Aziz Nesin Kimdir, Neler Yapmıştır?

Düzenle
 DERS KİTABI CEVAPLARINA BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ! 
Aziz Nesin Kimdir, Neler Yapmıştır?
Aziz Nesin (Mehmet Nusret Nesin), 20 Aralık 1915 tarihinde İstanbul Heybeliada’da dünyaya gelmiş, şiir, mizah ve tiyatro gibi alanlarda birçok eseri bulunan Türk mizah yazarıdır. Aziz Nesin, UNESCO tarafından yayınlanan dünya çeviri biyografisine göre, Nazım Hikmet, Orhan Pamuk ve Yaşar Kemal’in ardından eserleri yabancı dillere en çok tercüme edilen dördüncü yazardır.

Nesin’in babası Abdülaziz Bey Giresun’un Ocaktaşı köyünden göç ederek İstanbul’a geldi ve geçimini bahçıvanlık yaparak sağladı. Aziz Nesin, 1924 yılında İstanbul Süleymaniye’de bulunan ve o dönemdeki adı Kanuni Sultan Süleyman İptidai Mektebi olan okula 3. sınıftan başladı. Ardından 2 yıl boyunca Darüşşafaka Lisesi’nde eğitim alan Aziz Nesin, 1935 yılında Kuleli Askeri Lisesi’ni ve 1937 yılında da Ankara Harp Okulu’nu bitirerek teğmen oldu. 1939’da Askeri Fen Okulu’ndan mezun olduğu dönemlerde Güzel Sanatlar Akademisinin süsleme bölümüne gitti.

Aziz Nesin Kimdir
Aziz Nesin’in Çalışma ve Özel Hayatı
Nesin, Harp Okulu’nu bitirdikten sonra asteğmen olarak orduya katıldı ve 2. Dünya Savaşı yıllarında iki yıl kadar Trakya’da görev yaptı. 1942 yılında Erzurum’daki bölük komutanlığına atandı ve bir kaza sonucu yaralandı. Nesin’e bu olayın ardından Erzincan depreminde yıkılan bir cephaneliğin boşaltılması görevi verildi. 1944 yılında Ankara Harp Okulu’nda başlayan ilk tank kursuna katıldı ve aynı yıl Zonguldak’taki uçaksavar top mevzileri yapımıyla görevlendirildi. Üsteğmen olduğu sırada “yetki ve görevini kötüye kullanma” gerekçesiyle ordudan uzaklaştırıldı.

İki evlilik yapan Aziz Nesin’in ilk evliliğinden iki ve ikinci evliliğinden de iki olmak üzere toplam dört çocuğu vardır. Ordudan uzaklaştırıldıktan sonra bir süre muhasiplik ve bakkallık yapan Nesin, 1945 yılında Sedat Simavi tarafından yayımlanan Yedigün dergisinde çalışmaya başladı. Aynı dönemlerde oyun yazarlığı ve köşe yazarlığı da yapan Aziz Nesin, 4 Aralık 1946 tarihinde Tan gazetesinin bir grup öğrenci tarafından yakılması üzerine, sekiz sayılık Cumartesi adlı magazin dergisini çıkartmak istedi. Bu amacını da gerçekleştiremeyen Nesin, Vatan gazetesinde görev almaya başladı ve aynı yıl “Parti Kurmak ve Parti Vurmak” adlı ilk bağımsız eserini yayımlattı.

Aziz Nesin’in 1946 yılında Sabahattin Ali ile birlikte çıkarttıkları Marko Paşa adlı mizah gazetesi büyük yankı uyandırdı. İlgili dergide o dönemin tiplemelerini ve politikacılarını eleştirmişlerdir. Marko Paşa gazetesi, birçok baskın ve kapatılmaya rağmen azımsanamayacak kadar fazla sayıda satılmıştır. Gazeteye karşı yapılan suçlamalar ve açılan davalar, Nesin ve Sabahattin Ali’ye zor bir dönem yaşatmıştır. Aziz Nesin, aynı dönemde kaleme aldığı “Nereye Gidiyoruz?” adlı yazısı yüzünden 1947 yılında hapis cezasına çarptırıldı. Cezasını tamamladıktan sonra Kerim Sadi (yazar) ile birlikte ortak bir ev tutan Aziz Nesin, Bir Sürgünün Anıları adlı kitabında Sadi’den sıklıkla söz etmiştir.

Aziz Nesin, 1952 yılında İstanbul Levent’te kendine bir dükkan kiraladı ve aynı zamanda Oluş Kitabevini açtı. Bu sırada hem Levent sakinlerine gazete dağıtma işini sürdürüyor hem de iki çocuğuna bakmaya çalışıyordu ama geçim sıkıntısını bir türlü aşamıyordu. Bu nedenle 1953 yılında bir arkadaşıyla beraber Paradi Fotoğraf Stüdyosu’nu kurdular. Ayrıca, edebi hayatında yaklaşık 200 takma ad kullanan Aziz Nesin, 1954 yılında Akbaba dergisinde öyküler de yazmıştır.

Aziz Nesin Biyografi
1950 Sonrası Aziz Nesin
1955 yılında, tarihe 6-7 Eylül faciası olarak geçen, İstanbul’da yaşayan azınlıklara ait iş yeri ve evlerin yıkılması olayına bir suçlu aranıyordu. Olayların Komünist bir komplo olduğunu ileri süren Demokrat Partisi, Aziz Nesin’in de aralarında olduğu yaklaşık 100 kişiyi tutuklattı. Nesin, 9 ay süren hapis hayatının ardından Dolmuş, Yeni Gazete, Akşam, Tanin, Günaydın ve Aydınlık gibi mecmualarda yayımlanan yazıları ile çağdaş edebiyatın en verimli ve tanınmış yazarlarından biri haline geldi. Aziz Nesin, 1956 yılında Kemal Tahir’le birlikte Düşün Yayınevi’ni kurdu ve 1958 yılında Dolmuş-Karikatür mecmuası ile birleşip, 1963 yılına kadar bu işi tek başına idare etti. Aynı dönemde Akşam, Tanin ve Yeni Gazete gibi mecmualarda köşe yazarlığı yaptı.

Aziz Nesin, 1956’da İtalya’da düzenlenen Uluslararası Gülmece Yarışması’nda Altın Palmiye ödülünü “Kazan Töreni” adlı öyküsüyle kazandı. Bir yıl sonra ise yine aynı ödülü “Fil Hamdi” öyküsüyle ikinci kez kazanan Nesin, aldığı ilk ödülü 1960’da devlet hazinesine bağışlamıştır. 1963 yılında işyerinin yanması üzerine tek uğraşı yazarlık olan Nesin, ilk kez kendisine tanınan hakla 50 yaşındayken pasaport alabildi. Bu olayın ardından Weimar ve Berlin’deki yazarlar toplantısına davet edildi ve 6 aylık yurtdışı seyahati sırasında Sovyetler Birliği, Bulgaristan, Polonya ve Romanya gibi ülkeleri gezdi.


Nesin, Bulgaristan’da düzenlenen uluslararası gülmece yarışmasında “Vatani Vazife” adlı öyküsüyle birinciliği kazandı (1966). 1968 yılında ise “Üç Karagöz” adlı oyunu ile Milliyet gazetesi tarafından düzenlenen yarışmayı kazandı. Aldığı ödüllerin ardı arkası kesilmeyen Nesin, “İnsanlar Uyanıyor” öyküsü ile Moskova uluslararası gülmece yarışmasında birincilik ödülünü aldı ve 1970 yılında da TDK (Türk Dil Kurumu) oyun ödülünün sahibi oldu. 1972’de eşi Meral hanımın önerisi üzerine Nesin Vakfı’nı kuran Aziz Nesin, bu vakıfta her yıl yoksul ve kimsesiz çocukların bakımlarını üstlendi, aynı zamanda eserlerinin tüm gelirlerini de bu vakfa bıraktı.

1976-1980 yılları arasında her yıla ait edebiyat ürünlerinden seçmelerin olduğu Edebiyat Yıllığı’nı çıkaran Aziz Nesin, aynı dönemlerde Gabrovo (Bulgaristan) kentinde düzenlenen yarışmada bir kez daha ödül aldı. 1977’de ise Türkiye Yazarlar Sendikası’nın başkanı seçildi ve bu görevini uzun yıllar boyunca sürdürdü. “Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz” romanıyla 1978 yılında Madaralı Roman Ödülü’nü kazandı. Vietnam’da yapılan Afrika-Asya yazarlar birliği toplantısına katılan Nesin, toplantıdan dönerken geçirdiği kalp rahatsızlığı nedeniyle Moskova’da hastaneye kaldırıldı.

