Salvador Dali Kimdir? Salvador Dali’nin Hayatı ve Eserleri

Düzenle
 DERS KİTABI CEVAPLARINA BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ! 
Salvador Dali Kimdir? Salvador Dali’nin Hayatı ve Eserleri
Salvador Dali, Katalonya bölgesinde (İspanya) 11 Mayıs 1904’te dünyaya gelmiştir. Dali Cusi ve Felipa Domenech çiftinin ilk çocuğu, Dali doğmadan 9 ay önce ölmüş ve ismi Salvador’a verilmişti. İlk çocuklarının ölümünü hiçbir zaman kabullenmeyen Dali çifti, Salvador’un yanında sürekli ölmüş olan ağabeyinden konuşuyor, onun resmini yatak odalarındaki bir duvarda tutuyor ve devamlı olarak mezarını ziyaret ediyorlardı. Salvador Dali, bu durumdan dolayı henüz küçük yaştayken kimlik karmaşası içine girdi. Dali’nin babası, aşırı otoriter ve sert bir kişiydi. Annesi ise tam aksine anlayışlı, sevecendi ve Dali’nin resimle ilgili çalışmalarına destek veriyordu.

Salvador Dali 3 yaşına geldiğinde kız kardeşi Ana doğdu. Evin tek erkek çocuğu olan Dali, kız kardeşi, annesi, anneannesi, teyzesi ve bakıcısından sürekli ilgi görüyordu. Bu nedenle küçük yaşlardan itibaren kaprisli ve şımarık bir kişilik göstermeye başladı. 1914 yılında annesinin desteği ile özel bir resim okuluna yazdırılan Dalí, 1919 yılında, ilk sergisini açtı (Figueres Belediye Tiyatrosu) 1921 yılının Şubat ayında ise çok sevdiği ve saygı duyduğu annesini meme kanserinden dolayı kaybetti. Annesinin ölümü ile ilgili olarak "hayatımdaki en büyük darbeydi. Ona tapıyordum. Ruhumun kaçınılmaz yanlışlarını görünmez kılabilmesine daima güvendiğim bir varlığın yok olmasını kabullenemiyorum" şeklinde yazmıştı. Salvador’un babası ise karısının ölümünden kısa bir süre sonra baldızıyla evlenmiştir.

Salvador Dali
Salvador Dali’nin Hayatı
1949 yılında eşiyle birlikte Avrupa’ya dönen Dali, hayatının sonuna kadar yaşayacağı Katalonya’ya yerleşti. Franco rejimi (faşist) ile idare edilen İspanya’ya geri dönmesi, birçok aydının ve sol görüşlü sanatçının tepkisini çekti. 1951 yılında modern bilimin ve Katolisizm’in bazı kavramlarını sentezleyerek Mistik Manifesto adlı eserini yayımladı. 2. Dünya Savaşı sırasında Hiroşima’ya atılan atom bombasının gücünden fazlasıyla etkilenen Dali, yaşamının bu dönemini “nükleer mistisizm” olarak tanımlıyordu. Aynı dönemde hologramlar, tuvale boya sıçratma, stereoskopi ve optik yanılgılar gibi denemelerle birçok çalışmalar yaptı. 1960 yılında Figueres’in belediye başkanı, Dali’nin seneler önce ilk sergisini açtığı Belediye Tiyatrosu’nu yeni bir isimle ( Dali Tiyatrosu ve Müzesi) restore ettirdi. 1974 yılına kadar müzenin dekorasyonu ve inşaatı ile bizzat ilgilenen Dali, bu yapının projesi için fazlasıyla zaman ve emek harcadı. 1974 yılında açılan müze, 1980 yılına kadar Dali tarafından küçük eklemelere ve değişikliklere maruz kaldı.

Dali’nin çok sevdiği eşi, menajeri, ilham perisi ve aynı zamanda modeli olan Gala, 1982 yılında hayatını kaybetti. Bu olayın ardından yaşama arzusunu kaybeden Dali, eşinin gömüldüğü Pubol Kalesi’ne yerleşerek insanlardan uzak bir hayat sürmeye başladı. Aynı yıl Temmuz ayında Juan Carlos (İspanya Kralı), Dali’yi kalenin Markisi ilan etti. Bu jestin altında kalmayan Dali ise krala Avrupa’nın Başı adını verdiği eserini hediye etti. Salvador Dali’nin 1983’te yaptığı Serçenin Kuyruğu adlı eser, onun son yapıtı olacaktı. 1984 yılının Ağustos ayında, kaldığı kalenin yatak odasında bir yangın çıktı ve Dali bacağından yaralandı. Kısa bir zaman sonra Figueres’e geri dönen Dali, kendi adını taşıyan müzede yaşamaya başladı. 23 Ocak 1989’da kalp yetmezliği sonucu ölen Salvador Dali, yaşadığı müzenin mahzenine gömülmüştür.

Salvador Dali Kimdir
Salvador Dali’nin Eserleri
Hayatı boyunca, onlarca heykel ve 1500'den fazla resmin yanı sıra, değişik taş baskı eserler, tiyatro dekorları ve kostümleri üreten Dali, Man Ray, Philippe Halsman, Brassaï ve Cecil Beaton gibi fotoğraf sanatçılarıyla beraber de çalışmalar yapmıştır. Günümüzde Dalí'nin eserlerinin büyük bir bölümü, Figueres'deki Dalí Tiyatro ve Müzesi'nde sergilenmektedir. St. Petersburg (Florida) kentindeki Salvador Dalí Müzesi, Los Angeles'taki Salvador Dalí Galerisi ve Madrid'de bulunan Reina Sofia Müzesi de Dali’nin eserlerini sergilemektedir.

Salvador Dalí'nin 1965 yılında New York'taki Rikers Island Hapishanesi'ne verdiği çarmıha gerilmiş İsa resmi, hapishanenin yemekhanesinde 1981’e kadar asılı durduktan sonra, buradan alınmış ve hapishanenin lobisine asılmıştır. 2003 yılında ise lobiden kimliği belirsiz kişiler tarafından çalınmıştır. Dali’nin retrospektif bir özelliğini taşıyan “İstanbul’da Bir Sürrealist Salvador Dali” isimli sergisinde, sanatçının çizimleri, yağlı boya tabloları ve grafiklerinin yanında defterleri, el yazmaları, fotoğrafları ve mektupları gibi eserleri sergilenmiştir.


Salvador Dali Biyografi
Salvador Dali’nin Politik Görüşü
Dalí'nin sanatçı olarak ortaya çıkışında politikanın çok önemli bir yeri vardır. Sürrealizmin kurucusu olan André Breton’ın hayranı olarak başladığı sanat hayatına, sonraki dönemlerde iktidarı kanlı bir biçimde eline geçiren faşist Franko destekçisi olarak devam etmiştir. Gençlik dönemlerinde anarşist- komünist eserleri, sivri çıkışları olan derin bir kavrayıştan öte, okuyanı şoke etmek üzerine odaklanmıştır. Bu dönemlerde tam bir Dadacı etki görülmektedir. Dali, André Breton etkisinde olan sürrealist faaliyetlerin etkinliğinin artması sonucu sürealist olmuştur.

İspanya’da iç savaş başladığı zaman, bir grubun yanında bulunmaktan ve savaşmaktan uzak duran Dali, 2. Dünya Savaşı sırasında George Orwell tarafından ağır bir şekilde eleştirilmiştir. Bu konuyla ilgili yıllar sonra görüşlerini anlatan Dali, “Savaş yaklaştığında düşündüğüm tek şey rahatça yaşayabileceğim güzel bir yer bulabilmekti” demiştir. 2. Dünya Savaşı sona erdiğinde İspanya’ya geri döndüğünde ise Franko’nun rejimi ile yakınlaşmıştır. Dali’nin bazı açıklamaları Franko’ya destek vermiş ve ona İspanya’yı dış güçlerden arındırdığı için teşekkür etmiştir. Aynı dönemde Katolik inancına dönmüş ve Franko’yu çıkarmış olduğu idam hükümlerinden dolayı tebrik etmiştir.

Salvador Dali ve Bilim
Dali, ressamlığın dışında heykeltıraşlık, fotoğrafçılık ve filmcilikle de ilgilenmiş, farklı alanlara ilgi duymuş, bilime ise apayrı bir önem vermiştir. 1930'lu yıllarda ilham kaynağı çifte görüntüler ve optik ilüzyonlar, 1940 yılında kuantum kuramı (Max Planck), 1945 Hiroşima faciasından sonra ise atomun parçalanması olmuştur. 1950 yılının başında, atom bombasını bir yana bırakarak, dikkatini Werner Heisenberg'in (Alman fizikçi) "tanecik"lerine vermiştir. 1953 yılında Nature dergisinde, Crick ve Watson’ın DNA yapısını anlattıkları ünlü yazıyı okuyup Crick'in karısı Odile tarafından çizilen çift sarmal eseri gördüğünde, "İşte, Tanrı'nın var oluşunun en önemli ispatı. DNA, Yakup’un genetik meleklerden ortaya çıkardığı bir merdiven ve insanlarla Tanrı arasındaki tek bağlantı" demiştir.

Salvador Dalinin Hayatı
1953 yılından başlayarak 23 yıl süreyle, DNA molekülünün yapısı, Dali’nin hem ayrılmaz bir parçası oldu hem de gündelik yaşamının önemli bir konusu haline geldi. Yaşamın temel şeklinin çift sarmal olduğuna inandı ve tablolarının bir kısmında bu sembolü kullandı. “Bilim ve matematik, bana Tanrı’nın var olması gerektiğini ifade ediyor, ancak inanmıyorum. Tanrı’ya inanıyorum, fakat inançlı bir kişi değilim” diyen Dali, bazı tablolarında din ve bilimin karmaşık ilişkisini irdelemiştir. İlk bakıldığı zaman dinin bilime karşı üstün olduğunu ifade etmeye çalışıyor gibi görünse de, gerçekte birbirlerine paralel olduklarını ve hatta simetrik bazı temellere dayandıklarını anlatmaya çalışmıştır.

Dali’nin bir gizli ve beş açık görüntüden oluşan resminin bazı yerlerinde bulunan DNA çift sarmal yaşamı, dörderli gruplar halinde sağ tarafta bulunan ve silahlarını birbirine doğrultan kişiler ölümü, gökyüzündeki varlıklar ise ölümün sonrasını simgelemektedir. Salvador Dali, 1980 yılı itibariyle ölene kadar matematikle ilgilenmiştir. Bilhassa devamlı fonksiyonların devamlı olmayanlara dönüştürülebileceğini ve herhangi bir fonksiyon değerinin aniden değişebileceğini gösteren Rene Thom’un (Fransız Matematikçi) “Katastrof” adlı teorisine ilgi duymuştur. Dali, son eseri The Swallowtail (Çatalkuyruk)’ da olduğu gibi, birçok matematiksel simgeyi eserlerine taşıdı ve yaşam felsefesini onlar aracılığıyla yansıtmaya gayret gösterdi.

Hiç yorum yok

4. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

4. Sınıf Özgün Yayınları Türkçe Çalışma Kitabı Cevapları

4. Sınıf FenBil Yayıncılık Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Sevgi Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Meb Yayınları Trafik Güvenliği Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Dizin Yayınları Trafik Güvenliği Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Dizin Yayınları Trafik Güvenliği Çalışma Kitabı Cevapları

4. Sınıf Meb Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Koza Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Doku Yayınları Türkçe Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Doku Yayınları Türkçe Çalışma Kitabı Cevapları

4. Sınıf Tutku Yayınları Din Kültürü Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Yıldırım Yayınları Din Kültürü Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Yakın Çağ Yayınları Matematik Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Yakın Çağ Yayınları Matematik Çalışma Cevapları

4. Sınıf Dikey Yayınları Matematik Çalışma Cevapları

4. Sınıf Dikey Yayınları Matematik Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Lider Yayınları İngilizce Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Lider Yayınları İngilizce Çalışma Kitabı Cevapları

4. Sınıf Pantera Yayıncılık İngilizce Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Pantera Yayınları İngilizce Çalışma Kitabı Cevapları

4. Sınıf İnsan Hakları, Yurttaşlık ve Demokrasi Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

5. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

5. Sınıf MEB Yayınları İngilizce Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf Evrensel İletişim Yayınları İngilizce Çalışma Kitabı Cevapları

5. Sınıf Evrensel İletişim Yayınları İngilizce Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Matematik Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf Özgün Yayınları Matematik Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf Semih Ofset Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf Berkay Yayınları Sosyal Bilgiler Çalışma Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Türkçe Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Türkçe Çalışma Kitabı Cevapları

5. Sınıf Netbil Yayınları Din Kültürü Çalışma Kitabı Cevapları

5. Sınıf İlke Basım Yayınları Din Kültürü Çalışma Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Hz Muhammedin Hayatı Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Temel Dini Bilgiler Ders Kitabı Cevapları

6. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

6. Sınıf Türkçe Başak Yayınları Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf Türkçe Başak Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

6. Sınıf Matematik Mega Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf Fen Bilimleri Tuna Matbaa Yayınları Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Sevgi Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Sevgi Yayınları Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf İngilizce Ada Matbaa Yayınları Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf İngilizce Ada Matbaa Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

6. Sınıf Din Kültürü Dörtel Yayınları Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf Arapça Meb Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

7. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

7. Sınıf Türkçe Ez-De Yayınları Ders Kitabı Cevapları

7. Sınıf Türkçe Ez-De Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

7. Sınıf Matematik Gizem Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

7. Sınıf Fen Bilimleri Mevsim Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ada Matbaa Yayınları Ders Kitabı Cevapları

