15 Temmuz Demokrasi Zaferi ve Şehitleri Anma Etkinlikleri Programı - DERS KİTABI CEVAPLARI

Yeni Yayınlar

Eylül 04, 2016

15 Temmuz Demokrasi Zaferi ve Şehitleri Anma Etkinlikleri Programı

Edit
 DERS KİTABI CEVAPLARINA BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ! 
15 Temmuz Demokrasi Zaferi ve Şehitleri Anma Etkinlikleri Programı
15 Temmuz Zaferi ve Şehitleri Anma Etkinliği konuşma metnidir. Öğrenci için hazırlanmıştır. 15 Temmuz Demokrasi Zaferi Ve Şehitleri Anma Günü dosyası, Diğer Belirli Gün ve Haftalar bölümünde bulunmaktadır. 15 Temmuz Demokrasi Zaferi Ve Şehitleri Anma Günü, 15 Temmuz Demokrasi Zaferi Ve Şehitleri Anma Günü indir.

2016 Türkiye askerî darbe girişimi ya da darbecilerin verdiği adıyla Yurtta Sulh Harekâtı, 15-16 Temmuz 2016 tarihleri arasında Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde kendilerini Yurtta Sulh Konseyi olarak tanımlayan bir grup asker tarafından gerçekleştirilen askerî darbe teşebbüsüdür. Türk Silahlı Kuvvetlerinin resmî internet sitesi ve TRT'de yayınlanan bildiride ordunun yönetime el koyduğu ifade edilerek ülkede sıkıyönetim ve sokağa çıkma yasağı ilan edildiği açıklandı.

15 Temmuz Demokrasi Zaferi ve Şehitleri Anma Etkinlikleri Programı

İstanbul'daki Boğaziçi ve Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'nün jandarma tarafından kapatılması ile başlayan süreçte, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı İsmail Kahraman ve yaklaşık 50 kadar milletvekilinin mecliste bulunduğu sırada F-16 savaş uçakları meclis üzerinde uçuş yaparak parlamentoyu dört kez bombaladı. Ankara'nın Beştepe semtinde bulunan Cumhurbaşkanlığı Sarayı'na bombalama girişiminde bulunulsa da başarılı olunamadı, Muğla'nın Marmaris ilçesinde bir otelde bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a karşı suikast girişiminde bulunuldu. Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar, Kara Kuvvetleri Komutanı Salih Zeki Çolak, Hava Kuvvetleri Komutanı Abidin Ünal ve Jandarma Kuvvetleri Komutanı Galip Mendi darbeyi gerçekleştiren askerler tarafından rehin alındı.

15 Temmuz Demokrasi Zaferi ve Şehitleri Anma Etkinlikleri Programı

Gelişmeler üzerine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, CNN Türk aracılığı ile gerçekleştirdiği bağlantıda darbecilere hiçbir şekilde imkan tanınmayacağını ifade ederek halkı darbeye tepki göstermek için meydanlara ve havalimanlarına çıkmaya davet etti. Çağrının ardından, Türkiye'nin birçok ilinde darbe karşıtı protesto gösterileri düzenlendi.

16 Temmuz sabahı, Türk Silahlı Kuvvetleri ve Emniyet Genel Müdürlüğü personelinin gerçekleştirdiği operasyonlar sonucunda darbe girişimi bastırıldı ve askerler silahları ile birlikte teslim oldu. Olaylar sonucunda 104'ü darbe yanlısı asker olmak üzere 300'den fazla kişi hayatını kaybetti, 1491 kişi yaralandı, farklı rütbelerden 8036 asker gözaltına alındı. Yargı ve sivil siyaset mensupları dahil olmak üzere toplam gözaltı sayısı 22 Temmuz tarihi ile birlikte 10 bini buldu. Bunun yanı sıra askerî, idari ve adli kurumlarda birçok kişi görevden alındı.

Gülen Hareketi destekli olduğu öne sürülen askerî darbe girişiminin ardından İstanbul Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı ve Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından Türk Ceza Kanununun anayasal düzene karşı suçlar kapsamında yer alan ‘cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Büyük Millet Meclisini ve Türkiye Cumhuriyeti hükûmetini ortadan kaldırmaya veya görevlerini kısmen veya tamamen yapmasını engellemeye teşebbüs’, ‘Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'nın öngördüğü düzeni ortadan kaldırmaya veya bu düzen yerine başka bir düzen getirmeye teşebbüs’, ‘halkı, Türkiye Cumhuriyeti hükûmetine karşı silahlı isyana tahrik’ ve ‘cumhurbaşkanına suikast’ suçlarından soruşturma başlatıldı. 21 Temmuz'da Millî Güvenlik Kurulu toplantısı sonrasında, Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından anayasanın 120. maddesi gereğince üç ay süreyle olağanüstü hâl ilan edildi.

Darbe girişimi, Türkiye siyasi tarihinde 12 Eylül 1980 askerî darbesinden 36 yıl sonra gerçekleştirilen ilk askerî darbe teşebbüsü olarak kayıtlara geçti.

15 temmuz şehitleri anma günü, 15 temmuz demokrasi zaferi günü, 15 temmuz şiirleri, 15 temmuz demokrasi şehitleri şiirleri, 15 temmuz demokrasi şiirleri, 15 temmuz demokrasi ve şehitleri anma günü şiirleri, 15 temmuz demokrasi zaferi günü

15 temmuz demokrasi zaferi ve şehitleri anma etkinlikleri-15 temmuz demokrasi haftası etkinlikleri-15 temmuz demokrasi zaferi ve şehitleri anma programı-15 Temmuz Demokrasi Zaferi ve Şehitleri Anma Etkinlikleri Programı (19-23 Eylül 2016) kapsamında yapılacak faaliyetlerin görüşülmesi ve planlanması

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder