TEOG sonuçları açıklandı! - DERS KİTABI CEVAPLARI

Yeni Yayınlar

Nisan 11, 2017

TEOG sonuçları açıklandı!

Edit
 DERS KİTABI CEVAPLARINA BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ! 
TEOG sonuçları açıklandı!
Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) ortak sınav puanları açıklandı!.. Ayrıca MEB, lise yerleştirme takvimini de açıkladı. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından temel eğitimden ortaöğretime geçiş uygulaması kapsamında 8. sınıf öğrencilerine yönelik 28-29 Nisan’da gerçekleştirilen ikinci dönem merkezi ortak sınav sonuçları açıklandı. Veli ve öğrenciler, ortak sınavlar kapsamında gerçekleştirilen altı temel ders için sınav sonuçlarını bugün itibarıyla https://e-okul.meb.gov.tr adreslerinde yer alan e-okul veli bilgilendirme sayfasından görebilecekler.

TEOG puanlarına itirazlar 16- 20 Haziran arasında yapılacak, 4 Temmuz’da ise kontenjanlar açıklanacak. Sınava giren öğrenciler, 31 Temmuz-8 Ağustos 2014 tarihleri arasında internet üzerinden tercih yapacak. A ve B olmak üzere iki grupta tercih yapacak olan öğrencilerin yerleştirme sonuçları, 22 Ağustos 2014′te duyurulacak ve kesin kayıt işlemleri yapılacak. Yerleştirme sonrasında boş kalan kontenjanlara, ortaöğretim yönetmeliğinin nakil esasları doğrultusunda nakil yoluyla öğrenci kaydedilecek.

Öğrencilerin, 6, 7 ve 8′inci sınıf yılsonu başarı puanları ile 8′inci sınıf ağırlıklı ortak sınav puanı toplanacak. Elde edilen toplam, 2′ye bölünerek yerleştirmeye esas puan belirlenecek. Puanlama 500 tam puan üzerinden yapılacak.

Özel okullar, resmi okullara yerleştirme puanından farklı bir hesaplama yöntemi kullanacak. Türkiye Özel Okullar Birliği Derneği Yönetim Kurulu Eşbaşkanı Cem Gülan, “Kayıt döneminde öğrenci bize başvuru yaptığında velisi ile birlikte e-okul sistemine girip notlarını göreceğiz. Puanını hesaplayacağız. Ortaya çıkacak puanlara göre de kayıt yapılacak” dedi.


Sistemdeki yenilikler ne?
Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü ve Din Öğretimi Genel Müdürlüğü’ne bağlı okulların Anadolu Lisesi statüsüne dönüştürülmesi ile tüm okul türlerine YEP ile öğrenci alınacak.
- Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü’ne bağlı okulları seçen öğrenciler, önceki yıllarda doğrudan alan tercihi yaparken artık okul tercihi yapacak.
- Anadolu Lisesi’ne yeni dönüştürülen okullarda şube kontenjanı 34, ihtiyaç olması halinde 40 olacak. 4 Anadolu Öğretmen Liseleri, Sosyal Bilimler, Fen ve Anadolu Liseleri’ne dönüştürülecek.
- Fen Liseleri’nde de 2014-2015 öğretim yılından itibaren hazırlık sınıfı zorunlu hale gelecek.
- TEOG öncesindeki 201 taban puan uygulaması kaldırıldı.
- Özel okullar tam burslu olarak alacakları öğrencileri Türkiye çapında puan üstünlüğüne göre yüzde 5’lik dilim içerisinden alacaklar.
- Özel okullar burslu aldıkları öğrencilerin bursluluklarını, başarısızlık, sınıf tekrarı gibi ek şart ve yükümlülük aramadan eğitim-öğretim süresi boyunca devam ettirecekler.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder