Kalsedon Taşı Nedir? Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Düzenle
 DERS KİTABI CEVAPLARINA BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ! 

Kalsedon Taşı Nedir? Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Anadolu'nun mavi altını olarak bilinen kalsedon, asırlardır kullanılan ve geçmişi Hititlere dayanan şifalı bir taştır. Genellikle mavi olan kalsedon taşını, beyaz, pembe ve mor renkleriyle de bulabilirisiniz. Psikolojik olduğu kadar, bedene de çok faydalı olan kalsedon taşının genel özellikleri, tarihçesi ve faydaları yazımızda anlatılmıştır.

Kuvars grubuna dahil taşlardan biri olan kalsedon, görünüşüyle etkileyici bir taştır. Genellikle mağaralarda bulunan sarkıtlardan toplanan kalsedon taşı, kaya oyuklarından meydana gelmektedir. Çirkinlik ve güzelliğin tek taşta birleşmiş hali olan kalsedon eşsiz bir yapıya sahiptir. Üstelik görünümü kadar insan sağlığı üzerindeki etkileri de oldukça fazladır. 

İyi niyetli olmanın sembolü olan kalsedon, insana dair pek çok kavramı bünyesinde taşımaktadır. Cömertlik ve kardeşlik bunlardan yalnızca ikisidir.

Kalsedon Taşı Nedir? Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?
Kalsedon Taşı Nedir? Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Köklü bir geçmişi bulunan kalsedon taşının, insanlar tarafından uzun yıllardır kullanıldığı bilinmektedir. Asırlar boyunca birbirine dost ve kardeş olan kişiler tarafından hediye edilmiş değerli bir taştır. Sık sık akuamarin taşı ile karıştırılan fakat birçok farklı noktaları bulunan kalsedonun üzerinde yer alan renkler daha donuk ve silik haldedir. Görünmeyen ve pastel renkli taşlardan hoşlananlar için kalsedon taşı ideal bir taştır. Üstelik yalnızca psikolojik değil fizyolojik etkisi de oldukça fazladır.

Navigasyon 

1. Kalsedon Taşı Nedir?

2. Kalsedon Taşının Özellikleri Nelerdir?

3. Kalsedon Taşının Faydaları Nelerdir?

Kalsedon Taşının Psikolojik Faydaları Nelerdir?

Kalsedon Taşının Fizyolojik Faydaları Nelerdir?

Kalsedon Taşı Hangi Burçların Taşıdır?

4. Kalsedon Taşının Tarihçesi

5. Okur Yorumları

Kalsedon Taşı Nedir?
Çoğunluğu Anadolu topraklarında bulunan, geçmişi Hititlere dayanan kalsedon taşı, değerli taşlardan biridir. Gerek insan fizyolojisi gerekse olumlu enerji için en sık kullanılan taşlar arasında yerini almaktadır. Genellikle üst yüzeyi mavi, gri ve beyaz karışımı alt yüzeyi delikli ve kahverengi olan görünüme sahiptir. Bunun yanında sarı ve yeşil kalsedon taşlarına rastlamak da mümkündür. Toprağın yapısı ve çıkarıldığı yerler kalsedon taşının rengi ve yapısı üzerinde etkili olmaktadır. Kalsedon taşının, İstanbul Kadıköy civarından nakli yapılmaktadır. Bu nedenle çok eski dönemlerden itibaren Kadıköy taşı olarak da anılmaktadır. Roma döneminde İstanbul’dan gönderilen kalsedon taşı çok değerli ve paha biçilemez kabul edilmiştir. Her ne kadar Roma dönemi sona erdikten sonra ismi bir süre unutulsa da daha sonra tekrar değerlenmiştir.

Kalsedon Taşının Özellikleri Nelerdir?
Türkiye’nin mavi altını olarak kabul edilen kalsedon taşı, insan psikolojisini besleyen taşlardan biridir. Ruhun sakinliği, dingin hissetmesi ve kendini tamamlaması konusunda pek çok kişi kalsedon taşına güvenir. Taş ev ortamında gerek yatak odasında gerek oturma odasında fark etmeksizin tüm negatif enerjiyi içine toplar. Bu sebeple kalsedon taşını dilediğiniz gibi kullanabilir, isterseniz evinizde isterseniz üzerinizde taşıyabilirsiniz. SiO2 formülü olarak bilinen kalsedon, Ocak ayı ile özdeşleşmektedir. Ocak ayında doğanlar için kalsedon taşı çok daha faydalı ve etkili kabul edilmektedir. Ama bunun yanında astrologlar; yengeç, aslan ve başak burçlarının taşının da kalsedon olduğunu söylemektedir.

Kalsedon taşının çıkarılma hikâyesi dünyanın her yerinde farklı şekillerde dillendirilmektedir ancak çıkarılan ilk yerin Türkiye olduğu konusunda tüm dünya hem fikirdir. Çıkarım merkezi olarak Edremit Kazdağı söylense de Eskişehir de kalsedon taşı bakımından zengindir. Türkiye dışında Almanya’da da oldukça sık çıkarılan taşın ayrıca ticareti de yapılmaktadır. Bununla beraber Meksika’da da oldukça zengin bir varlığı olduğu kabul edilmektedir.

Kalsedon Taşının Faydaları Nelerdir?
Kuvars gurubu şifalı taşlardan biri olan kalsedonun hem ruha hem de bedene çok faydası bulunuyor. Genellikle mavi ve beyaz renkte olsa da, pembe ve mor renkte kalsedon taşları da bulunmaktadır. Nazara karşı koruyan, insanın üzerindeki negatif enerjiyi alan ve kötü duygulardan arındıran kalsedon taşının faydaları şu şekildedir:

Kalsedon Taşının Psikolojik Faydaları Nelerdir?
Kişinin başarıyı yakalamasına yardımcı olan kalsedon taşı, enerji ve motivasyon artırma etkisine sahiptir. Taşın rengiyle örtüşen başarı motivasyonu, çalışmaya başlayanlar ya da iş hayatında yer edinmek isteyenler için özel bir anlama sahiptir. Cömertlik sembollerinden biri kabul edilen kalsedon taşı, kişinin elinin açık olmasına da yardımcı olmaktadır. Bununla beraber kazanılanı paylaşma enerjisi ile dostluğu ve kardeşliği pekiştirmektedir. İyi niyet elçilerinden biri kabul edilen kalsedon, kişinin içinde sıkışan kötü niyeti ve düşmanlığı yok etmektedir. Bu yönüyle melankoli ve negatif esaretini de engellemektedir.

Kalsedon Taşının Fizyolojik Faydaları Nelerdir?
Vücudun ihtiyacı olan mineralleri rahatça özümsemesine yardımcı olan kalsedon taşı, kronikleşmiş hastalıklara şifa olabilmektedir. Özellikle farklı sebeplere dayandırılan ve bir türlü neticeye ulaştırılamayan öksürükler için kalsedon taşının enerjisi ihtiyaç olabilmektedir. Kullanan kişiyi tüm kötülüklerden koruduğuna inanılan kalsedon taşı, fiziksel kazalardan yana şansınızın yolunda gitmesini sağlamaktadır. Özellikle uyku sorunu için yüzlerce kişinin tercih ettiği taşı, huzurlu uyumak için başınızın ucundan ayırmamalısınız.

Kalsedon Taşı Hangi Burçların Taşıdır?
Duygusal ve bir o kadar da mantıklı bir burç olan yengeç, hayatını yoluna koymak için kalsedon taşından yardım alabilirler. Kalsedon yengeç üzerinde pozitif etkiye sahip, yoğun enerji barındıran taşlardan biridir. Özellikle iş hayatınızda aksiliklerin art arda geldiğini fark ettiğinizde kalsedon taşını evinizde ve iş yerinizde muhakkak bulundurmalısınız. Yay burcu için etkili taşlardan biri olan kalsedon, yayın gergin enerjisini dağıtmak için birebirdir. Pozitif ve daha ılımlı bir kişilik için kalsedon taşı işe yarayacaktır. Üstelik kalsedondan hazırlanmış takılar yay burçları için paha biçilemez hediyelerdir. Bunlardan başka; başak, aslan ve terazi burçlarının uğurlu taşı da kalsedoondur.

