıza çıkmaktadır. Sıcak içecekler içinde kullanıldığında öksürüğe iyi gelen karabiber aynı zamanda vücudunuzun daha dirençli olmasını sağlar.

Ilık su içine yarım limon sıkıp daha sonra bir tatlı kaşığı bal karıştırın. Üzerine bir çay kaşığı karabiber döktükten sonra için. Hastalığınızın ya da kırgınlığınızın birkaç saat içinde kaybolduğunu göreceksiniz. Gece uyandıran ve huzursuz eden öksürük nöbetleri içinse yalnızca ılık suyun içine bir çay kaşığı karabiber katıp içebilirsiniz. Daha rahat uyumanızı sağlayacaktır.

Karabiberin Faydaları Nelerdir?

Diş ağrılarına iyi gelen karabiber, düzenli olarak tüketildiğinde diş çürüklerini ertelemektedir. Sinüzit, migren gibi baş ağrılarına neden olan hastalıkları hafifleten baharat aynı zamanda gribin sebep olduğu tıkanıklıklara da çare olmaktadır. Bağırsak ve midede gaz sorununa çare olan karabiber, vücudun boşaltım sistemini rahatlatır. Ayrıca karabiberle beraber toksinleri uzaklaştırmanız çok daha kolay olacaktır.

Vücutta biriken fazla yağlardan kurtulmanızı sağlayan karabiber, hızla kilo vermenizi sağlayacaktır. Aynı zamanda terlemeyi de artırdığı için kilo kaybınız sizi dahi şaşırtacaktır. Düzenli olarak karabiber yiyen kişilerde basit hastalıklar kolay kolay ortaya çıkmaz. Vücudun enerjik ve canlı olması, mikroplarla savaşması karabiber sayesindedir. Karabiber birçok bakteriyel enfeksiyondan korur.

Yenibahar (Jamaika Biberi) Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir?

Kanserle mücadelede en etkili yollardan biri olan karabiber, vücutta bulunan kanserli hücrelerin sayıca azalmasını sağlamaktadır. Özellikle kadınlarda görülen meme kanserine karşı en kuvvetli önleyicilerden biri olan baharatı, günde en az bir çay kaşığı tüketmek gerekmektedir. Kullanıldığında kansere karşı etkili birkaç bitki ya da yağ ile tercih edilirse karabiberin etkisini daha kolay hissedebilirsiniz. Zerdeçal ve zeytinyağı karabiberle en çok yakışan koruyuculardır. Karabiber saç sağlığını korur, kepek tedavisinde kullanılır.

Karabiberin Yan Etkileri Nelerdir?
Karabiberin fazla tüketilmesi midenin çabuk yorulmasına neden olmaktadır. Aynı zamanda yanma hissi nedeniyle kişiyi geceleri rahatsız edebilmektedir. Tansiyon, kolesterol ve şeker hastası olan bireylerin karabiber tüketirken dikkatli davranmaları gerekmektedir.

Damar sertliği, egzama, bağırsak iltihaplanmalarında doktorlar tarafından karabiber kullanımı uygun bulunmamaktadır. Vücudunuzda herhangi bir hastalık olmadığı durumlarda dahi karabiberi kontrollü kullanmaya, burun yoluyla çekmemeye özen göstermelisiniz.

Karabiber bazı ilaçların etkisini azaltır. Siklosporin A, kolinerjik, digoksin ve sitokrom P450 alan hastalar karabiber tüketiminden kaçınmalıdırlar. Çünkü bu maddelerle etkileşime girerek tedaviyi olumsuz yönde etkileyebilirler.

Hiç yorum yok

4. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

4. Sınıf Özgün Yayınları Türkçe Çalışma Kitabı Cevapları

4. Sınıf FenBil Yayıncılık Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Sevgi Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Meb Yayınları Trafik Güvenliği Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Dizin Yayınları Trafik Güvenliği Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Dizin Yayınları Trafik Güvenliği Çalışma Kitabı Cevapları

4. Sınıf Meb Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Koza Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Doku Yayınları Türkçe Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Doku Yayınları Türkçe Çalışma Kitabı Cevapları

4. Sınıf Tutku Yayınları Din Kültürü Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Yıldırım Yayınları Din Kültürü Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Yakın Çağ Yayınları Matematik Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Yakın Çağ Yayınları Matematik Çalışma Cevapları

4. Sınıf Dikey Yayınları Matematik Çalışma Cevapları

4. Sınıf Dikey Yayınları Matematik Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Lider Yayınları İngilizce Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Lider Yayınları İngilizce Çalışma Kitabı Cevapları

4. Sınıf Pantera Yayıncılık İngilizce Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Pantera Yayınları İngilizce Çalışma Kitabı Cevapları

4. Sınıf İnsan Hakları, Yurttaşlık ve Demokrasi Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

5. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

5. Sınıf MEB Yayınları İngilizce Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf Evrensel İletişim Yayınları İngilizce Çalışma Kitabı Cevapları

5. Sınıf Evrensel İletişim Yayınları İngilizce Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Matematik Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf Özgün Yayınları Matematik Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf Semih Ofset Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf Berkay Yayınları Sosyal Bilgiler Çalışma Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Türkçe Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Türkçe Çalışma Kitabı Cevapları

5. Sınıf Netbil Yayınları Din Kültürü Çalışma Kitabı Cevapları

5. Sınıf İlke Basım Yayınları Din Kültürü Çalışma Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Hz Muhammedin Hayatı Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Temel Dini Bilgiler Ders Kitabı Cevapları

6. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

6. Sınıf Türkçe Başak Yayınları Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf Türkçe Başak Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

6. Sınıf Matematik Mega Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf Fen Bilimleri Tuna Matbaa Yayınları Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Sevgi Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Sevgi Yayınları Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf İngilizce Ada Matbaa Yayınları Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf İngilizce Ada Matbaa Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

6. Sınıf Din Kültürü Dörtel Yayınları Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf Arapça Meb Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

7. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

7. Sınıf Türkçe Ez-De Yayınları Ders Kitabı Cevapları

7. Sınıf Türkçe Ez-De Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

7. Sınıf Matematik Gizem Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

7. Sınıf Fen Bilimleri Mevsim Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ada Matbaa Yayınları Ders Kitabı Cevapları

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ada Matbaa Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

7. Sınıf İngilizce Pantera Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

7. Sınıf İngilizce Pantera Yayıncılık Çalışma Kitabı Cevapları

7. Sınıf Din Kültürü Gün Yayınları Ders Kitabı Cevapları

8. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

8. Sınıf Türkçe Dörtel Yayınları Ders Kitabı Cevapları

8. Sınıf Türkçe Dörtel Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

8. Sınıf Matematik Öğün Yayınları Ders Kitabı Cevapları

8. Sınıf Fen Bilimleri Öğün Yayınları Ders Kitabı Cevapları

8. Sınıf İngilizce Tutku Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

8. Sınıf İngilizce Tutku Yayıncılık Çalışma Kitabı Cevapları

8. Sınıf İnkılap Tarihi Top Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

8. Sınıf İnkılap Tarihi Top Yayıncılık Çalışma Kitabı Cevapları

8. Sınıf Din Kültürü Gizem Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

9. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

9. Sınıf MEB Yayınları Biyoloji Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Fizik Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları İngilizce Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf İngilizce Teenwise MEB Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

9. Sınıf İngilizce Teenwise MEB Yayınları Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Kimya Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Matematik Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Sağlık Bilgisi ve Trafik Kültürü Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Tarih Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Temel Dini Bilgiler (İslam 1-2) Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf Mesleki Arapça Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları

9. Sınıf Müzik Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf Demokrasi Ve İnsan Hakları Ekoyay Yayınları Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf Proje Hazırlama Ders Kitabı Cevapları

10. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

10. Sınıf Tarih Ders Kitabı Tuna Yayınları

10. Sınıf Matematik Ders Kitabı Tuna Yayınları

10. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı BirYay Yayınları

10. Sınıf Kimya Ders Kitabı Tutku Yayınları

10. Sınıf Fizik Ders Kitabı Mega Yayınları

10. Sınıf Hz. Muhammedin Hayatı Ders Kitabı Ata Yayınları

10. Sınıf Biyoloji Açılım Yayınları Ders Kitabı Cevapları

10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Gün Yayınları

10. Sınıf İngilizce Ders Kitabı Dikey Yayınları cevapları

10. Sınıf İngilizce Çalışma Kitabı Dikey Yayınları cevapları

10. Sınıf Din Kültürü Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

10. Sınıf Arapça Korza Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

10. Sınıf Arapça Meb Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

11. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

11. Sınıf Akaid ve Kelam Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Felsefe Semih Ofset SEK Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Hz Muhammedin Hayatı Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Seçmeli Tarih Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları

11. Sınıf Biyoloji Nova Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Fizik Netbil Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf İnkılap Tarihi Top Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Kimya Dikey Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Dil ve Anlatım Yıldırım Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf İleri Temel Matematik Ders Kitapları Cevapları

11. Sınıf Türk Edebiyatı Ekoyay Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

12. Sınıf Hz Muhammedin Hayatı Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Matematik Nova Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Matematik Dikey Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Mantık Cem Veb Ofset Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Türk Edebiyatı Lider Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Coğrafya Lider Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Dil ve Anlatım MHG Yayınları Cevapları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Çağdaş Türk ve Dünya Tarihi Top Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Temel Düzey Matematik Gezegen Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Trafik ve İlkyardım Semih Ofset Yayınları Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 5. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 6. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 7. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 8. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 9. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 10. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 11. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 12. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, Türkçe Ders Kitabı Cevapları, Matematik Ders Kitabı Cevapları, Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları, İngilizce Ders Kitabı Cevapları, Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları, Din Kültürü Ders Kitabı Cevapları, Müzik Ders Kitabı Cevapları, Arapça Ders Kitabı Cevapları, İnkılap Tarihi Ders Kitabı Cevapları, Fizik Ders Kitabı Cevapları, Kimya Ders Kitabı Cevapları, Biyoloji Ders Kitabı Cevapları, Tarih Ders Kitabı Cevapları, Türkçe Ders Kitabı Cevapları, Coğrafya Ders Kitabı Cevapları, Almanca Ders Kitabı Cevapları, Felsefe Ders Kitabı Cevapları, Türk Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları, Dil ve Anlatım Ders Kitabı Cevapları, Hz Muhammedin Hayatı Ders Kitabı Cevapları, Akaid ve Kelam Ders Kitabı Cevapları, Proje Hazırlama Ders Kitabı Cevapları, Mesleki Arapça Ders Kitabı Cevapları, Temel Dini Bilgiler Ders Kitabı Cevapları, Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Cevapları, Trafik ve İlkyardım Ders Kitabı Cevapları, Mantık Ders Kitabı Cevapları

Blogger tarafından desteklenmektedir.