Aziz Nesin
1983 yılında Indiana Üniversitesi’nde (ABD) düzenlenen uluslararası toplantıya davet edilen Nesin, 12 Eylül döneminde yönetim tarafından pasaportu alındığı için bu toplantıya gidemedi. Aziz Nesin, 20 Aralık 1984 yılında Şan sinema salonunda 70. doğum gününü görkemli bir törenle kutladı ve aynı yıl Aydınlar Dilekçesi girişimini gerçekleştirdi. 1985 yılında ise Ekin AŞ’nin kurulması için bir girişimde daha bulunan Nesin, Birleşik Krallıkta Pen kulübün onur üyesi olarak seçildi. Aziz Nesin, TÜYAP tarafından düzenlenen Yılın Yazarı ödülünü de aynı yıl kazanmıştır. 1989 yılına gelindiğinde Demokrasi Kurultayının toplanması için yoğun çaba harcayan Nesin, bu amacına ulaştı ve oluşturulan komitenin iki başkanından birisi oldu. Yine aynı yıl, Sovyet Çocuk Fonu tarafından verilen Tolstoy Altın Madalyası’nın sahibi oldu.

Aziz Nesin’in Ölümü
19 Mart 1990 tarihinde 75. Yaşını Ankara Sanat Kurumu’nda kutlayan Aziz Nesin, 2 Temmuz 1993’de Sivas’ta düzenlenen Pir Sultan Abdal etkinliklerine katılmak için bu şehre gitti. Tarihe kara bir yazı olarak geçen ve 37 kişinin yanarak öldüğü Madımak Oteli katliamından sağ olarak kurtuldu. Nesin, 6 Temmuz 1995’de imza ve söyleşi amacıyla gittiği Alaçatı’da (Çeşme) geçirdiği kalp krizi nedeniyle hayata gözlerini yumdu. Çeşme Cumhuriyet Savcısı’nın otopsi talebi üzerine Aziz Nesin’in cenazesi İstanbul Çapa Tıp Fakültesi’ne götürüldü. Vasiyeti üzerine hiçbir tören yapılmadı ve cenazesi Çatalca’da bulunan Nesin Vakfı’nın bahçesine defnedildi.

Hiç yorum yok

4. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

4. Sınıf Özgün Yayınları Türkçe Çalışma Kitabı Cevapları

4. Sınıf FenBil Yayıncılık Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Sevgi Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Meb Yayınları Trafik Güvenliği Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Dizin Yayınları Trafik Güvenliği Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Dizin Yayınları Trafik Güvenliği Çalışma Kitabı Cevapları

4. Sınıf Meb Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Koza Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Doku Yayınları Türkçe Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Doku Yayınları Türkçe Çalışma Kitabı Cevapları

4. Sınıf Tutku Yayınları Din Kültürü Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Yıldırım Yayınları Din Kültürü Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Yakın Çağ Yayınları Matematik Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Yakın Çağ Yayınları Matematik Çalışma Cevapları

4. Sınıf Dikey Yayınları Matematik Çalışma Cevapları

4. Sınıf Dikey Yayınları Matematik Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Lider Yayınları İngilizce Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Lider Yayınları İngilizce Çalışma Kitabı Cevapları

4. Sınıf Pantera Yayıncılık İngilizce Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Pantera Yayınları İngilizce Çalışma Kitabı Cevapları

4. Sınıf İnsan Hakları, Yurttaşlık ve Demokrasi Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

5. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

5. Sınıf MEB Yayınları İngilizce Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf Evrensel İletişim Yayınları İngilizce Çalışma Kitabı Cevapları

5. Sınıf Evrensel İletişim Yayınları İngilizce Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Matematik Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf Özgün Yayınları Matematik Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf Semih Ofset Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf Berkay Yayınları Sosyal Bilgiler Çalışma Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Türkçe Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Türkçe Çalışma Kitabı Cevapları

5. Sınıf Netbil Yayınları Din Kültürü Çalışma Kitabı Cevapları

5. Sınıf İlke Basım Yayınları Din Kültürü Çalışma Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Hz Muhammedin Hayatı Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Temel Dini Bilgiler Ders Kitabı Cevapları

6. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

6. Sınıf Türkçe Başak Yayınları Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf Türkçe Başak Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

6. Sınıf Matematik Mega Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf Fen Bilimleri Tuna Matbaa Yayınları Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Sevgi Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Sevgi Yayınları Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf İngilizce Ada Matbaa Yayınları Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf İngilizce Ada Matbaa Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

6. Sınıf Din Kültürü Dörtel Yayınları Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf Arapça Meb Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

7. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

7. Sınıf Türkçe Ez-De Yayınları Ders Kitabı Cevapları

7. Sınıf Türkçe Ez-De Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

7. Sınıf Matematik Gizem Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

7. Sınıf Fen Bilimleri Mevsim Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ada Matbaa Yayınları Ders Kitabı Cevapları

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ada Matbaa Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

7. Sınıf İngilizce Pantera Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

7. Sınıf İngilizce Pantera Yayıncılık Çalışma Kitabı Cevapları

7. Sınıf Din Kültürü Gün Yayınları Ders Kitabı Cevapları

8. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

8. Sınıf Türkçe Dörtel Yayınları Ders Kitabı Cevapları

8. Sınıf Türkçe Dörtel Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

8. Sınıf Matematik Öğün Yayınları Ders Kitabı Cevapları

8. Sınıf Fen Bilimleri Öğün Yayınları Ders Kitabı Cevapları

8. Sınıf İngilizce Tutku Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

8. Sınıf İngilizce Tutku Yayıncılık Çalışma Kitabı Cevapları

8. Sınıf İnkılap Tarihi Top Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

8. Sınıf İnkılap Tarihi Top Yayıncılık Çalışma Kitabı Cevapları

8. Sınıf Din Kültürü Gizem Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

9. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

9. Sınıf MEB Yayınları Biyoloji Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Fizik Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları İngilizce Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf İngilizce Teenwise MEB Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

9. Sınıf İngilizce Teenwise MEB Yayınları Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Kimya Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Matematik Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Sağlık Bilgisi ve Trafik Kültürü Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Tarih Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Temel Dini Bilgiler (İslam 1-2) Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf Mesleki Arapça Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları

9. Sınıf Müzik Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf Demokrasi Ve İnsan Hakları Ekoyay Yayınları Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf Proje Hazırlama Ders Kitabı Cevapları

10. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

10. Sınıf Tarih Ders Kitabı Tuna Yayınları

10. Sınıf Matematik Ders Kitabı Tuna Yayınları

10. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı BirYay Yayınları

10. Sınıf Kimya Ders Kitabı Tutku Yayınları

10. Sınıf Fizik Ders Kitabı Mega Yayınları

10. Sınıf Hz. Muhammedin Hayatı Ders Kitabı Ata Yayınları

10. Sınıf Biyoloji Açılım Yayınları Ders Kitabı Cevapları

10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Gün Yayınları

10. Sınıf İngilizce Ders Kitabı Dikey Yayınları cevapları

10. Sınıf İngilizce Çalışma Kitabı Dikey Yayınları cevapları

10. Sınıf Din Kültürü Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

10. Sınıf Arapça Korza Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

10. Sınıf Arapça Meb Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

11. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

11. Sınıf Akaid ve Kelam Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Felsefe Semih Ofset SEK Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Hz Muhammedin Hayatı Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Seçmeli Tarih Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları

11. Sınıf Biyoloji Nova Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Fizik Netbil Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf İnkılap Tarihi Top Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Kimya Dikey Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Dil ve Anlatım Yıldırım Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf İleri Temel Matematik Ders Kitapları Cevapları

11. Sınıf Türk Edebiyatı Ekoyay Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

12. Sınıf Hz Muhammedin Hayatı Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Matematik Nova Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Matematik Dikey Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Mantık Cem Veb Ofset Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Türk Edebiyatı Lider Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Coğrafya Lider Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Dil ve Anlatım MHG Yayınları Cevapları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Çağdaş Türk ve Dünya Tarihi Top Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Temel Düzey Matematik Gezegen Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Trafik ve İlkyardım Semih Ofset Yayınları Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 5. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 6. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 7. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 8. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 9. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 10. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 11. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 12. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, Türkçe Ders Kitabı Cevapları, Matematik Ders Kitabı Cevapları, Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları, İngilizce Ders Kitabı Cevapları, Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları, Din Kültürü Ders Kitabı Cevapları, Müzik Ders Kitabı Cevapları, Arapça Ders Kitabı Cevapları, İnkılap Tarihi Ders Kitabı Cevapları, Fizik Ders Kitabı Cevapları, Kimya Ders Kitabı Cevapları, Biyoloji Ders Kitabı Cevapları, Tarih Ders Kitabı Cevapları, Türkçe Ders Kitabı Cevapları, Coğrafya Ders Kitabı Cevapları, Almanca Ders Kitabı Cevapları, Felsefe Ders Kitabı Cevapları, Türk Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları, Dil ve Anlatım Ders Kitabı Cevapları, Hz Muhammedin Hayatı Ders Kitabı Cevapları, Akaid ve Kelam Ders Kitabı Cevapları, Proje Hazırlama Ders Kitabı Cevapları, Mesleki Arapça Ders Kitabı Cevapları, Temel Dini Bilgiler Ders Kitabı Cevapları, Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Cevapları, Trafik ve İlkyardım Ders Kitabı Cevapları, Mantık Ders Kitabı Cevapları

Blogger tarafından desteklenmektedir.