Kalsedon Taşının Tarihçesi
Roma dönemi ticaretleri ile bilinen kalsedon taşı, Roma’nın sonra ermesinin ardından unutulanlar arasına girmiştir. Uzun bir aradan sonra değerinin yeniden anlaşılması Sırrı Gerçin işletmeleri sayesinde olmuştur. 1971 yılında Kalsedon Maden İşletmesi açıldığında kalsedon taşının üzerine daha çok eğilinmiştir. Dünya çapında Anadolu’nun mavi altını olarak kabul edilen kalsedon, bu ününü Amerikalı şarkıcı Eartha Kitt’e borçludur. Aldıkları ve tanıttıkları sayesinde taşın değeri daha da fazla artmıştır. Farklı medeniyetlerde de ayrı bir yeri olan kalsedon taşının, Çin’de insanoğlunun ilk mücevheri olarak kabul edildiği bilinmektedir. Tanrı tarafından gönderilen taş olarak kabul edilmesi ise insanların taşa olan bağlılıklarını arttırmaktadır.

Hiç yorum yok

4. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

4. Sınıf Özgün Yayınları Türkçe Çalışma Kitabı Cevapları

4. Sınıf FenBil Yayıncılık Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Sevgi Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Meb Yayınları Trafik Güvenliği Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Dizin Yayınları Trafik Güvenliği Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Dizin Yayınları Trafik Güvenliği Çalışma Kitabı Cevapları

4. Sınıf Meb Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Koza Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Doku Yayınları Türkçe Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Doku Yayınları Türkçe Çalışma Kitabı Cevapları

4. Sınıf Tutku Yayınları Din Kültürü Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Yıldırım Yayınları Din Kültürü Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Yakın Çağ Yayınları Matematik Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Yakın Çağ Yayınları Matematik Çalışma Cevapları

4. Sınıf Dikey Yayınları Matematik Çalışma Cevapları

4. Sınıf Dikey Yayınları Matematik Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Lider Yayınları İngilizce Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Lider Yayınları İngilizce Çalışma Kitabı Cevapları

4. Sınıf Pantera Yayıncılık İngilizce Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Pantera Yayınları İngilizce Çalışma Kitabı Cevapları

4. Sınıf İnsan Hakları, Yurttaşlık ve Demokrasi Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

5. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

5. Sınıf MEB Yayınları İngilizce Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf Evrensel İletişim Yayınları İngilizce Çalışma Kitabı Cevapları

5. Sınıf Evrensel İletişim Yayınları İngilizce Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Matematik Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf Özgün Yayınları Matematik Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf Semih Ofset Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf Berkay Yayınları Sosyal Bilgiler Çalışma Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Türkçe Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Türkçe Çalışma Kitabı Cevapları

5. Sınıf Netbil Yayınları Din Kültürü Çalışma Kitabı Cevapları

5. Sınıf İlke Basım Yayınları Din Kültürü Çalışma Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Hz Muhammedin Hayatı Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Temel Dini Bilgiler Ders Kitabı Cevapları

6. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

6. Sınıf Türkçe Başak Yayınları Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf Türkçe Başak Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

6. Sınıf Matematik Mega Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf Fen Bilimleri Tuna Matbaa Yayınları Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Sevgi Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Sevgi Yayınları Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf İngilizce Ada Matbaa Yayınları Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf İngilizce Ada Matbaa Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

6. Sınıf Din Kültürü Dörtel Yayınları Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf Arapça Meb Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

7. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

7. Sınıf Türkçe Ez-De Yayınları Ders Kitabı Cevapları

7. Sınıf Türkçe Ez-De Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

7. Sınıf Matematik Gizem Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

7. Sınıf Fen Bilimleri Mevsim Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ada Matbaa Yayınları Ders Kitabı Cevapları

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ada Matbaa Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

7. Sınıf İngilizce Pantera Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

7. Sınıf İngilizce Pantera Yayıncılık Çalışma Kitabı Cevapları

7. Sınıf Din Kültürü Gün Yayınları Ders Kitabı Cevapları

8. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

8. Sınıf Türkçe Dörtel Yayınları Ders Kitabı Cevapları

8. Sınıf Türkçe Dörtel Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

8. Sınıf Matematik Öğün Yayınları Ders Kitabı Cevapları

8. Sınıf Fen Bilimleri Öğün Yayınları Ders Kitabı Cevapları

8. Sınıf İngilizce Tutku Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

8. Sınıf İngilizce Tutku Yayıncılık Çalışma Kitabı Cevapları

8. Sınıf İnkılap Tarihi Top Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

8. Sınıf İnkılap Tarihi Top Yayıncılık Çalışma Kitabı Cevapları

8. Sınıf Din Kültürü Gizem Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

9. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

9. Sınıf MEB Yayınları Biyoloji Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Fizik Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları İngilizce Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf İngilizce Teenwise MEB Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

9. Sınıf İngilizce Teenwise MEB Yayınları Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Kimya Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Matematik Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Sağlık Bilgisi ve Trafik Kültürü Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Tarih Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Temel Dini Bilgiler (İslam 1-2) Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf Mesleki Arapça Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları

9. Sınıf Müzik Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf Demokrasi Ve İnsan Hakları Ekoyay Yayınları Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf Proje Hazırlama Ders Kitabı Cevapları

10. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

10. Sınıf Tarih Ders Kitabı Tuna Yayınları

10. Sınıf Matematik Ders Kitabı Tuna Yayınları

10. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı BirYay Yayınları

10. Sınıf Kimya Ders Kitabı Tutku Yayınları

10. Sınıf Fizik Ders Kitabı Mega Yayınları

10. Sınıf Hz. Muhammedin Hayatı Ders Kitabı Ata Yayınları

10. Sınıf Biyoloji Açılım Yayınları Ders Kitabı Cevapları

10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Gün Yayınları

10. Sınıf İngilizce Ders Kitabı Dikey Yayınları cevapları

10. Sınıf İngilizce Çalışma Kitabı Dikey Yayınları cevapları

10. Sınıf Din Kültürü Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

10. Sınıf Arapça Korza Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

10. Sınıf Arapça Meb Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

11. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

11. Sınıf Akaid ve Kelam Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Felsefe Semih Ofset SEK Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Hz Muhammedin Hayatı Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Seçmeli Tarih Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları

11. Sınıf Biyoloji Nova Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Fizik Netbil Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf İnkılap Tarihi Top Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Kimya Dikey Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Dil ve Anlatım Yıldırım Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf İleri Temel Matematik Ders Kitapları Cevapları

11. Sınıf Türk Edebiyatı Ekoyay Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

12. Sınıf Hz Muhammedin Hayatı Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Matematik Nova Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Matematik Dikey Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Mantık Cem Veb Ofset Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Türk Edebiyatı Lider Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Coğrafya Lider Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Dil ve Anlatım MHG Yayınları Cevapları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Çağdaş Türk ve Dünya Tarihi Top Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Temel Düzey Matematik Gezegen Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Trafik ve İlkyardım Semih Ofset Yayınları Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 5. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 6. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 7. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 8. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 9. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 10. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 11. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 12. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, Türkçe Ders Kitabı Cevapları, Matematik Ders Kitabı Cevapları, Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları, İngilizce Ders Kitabı Cevapları, Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları, Din Kültürü Ders Kitabı Cevapları, Müzik Ders Kitabı Cevapları, Arapça Ders Kitabı Cevapları, İnkılap Tarihi Ders Kitabı Cevapları, Fizik Ders Kitabı Cevapları, Kimya Ders Kitabı Cevapları, Biyoloji Ders Kitabı Cevapları, Tarih Ders Kitabı Cevapları, Türkçe Ders Kitabı Cevapları, Coğrafya Ders Kitabı Cevapları, Almanca Ders Kitabı Cevapları, Felsefe Ders Kitabı Cevapları, Türk Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları, Dil ve Anlatım Ders Kitabı Cevapları, Hz Muhammedin Hayatı Ders Kitabı Cevapları, Akaid ve Kelam Ders Kitabı Cevapları, Proje Hazırlama Ders Kitabı Cevapları, Mesleki Arapça Ders Kitabı Cevapları, Temel Dini Bilgiler Ders Kitabı Cevapları, Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Cevapları, Trafik ve İlkyardım Ders Kitabı Cevapları, Mantık Ders Kitabı Cevapları

Blogger tarafından desteklenmektedir.