DERS KİTABI CEVAPLARINA BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ!
Web Tasarımı 1.Dönem Zümre Öğretmenler Kurulu Toplantı Tutanağı 1
....... TİCARET MESLEK VE ANADOLU MESLEK LİSESİ
2013-2014
EĞİTİM ÖĞRETİM YILI
WEB
TASARIMI DERSİ
ZÜMRE ÖĞRETMENLERİ TOPLANTI TUTANAĞI
Toplantı
Tarihi : 28.09.2013
Toplantı Yeri : Müdür Yardımcısı Odası-II
Toplantı
Saati : 14:30
Toplantıya
Katılanlar : Mehmet Emin KILIÇ,
Müge ATALANLILAR
GÜNDEM MADDELERİ
1.
Açılış ve
yoklama.
2.
Zümre
toplantılarına ait Mesleki ve Teknik Eğitim Yönetmeliğinin 100. maddesinin
okunması ve açıklanması
3.
1739 sayılı
Millî Eğitim Temel Kanununun okunması ve gerekli açıklamaların yapılması.
4.
Mesleki ve
Teknik Eğitim Yönetmeliğinin öğretmenin görevleri ile ilgili 264. maddesinin
okunması ve açıklanması
5.
Atatürkçülük ile ilgili konular
6.
Bilişim
Teknolojileri alanı çerçeve öğretim programının incelenmesi
7.
Dersin
Modüllerinin incelenmesi ve buna göre konuların yıllık plandaki işlenme
sürelerinin planlanması
8.
Tebliğler
Dergisinin Ağustos 2003–2551 sayısının ilgili kısmının okunması ve yıllık ve
günlük planlar hakkında görüşülmesi ve karar alınması
9.
Dersin
işlenişinde kullanılacak yöntem ve tekniklerin görüşülerek, öğretimde verimi
yükseltecek başarıyı artıracak çalışmaların belirlenmesi
10. Kaynak araç ve gereçlerin görüşülmesi
11. 2300 sayılı Tebliğler Dergisinde yayımlanan Ders Dışı
Eğitim-Öğretim Faaliyetleri ve Ödev konularının tespiti ile ilgili esasların
belirlenmesi
12.
Sınavlarla ilgili esaslar
13.
Bilgisayar laboratuarlarının kullanımı ve uygulanacak kuralların
belirlenmesi.
14.
Çalışma güvenliğinin sağlanması ile ilgili kurallar
15.
Diğer zümre öğretmenleri ile işbirliği
16.
Dilek ve temenniler.
ALINAN KARARLAR:
1.
Açılış ve yoklama
Web Tasarımı dersi zümresi 14.09.2007 tarihinde Okul
Müdürü Mehmet Emin KILIÇ başkanlığında zümre öğretmeni Müge ATALANLILAR’ ın
katılımıyla başlamıştır.
2.
Zümre toplantılarına ait Mesleki ve Teknik Eğitim
Yönetmeliğinin 100. maddesinin okunması ve açıklanması
Zümre toplantılarına ilişkin yönetmelik ve genelgeleri,
2125 sayılı tebliğler dergisinde yayınlanan Milli Eğitim Bakanlığının iç hizmet
yönetmeliğinin 7. maddesi (b) fıkrası zümre öğretmenleri toplantısının amacı,
nasıl yapılması gerektiği konusunda verilen bilgiler okundu: Zümre öğretmenler
kurulu, aynı dersi okutan öğretmenlerden oluşur. Kurul, ilk toplantısında o
öğretim yılı için kendi aralarından birini başkan seçer. Kurul toplantıları,
öğretim yılı başında yapılacak bir çalışma programına göre yürütülür. Kararlar
oy çokluğu ile alınır ve müdürün onayından sonra öğretmenlere duyurulur. Kurul
toplantıları ders saatleri dışında yapılır.
Zümre öğretmenler kurulunda;
a) Öğretim programlarının incelenmesi,
programların çevre özellikleri de dikkate alınarak amacına ve içeriğine uygun
olarak uygulanması,
b) Gerektiğinde yeni öğretim
programlarının hazırlanması ve mevcutların geliştirilmesi,
c) Yıllık ve günlük planların incelenmesi,
diğer zümre planları ile gezi, gözlem, deney ve inceleme planları arasında
birlik sağlanması,
d) Mesleki ve teknik eğitim alanındaki
yeni gelişmelerin izlenip değerlendirilmesi,
e) Sınıf ve şube düzeyinde yapılacak
toplantılarda eğitim-öğretim ve öğrencilerle ilgili diğer konuların
tartışılarak gerekli kararların alınması,
f) Matematik ve fen dersleri ile atölye, laboratuar
ve meslek dersleri arasındaki ortak konuların birlikte ve eş zamanlı
yürütülmesi,
g) Eğitimde yeni teknolojilerden
yararlanılması,
h) Bir önceki toplantıda alınan kararların
değerlendirilmesi; konularında görüşmeler yapmak üzere her dönemde iki defa
toplanır, alınan kararlar müdürün onayına sunulur.
