İp Atlama Nedir? Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?

Düzenle
 DERS KİTABI CEVAPLARINA BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ! 

İp Atlama Nedir? Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?

En kolay ve masrafsız spor dallarından biri olan ip atlama, herkesin yapabileceği ve sayısız faydası olan bir aktivitedir. Spor salonlarına gitmeden; evde, parkta, kendi bahçenizde yapabileceğiniz ip atlama sporu alışkanlık haline getirilmelidir. Peki ip atlama nasıl bir spor dalıdır ve ip atlamanın faydaları nelerdir? Şimdi gelin bu soruların yanıtlarını öğrenelim.


İp atlamak basit olduğu kadar vücut için faydalı da bir harekettir. Zayıflama sürecine büyük etkisi olan ip atlamanın vücudun hemen her bölgesine faydası bulunmaktadır. Spor yapmak istiyor ama klasik hareketlerden sıkılıyorsanız, ip atlama tam da size uygun bir aktivite olabilir. 

Oyun oynamak için icat edilmiş olup kilo vermeye ve sağlığa katkısı sonradan ortaya çıkmıştır. İp atlamanın faydalarını alabilmek için birkaç küçük detaya önem vermelisiniz.

İp Atlama Nedir? Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?
İp Atlama Nedir? Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?

İp atlarken ne çok hızlı ne çok yavaş olmalısınız. Belirli bir tempoda ip atlamak idealdir. İp atlamanın süresini kendinize göre belirleyebilirsiniz. Setler halinde 100’er atlama ayarlayarak en az 3, ortalama ise 5 set uygulayabilirsiniz. İp atlamaya başlamadan önce basit ısınma hareketleri yapmanız, hem sakatlanmaların önüne geçecek hem de ip atlama hareketinin faydasını artıracaktır.

Navigasyon 

1. İp Atlama Nedir?

2. İp Atlama Nasıl Yapılır?

3. İp Atlama Teknikleri Nelerdir?

4. İp Atlamanın Faydaları Nelerdir?

İp Atlamak Tüm Kasları Çalıştırır

Yağ Yakmayı ve Kilo Vermeyi Sağlar

Kılcal Damar Dolaşımında Önemlidir

Kalp Sağlığı için İp Atlanmalı

Kalçanın Şekillenmesini Sağlar

Vücudun Enerjik Olmasını Sağlar

Lenf Sisteminin Düzenlenmesine Yardımcıdır

İp Atlamak Stresten Uzaklaştırır

Kemik Sağlığı için İp Atlayın

Selülitlerin Giderilmesini Sağlar

5. Okur Yorumları

İp Atlama Nedir?
Öncelikle ip atlama nedir biraz buna değinelim. İp atlama vücudun bütün kaslarını çalıştıran bir spor dalıdır. Bir ip iki ucundan tutulur ve havaya doğru çevrilir, oluşan halkanın içinden baş ve vücudun hiçbir yeri değdirilmeden geçilmelidir. Zıplama ile yapılan bu işlemde, vücudunuzun birçok kası çalışmaktadır. Peki ip atlamak nasıl bir spor dalıdır ve nasıl yapılır?

İp Atlama Nasıl Yapılır?
İp atlama öğrenmesi ve uygulaması son derece kolay bir spor dalıdır. İp atlamak için ekstra malzemelere ve mekana gerek yoktur. Ayrıca ip atlamak için spor salonlarına yüksek ücretler ödemek zorunda da değilsiniz. Evinizden dışarı çıkarak uygun olan herhangi bir yerde ip atlayabilir; hatta bazı taktiklerle ip atlama işini evde bile yapabilirsiniz. İp atlamak için buna yönelik satılan iplerden alabilir ya da sıradan, hafif ağır bir çamaşır ipi bile kullanabilirsiniz. Evde ip atlamak için öncelikle uygun bir saat tercih etmelisiniz. Zeminde halı olması gürültüyü aza indirecektir. Atlarken topuk üzerine değil ayak ucuna iniş yaparsanız gürültü çok olmayacaktır. Ayağınızda zıplamanızı kolaylaştıracak spor ayakkabılar olursa daha iyi olur. İp atlamanın faydalarını tam anlamıyla almak için, günde 20-30 dakikanızı bu işe ayırmalı ve düzenli olarak yapmalısınız.

