Üzüm Çekirdeği Yağı Nedir, Faydaları Nelerdir?

Düzenle
 DERS KİTABI CEVAPLARINA BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ! 
Üzüm Çekirdeği Yağı Nedir, Faydaları Nelerdir?
Yapısına göre yüksek miktarda sabit yağ içeren üzüm çekirdeğinin faydaları, eski dönemlerden beri araştırılmakta ve bilinmektedir. Üzümün çeşidine, olgunluğuna ve iklim şartlarına bağlı olarak, yapısında %5-20 arasında sabit yağ mevcuttur. Ortalama olarak yağ içeriği ise %12 civarındadır. Yaklaşık 50 kg üzüm çekirdeğinden 1 litre sabit yağ elde edilir yani 500 kg taze üzüme ihtiyaç vardır. Yağ çıkarma işlemi ise çok zahmetli bir iştir ve teknolojiye gereksinim vardır. Üzüm çekirdeği yağı, oleik ve linoleik asitler gibi doymamış yağ asitleri bakımından zengindir. İçeriğindeki doymuş yağ asitleri ise nadir olarak %15’i geçmektedir yani yüksek oranda doymamışlık özelliği vardır.

Üzüm Çekirdeği Yağı Nasıl Kullanılır?
Üzüm çekirdeği yağının haricen kullanılmasında hiçbir yan etki bulunmamaktadır. Özellikle cildin nemlendirilmesi ve kırışıklıkların giderilmesi için gönül rahatlığıyla kullanılabilir. Ayrıca göz çevresinde bulunan kırışıklıklara karşı da oldukça etkili bir yöntemdir. Bunların dışında eklem ağrılarının bulunduğu ve varisli bölgelerde de kullanılabilir. Saçlara ve saç diplerine uygulama yapılarak, saç bakımı yapılmasını sağlar. Bunun için bir miktar üzüm yağını ilgili bölgeye masaj yaparak sürmek ve 15-20 dakika kadar beklemek gerekir. Üzüm yağının etkileyici bir masaj yağı olduğu, yapılan araştırmalar ile kanıtlanmıştır ve aroma terapide bu amaçla kullanılmaktadır.

Üzüm Çekirdeği Yağı
Üzüm çekirdeği yağı genel olarak yemeklerde, kızartmalarda, marine etmede ve salatalarda kullanılmaktadır. Bunun yanında sıvı yağ kullanılan her yemekte üzüm çekirdeği yağı da rahatlıkla kullanılabilir. Ağızda yağ hissi bırakmayan ve yemeklerin doğal tatlarını ön plana çıkaran üzüm çekirdeği yağı, bilhassa kızartmalarda çok tercih edilen bir yağdır. Bunun nedeni ise, diğer yağlara nazaran yanma derecesinin daha yüksek seviyelerde olmasıdır. Yüksek ısılarda dahi az tütme ve sıçrama yapan bu yağ, doğru teknikler uygulandığı sürece birçok kez tekrar tekrar kullanılabilir ve aynı sonuçlar elde edilebilir. Tadından dolayı özellikle fesleğen, sarımsak gibi baharat ve sebzelerle karıştırılarak, ev mayonezi ile sos yapımında sıklıkla kullanılır.

Üzüm çekirdeği yağı, esansiyel yağ bakımından zengin ve akışkan bir yağ olduğu için oldukça etkili bir masaj yağıdır. Bu nedenle deriye kolayca geçer ve cildi nemlendirir. Yağların genel olarak nemlendirme özellikleri bulunmaz, fakat cildin üzerinde ince bir tabaka oluşturup deri yüzeyinden buharlaştığında sıvı kaybını yavaşlatır ve cildi nemlendirir. Omega 6 (linoleik asit) bakımından zengin olan üzüm çekirdeği yağı, hücre zarlarını rejenere ederek cildi korur. Bol miktarda E vitamini barındıran ve antioksidan bir özelliğe sahip olan üzüm çekirdeği yağı, kozmetik sektöründe de cildin yaşlanmasını yavaşlatan özelliğinden dolayı kullanılmaktadır. Ayrıca Fransa’da estetik operasyonların ardından, rehabilitasyon sırasında da üzüm çekirdeği yağının kullanıldığı bilinmektedir.

Üzüm Çekirdeği Yağının Faydaları Nelerdir?
İçeriğinde %64 oranında Omega 6 ve Omega 3 yağ asitleri bulunan üzüm çekirdeği yağı, damar iç çeperlerini korur ve dolaylı olarak kılcal damarların dolaşım sisteminin işleyişini sağlıklı bir şekilde düzene sokar. Bu özelliğinden dolayı kalp ritminin düzenlenmesine yardımcı olur. Ayrıca yapısında bulunan E vitamini ile antioksidan bir etkiye sahiptir ve bu sayede LDL (kötü kolesterol) düzeyini azaltmaya katkı sağlar. Yapılan incelemelerde, diyetlerine belirli miktarlarda üzüm çekirdeği yağı eklenen kişilerin kanlarındaki HDL seviyeleri yükselmiş, LDL seviyeleri ise azalmıştır. Üzüm çekirdeği yağının diğer faydaları şunlardır;


Üzüm çekirdeği yağı, oldukça güçlü bir antioksidan özelliğine sahiptir. Buna bağlı olarak vücudu toksinlerden arındırır, temizler ve vücut direncinin artmasına yardımcı olur.

Dolaşım sisteminin sağlıklı bir şekilde işleyişini sağlar.

LDL (kötü kolesterol) seviyesini düşürür ve HDL (iyi kolesterol) seviyesinin yükseltilmesine yardımcı olur.

Kalp rahatsızlıklarına ve felce karşı vücudu korur.

Tümörlerin büyümesini önleyen bir etkisi vardır.

Eklem ağrılarının ve şişliklerin, masaj uygulamasıyla giderilmesine yardımcı olur.

Kanser riskini azaltır, kalp ve damar hastalıklarından korur.

Cilt sarkmasını ve cilt kırışıklıklarını önler, yaşlanma belirtilerini geciktirir.

Üzüm çekirdeği yağı, varis bulunan cilde haricen uygulanarak iyileşme sağlar.

Kırmızı üzümlerden elde edilen yağ, içerdiği E vitamini, antioksidan özelliği ve Omega 6 ile kalp sağlığının korunmasına yardımcı olur. Vitis vinifera adı verilen üzümlerin sıkılmasıyla elde edilen yağ, yemeklik olarak kullanımın dışında saç bakımı ve masaj yağı olarak da kullanılır. Ayrıca güneş yanıklarının tedavisinde, dudak, el ve vücut kremlerinde kullanılan bir yağdır.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.