Anksiyete Nedir, Bozuklukları ve Belirtileri Nelerdir? - DERS KİTABI CEVAPLARI

Yeni Yayınlar

Haziran 10, 2017

Anksiyete Nedir, Bozuklukları ve Belirtileri Nelerdir?

Edit
 DERS KİTABI CEVAPLARINA BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ! 
Anksiyete Nedir, Bozuklukları ve Belirtileri Nelerdir?
Anksiyete, insanların algılamış oldukları tehlikelere karşı verdikleri reaksiyondur. Değişken koşullara bağlı olarak verilir ve doğal tepkilerden oluşur.

Anksiyete Bozukluğu Nedir?
Anksiyete bozuklukları günlük yaşam aktiviteleri sonucunda ortaya çıkan korku ve sabit olan kaygıların kişileri etkilediği zihinsel olan bir hastalıktır. Anksiyete sağlık ve normal doğal bir tepki iken, anksiyete bozukluğu kaygılı olan kişilerde baskı oluşturan ve yaşamlarını felç eden bir durumdur. Anksiyete bozuklukları içinde en yaygın olanları;

Travma Sonrası Stres Bozukluğu
Obsesif Kompulsif Bozukluk
Panik Atak
Sosyal Anksiyete Bozukluğu (Sosyal Fobi)

Yaygın Anksiyete Bozukluğu
Anksiyete bozuklukları psikiyatri konusunda görülmekte olan bir rahatsızlıktır. Anksiyete bozuklukları çeşitlerinin genel özellikleri birbirine benzemektedir. Süreklilikler, şiddeti ve belli başlı karakteristik davranışları bağlı olarak değişmektir.

Anksiyete Bozuklukları Belirtileri
Yaygın anksiyete bozukluğu olan kişilerde 2 farklı grup belirti bulunur. Bu belirtiler ruhsal ve bedensel olan belirtilerdir. Ruhsal olan belirtiler; ölüm korkusu, çıldırma hissi, kontrolünü yitirme ile alakalı his, kolay yorulma, çabuk irkilme, tahammülsüzlük, kötü bir haber alma riski, huzursuzluk, aşırı düzeyde sinirlilik olarak sayılabilir. Bunların yanı sıra tıp dilinde derealizasyon olarak bilinen kişilerin kendilerini dış dünyaya yabancı şekilde hissetmeleri ve kişilerin kendi bedenlerinde yabancılık görmesi de olabilmektedir.

Anksiyete
Bu tarz olaylarda kişilerin vücutları kişinin kendi bedenlerinin dışında çalışmakta olan bir sinir sistemi ile çalışır. Buna tıp dilinde otonom sinir sistemi adı verilmektedir. Bu sistemin yüksek düzeylerde çalışması sonucunda yaygın olan anksiyete bozuklukları kişilerin bedenlerinde belirti olarak ortaya çıkmaktadır. Bu belirtiler arasında;


Kas ağrıları
Kaslarda gerginlik
Baş dönmesi
Baş ağrısı
Rahatsızlık hissi
Göğüste ağrı
Boğulma hissi
Tıkanma
Nefes alma konusunda güçlük
Ağız kuruluğu
Ellerde titreme
Terleme
Kalp çarpıntısı olarak gözlemlenir.
Anksiyete Bozuklukları Tanısı

Anksiyete bozuklukları genel olarak gösterdiği belirtilerden kaynaklı olarak ilk olarak kişilerin dâhiliye uzmanına gitmesine sebep olmaktadır. Ortaya çıkan sebeplerden kaynaklı olarak tanı konması zaman almaktadır. Dâhiliyede yapılacak olan muayene ve testler sonucundan herhangi bir rahatsızlığın çıkmamasından sonra psikiyatri yönlendirilmesi yapılır ve sonrasında gerekli tanı ortaya çıkar. Bu bölümde tanı konması adına Amerikan Psikiyatri Derneği’nin yayına soktuğu kılavuz kullanılır. Yaygın olan anksiyete bozuklukları tanısının konulması için uzmanları kılavuz var olan durumların olup olmadığının gözlemini yapar. Kılavuzu içini özetleyecek olursak;

Hastalarda en azından 6 ay ve daha uzun süreli olarak ortaya çıkacak olan durum ve olaylarda aşırı düzeyde kaygı

Hasta olan kişilerin oluşan kaygılarını kontrol etmesinde zorlanması

Çabuk yorulma

Kas gerginliği

Kolay yorulma

Dinlendirmeyen ve huzursuzluk veren uyku

Endişe duyma

Aşırı düzeyde heyecanlanma

Dikkatini kesinlikle belli bir konu üzerinde toparlayamama

Huzursuzluk

Sinirlilik

Yukarıda bulunan maddelerde en azından 3 tanesi anksiyete bozukluğu olan kişilerde gözlemlenir. Çocuklarda ise bu durumların 1 tanesinin olması yeterlidir.

Yaygın olan anksiyete bozukluğunu anksiyete bozukluklarından ayırmak gerekmektedir.

Anksiyete kişileri kaygı durumuna, bedensel açıdan yakınmalara ve strese sokarak günlük yaşamlarında var olan işlerini yapmalarına engel olmaktadır.

Anksiyete Bozuklukları Tedavisi
Anksiyete bozukluğu sorunlarında psikoterapi ve ilaç uygulaması yapılır. Orta düzeyde olan anksiyete bozukluğu olan kişilerde yapılan olan psikoterapi yeterli olmaktadır. Daha şiddetli olan ansiyete bozukluğunda psikoterapi ile ilaç tedavisi beraber şekilde kullanılarak tam olarak düzelme sağlanması için uğraşılmaktadır. Bu tarz hastalar sıkıntılarını fark ettiğinde ilk olarak hastanelerin farklı bölümlerine başvuru yaparlar ve bundan dolayı da tanı alması oldukça geç olabilmektedir. Anksiyete bozukluğundan önemli olan şey psikiyatri bölümüne başvurulmalı ve kullanılması gereken ilaçları düzenli şekilde kullanmalarıdır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder