Evli Çiftler (Karı Koca) İçin Para Biriktirme Yolları ve İpuçları - DERS KİTABI CEVAPLARI

Yeni Yayınlar

Haziran 18, 2017

Evli Çiftler (Karı Koca) İçin Para Biriktirme Yolları ve İpuçları

Edit
 DERS KİTABI CEVAPLARINA BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ! 
Evli Çiftler (Karı Koca) İçin Para Biriktirme Yolları ve İpuçları
Yeni evli çiftler veya karı kocalar genellikle daha önceden hazırlık yapmamışlarsa, maddi sıkıntıların ortaya çıkması muhtemeldir. Hatta bu sorunlar nedeniyle, birçok evlilik sona erebiliyor. Bu durum gerçekten üzücü, fakat bazı önlemler alarak önüne geçmeniz de mümkün. Mutlu bir aile için dikkat edilmesi gereken ilk şey, daha önceden planlama ve birikim yapmaktır. Tasarruf ve birikimin temeli, gelir gider dengesinin oluşturulmasıyla başlar. Giderleriniz gelirinizin üzerindeyse, aile bütçeniz zarar görüyor demektir.

Ödeme gücünüzün üstünde taksitle bile olsa borçlanıyorsanız, ev ekonomisi mutlaka darbe görecektir. Giderlerinizi gözden geçirip, zorunlu ihtiyaçlarınız dışında masraf yapmaktan vazgeçmelisiniz. Alışveriş isteklerinize “dur” diyerek bilinçli bir tüketici olabilir ve birikim yapmak için ilk adımı atabilirsiniz. Seçtiğiniz ürünlerin tasarruf ürünleri olması da giderlerinizin azalmasında etkili olur. Özellikle maddi sorunlar nedeniyle sıkıntı yaşayan karı kocalar için, inanılmaz ve etkili para biriktirme ipuçlarını listeledik;

1-) Alternatif İşler ve Yatırım Araçları
Zorunlu gereksinimleri sağlamakta bile güçlük çekiyorsanız, gelirlerinizi yükseltmenin yollarını düşünmelisiniz. Mesela ek iş alternatifi hem kazancınızı arttırır hem de birikim yapmanıza katkı sağlar. Bazı yatırım araçları da (kısa ve uzun vadeli) gelirlerinizin artmasına ve dolayısıyla para biriktirmenize yardımcı olur.

2-) Kumbara Kullanmak
Birikim ya da tasarruf, en güzel şekliyle bir kumbara kullanılarak yapılabilir. Gün aşırı kumbaraya atacağınız 3-5 kuruşla bile uzun vadede iyi bir birikim yapılabilir. Örneğin, günde 1 paket sigara parasını kumbaraya atarak aylık 300 TL kadar para biriktirebilirsiniz. Ev ekonomisi iyi idare ediliyorsa, gelir-gider dengesi sağlanır ve tasarruf yapılabilir. Bu tasarrufları, özel ihtiyaçlarınızı karşılamak ya da çocuklarınızın geleceklerini planlamak gibi güzel şeylerde kullanabilirsiniz.

Karı Koca
4-) Giderleri En Az Seviyeye İndirmek
Amacınızın para biriktirmek ve geleceğe yatırım yapmak olduğunu unutmayın. Eve alacağınız en küçük şeye bile eşinizle birlikte karar verin. İhtiyaç duyduğunuz ürün ya da eşyalar için ortak liste hazırlamak, hem ortaya çıkabilecek sorunları önler hem de fazla para harcamanın önüne geçer. Birikim yapmanın yollarını ararken, giderlerinizi en az seviyeye indirmenin yollarını da bulmanız gerekir.

5-) Etkinlikleri Birlikte Organize Etmek
Şayet dışarıda bir akşam yemeği yiyecekseniz ya da sinemaya gitmek gibi bir aktivite gerçekleştirecekseniz, mutlaka birlikte plan yapın. Böylece tüm hesap dengelerinin bozulmaması ve hesap öderken pişman olunmamasını için basit ama etkili bir uygulama yapmış olursunuz. Hem uygun fiyatlı hem de çok keyifli mekanlar bulmanız daha doğru bir tercih olacaktır. Daha az para harcayarak da keyifli zaman geçirebileceğinizi unutmayın. Bu şekilde bir yaklaşım göstererek, hem sosyal aktivitelerinizi terk etmemiş olursunuz hem de birikim yapabilirsiniz.

6-) Tatil Planını Önceden Yapmak
Hemen hemen herkesin en sevdiği aktivitelerin başında “tatil yapmak” geliyor, ancak tatil planını yapmakta gecikirseniz pek te hoş olmayan durumlarla karşılaşmanız mümkün olacaktır. Bütçenize göre bir yer arayışındayken bile yorulabilir ve eşinizle münakaşa edebilirsiniz. Bu gibi durumları önlemek için tatil planını önceden yapmanız gerekir. En az 5-6 ay önceden planlaması yapılan bir tatil, o güne kadar yaptığınız tatillerin en güzeli olabilir. Cebinizi yakmayan fiyatlarla harka bir tatil yapabilir ve gönlünüzce eğlenebilirsiniz. Bu konuda yapılacak şey, para biriktirmeye karar vermek ve çok önceden tatil rezervasyonunu yaptırmak.


7-) Para Biriktirmeye Hazırlanmak
Eğer karı ve koca para biriktirmek istiyorsa, ilk olarak birbirleriyle bu mevzuyu konuşmaları gerekir. Bir taraf birikim yapmaya istekliyken diğer tarafın böyle bir düşüncesi olmayabilir. Sonuç olarak ortaya tatsız durumlar çıkabilir. Başka bir husus; eşlerden birisi birikim yaparken diğeri bu durumu umursamıyorsa, yine ortaya büyük sorunlar çıkabilir. Bundan dolayı, karşılıklı hareket edip plan yapmalı ve para biriktirme konusunda ortak bir yol bulmalısınız.

8-) Kampanyaları Takip Etmek
Herhangi bir market ya da alışveriş mağazalarında yapılan kampanyaları mutlaka takip edin. Bu gibi kampanyalar sayesinde çok daha uygun fiyatlı ürünler satın alabilirsiniz. Gereksinim duyduğunuz şeylerin listesini önceden hazırlayın ve bu kampanya dönemlerinde ucuzluk fırsatından siz de faydalanın. Bilhassa sezon sonlarında yapılan indirimlerle yapmış olduğunuz alışverişlerden oldukça tasarruf edebilirsiniz. Market alışverişlerini de toptan mağazalardan yaparak, daha az masraf edebilir ve birikim yapma konusunda avantaj yakalayabilirsiniz.

Karı Koca Para Biriktirme
9-) Faturalara Dikkat Etmek
Doğal gaz, su ve elektrik gibi faturalara dikkat etmelisiniz. Faturaların uçuk fiyatlarla gelmesi, karı ve kocanın birbirini suçlamasına sebep olabilir. Yapılması gereken şey, bilinçli ve dikkatli bir şekilde tüketim yapmaktır. Özellikle, elektrik ve su kullanırken israftan kaçınmalısınız. Bu sayede, yüklü miktarda ödediğiniz faturalardan da tasarruf yaparak birikiminize katkıda bulunabilirsiniz.

Tüm bunların dışında, eşiniz ya da çocuklarınız farkında olmadan israf yapıyorlarsa, onları mutlaka uyarın ve bu konuda nasıl davranmaları gerektiğini anlatın. Son olarak, “damlaya damlaya göl olur” sözünü hatırlatmakta fayda görüyoruz. Kenara koyacağınız paranın miktarına bakmadan birikim yapmaya devam edin ve bundan asla vazgeçmeyin.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder