Emar (MR) Nedir, Emar Nasıl ve Neden Çekilir?

Düzenle
 DERS KİTABI CEVAPLARINA BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ! 
Emar (MR) Nedir, Emar Nasıl ve Neden Çekilir?
Emar (MR) ya da MRG, yeni görüntüleme teknolojileri arasında bulunan, en etkileyici manyetik rezonans görüntüleme yöntemlerinden biridir. Emar, ağrısız ve alerjiye neden olabilecek herhangi bir ilaç alımı zorunluluğu olmayan, aynı zamanda x ışını gibi zararı olabilecek araçları kullanmayan bir tanı yöntemidir. MR çekilecek kişi güçlü bir elektromanyet içeren silindirin içine yatar ve vücuttaki hidrojen atomlarının enerji yaymasına neden olan radyo dalgaları gönderilerek işlem yapılır. Binlerce atoma ait olan bilgi (bunlar mıknatıs etkisi ile hareket eder) bir bilgisayara iletilir ve gözlemlenen bölgenin oldukça kaliteli bir görüntüsü elde edilir. Radyolog olan doktorlar bu görüntüleri değerlendirip hastalık hakkında bilgi toplarlar.

Emar Nasıl ve Hangi Amaçlarla Çekilir?
MR ile kemiklerin içi izlenebildiğinden, derin bölgeleri de incelemek mümkündür. Kafatasının içerisine bakarak beyin tümörü aramak, beyin kanaması ya da eklem sorunlarını değerlendirmek ve sinir kılıflarını gözlemleyerek çoklu skleroz bulgularını araştırmak gibi zor ve karmaşık işlemler gerçekleştirilebilir. Ayrıca bağlar, kaslar, kalp, kan damarları, karaciğer ve böbrek gibi organlar da taranabilir. Emar, beyin yapısını da değerlendirebilir ve bundan dolayı ruhsal sorunların gözlemlenmesinde de kullanılabilir.

Elde edilen verileri ve görüntüleri değerlendiren radyolog, bilgisayar vasıtasıyla ek bazı işlemler yapar ve daha detaylı bilgilere ulaşır. Emar ile insan vücudunun bir armudu dilimler gibi incelenmesi mümkündür. MR’ın tanıya katkı sağlayan özellikleri ile birlikte ek olarak yapılacak işlemler için hastanın hastanede kalma zorunluluğu yoktur. Ayrıca hastanın rahatsızlık yaşamaması ve doktorun neticeleri anında bildirmesi gibi faydaları da mevcuttur. Emar, günümüzde omurilik ve beyin hastalıkları ile patolojilerinin gözlemlenmesinde en kaliteli görüntüleme tekniğidir.

Emar
Hangi Durumlarda Emar Çekilmez?
Çok etkili ve üstün bir görüntüleme tekniği olmasına rağmen, Emar’ın kullanılamayacağı riskli hastalarda vardır. Bu hastaların başında, vücudunda metal protez olanlar gelir. Çünkü Mr’ın mıknatısı ilgili metalleri yerinden hareket ettirebilir. Riskli olan hastalar arasında; beyin damarlarına klips takılanlar, kalp pili olanlar, iç kulak protezi bulunanlar ve metal kalp kapakçığı olan kişiler yer alır. Şayet doktor tarafından MR tetkiki istenirse, bu tür durumların olup olmadığı konusunda doktorun haberdar edilmesi gerekir.

Hangi Durumlarda Emar Çekilir?
Tüm görüntüleme tekniklerinin kendine göre avantajları ve dezavantajları vardır. Bilgisayarlı Tomografi, bilindiği üzere X ışını kaynağı ile çalışmakta ve son derece hızlı sonuçlar vermektedir. Spiral bilgisayarlı Tomografi adı verilen sistemlerde beynin incelenmesi saniyeler içinde sonuçlanabiliyor. Trafik kazası geçirip durumu ağır olan ya da beyin kanaması geçiren bir kişide, anında yapılacak bir gözlemin ne kadar önemli olduğu tartışılmaz. Spiral bilgisayarlı Tomografinin diğer bir avantajı da, yeni oluşan bir kanama ister beyin dokusu dışında olsun isterse yüksek kan basıncı ile meydana gelmiş olsun, hastalığın hızla tanımlanması mümkündür. Bunun dışında vücudunun yumuşak dokularında herhangi bir metalik cisim bulunan hastaları ve kalp pili olanları Emar yoluyla incelemek mümkün değildir. Emar, beyin dokusunu daha iyi gösterir ve üzerinden zaman geçen kanamalar ile beyin enfarktüsünde daha başarılıdır.