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ada Matbaa Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

7. Sınıf İngilizce Pantera Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

7. Sınıf İngilizce Pantera Yayıncılık Çalışma Kitabı Cevapları

7. Sınıf Din Kültürü Gün Yayınları Ders Kitabı Cevapları

8. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

8. Sınıf Türkçe Dörtel Yayınları Ders Kitabı Cevapları

8. Sınıf Türkçe Dörtel Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

8. Sınıf Matematik Öğün Yayınları Ders Kitabı Cevapları

8. Sınıf Fen Bilimleri Öğün Yayınları Ders Kitabı Cevapları

8. Sınıf İngilizce Tutku Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

8. Sınıf İngilizce Tutku Yayıncılık Çalışma Kitabı Cevapları

8. Sınıf İnkılap Tarihi Top Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

8. Sınıf İnkılap Tarihi Top Yayıncılık Çalışma Kitabı Cevapları

8. Sınıf Din Kültürü Gizem Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

9. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

9. Sınıf MEB Yayınları Biyoloji Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Fizik Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları İngilizce Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf İngilizce Teenwise MEB Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

9. Sınıf İngilizce Teenwise MEB Yayınları Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Kimya Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Matematik Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Sağlık Bilgisi ve Trafik Kültürü Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Tarih Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Temel Dini Bilgiler (İslam 1-2) Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf Mesleki Arapça Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları

9. Sınıf Müzik Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf Demokrasi Ve İnsan Hakları Ekoyay Yayınları Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf Proje Hazırlama Ders Kitabı Cevapları

10. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

10. Sınıf Tarih Ders Kitabı Tuna Yayınları

10. Sınıf Matematik Ders Kitabı Tuna Yayınları

10. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı BirYay Yayınları

10. Sınıf Kimya Ders Kitabı Tutku Yayınları

10. Sınıf Fizik Ders Kitabı Mega Yayınları

10. Sınıf Hz. Muhammedin Hayatı Ders Kitabı Ata Yayınları

10. Sınıf Biyoloji Açılım Yayınları Ders Kitabı Cevapları

10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Gün Yayınları

10. Sınıf İngilizce Ders Kitabı Dikey Yayınları cevapları

10. Sınıf İngilizce Çalışma Kitabı Dikey Yayınları cevapları

10. Sınıf Din Kültürü Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

10. Sınıf Arapça Korza Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

10. Sınıf Arapça Meb Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

11. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

11. Sınıf Akaid ve Kelam Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Felsefe Semih Ofset SEK Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Hz Muhammedin Hayatı Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Seçmeli Tarih Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları

11. Sınıf Biyoloji Nova Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Fizik Netbil Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf İnkılap Tarihi Top Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Kimya Dikey Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Dil ve Anlatım Yıldırım Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf İleri Temel Matematik Ders Kitapları Cevapları

11. Sınıf Türk Edebiyatı Ekoyay Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

12. Sınıf Hz Muhammedin Hayatı Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Matematik Nova Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Matematik Dikey Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Mantık Cem Veb Ofset Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Türk Edebiyatı Lider Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Coğrafya Lider Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Dil ve Anlatım MHG Yayınları Cevapları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Çağdaş Türk ve Dünya Tarihi Top Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Temel Düzey Matematik Gezegen Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Trafik ve İlkyardım Semih Ofset Yayınları Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 5. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 6. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 7. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 8. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 9. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 10. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 11. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 12. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, Türkçe Ders Kitabı Cevapları, Matematik Ders Kitabı Cevapları, Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları, İngilizce Ders Kitabı Cevapları, Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları, Din Kültürü Ders Kitabı Cevapları, Müzik Ders Kitabı Cevapları, Arapça Ders Kitabı Cevapları, İnkılap Tarihi Ders Kitabı Cevapları, Fizik Ders Kitabı Cevapları, Kimya Ders Kitabı Cevapları, Biyoloji Ders Kitabı Cevapları, Tarih Ders Kitabı Cevapları, Türkçe Ders Kitabı Cevapları, Coğrafya Ders Kitabı Cevapları, Almanca Ders Kitabı Cevapları, Felsefe Ders Kitabı Cevapları, Türk Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları, Dil ve Anlatım Ders Kitabı Cevapları, Hz Muhammedin Hayatı Ders Kitabı Cevapları, Akaid ve Kelam Ders Kitabı Cevapları, Proje Hazırlama Ders Kitabı Cevapları, Mesleki Arapça Ders Kitabı Cevapları, Temel Dini Bilgiler Ders Kitabı Cevapları, Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Cevapları, Trafik ve İlkyardım Ders Kitabı Cevapları, Mantık Ders Kitabı Cevapları

Blogger tarafından desteklenmektedir.