8. Sınıf Türkçe Dörtel Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları Sayfa 13

8. Sınıf Türkçe Dörtel Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları Sayfa 13

8. Sınıf Türkçe Dörtel Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları Sayfa 13 yayınımızda kitap içinde ve ünite sonunda bulanan soruların cevaplarını bulabilirsiniz. 8. Sınıf Türkçe Dörtel Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları Sayfa 13 Etkinlikler sizi zorlayabilir ve her konunun cevaplarını yapamayabilirsiniz. Bu konu içinde sitemizden yardım olarak cevap anahtarlarına doğru ve güvenilir bir şekilde ulaşabilirsiniz.


4. ETKİNLİK

8. Sınıf Dörtel Yayınları Türkçe Çalışma Kitabı Sayfa 13 Cevabı

Aşağıdaki paragrafı okuyup paragrafta anlatılanlara farklı çözümler üretiniz.
Tatlı dil insan için başlı başına bir kuvvettir. Dünyaya biraz sevimli olarak gelmenin elbette büyük avantajları var. İnsanlar başkaları hakkmdaki ilk hükümlerini yüzlerine bakarak verirler; sonra konuşmaları yoklanır. Gerçi insanın dili ağzının içinde kolay dönmüyorsa düşüncelerini çabucak, güzel cümleler hâlinde ağzından dökemiyorsa bu gibi hâllerde susmak en emin çaredir. Konuşmaktaki noksanlarını bilen bazı zeki insanlar susmayı becermek suretiyle muvaffak olurlar. Bütün ömürleri boyunca sustukları için yükselmiş insanlar çoktur. Ama asıl muvaffakiyet konuşmakla olur. Güler bir yüz, tatlı bir dille tamamlandığı zaman insana bütün kapılar açılır. Söze başlarken de söylediğim gibi tatlı dil, sevimli görünmeyen hatta soğuk görünen yüzleri bile ısıtır, cana yakın kılar. Tatlı dile bütün kapıların açılması bundandır.
• İnsanlar başkaları hakkındaki ilk hükümlerini yüzlerine bakarak verirler.
  • Ben olsaydım: Bende aynısını yapardım.
• Bütün ömürleri boyunca sustukları için yükselmiş insanlar çoktur.
  • Bana göre: Bana göre susan insan çok yükselemez.
• Tatlı dil bütün kapıları açar.
  • Bence: Bence de açar.

5. ETKİNLİK

“Tatlı dil insan için başlı başına bir kuvvettir.” cümlesinde anlatılmak isteneni açıklayan bir yazı yazınız.
Dil, insanlar arası iletişimi sağlamada kullanılan bir araçtır. Aynı zamanda dil, düşünce dünyasının da göstergesidir. Bu dünyayı karşımızdaki insana yansıtan, kendi iç dünyamız hakkında karşımızdaki alıcıya mesajlar gönderen ileti kaynağı dildir. Bu nedenle dilin doğru ve istenildiği gibi kullanımı insanlar arası ilişkilerin de temel belirleyicisidir.Bir insan topluluğunu millet haline getiren unsurların başında dil gelir. Dilin olmadığı bir toplulukta iletişimin sağlanması mümkün değildir. Hiç şüphesiz ki günlük hayatımızda huzuru sağlayan, insanı mutlu eden, sosyal hayatımızı belli bir düzen içerisinde sürdürmemizi sağlayan etkenlerin başında diğer insanlarla kurduğumuz iletişim gelir. Bu karşılıklı iletişim istenilen yönde olduğunda, karşımızdaki insana olumlu mesajlar verdiğinde hem bireyin iç huzuru sağlanacak, hem de daha sağlıklı bir toplum meydana gelecektir.Dünyadaki diller ortaya çıktıkları ilk andan itibaren değişikliklere uğrayarak günümüze kadar ulaşmıştır. Yani her dil canlı bir varlıktır ve bu dili oluşturan sözcükler çoğu zaman birden fazla anlam taşımaktadır. Bu nedenledir ki bu sözcükleri günlük hayatımızda kullanırken bu çok anlamlılığa ve vermek istediğimiz mesaja dikkat etmeliyiz. Aksi halde sözcüklerin yanlış kullanımı geri dönüşü olmayan bir yola girmemize sebep olabilir. Dil öyle güçlü bir etkiye sahiptir ki tarihte bunun örnekleri oldukça fazladır. Nice hükümdar, tek bir sözü ile savaşları başlatmış ve niceleri tek bir söz ile mahşer yerini bayrama yerine çevirmiştir. Bu durum, dilin gücünü açıkça ortaya koymaktadır. Önemli olan sağlıklı bir sosyal yaşam için bin kere düşünüp bir kere konuşmak gerektiğidir.İnsan kendisine verilen dikene gül ile karşılık verdiğinde nasıl bütün buzlar çözülecekse, tatlı dil de kötü söz karşısında aynı etkiyi gösterir. Savaşların kaçınılmaz olduğu, insanların öldüğü, aynı vatanda yaşayan insanların hatta aynı bahçeyi paylaşan komşuların birbirine düşman olduğu bir zaman diliminde sağlıklı iletişimin önemi daha da artmaktadır. Bu durumda içinde bulunduğumuz cehennemi cennete çevirmek için kullandığımız sözleri karşımızdakine bir gül verir gibi söylemek gerekir.

8. Sınıf Türkçe Dörtel Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları Sayfa 13
8. Sınıf Türkçe Dörtel Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları Sayfa 13

8. Sınıf Türkçe Dörtel Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları Sayfa 13 da yapmış olduğunuz soruların doğruluğunu test edebilir, yapamadığını ve anlamadığınız soru ve cevaplara sitemizden size örnek teşkil etmesi amacıyla faydalanabilirsiniz. 8. Sınıf Türkçe Dörtel Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları Sayfa 13

8. Sınıf Türkçe Dörtel Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları Sayfa 13

8. Sınıf Türkçe Dörtel Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları Sayfa 13 Cevapları buradan birebir yapmanız sizin faydanıza olmayacak bilakis sizi tembelleştirecektir. Bu da istediğimiz bir geri dönüt değildir. Bu nedenle uyarılarımızı lütfen dikkate alınız. Öncelikle siz kendiniz yapmayı deneyin. Buradaki amacımız size yapamadığınız sorularda, ya da aklınıza takılan, yerlerde yardımcı olmaktır. Kopyala-yapıştır şeklinde yapmak size bir fayda sağlamaz

8. Sınıf Türkçe Dörtel Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları Sayfa 13

8. Sınıf Türkçe Dörtel Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları Sayfa 13 hata olduğunu düşünüyorsanız lütfen bildiriniz. Cevaplar yanlış ise yorum kısmında kendi cevabınızı bize iletebilirsiniz. Bazı sorular yorum gerektirdiği için herkesin yorumu farklı olabilir diye cevapları kısa tutmaya özen gösteriyoruz. Kendiniz kitaptaki etkinliklerini yapın, kendiniz tamamen bitirdikten sonra çözümlerinizi buradaki çözümlerle karşılaştırın. Bu vesilesiyle daha etkili bir öğrenme sağlanmış olacaktır.


8. Sınıf Türkçe Dörtel Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları Sayfa 13

Yukarıda yer alan cevaplarla kendi cevaplarınızı karşılaştırarak sorularla, çözümlerle ilgili fikir elde edebilirsiniz. Ek olarak birden çok yayın evinin bu kitapları yayınlaması nedeniyle kitaplar sizin kullandıklarınız ile farklılık gösterebilir. Farklı bir yayının kitap cevaplarını sitemizden arayarak bulabilirsiniz. Bütün Yayınların cevapları sitemizde mevcuttur.

Yazar:

Önceki Yayın
Sonraki Yayın