İp Atlama Teknikleri Nelerdir?
Bir spor dalı olarak bilinse de ip atlama çocukların oynadığı bir oyun olarak da adlandırılır. Futbol, güreş gibi birçok sporun antrenmanında da ip atlayarak egzersiz yapılır. Genellikle profesyonellerin yaptığı bazı ip atlama teknikleri şunlardır;

Normal atlama

Çekirge tipi atlama

Çapraz atlama

Tek ayakla atlama

Çift ayakla atlama

İki ayağı birden kullanarak hızlı atlama

İki ayağı birden kullanarak yavaş atlama

Ters atlama

İki kişiyle birlikte atlama

İp Atlamanın Faydaları Nelerdir?
Uygulanışı son derece kolay ve masrafsız olan ip atlamanın nasıl bir spor dalı olduğundan kısaca bahsettikten sonra, biraz da faydalarına değinelim. Öncelikle ip atlamak tüm kasları çalıştırır, kalçaları şekillendirir, sizi zinde tutar, kalp-damar hastalıklarına karşı korur. İp atlamanın diğer faydalarını ise ayrıntılı bir şekilde şu şekilde anlattık.

İp Atlamak Tüm Kasları Çalıştırır
İp atlarken uygulanan hareketten dolayı vücuttaki tüm kaslar çalışmaktadır. Kollar, bacaklar hareket ettirilirken aslında tüm gövde de bu hareketlerden etkilenmektedir. Tüm kasların çalışması vücuda oksijen alımına destek olacaktır. Uzun süredir çalışmayan kaslar ip atlayarak çalışacağından ilk etapta biraz kas ağrısı görülebilir.

Yağ Yakmayı ve Kilo Vermeyi Sağlar
İp atlamakla yakılan kalori miktarı oldukça fazladır. Bu spor dalı ile yakılacak kalori miktarı tempoya göre değişiklik göstermektedir. Yüksek tempoda 15 dakika boyunca ip atlamak 200 kalori yakmanıza yardımcı olacaktır. Spor salonlarına gidecek vakti olmayanlar, diyetlerini egzersizle desteklemek isteyenler ip atlayarak daha hızlı kilo verebilirler. Kilo verilirken ayrıca tüm kasların çalışması söz konusu olduğu için zayıfladıkça oluşan sarkmaları ip atlayarak engelleyebilirsiniz.

Kılcal Damar Dolaşımında Önemlidir
İp atlama kılcal damarlardaki dolaşımın aktifleşmesine yardımcı olmaktadır. Kılcal damarların aktif olması özellikle varis probleminin oluşmasını engellemek adına önemlidir. Var olan varisler için çözüm olmasa da önlem amacıyla oldukça etkili bir yöntemdir. Kılcal damarlardaki dolaşımın aktif olması bedenin zinde olmasına ve kendinizi iyi hissetmenize de yardımcı olur.

Kalp Sağlığı için İp Atlanmalı
İp atlamak kardiyo egzersizleri gibi bir etki yaratmaktadır. İp atlayarak kardiyovasküler sistemin güçlenmesine yardımcı olabilirsiniz. Kolesterolün düşmesine de faydası vardır. Böylelikle kalbinizi ve damarlarınızı koruyabilirsiniz. İp atlamak kalp damar hastalıkları ile karşılaşma riskini en az seviyeye indirecektir.

Kalçanın Şekillenmesini Sağlar
İp atlarken vücudunuzda çalışan kasların bir bir hissedebilmeniz mümkündür. Bacaklarınızı büküp açtıkça ve ayaklarınıza yüklenerek kendinizi havaya kaldırdıkça kalça bölgenizdeki hareketliliği hissedebilirsiniz. İp atlamak kalçanın şekillenmesine fayda sağlayan nadide sporlardan bir tanesidir. Kalça bölümündeki selülitlerin azalmasına da katkı sağlamaktadır.

Vücudun Enerjik Olmasını Sağlar
Vücudun çevik olması, dayanıklılığın artması, koordinasyon seviyesinin yükselmesi gibi konularda ip atlamanın faydaları asla göz ardı edilemez. Tüm bu terimler sporcular için kullanılıyormuş gibi gelse de aslında sıradan insanlar için daha önemlidir. Hareketsiz geçen saatlerin her geçen yıl artış göstermesi ile insanlar için vücut direncini artırmak önemli bir konu haline gelmiştir. Gücünü kaybeden vücuda eski gücünü kazandırmak ip atlamak ile çok kolaydır.

Lenf Sisteminin Düzenlenmesine Yardımcıdır
İp atlayarak hayati bir önemi olan lenf sisteminizi düzenleyebilirsiniz. Hücrelerdeki fazla sıvılar, atık maddeler, moleküller lenf kılcalları ile dokuların arasından alınıp lenf dolaşımına katılmaktadır. Bu sistemin tamamen yok olması halinde insanlar 2 saat içinde bile ölebilir. Atık temizleyici lenf sisteminin düzenli çalışmasına ip atlayarak destek olabilirsiniz. Böylece vücutta biriken toksinlerin ortadan kaldırılmasına yardımcı olmuş olursunuz.

İp Atlamak Stresten Uzaklaştırır
Özellikle stres altındaysanız ve gergin bir dönemden geçiyorsanız mutlaka ip atlamayı denemelisiniz. Kasların çalışarak vücuda oksijen alması insanları sakinleştirecektir. Vücudunuzu rahatlatan ip atlama hareketi ile sinirlerinizi yatıştırabilir, beynin daha aktif çalışmasını sağlayabilirsiniz.

Kemik Sağlığı için İp Atlayın
İp atlama hareketi, kemiklerin gelişiminde ve iyileşmesinde etkilidir. Özellikle kemik erimesi ile karşı karşıya olanlar ip atlamaya özen göstermelidir. İp atlamak kemik yoğunluğunu artırır ve osteoporoza karşı koruyucu etki yaratır. Risk grubunda olanların düzenli olarak ip atlaması önerilir.

Selülitlerin Giderilmesini Sağlar
İp atlarken özellikle bacak bölgesinin sıkı çalışması ile ciltte görünen selülit sorununun ortadan kalkması mümkündür. Cildin nefes alması, kasların çalışması ve vücut sisteminin düzene girmesi ile özellikle kadınların en büyük sorunu olan selülit ortadan kaldırılabilir. Daha hızlı sonuç için ip atlamayı, çeşitli cilt masajlarıyla destekleyebilirsiniz.

Hiç yorum yok

4. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

4. Sınıf Özgün Yayınları Türkçe Çalışma Kitabı Cevapları

4. Sınıf FenBil Yayıncılık Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Sevgi Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Meb Yayınları Trafik Güvenliği Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Dizin Yayınları Trafik Güvenliği Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Dizin Yayınları Trafik Güvenliği Çalışma Kitabı Cevapları

4. Sınıf Meb Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Koza Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Doku Yayınları Türkçe Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Doku Yayınları Türkçe Çalışma Kitabı Cevapları

4. Sınıf Tutku Yayınları Din Kültürü Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Yıldırım Yayınları Din Kültürü Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Yakın Çağ Yayınları Matematik Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Yakın Çağ Yayınları Matematik Çalışma Cevapları

4. Sınıf Dikey Yayınları Matematik Çalışma Cevapları

4. Sınıf Dikey Yayınları Matematik Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Lider Yayınları İngilizce Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Lider Yayınları İngilizce Çalışma Kitabı Cevapları

4. Sınıf Pantera Yayıncılık İngilizce Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Pantera Yayınları İngilizce Çalışma Kitabı Cevapları

4. Sınıf İnsan Hakları, Yurttaşlık ve Demokrasi Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

5. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

5. Sınıf MEB Yayınları İngilizce Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf Evrensel İletişim Yayınları İngilizce Çalışma Kitabı Cevapları

5. Sınıf Evrensel İletişim Yayınları İngilizce Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Matematik Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf Özgün Yayınları Matematik Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf Semih Ofset Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf Berkay Yayınları Sosyal Bilgiler Çalışma Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Türkçe Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Türkçe Çalışma Kitabı Cevapları

5. Sınıf Netbil Yayınları Din Kültürü Çalışma Kitabı Cevapları

5. Sınıf İlke Basım Yayınları Din Kültürü Çalışma Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Hz Muhammedin Hayatı Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Temel Dini Bilgiler Ders Kitabı Cevapları

6. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

6. Sınıf Türkçe Başak Yayınları Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf Türkçe Başak Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

6. Sınıf Matematik Mega Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf Fen Bilimleri Tuna Matbaa Yayınları Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Sevgi Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Sevgi Yayınları Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf İngilizce Ada Matbaa Yayınları Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf İngilizce Ada Matbaa Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

6. Sınıf Din Kültürü Dörtel Yayınları Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf Arapça Meb Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

7. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

7. Sınıf Türkçe Ez-De Yayınları Ders Kitabı Cevapları

7. Sınıf Türkçe Ez-De Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

7. Sınıf Matematik Gizem Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

7. Sınıf Fen Bilimleri Mevsim Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ada Matbaa Yayınları Ders Kitabı Cevapları

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ada Matbaa Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