Eski dönemlerde kullanılan MR cihazlarında çekimler uzun sürüyor ve bilhassa şuuru yarı açık veya kapalı yerde bulunma endişesi olan hastaları Emar’a sokmak sorun oluyordu. Birçok hastaya sırf bu nedenden ötürü günümüzde bile tetkik yapılamıyor. Bu olumsuz durum, 2005 yılından sonra ortaya çıkan 15 tesla Emar sistemleri ile ortadan kalktı. Radyoaktif madde ve X-ray ışını kullanmadan gerçekleştirilen MR çekimi, hasta için herhangi bir yan etkisi bulunmayan, tekrarı halinde hiçbir sakıncası olmayan ve sağlık bakımından en güvenli tanı yöntemidir. Tümör tanısında da bazı bölgedeki tümörleri MR’da lokalize etmek ve tümörün 3 boyutluörüntüsünü almak mümkündür.

Bunca yöntem arasında hangisinin seçileceğini, kesinlikle tıbbi gereksinimler belirleyecektir. Yapılacak tetkik konusundaki kararın sorumlu doktora bırakılması, en doğru tercih olacaktır.

Emar Tetkikleri Ne Kadar Zaman Alır?
Yeni teknoloji cihazlar ile birlikte, çok hızlı şekilde tetkikler yapılabilmektedir. Beyin emarının 3-4 dakikalık kısa bir sürede çekildiği sistemlerde, mükemmel kalitedeki görüntüler elde edilebiliyor. Eski sistemlerde 45 dakika kadar sürebilen standart çekimler en fazla 10 dakikada sonuçlanıyor.

Günümüzdeki MR sistemi ile gerçekleştirilen kısa çekim süreleri, ferah ve aydınlık çekim bölümü, hastaların kapalı yer korkusunu yok ederek rahatlama hissi veriyor. Böylece hastaların emar fobisi önlenmiş oluyor.

Emar İşlemi
Hamileler ve Bebekler MR Çektirebilir mi?
Radyoaktif madde ve X-ray ışınları kullanılmadan gerçekleştirilen MR çekimi, herhangi bir yan etkiye sahip değildir ve tekrarlanmasında sakınca yoktur. Aynı zamanda sağlık açısından en etkili ve güvenli tanı sistemidir. Şimdiye kadar yaşanmış herhangi bir yan etki olmamasına rağmen, hamilelerin bu konuda doktora danışmaları önerilir. Şayet doktor gerek görürse ve yazılı tetkik kağıdı verirse MR çekimi yaptırılabilir.

Yeni doğmuş bebekler ile 159 kiloya kadar olan her yaştaki hastaya emar tetkikleri yapılabilir. Ayrıca çocukların, kooperasyonu zayıf hastaların ve yaşlıların tetkikinde de oldukça kolaylıklar sağlanmıştır.

Beyin dokusunda bulunan enfarktüsü ve kanamayı gösterebilecek en temel ve en modern teknikler MR ve Bilgisayarlı Tomografidir. Özellikle MR, beynin neresinde hasar olduğunu, olayın nerede gerçekleştiğini, kanama mı yoksa enfarktüs mü olduğunu ve ne derecede yaygın olduğunu ortaya koyar. Bu teknikler ayrıca bazı beyin hastalıklarının (inmeyi taklit eden beyin tümörü gibi) ayırt edilmesine de yardımcı olur. Beyine gelen damarların durumunu anlamak için Doppler Emar ve Kateter anjiografisi teknikleri kullanılır.

Beyin damarlarının anjiografik incelenmesi, bilhassa kanamalarda önem taşımaktadır. Beyin kanamaları, yüksek tansiyon ya da damar sertliğine bağlı olarak ortaya çıkabilir. Anevrizma (damarlarda baloncuk oluşması) özel bir beyin kanamasına sebep olur. Beyinde çoğu zaman doğumsal olarak gözlemlenebilen damar yumakları da beyin kanamasına neden olabilir. Bu tür meydana gelebilecek beyin içi kanamalarında cerrahi operasyon gerçekleştirilebilir. Böyle durumdaki hastalarda anjiografik ve doppler incelemeleri önem taşımaktadır.

