A Vitamini Nelerde Bulunur? Faydaları ve Etkileri Nelerdir?

Düzenle
 DERS KİTABI CEVAPLARINA BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ! 
A Vitamini Nelerde Bulunur? Faydaları ve Etkileri Nelerdir?
A vitamini doku, kemik, diş ve cildin korunması açısından kilit bir rol oynayan vitaminler arasında yer alır. Ayrıca gözlerin retina kısmında yer alan pigmentlerin üretiminde kullanılmakta olduğundan dolayı retinol olarak da anılmaktadır. A vitaminleri düşük ışık seviyelerinde görme ile alakalı olan kabiliyetin gelişimini sağlar ve genel anlamdaki göz sağlığına oldukça iyi gelir.

A vitamini hem hayvansal hem de bitkisel olan gıdalarda farklı şekillerde bulunur. A vitamini retinol anlamda hayvansal olan gıdalardan alınabilir, bazı bitkisel olan gıdalardan ise karıtenoidler olarak bilinmekte olan bileşenleri içermektedir. Bu bileşenler vücuda alındığında A vitaminine dönüşür.

A vitamini Ne Kadar Alınmalıdır?
0- 6 ay arasında olan bebeklerde günlük olarak 400 mcg
7- 12 ay arasında olan bebeklerde günlük olarak 5000 mcg
1- 3 yaş arasında olan çocuklarda günlük olarak 300 mcg
4- 8 yaş arasında olan çocuklarda günlük olarak 400 mcg
9- 13 yaş arasında olan çocuklarda günlük olarak 600 mcg
14- 18 yaş arasında olan ergenlerde günlük olarak 900 mcg

19 yaşından daha büyük olan yetişkin kişilerde ise günlük olarak 900 mcg uzmanlar tarafından önerilmektedir.

Gebelik dönemlerinde günlük A vitaminine olan ihtiyaç 770 mcg, emzirme dönemlerinde ise günlük A vitaminine olan ihtiyaç 1300 mcg olarak belirlenmiştir. Bu rakamlar Amerikan Tıp Endüstrisi tarafından önerilmekte olan rakamlardan oluşur. Herhangi bir sağlık sıkıntısı olmayan kişilerin alması gerekli olan rakamlardır. Sağlık sorunu olan kişilerde A vitamini doktor kontrolünde dozajlarının ayarlanarak alınması gerekir. Yeterli düzeyde alınmaması A vitamini fazlalığına ve A vitamini eksikliğine sebep olur.

A Vitamini
A Vitamini ve Göz Sağlığına Etkileri
A vitamini C ve E vitamini ile birlikte göz sağlığının korunması adına oldukça önemli bir rol oynar. A vitamini anlamındaki vücuttaki eksikliğin ilk belirtisi gece körlüğü, göz kuruluğu, görme bozuklukları olarak ortaya çıkar. A vitamini ayriyeten katarakt oluşumunun riskini en aza indirmek için de oldukça önemlidir.

A Vitamini Hangi Gıdalarda Bulunur?
A vitamini bitkisel ve hayvansal olan gıdalarda bulunmasına rağmen bazen karotenoidler A vitaminine dönüştürülemez veya kişilerin vücudun ihtiyaç olan A vitaminini sağlamak açsından yetersiz kalabilir. Bu dönüşümü birçok faktör olumsuz yönde etkiler ama bunların içinde ilk sıralarda bulunanlar; sindirim sisteminde var olan sıkıntılar, düzenli şekilde alkol alımı, yüksek dozlarda D vitamini veya A vitamini kullanımı, bazı reçetesiz ve reçeteli olan ilcalar yer alır. Bu tarz durumlardan bir ya da birkaçının yaşanması halinde bitkilerden alınacak olan karotenoidler ne kadar fazla düzeyde olursa olsun A vitamini gereksinimini karşılamaz. Bundan kaynaklı olarak doktora başvurulması A vitamini konusunda beslenme önerisi ve takviye alınması gerekir.