7. Sınıf İngilizce Pantera Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

7. Sınıf İngilizce Pantera Yayıncılık Çalışma Kitabı Cevapları

7. Sınıf Din Kültürü Gün Yayınları Ders Kitabı Cevapları

8. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

8. Sınıf Türkçe Dörtel Yayınları Ders Kitabı Cevapları

8. Sınıf Türkçe Dörtel Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

8. Sınıf Matematik Öğün Yayınları Ders Kitabı Cevapları

8. Sınıf Fen Bilimleri Öğün Yayınları Ders Kitabı Cevapları

8. Sınıf İngilizce Tutku Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

8. Sınıf İngilizce Tutku Yayıncılık Çalışma Kitabı Cevapları

8. Sınıf İnkılap Tarihi Top Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

8. Sınıf İnkılap Tarihi Top Yayıncılık Çalışma Kitabı Cevapları

8. Sınıf Din Kültürü Gizem Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

9. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

9. Sınıf MEB Yayınları Biyoloji Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Fizik Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları İngilizce Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf İngilizce Teenwise MEB Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

9. Sınıf İngilizce Teenwise MEB Yayınları Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Kimya Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Matematik Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Sağlık Bilgisi ve Trafik Kültürü Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Tarih Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Temel Dini Bilgiler (İslam 1-2) Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf Mesleki Arapça Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları

9. Sınıf Müzik Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf Demokrasi Ve İnsan Hakları Ekoyay Yayınları Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf Proje Hazırlama Ders Kitabı Cevapları

10. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

10. Sınıf Tarih Ders Kitabı Tuna Yayınları

10. Sınıf Matematik Ders Kitabı Tuna Yayınları

10. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı BirYay Yayınları

10. Sınıf Kimya Ders Kitabı Tutku Yayınları

10. Sınıf Fizik Ders Kitabı Mega Yayınları

10. Sınıf Hz. Muhammedin Hayatı Ders Kitabı Ata Yayınları

10. Sınıf Biyoloji Açılım Yayınları Ders Kitabı Cevapları

10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Gün Yayınları

10. Sınıf İngilizce Ders Kitabı Dikey Yayınları cevapları

10. Sınıf İngilizce Çalışma Kitabı Dikey Yayınları cevapları

10. Sınıf Din Kültürü Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

10. Sınıf Arapça Korza Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

10. Sınıf Arapça Meb Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

11. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

11. Sınıf Akaid ve Kelam Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Felsefe Semih Ofset SEK Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Hz Muhammedin Hayatı Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Seçmeli Tarih Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları

11. Sınıf Biyoloji Nova Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Fizik Netbil Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf İnkılap Tarihi Top Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Kimya Dikey Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Dil ve Anlatım Yıldırım Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf İleri Temel Matematik Ders Kitapları Cevapları

11. Sınıf Türk Edebiyatı Ekoyay Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

12. Sınıf Hz Muhammedin Hayatı Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Matematik Nova Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Matematik Dikey Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Mantık Cem Veb Ofset Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Türk Edebiyatı Lider Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Coğrafya Lider Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Dil ve Anlatım MHG Yayınları Cevapları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Çağdaş Türk ve Dünya Tarihi Top Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Temel Düzey Matematik Gezegen Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Trafik ve İlkyardım Semih Ofset Yayınları Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 5. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 6. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 7. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 8. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 9. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 10. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 11. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 12. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, Türkçe Ders Kitabı Cevapları, Matematik Ders Kitabı Cevapları, Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları, İngilizce Ders Kitabı Cevapları, Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları, Din Kültürü Ders Kitabı Cevapları, Müzik Ders Kitabı Cevapları, Arapça Ders Kitabı Cevapları, İnkılap Tarihi Ders Kitabı Cevapları, Fizik Ders Kitabı Cevapları, Kimya Ders Kitabı Cevapları, Biyoloji Ders Kitabı Cevapları, Tarih Ders Kitabı Cevapları, Türkçe Ders Kitabı Cevapları, Coğrafya Ders Kitabı Cevapları, Almanca Ders Kitabı Cevapları, Felsefe Ders Kitabı Cevapları, Türk Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları, Dil ve Anlatım Ders Kitabı Cevapları, Hz Muhammedin Hayatı Ders Kitabı Cevapları, Akaid ve Kelam Ders Kitabı Cevapları, Proje Hazırlama Ders Kitabı Cevapları, Mesleki Arapça Ders Kitabı Cevapları, Temel Dini Bilgiler Ders Kitabı Cevapları, Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Cevapları, Trafik ve İlkyardım Ders Kitabı Cevapları, Mantık Ders Kitabı Cevapları

Blogger tarafından desteklenmektedir.