Emar Çektirmek Ne İşe Yarıyor?
Emar Nasıl Çektirilir

MR, çok sayıdaki beyin fonksiyonundan öncelikle beynin hangi kısımlarının sorumlu olduğunu, hastalıkların iyileşme evresinde ne tür değişimler ortaya çıktığını ve beyin fonksiyonlarının değişik hastalıklardan nasıl etkilendiğini analitik olarak ortaya koyar. Bilimsel incelemeler bir yana, tedavi aşamasında oldukça işe yaramakta ve etkin olarak kullanılmaktadır. Bir tümörün ya da kanamanın, herhangi bir bölgeyi ne kadar ilgilendirdiğini MR ile tespit etmek mümkün oluyor. Bu sayede hastanın ameliyat edilmesi durumunda ne kadar hasar olacağı, operasyondan önce biliniyor. Doğuştan ortaya çıkan işitme ve konuşma bozukluğu gibi durumlarda değişik beyin sorunlarının ilaç tedavisinin gözlemlenmesi gibi birçok alanda Fonksiyonel MR yönteminin yardımı vardır.

Beyin cerrahlarına kolaylık sağlayan Fonksiyonel MR, ameliyat öncesinde doktora en doğru yolu gösteren görüntüleri sunar. Ülkemizde sadece birkaç yerde kullanılan bu sistemle, tümör ameliyatı gibi zor operasyonlar hastayı paralize etmeden gerçekleştirilebiliyor. Bir yandan beyin tümörü alınırken diğer yandan beyindeki diğer işlevlerin hasar görme riski en aza indiriliyor. Tanı merkezi MR çekiminde en güncel teknoloji hizmete sunuluyor ve Fonksiyonel MR uygulamaları başarıyla gerçekleştiriliyor.

Hiç yorum yok

4. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

4. Sınıf Özgün Yayınları Türkçe Çalışma Kitabı Cevapları

4. Sınıf FenBil Yayıncılık Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Sevgi Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Meb Yayınları Trafik Güvenliği Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Dizin Yayınları Trafik Güvenliği Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Dizin Yayınları Trafik Güvenliği Çalışma Kitabı Cevapları

4. Sınıf Meb Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Koza Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Doku Yayınları Türkçe Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Doku Yayınları Türkçe Çalışma Kitabı Cevapları

4. Sınıf Tutku Yayınları Din Kültürü Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Yıldırım Yayınları Din Kültürü Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Yakın Çağ Yayınları Matematik Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Yakın Çağ Yayınları Matematik Çalışma Cevapları

4. Sınıf Dikey Yayınları Matematik Çalışma Cevapları

4. Sınıf Dikey Yayınları Matematik Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Lider Yayınları İngilizce Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Lider Yayınları İngilizce Çalışma Kitabı Cevapları

4. Sınıf Pantera Yayıncılık İngilizce Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Pantera Yayınları İngilizce Çalışma Kitabı Cevapları

4. Sınıf İnsan Hakları, Yurttaşlık ve Demokrasi Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

5. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

5. Sınıf MEB Yayınları İngilizce Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf Evrensel İletişim Yayınları İngilizce Çalışma Kitabı Cevapları

5. Sınıf Evrensel İletişim Yayınları İngilizce Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Matematik Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf Özgün Yayınları Matematik Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf Semih Ofset Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf Berkay Yayınları Sosyal Bilgiler Çalışma Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Türkçe Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Türkçe Çalışma Kitabı Cevapları

5. Sınıf Netbil Yayınları Din Kültürü Çalışma Kitabı Cevapları

5. Sınıf İlke Basım Yayınları Din Kültürü Çalışma Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Hz Muhammedin Hayatı Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Temel Dini Bilgiler Ders Kitabı Cevapları

6. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

6. Sınıf Türkçe Başak Yayınları Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf Türkçe Başak Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

6. Sınıf Matematik Mega Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf Fen Bilimleri Tuna Matbaa Yayınları Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Sevgi Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Sevgi Yayınları Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf İngilizce Ada Matbaa Yayınları Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf İngilizce Ada Matbaa Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

6. Sınıf Din Kültürü Dörtel Yayınları Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf Arapça Meb Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

7. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

7. Sınıf Türkçe Ez-De Yayınları Ders Kitabı Cevapları

7. Sınıf Türkçe Ez-De Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

7. Sınıf Matematik Gizem Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

7. Sınıf Fen Bilimleri Mevsim Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ada Matbaa Yayınları Ders Kitabı Cevapları

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ada Matbaa Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

7. Sınıf İngilizce Pantera Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

7. Sınıf İngilizce Pantera Yayıncılık Çalışma Kitabı Cevapları

7. Sınıf Din Kültürü Gün Yayınları Ders Kitabı Cevapları

8. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

8. Sınıf Türkçe Dörtel Yayınları Ders Kitabı Cevapları

8. Sınıf Türkçe Dörtel Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

8. Sınıf Matematik Öğün Yayınları Ders Kitabı Cevapları

8. Sınıf Fen Bilimleri Öğün Yayınları Ders Kitabı Cevapları

8. Sınıf İngilizce Tutku Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

8. Sınıf İngilizce Tutku Yayıncılık Çalışma Kitabı Cevapları

8. Sınıf İnkılap Tarihi Top Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

8. Sınıf İnkılap Tarihi Top Yayıncılık Çalışma Kitabı Cevapları

8. Sınıf Din Kültürü Gizem Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

9. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

9. Sınıf MEB Yayınları Biyoloji Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Fizik Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları İngilizce Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf İngilizce Teenwise MEB Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

9. Sınıf İngilizce Teenwise MEB Yayınları Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Kimya Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Matematik Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Sağlık Bilgisi ve Trafik Kültürü Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Tarih Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Temel Dini Bilgiler (İslam 1-2) Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf Mesleki Arapça Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları

9. Sınıf Müzik Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf Demokrasi Ve İnsan Hakları Ekoyay Yayınları Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf Proje Hazırlama Ders Kitabı Cevapları

10. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

10. Sınıf Tarih Ders Kitabı Tuna Yayınları

10. Sınıf Matematik Ders Kitabı Tuna Yayınları

10. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı BirYay Yayınları

10. Sınıf Kimya Ders Kitabı Tutku Yayınları

10. Sınıf Fizik Ders Kitabı Mega Yayınları

10. Sınıf Hz. Muhammedin Hayatı Ders Kitabı Ata Yayınları

10. Sınıf Biyoloji Açılım Yayınları Ders Kitabı Cevapları

10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Gün Yayınları

10. Sınıf İngilizce Ders Kitabı Dikey Yayınları cevapları

10. Sınıf İngilizce Çalışma Kitabı Dikey Yayınları cevapları

10. Sınıf Din Kültürü Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

10. Sınıf Arapça Korza Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

10. Sınıf Arapça Meb Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

11. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

11. Sınıf Akaid ve Kelam Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Felsefe Semih Ofset SEK Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Hz Muhammedin Hayatı Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Seçmeli Tarih Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları

11. Sınıf Biyoloji Nova Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Fizik Netbil Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf İnkılap Tarihi Top Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Kimya Dikey Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Dil ve Anlatım Yıldırım Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf İleri Temel Matematik Ders Kitapları Cevapları

11. Sınıf Türk Edebiyatı Ekoyay Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

12. Sınıf Hz Muhammedin Hayatı Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Matematik Nova Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Matematik Dikey Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Mantık Cem Veb Ofset Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Türk Edebiyatı Lider Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Coğrafya Lider Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Dil ve Anlatım MHG Yayınları Cevapları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Çağdaş Türk ve Dünya Tarihi Top Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Temel Düzey Matematik Gezegen Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Trafik ve İlkyardım Semih Ofset Yayınları Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 5. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 6. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 7. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 8. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 9. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 10. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 11. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 12. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, Türkçe Ders Kitabı Cevapları, Matematik Ders Kitabı Cevapları, Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları, İngilizce Ders Kitabı Cevapları, Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları, Din Kültürü Ders Kitabı Cevapları, Müzik Ders Kitabı Cevapları, Arapça Ders Kitabı Cevapları, İnkılap Tarihi Ders Kitabı Cevapları, Fizik Ders Kitabı Cevapları, Kimya Ders Kitabı Cevapları, Biyoloji Ders Kitabı Cevapları, Tarih Ders Kitabı Cevapları, Türkçe Ders Kitabı Cevapları, Coğrafya Ders Kitabı Cevapları, Almanca Ders Kitabı Cevapları, Felsefe Ders Kitabı Cevapları, Türk Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları, Dil ve Anlatım Ders Kitabı Cevapları, Hz Muhammedin Hayatı Ders Kitabı Cevapları, Akaid ve Kelam Ders Kitabı Cevapları, Proje Hazırlama Ders Kitabı Cevapları, Mesleki Arapça Ders Kitabı Cevapları, Temel Dini Bilgiler Ders Kitabı Cevapları, Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Cevapları, Trafik ve İlkyardım Ders Kitabı Cevapları, Mantık Ders Kitabı Cevapları

Blogger tarafından desteklenmektedir.