A Vitamini Bulunan Bitkisel Gıdalar
İnek sütü

Keçi sütü

Ciğer ezmesi

Somon

Yumurta

Karides

Sardalya

Yoğurt

Peynir

Tavuk

Tuna

Ispanak

Havuç

Tatlı patates

Pazı

Şalgam

Kale

Mercimek

Hardal yeşilliği

Kabak

Kırmızı biber

Papatya

Kavun

Greyfurt

Pırasa

Domates

Karpuz

Kuşkonmaz

Bezelye

Brüksel lahanası

Kayısı

Yeşil fasulye

Brokoli

Maydanoz

A Vitamini Ne İşe Yarar?
A vitamini körlüğü ve göz problemlerinin ortadan kaldırılmasına yardımcı olur. Bağışıklık sisteminin kuvvetlenmesine olanak sağlayarak oluşabilecek olan cilt sıkıntılarını ortadan kaldırır. Ayriyeten sindirim sisteminde meydan gelen ülseri tedavi eder, böbreklere ve soğuk algınlığına, mukus zarlarında, mesanede ve akciğerlerde oluşan iltihaplara karşı kişilerin vücudunu korur eksikliğinde ise gece körlüğü tarzı sıkıntılar yaşanır.


A vitamini dokunun onarım ve bakımını, yeni hücrelerin oluşmasını, dişlerin ve kemiklerin oluşumunu desteklemektedir. Antioksidan olarak çalışarak hücreleri hastalıklara ve kansere karşı korur, yaşlılık ile alakalı olan süreci yavaşlatır, yağ depolanmasına yardımcı olur. A vitamininin vücut bakımından diğer önemli olan bir görevi de proteinleri A vitamini olmadan asla kullanılmamasıdır. A vitamini konusunda olan eksikliklere çok sık rastlanmaz ama A vitamini eksikliğinde; akne tarzı cilt sıkıntıları, deri de pullanma, iskeletin gelişimini engelleyecek olan büyüme eksiklikleri, kornea açısından sorunlar ortaya çıkar. Ayriyeten A vitamini eksikliklerinde vücut direnci ve bağışıklık azaldığından dolayı, vücut enfeksiyonlara karşı açık bir konuma gelir ve çok çabuk hastalanır.

A Vitamini Nelerde Bulunur
A Vitamini Eksikliği
Çoğunlukla günlük gıdaların birçoğunda A vitamini yer aldığı için eksikliği sık rastlanan bir durum değildir. A vitamini ihtiyacı özellikle emzirme, gebelik ve bebeklik dönemlerinde daha çok olur ve eksikliği bu dönemlerde daha çok olmaktadır. Yeterli düzeyde anne sütü almamış olan bebeklerde A vitamini eksikliği sonucunda bazı belirtilere rastlanır. Ayriyeten kronik ishal olan yetişkinlerde ve çocuklarda A vitamini eksikliği gözlemlenir. A vitamininin eksiliğinde görülen en belirgin belirtiler;

Xerophtalmia; gözün aşırı düzeyde kurması

Gözlerde değişiklik; ışık değişimlerinde gözün yavaş tepki vermesi, gece körlüğü, ışık seviyesinin az olduğu yerlerde görme sıkıntısı

Cilt; aşırı düzeyde cilt kuruluğu, ciltte pullanma

Epitelyal; epitelyal doku sertleşmesi anlamına gelir. İdrar yolu enfeksiyonunda artış, akciğer, ağız, orta kulak, sinüs, burun ve göz enfeksiyonlarında yaşanacak olan artışlar

Kemikler; dişlerde ve kemiklerde oluşan zayıflık

Enfeksiyonlar; enfeksiyonlara karşı vücut direncinin zayıflaması

A Vitamini Fazlalığı
Gıda yolu ile alınan A vitamininin sağlık sıkıntılarına yol açacak düzeyde alınması nadir görülecek olan bir durumdur ama düzenli şekilde multıvitamin veya A vitamini takviyesi kullanan kişilerde fazlalık ortaya çıkmaktadır. Uzun süreli, günlük olarak alınması, tavsiye edilmiş olan miktarların üstünde A vitamini almak doğum kusurlarına, kemiklerin zayıflamasına ve karaciğerde problemlere sebep olur.

A vitamini vücut için kilit bir rol üstlenmiş olan vitaminlerin arasında ilk sıralarda yer alır. A vitamini eksikliği nadir şekilde görülür ama hiç görülmeyeceği anlamına da gelmez. A vitamini eksikliği ile alakalı sorunlar yaşadığınızı düşünüyorsanız kesinlikle doktora görünmek gerekir, bu en güvenli yoldur. Çünkü A vitamini açısından erken teşhis konulan belirtiler çok büyük sıkıntılara yol açmaz, ama uzun süre A vitamini eksikliği devam ederse kemiklerin zayıflaması, gece körlüğü başta olmak üzere birçok ciddi hastalığın yaşanmasına sebep olur. Bebeklerde ve çocuklarda gelişimin sorunsuz bir şekilde devam edebilmesi adına tüketilecek olan A vitamininin yakın şekilde takip edilmesi gerekir.

A vitamini konusunda önemli olan yetişkinlerin ve çocukların ne düzeyde A vitaminine ihtiyacı olduğunu öğrenmek ve bu rakamlara uygun düzeyde gıdaların alımının yapılması gerekir. Hayvansal gıdalardan A vitamini almak için protein ve yağ asitleri bakımından zengin olan balıkların, sebzelerden A vitamini almak için diğer mineral ve vitaminler açısından zengin turuncu ve sarı renkli olan sebzelerin tüketilmesi gerekir.

Bu sebzeleri ya da balıkları belirmek için doktorlardan ya da araştırma yaparak yardım alınabilir. Alınacak olan miktarların en doğru şekilde hesaplanarak alınması da A vitamini fazlalığının önüne geçecektir. Özellikle bebeklerde ve çocuklarda oluşabilecek olan A vitamini eksikliklerine ve A vitamini fazlalığı çok dikkat etmek gerekir. Çünkü A vitamini gelişim çağında vücutta olması gereken en önemli vitaminler içinde yer alır.

Hiç yorum yok

4. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

4. Sınıf Özgün Yayınları Türkçe Çalışma Kitabı Cevapları

4. Sınıf FenBil Yayıncılık Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Sevgi Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Meb Yayınları Trafik Güvenliği Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Dizin Yayınları Trafik Güvenliği Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Dizin Yayınları Trafik Güvenliği Çalışma Kitabı Cevapları

4. Sınıf Meb Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Koza Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Doku Yayınları Türkçe Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Doku Yayınları Türkçe Çalışma Kitabı Cevapları

4. Sınıf Tutku Yayınları Din Kültürü Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Yıldırım Yayınları Din Kültürü Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Yakın Çağ Yayınları Matematik Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Yakın Çağ Yayınları Matematik Çalışma Cevapları

4. Sınıf Dikey Yayınları Matematik Çalışma Cevapları

4. Sınıf Dikey Yayınları Matematik Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Lider Yayınları İngilizce Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Lider Yayınları İngilizce Çalışma Kitabı Cevapları

4. Sınıf Pantera Yayıncılık İngilizce Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Pantera Yayınları İngilizce Çalışma Kitabı Cevapları

4. Sınıf İnsan Hakları, Yurttaşlık ve Demokrasi Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

5. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

5. Sınıf MEB Yayınları İngilizce Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf Evrensel İletişim Yayınları İngilizce Çalışma Kitabı Cevapları

5. Sınıf Evrensel İletişim Yayınları İngilizce Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Matematik Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf Özgün Yayınları Matematik Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf Semih Ofset Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf Berkay Yayınları Sosyal Bilgiler Çalışma Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Türkçe Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Türkçe Çalışma Kitabı Cevapları

5. Sınıf Netbil Yayınları Din Kültürü Çalışma Kitabı Cevapları

5. Sınıf İlke Basım Yayınları Din Kültürü Çalışma Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Hz Muhammedin Hayatı Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Temel Dini Bilgiler Ders Kitabı Cevapları

6. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

6. Sınıf Türkçe Başak Yayınları Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf Türkçe Başak Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

6. Sınıf Matematik Mega Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf Fen Bilimleri Tuna Matbaa Yayınları Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Sevgi Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Sevgi Yayınları Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf İngilizce Ada Matbaa Yayınları Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf İngilizce Ada Matbaa Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

6. Sınıf Din Kültürü Dörtel Yayınları Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf Arapça Meb Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

7. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

7. Sınıf Türkçe Ez-De Yayınları Ders Kitabı Cevapları

7. Sınıf Türkçe Ez-De Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

7. Sınıf Matematik Gizem Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

7. Sınıf Fen Bilimleri Mevsim Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ada Matbaa Yayınları Ders Kitabı Cevapları

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ada Matbaa Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

7. Sınıf İngilizce Pantera Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

7. Sınıf İngilizce Pantera Yayıncılık Çalışma Kitabı Cevapları

7. Sınıf Din Kültürü Gün Yayınları Ders Kitabı Cevapları

8. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

8. Sınıf Türkçe Dörtel Yayınları Ders Kitabı Cevapları

8. Sınıf Türkçe Dörtel Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

8. Sınıf Matematik Öğün Yayınları Ders Kitabı Cevapları

8. Sınıf Fen Bilimleri Öğün Yayınları Ders Kitabı Cevapları

8. Sınıf İngilizce Tutku Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

8. Sınıf İngilizce Tutku Yayıncılık Çalışma Kitabı Cevapları

8. Sınıf İnkılap Tarihi Top Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

8. Sınıf İnkılap Tarihi Top Yayıncılık Çalışma Kitabı Cevapları

8. Sınıf Din Kültürü Gizem Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

9. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

9. Sınıf MEB Yayınları Biyoloji Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Fizik Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları İngilizce Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf İngilizce Teenwise MEB Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

9. Sınıf İngilizce Teenwise MEB Yayınları Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Kimya Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Matematik Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Sağlık Bilgisi ve Trafik Kültürü Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Tarih Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Temel Dini Bilgiler (İslam 1-2) Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf Mesleki Arapça Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları

9. Sınıf Müzik Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf Demokrasi Ve İnsan Hakları Ekoyay Yayınları Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf Proje Hazırlama Ders Kitabı Cevapları

10. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

10. Sınıf Tarih Ders Kitabı Tuna Yayınları

10. Sınıf Matematik Ders Kitabı Tuna Yayınları

10. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı BirYay Yayınları

10. Sınıf Kimya Ders Kitabı Tutku Yayınları

10. Sınıf Fizik Ders Kitabı Mega Yayınları

10. Sınıf Hz. Muhammedin Hayatı Ders Kitabı Ata Yayınları

10. Sınıf Biyoloji Açılım Yayınları Ders Kitabı Cevapları

10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Gün Yayınları

10. Sınıf İngilizce Ders Kitabı Dikey Yayınları cevapları

10. Sınıf İngilizce Çalışma Kitabı Dikey Yayınları cevapları

10. Sınıf Din Kültürü Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

10. Sınıf Arapça Korza Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

10. Sınıf Arapça Meb Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

11. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

11. Sınıf Akaid ve Kelam Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Felsefe Semih Ofset SEK Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Hz Muhammedin Hayatı Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Seçmeli Tarih Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları

11. Sınıf Biyoloji Nova Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Fizik Netbil Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf İnkılap Tarihi Top Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Kimya Dikey Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Dil ve Anlatım Yıldırım Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf İleri Temel Matematik Ders Kitapları Cevapları

11. Sınıf Türk Edebiyatı Ekoyay Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

12. Sınıf Hz Muhammedin Hayatı Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Matematik Nova Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Matematik Dikey Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Mantık Cem Veb Ofset Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Türk Edebiyatı Lider Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Coğrafya Lider Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Dil ve Anlatım MHG Yayınları Cevapları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Çağdaş Türk ve Dünya Tarihi Top Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Temel Düzey Matematik Gezegen Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Trafik ve İlkyardım Semih Ofset Yayınları Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 5. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 6. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 7. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 8. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 9. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 10. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 11. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 12. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, Türkçe Ders Kitabı Cevapları, Matematik Ders Kitabı Cevapları, Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları, İngilizce Ders Kitabı Cevapları, Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları, Din Kültürü Ders Kitabı Cevapları, Müzik Ders Kitabı Cevapları, Arapça Ders Kitabı Cevapları, İnkılap Tarihi Ders Kitabı Cevapları, Fizik Ders Kitabı Cevapları, Kimya Ders Kitabı Cevapları, Biyoloji Ders Kitabı Cevapları, Tarih Ders Kitabı Cevapları, Türkçe Ders Kitabı Cevapları, Coğrafya Ders Kitabı Cevapları, Almanca Ders Kitabı Cevapları, Felsefe Ders Kitabı Cevapları, Türk Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları, Dil ve Anlatım Ders Kitabı Cevapları, Hz Muhammedin Hayatı Ders Kitabı Cevapları, Akaid ve Kelam Ders Kitabı Cevapları, Proje Hazırlama Ders Kitabı Cevapları, Mesleki Arapça Ders Kitabı Cevapları, Temel Dini Bilgiler Ders Kitabı Cevapları, Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Cevapları, Trafik ve İlkyardım Ders Kitabı Cevapları, Mantık Ders Kitabı Cevapları

Blogger tarafından desteklenmektedir.