D Vitamini Eksikliği Nasıl Giderilir? Nedir? Ne İşe Yarar?

Düzenle
 DERS KİTABI CEVAPLARINA BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ! 
D Vitamini Eksikliği Nasıl Giderilir? Nedir? Ne İşe Yarar?
D Vitamini Nedir?
Kolekalsiferol veya güneş vitamini adı verilen D vitamini, kemiklerin gelişmesi, büyümesi için gerekli olan fosforun ve kalsiyumum ince bağırsakta emilimine yardımcı olur. Hem vücudumuz hem de yenilecek olan besinler tarafından yapılan bir hormondur. Cilt tarafından emilebilen üç vitaminden sadece birisidir.

D Vitamini İle Alakalı Bilinmesi Gerekenler
Bu vitamin yağda çözülen bir vitamindir
Parathormon salgılama işlemini düzene sokar.
Diyet esnasında alınacak olan fosfor ve kalsiyumun bağırsakta emilimini sağlamaktadır.
Kemiklerin tamiri, sertleşmesi ve büyümesi üstünde etkileri bulunur.
Bağışıklık sisteminin güçlenmesi için takviyedir.

Kas ve kemiklerin sağlığı açısından gereken vücuttaki fosfor ve kalsiyum dengesini sağlamaktadır, diş ve kemik yapısı oluşumlarını oldukça aktif bir şekilde etkiler.

Bazı kanserlere, kalp hastalıklarına ve hipertansiyona karşı koruyucu özellikleri bulunur.

D vitamini yağda çözülebilen bir vitamindir, diyet ve güneş ışığı ile elde edilir.

Ultraviyole güneş ışınlarının deri üstünde bulunan yağları harekete geçirmesi ile insan vücuda tarafından emilmiş olan vitamini üretmektedir. Ağız yolu ile alınan D vitamini yağları bağırsak duvarlarında emilmektedir.

Depresyondan korur.

Damar basıncının düzenlenmesini sağlayarak tansiyonun dengede tutar.

D vitamini insan vücudunda bulunan insülin direncini dengeler.

Tiroit fonksiyonları açısından ve kan pıhtılaşması açısından gerekli olan bir vitamindir.

Sürekli olarak vücudundan yaygın ağrıları bulunan ve sürekli yorgunluk çeken kişilerin muhakkak D vitamini açısından kontrollerini detaylı şekilde yaptırması gerekir.

D Vitamini
D Vitamini Ne İşe Yarar?
Kalsiyum Dengesi
D vitamini, vücutta bulunan kalsiyum mineralinin dengesini korur ve bu mineralin bağırsaklarda emilerek kemiklere geçmesine ve kana karışmasına olanak sağlar. Kemik oluşumuna katkı sağlayan vitamindir.

Bağışıklık Sistemi
Vücudun mikroplar açısından en önemli savunması akyuvarlar bilinmekte olan ve gelen mikropları yutarak yok etme işini yapan kan hücreleridir. Son dönemlerde yapılmış olan araştırmalar, D vitaminin akyuvarlar açısından önemli bir unsur olduğunu ortaya çıkartmıştır. Bağışıklık sistemini güçlendirmek ve hastalıklara karşı direnç oluşturmak için D vitamini almak şarttır.

Hücre Farklılaşması
Vücutta yer alan yeni hücreler belli bir dönem sonra bölünmeyi bırakır ve görevlerinden kaynaklı olarak farklılaşarak organ hücrelerine dönüşür. Vitaminin hücrelerin bu sürecinde yardımcı olur ve hücrenin çoğalmasını durdurur. Kontrolsüz şekilde çoğalacak olan hücreler kanser riski oluşturur.

Fosfor Dengesi
Fosfor mineralinin vücuda alınarak kullanılmasının dengesini D vitamini kontrol eder. Fosfor özellikle insanların diş yapılarında bulunur ve kemiklere olduğu kadar dişlere yararlı olan bir vitamindir.

Kan Basıncı ve İnsülin Üretimi
D vitamini açısından yapılmış olan deneyler, vitaminin insan vücudundaki kan şekeri dengelemeye yarayan insülin hormonuna katkı sağladığını ve kan basıncını düzenleme konusunda yardımcı olduğunu ortaya koymuştur.


Zayıflama
Yapılmış olan araştırmalar neticesinde D vitamini eksikliği olan birçok kişi diğer kişilere oranla daha çok kilo almaktadır ama D vitamini alan kişilerinde kilo vermediği ortaya çıkmıştır. Yani D vitamini kilo kontrolü açısından fayda sağlamakta ve zayıflamaya sağlamamaktadır.

Beyin
Birkaç sene öncesinde yapılmış olan araştırmalar D vitamini açısından var olan eksikliklerin beyin hastalıkları ile alakalı olabileceğini göstermiştir. Şizofreni, epilepsi, MS, parkinsan vb. hastalıkları olan kişilerde düşük oranlarda D vitamini tespiti yapılmıştır. Vücudun D vitamini sayesinde üretmiş olduğu maddeler beyin dokularında ve sinir sisteminde bulunmuş, bunun sonucunda da bilim adamları vitaminin sinir ile bağlantılı olabileceği sonucuna varmıştır.

Günlük D Vitamini Gereksinimi
İnsan vücuduna gerekli olan D vitamini çok az seviyeler olduğundan dolayı IU adı verilen özel bir birim sayesinde ölçülür. 1 UI 1 gramın milyon bir kısmına eşittir. Bu ölçü insan kafasını karıştırmaktatır. 1 yaşına gelesiye kadar bebeklerin 400 IU D vitamini alması, 1 yaşından daha büyük olan her kadın ve erkeğin, emziren ve hamileler de dahil olmak üzere 600 IU günlük D vitamini alması gerekir. 70 yaşını geçen kişilerde 800 IU alınması gerekir.

D Vitamini Nelerde, Hangi Yiyeceklerde Bulunur?
Öncelikle her insanın yeterli günlük D vitaminini vücuduna alabilmesi için güneş ışığını yarım saat görmesi yeterli olacaktır bundan ziyade D vitamini içeren besinler oldukça azdır. Doğal olan besinlerinde günümüzde margarin, soya sütü, gevrekler, süt gibi bazı ürünlere üretim esnasında D vitamini takviyeleri yapılır. Bu tarz besinleri ayırt etmek için ambalajlarının arka kısmda bulunan “içindekiler” bölümünü okumanız gerekir.

Doğal Olarak D Vitamini İçeren Besinler
Patates

Yumurta

Balık yağı

İstiridye

Uskumru

Somon

Ton balığı

Yağlı balıklar

Peynir

Tereyağı

D Vitamini Eksikliği
D vitamini almak adına insan vücudunun her gün kısa bir süreliğine de olsa güneş görmesi yeterlidir, güneş ışınlarının deriye vurması ile vücut D vitamini üretir. D vitamini konusunda eksiklik yaşayan kişiler arasında çoğunlukla soğuk ülkelerde yaşanlar, koyu renkli cilde sahip olanlar, hiç dışarı çıkmayan kişiler bulunur. D vitaminin çocuklarda eksik olması kemik yapısında şekil bozuklukları ile ortaya çıkacak olan ratişzm hastalığına, yetişkinlerde ise kemik erimesine yol açmaktadır. Sık şekilde rastlanan D vitamini eksikliğinde kemik ve kaslarda ağrılar meydana gelir.

D Vitamini Eksikliği Ne Zaman Gözlemlenir
Gıdalardan Yetersiz Düzeyde D vitamini Alımları
Anne sütünde yer alan D vitamini oldukça azdır ve hazır mamaların bazıları D vitamini ile zenginleştirilmektedir. Yaşlı olan kişilerde belli başlı rahatsızlıklardan dolayı besin alımı kısıtlandığında, yağlı balıklardan ve süt ve sütlü olan gıdalardan kaçınırlar. ayriyeten yaşlı olan kişilerde besin alımları normal olsa bile D vitamini emilimi açısından kabiliyet azalmaktadır.

Yetersiz Düzeyde Güneş Maruziyeti
D vitaminin eksikliği yetersiz düzeyde güneş ışığı maruziyetinde, esmerler ve şişmanlarda rastlanır. Yaş ilerledikçe insan vücudunda D vitmini açısından oluşumlar ve depolamalarda azalma gözükür. Şişman olan kişilerde daha çok D vitamini eksikliği tespitinin nedeni bu vitaminin yağda çözülmekte olan bir vitamin olmasından dolayı yağda birikmesi ve vücudunun kullanamamasından kaynaklı olarak eksilmesidir.

D vitaminin Emilimine Engel Olan Rahatsızlıklar
Kistik fibroz

Chron hastalığı

Çölyak hastalığı

Bağırsakların be midenin kir kısmının çıkartılması ya da şişmanlık tedavisi aşamasında uygulanmış olan gastrik bypass

Böbrek ve Karaciğer Hastalıkları
Deriye düşen güneş ışınları ve besinler yardımı ile alınan D vitaminin aktif bir şekilde dönüşümün sağlanması için böbrekteki ve karaciğerdeki enzimlere ihtiyaç duyulur. Kronik böbrek ve karaciğer hastalarında var olan bu enzimler yeterli düzeyde olmadığı için D vitaminin dönüşümü etkin bir şekilde olmadığından kaynaklı D vitamini eksiklikleri ortaya çıkabilir.

D Vitaminine Kimler Daha Fazla İhtiyaç Duyar?
D vitamini ihmal edildikçe belli başlı sorunların yaşanmasına olanak sağlar. D vitaminin alınmasına özellikle de küçük olan bebek ve çocuklarda, 50 yaşında ve daha büyük yetişkinlerde dikkat etmek gerekir. Kemik erimesi rahatsızlığı bulunalar, güneşin ışınlarından çok faydalanamayan kişiler, ailesinin geçmiş döneminde kemik erimesi rahatsızlığı olan kişiler, uzun süreli oturma pozisyonu ile çalışan kişiler, hareketsiz yaşamı bulunan kişilerin daha çok dikkat etmesi gerekir. Hareketsiz şekilde yaşamını sürdüren kişilerde kemik erimesinin görülmesinin en büyük sebebi var olan kemik kütlesinde yaşanan azalmalardır. Bundan dolayı bu grup içinde bulunan kişilerin daha çok dikkat etmesi ve D vitamini içermekte olan besinleri yeteri düzeyde tüketmesi gerekir.

Hiç yorum yok

4. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

4. Sınıf Özgün Yayınları Türkçe Çalışma Kitabı Cevapları

4. Sınıf FenBil Yayıncılık Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Sevgi Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Meb Yayınları Trafik Güvenliği Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Dizin Yayınları Trafik Güvenliği Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Dizin Yayınları Trafik Güvenliği Çalışma Kitabı Cevapları

4. Sınıf Meb Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Koza Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Doku Yayınları Türkçe Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Doku Yayınları Türkçe Çalışma Kitabı Cevapları

4. Sınıf Tutku Yayınları Din Kültürü Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Yıldırım Yayınları Din Kültürü Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Yakın Çağ Yayınları Matematik Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Yakın Çağ Yayınları Matematik Çalışma Cevapları

4. Sınıf Dikey Yayınları Matematik Çalışma Cevapları

4. Sınıf Dikey Yayınları Matematik Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Lider Yayınları İngilizce Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Lider Yayınları İngilizce Çalışma Kitabı Cevapları

4. Sınıf Pantera Yayıncılık İngilizce Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Pantera Yayınları İngilizce Çalışma Kitabı Cevapları

4. Sınıf İnsan Hakları, Yurttaşlık ve Demokrasi Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

5. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

5. Sınıf MEB Yayınları İngilizce Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf Evrensel İletişim Yayınları İngilizce Çalışma Kitabı Cevapları

5. Sınıf Evrensel İletişim Yayınları İngilizce Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Matematik Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf Özgün Yayınları Matematik Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf Semih Ofset Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf Berkay Yayınları Sosyal Bilgiler Çalışma Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Türkçe Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Türkçe Çalışma Kitabı Cevapları

5. Sınıf Netbil Yayınları Din Kültürü Çalışma Kitabı Cevapları

5. Sınıf İlke Basım Yayınları Din Kültürü Çalışma Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Hz Muhammedin Hayatı Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Temel Dini Bilgiler Ders Kitabı Cevapları

6. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

6. Sınıf Türkçe Başak Yayınları Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf Türkçe Başak Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

6. Sınıf Matematik Mega Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf Fen Bilimleri Tuna Matbaa Yayınları Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Sevgi Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Sevgi Yayınları Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf İngilizce Ada Matbaa Yayınları Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf İngilizce Ada Matbaa Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

6. Sınıf Din Kültürü Dörtel Yayınları Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf Arapça Meb Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

7. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

7. Sınıf Türkçe Ez-De Yayınları Ders Kitabı Cevapları

7. Sınıf Türkçe Ez-De Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

7. Sınıf Matematik Gizem Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

7. Sınıf Fen Bilimleri Mevsim Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ada Matbaa Yayınları Ders Kitabı Cevapları

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ada Matbaa Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

7. Sınıf İngilizce Pantera Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

7. Sınıf İngilizce Pantera Yayıncılık Çalışma Kitabı Cevapları

7. Sınıf Din Kültürü Gün Yayınları Ders Kitabı Cevapları

8. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

8. Sınıf Türkçe Dörtel Yayınları Ders Kitabı Cevapları

8. Sınıf Türkçe Dörtel Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

8. Sınıf Matematik Öğün Yayınları Ders Kitabı Cevapları

8. Sınıf Fen Bilimleri Öğün Yayınları Ders Kitabı Cevapları

8. Sınıf İngilizce Tutku Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

8. Sınıf İngilizce Tutku Yayıncılık Çalışma Kitabı Cevapları

8. Sınıf İnkılap Tarihi Top Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

8. Sınıf İnkılap Tarihi Top Yayıncılık Çalışma Kitabı Cevapları

8. Sınıf Din Kültürü Gizem Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

9. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

9. Sınıf MEB Yayınları Biyoloji Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Fizik Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları İngilizce Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf İngilizce Teenwise MEB Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

9. Sınıf İngilizce Teenwise MEB Yayınları Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Kimya Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Matematik Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Sağlık Bilgisi ve Trafik Kültürü Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Tarih Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Temel Dini Bilgiler (İslam 1-2) Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf Mesleki Arapça Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları

9. Sınıf Müzik Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf Demokrasi Ve İnsan Hakları Ekoyay Yayınları Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf Proje Hazırlama Ders Kitabı Cevapları

10. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

10. Sınıf Tarih Ders Kitabı Tuna Yayınları

10. Sınıf Matematik Ders Kitabı Tuna Yayınları

10. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı BirYay Yayınları

10. Sınıf Kimya Ders Kitabı Tutku Yayınları

10. Sınıf Fizik Ders Kitabı Mega Yayınları

10. Sınıf Hz. Muhammedin Hayatı Ders Kitabı Ata Yayınları

10. Sınıf Biyoloji Açılım Yayınları Ders Kitabı Cevapları

10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Gün Yayınları

10. Sınıf İngilizce Ders Kitabı Dikey Yayınları cevapları

10. Sınıf İngilizce Çalışma Kitabı Dikey Yayınları cevapları

10. Sınıf Din Kültürü Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

10. Sınıf Arapça Korza Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

10. Sınıf Arapça Meb Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

11. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

11. Sınıf Akaid ve Kelam Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Felsefe Semih Ofset SEK Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Hz Muhammedin Hayatı Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Seçmeli Tarih Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları

11. Sınıf Biyoloji Nova Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Fizik Netbil Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf İnkılap Tarihi Top Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Kimya Dikey Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Dil ve Anlatım Yıldırım Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf İleri Temel Matematik Ders Kitapları Cevapları

11. Sınıf Türk Edebiyatı Ekoyay Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

12. Sınıf Hz Muhammedin Hayatı Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Matematik Nova Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Matematik Dikey Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Mantık Cem Veb Ofset Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Türk Edebiyatı Lider Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Coğrafya Lider Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Dil ve Anlatım MHG Yayınları Cevapları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Çağdaş Türk ve Dünya Tarihi Top Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Temel Düzey Matematik Gezegen Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Trafik ve İlkyardım Semih Ofset Yayınları Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 5. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 6. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 7. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 8. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 9. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 10. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 11. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 12. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, Türkçe Ders Kitabı Cevapları, Matematik Ders Kitabı Cevapları, Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları, İngilizce Ders Kitabı Cevapları, Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları, Din Kültürü Ders Kitabı Cevapları, Müzik Ders Kitabı Cevapları, Arapça Ders Kitabı Cevapları, İnkılap Tarihi Ders Kitabı Cevapları, Fizik Ders Kitabı Cevapları, Kimya Ders Kitabı Cevapları, Biyoloji Ders Kitabı Cevapları, Tarih Ders Kitabı Cevapları, Türkçe Ders Kitabı Cevapları, Coğrafya Ders Kitabı Cevapları, Almanca Ders Kitabı Cevapları, Felsefe Ders Kitabı Cevapları, Türk Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları, Dil ve Anlatım Ders Kitabı Cevapları, Hz Muhammedin Hayatı Ders Kitabı Cevapları, Akaid ve Kelam Ders Kitabı Cevapları, Proje Hazırlama Ders Kitabı Cevapları, Mesleki Arapça Ders Kitabı Cevapları, Temel Dini Bilgiler Ders Kitabı Cevapları, Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Cevapları, Trafik ve İlkyardım Ders Kitabı Cevapları, Mantık Ders Kitabı Cevapları

Blogger tarafından desteklenmektedir.