3. 1739 sayılı
Millî Eğitim Temel Kanununun okunması ve gerekli açıklamaların yapılması
1739 sayılı Milli Eğitim Temel Kanunu ve buna ek olarak
çıkarılan genelgeler okundu. Buna göre öğrencilerin; Milli Eğitimin genel
amaçları doğrultusunda Atatürk ilke ve inkılâplarına, anayasada ifadesini bulan
Atatürk milliyetçiliğine bağlı, Türk milletinin milli manevi değerlerini
benimseyen, koruyan, geliştiren, ailesini, vatanını, milletini seven ve daima
yükseltmeye çalışan insan haklarına ve anayasanın başlangıcındaki temel
ilkelere dayanan demokrat, laik, sosyal hukuk devleti olan Türkiye
Cumhuriyetine karşı görev ve sorumluluğu bilen bunları davranış haline getiren
yurttaşlar olarak yetiştirilmesi üzerinde duruldu.
4. Mesleki ve
Teknik Eğitim Yönetmeliğinin öğretmenin görevleri ile ilgili 264. maddesinin
okunması ve açıklanması
Mesleki ve Teknik Eğitim Yönetmeliğinin 264. maddesi
okunarak; Eğitim Öğretimin temel unsuru olan öğretmenin toplumsal kalkınmada
bireyin gelişmesine sağlayacağı katkıdaki görev ve sorumlulukları ve bu görev
ve sorumlulukları Türk Milli Eğitiminin genel amaçlarına ve temel ilkelerine
uygun olarak yapmakla yükümlü olduğu hatırlatıldı.
5. Atatürkçülükle
ilgili konulara derste yer verilmesi
2488
ve 2104 sayılı Tebliğler Dergisinde yer alan Atatürkçülük ile ilgili konular
yoğun olarak milli bayramlar ve 10 Kasım Atatürk’ü Anma Haftasında, genel
olarak da her fırsatta derslerde işlenmesine karar verildi. Bu konuların yıllık
planda da belirtilmesine karar verildi.
6. Bilişim
Teknolojileri alanı çerçeve öğretim programının incelenmesi
Bilişim
Teknolojileri alanı ders çerçeve öğretim programı okundu. Açıklamalar,
çizelgeler ve formlar incelendi. Bilişim
Teknolojileri Alanı Çerçeve Öğretim Programında Web Tasarımı Dersine ait modüller incelendi. Derste;
·
HTML 1
·
HTML 2
·
Web Tasarım
Editörü 1
·
Web Tasarım
Editörü 2
·
Web Tasarım
Editörü 3
·
Web Tasarım
Editörü 4
·
Etkileşimli Web
Uygulamaları 1
·
Etkileşimli Web
Uygulamaları 2
·
Etkileşimli Web
Uygulamaları 3
·
Etkileşimli Web
Uygulamaları 4 konularında eğitim-öğretim yapılacağı görüldü.
7. Dersin
Modüllerinin incelenmesi ve buna göre konuların yıllık plandaki işlenme
sürelerinin planlanması
Yıllık ve günlük ders planlarının önemi dile getirildi
ve aşağıdaki kararlar alındı;
·
Planlar dersin
özel amaçları göz önünde bulundurularak hazırlanacaktır.
·
Müfredat konuları
yıllık plana dengeli olarak dağıtılacaktır.
·
Planlardaki
konuların yetiştirilmesi için, ders araç-gereçleri dersten önce hazırlanacak ve
yapılamayan dersler için telafi dersleri yapılacaktır.
·
Telafi dersleri
ders saatlerinde değil, ders dışı saatlerde öğrenci velisine imzalı kağıt
gönderilerek haberdar edildikten sonra yapılacaktır. İdarenin bilgisi dahilinde
gerçekleştirilecektir.
·
Yıllık planlar
2089 sayılı Tebliğler Dergisi’nde belirtildiği ve Bilişim Teknolojileri Alanı
Çerçeve Öğretim Programında Web Tasarımı
ve Programlama dersine ait
modüllerin sırası göz önünde bulundurulacak şekilde yapılacaktır.
Öğretmen her ders için o günkü konuların yıllık planı, modül kitabı, ders zümresi ve varsa
yardımcı materyaller, günlük ders hazırlığını da yaparak derse girecektir
Buna göre dersin modülleri şunlardır:
Dersin Modülleri
|
Süre
|
Kazandırılan
Yeterlikler
|
HTML – 1
|
40/32
|
HTML
dilinin yapısını tanıyarak temel web işlemlerini gerçekleştirmek
|
HTML – 2
|
40/32
|
Gelişmiş
web araçlarını oluşturmak
|
Web Tasarım Editörü 1
|
40/32
|
Web
sayfası tasarım editörünü kullanarak basit sayfa işlemlerini (resim – köprü
ekleme…) yapmak
|
Web Tasarım Editörü 2
|
40/32
|
Web
sayfası tasarım editörü yardımıyla tablo ve stil uygulamalarını
gerçekleştirmek
|
Web Tasarım Editörü 3
|
40/32
|
Web
sayfası tasarım editörü ile şablon ve çerçeve işlemlerini gerçekleştirmek
|
Web Tasarım Editörü 4
|
40/32
|
Web sayfası
tasarım editörü ile formlar oluşturarak site yönetim işlemlerin
gerçekleştirmek
|
Etkileşimli Web
Uygulamaları 1
|
40/32
|
Etkileşimli
web uygulamaları hazırlamak için gerekli olan yazılımların kurulumunu yapmak
|
Etkileşimli Web
Uygulamaları 2
|
40/32
|
Programlama
dili komut yapısını tanıyarak basit programlar hazırlamak
|
Etkileşimli Web
Uygulamaları 3
|
40/32
|
Web programları için form işlemlerini
yapmak
|
Etkileşimli Web
Uygulamaları 4
|
40/32
|
Web servislerini tanıyarak, servis
uygulamaları yapmak
|
8. Tebliğler
Dergisinin Ağustos 2003–2551 sayısının ilgili kısmının okunması ve yıllık ve
günlük planlar hakkında görüşülmesi ve karar alınması
2551 sayılı Tebliğler Dergisinin Eğitim- Öğretim
çalışmalarının planlı yürütülmesine ilişkin ilgili kısımları okundu. Buna göre günlük
planların düzenli bir şekilde yapılması ve derslere hazırlıklı girilmesi
konusunda ortak bir karar alındı.
Ayrıca yine tebliğler dergisinde belirtildiği gibi dersin
ünitelendirilmiş yıllık planı hazırlanacağı belirtildi ve ünitelendirilmiş
yıllık plan hazırlanırken şu hususlara dikkat edilmesi kararlaştırıldı:
a-Müfredat programındaki konular eksiksiz olarak fiili
ders, iş gününe göre dağıtılarak yazılacak.
b-Derslerin hedef ve davranışları konulara göre yazılacak.
c-Yöntem ve teknikleri öğrenciyi bilgilendirmek amacı ile konulara göre
özellikleri dikkate alınarak ilgili bölümlere işlenecek
d-Atatürk İlke ve inkılapları ile Atatürkçülük konuları
plana aktarılacak.
9.
Dersin işlenişinde kullanılacak yöntem ve tekniklerin
görüşülerek, öğretimde verimi yükseltecek başarıyı artıracak çalışmaların
belirlenmesi
Ders
konularının işlenmesinde öğrencilerin derse katılmaları ve daha aktif
olabilmelerini sağlamak için anlatım, soru-cevap, tartışma ve gösteri metotları
kullanılacaktır. Uygulama yapılan konularda bilgisayar laboratuarından azami
ölçüde faydalanılacaktır. Yapılacak uygulamaların yaşam içinde
değerlendirilmesine özen gösterilecektir. Yaptırılacak işte öncelikle işlem
sıraları tespit edilecektir. Yazı, resim ve çizimlerin öğrencinin kendisi
tarafından yapılması sağlanacaktır. Her fırsatta öğrenciye konu ile ilgili
sorular yöneltilerek, öğrencinin derse katılımı sağlanacaktır. Öğrencinin
anlamadığı yerleri tekrar tekrar sorması sağlanarak konunun en üst düzeyde anlaşılması
sağlanacaktır.
Derste
öğrenme düzeyini en iyiye çıkarmak üzere;
§ Ders bilgisayar laboratuarında uygulamalı olarak
yapılacaktır.
§ Derste bol miktarda uygulama yapılacaktır. Bu
uygulamalar önce öğretmen tarafından demostrasyon olarak yapılacak sonra
öğretmen gözetiminde öğrenci tarafında yapılacaktır.
§ Öğrencilerin derse hazırlıklı gelmeleri ve katılımı
sağlanacaktır.
§ Konular işlenirken temin edilebilen ilgili cihazları
öğrencilerin incelemesine, üzerinde işlem yapmalarına imkan verilecektir. Bu
uygulamalar esnasında öğretmen ve öğrenciler atölye güvenlik, iş güvenliği
kurallarına uyacaklardır
§ Başarılı öğrencilere başarısız öğrencilerin
sorumluluğu verilerek derse katılım ve sınıf içi etkileşimin arttırılması
sağlanacaktır.
§ Başarısız öğrencilere ek dönem içi ara ödevler
verilerek derse katılımları arttırılacaktır.
§ Konular işlenmeden 5 – 10 dk. lık zamanda bir önceki
dersin kısa özeti anlatılacaktır.
Ayrıca konular işlenirken basitten bileşiğe
(karmaşığa) doğru bir yol takip edilecektir. Konular olabilecek en çok
örneklerle, uygulamaların yapılması sağlanarak ve uygulama yapmaları ile
öğrencilerin katılımı sağlanacaktır. Tekrar ve soru - cevap yöntemleri derste
kullanılacaktır.
Öğrencinin dersi sevmesini sağlamak için gerekli
tedbirler almak, laboratuar ortamını sevdirmek, “her şeyin not demek olduğu”
değil önemli olanın sağlıklı bilgiler öğrenmek olduğunu izah etmek, mutlak
surette bu bilgilerin hayatın bir yerinde ihtiyaç duyacaklarına inandırmak,
okulu sevdirmek ve okul eşyalarının korunması yolunda rehberlik çalışmaları
yapılacaktır.
Bu derste anlatım, göstererek yaptırma, grup çalışması,
uygulamalı çalışma, araştırma, yenilikleri takip etme, internet ortamında
araştırma yapma vb. yöntem ve teknikler mümkün olduğunca çok yapılmaya
çalışılacaktır.
Öğretimde
verimi yükseltmek ve başarıyı daha da artırmak için;
a)
Öğrencilerin
başarısızlık nedenlerini tespit etmeye ve tespit edilen sorunların çözmeye
çalışılmasına,
b)
Öğrencilerin
derslere planlı ve programlı çalışmaları için rehberlik çalışmaları
yapılacaktır.
c)
Öğretilecek
olan dersleri daha iyi anlama ve istenilen verimi elde etmeleri için
öğrencilere ders çalışma yöntemleri hakkında bilgi verilerek sağlanacaktır.
d)
Başarısız
öğrencilerin üzerinde hassasiyetle durulmasına
e)
Öğrenci
velileriyle görüş alış verişinde bulunulmasına
f)
Derslere
başlamadan önce derslerin konuları ile konu amaçlarının tek tek incelenmesine,
g)
Konu
anlatırken mümkün olduğu kadar basit ve günlük kelimeler kullanılmasına,
h)
Konuya
ilişkin öğrencinin faydalanacakları her çeşit kaynak ve araç-gereçlerin tespiti
ile bunlardan nasıl faydalanacağı öğrencilere açıklanmasına,
i)
İşlenecek
konuların bir önceki dersten öğrencilere söylenmesi ve geçmiş konu ile işlenen
konu arasında bağıntı kurulmasına,
j)
Konu
işlenirken öğrencinin kavrama gücünün göz önünde bulundurulmasına,
k)
Öğretimin
somuttan soyuta, basitten karmaşığa doğru yapılmasına,
Konu bittiğinde genel bir özetleme yapılmasına
karar verildi.
10.
Kaynak araç ve
gereçlerin görüşülmesi
Ders
kitabı olarak Megep’in belirlediği ve sitesinde yayınladığı Web Tasarımı dersine
ait modüllerin kullanılacağı belirtildi.
11.
Ödev
konularının tesbiti ve ödevlerle ilgili esasların belirlenmesi
2300 sayılı Tebliğler dergisindeki ders dışı eğitim
faaliyetleri ve ödevlerle ilgili hususlar okundu. 2007–2008 Öğretim yılında
verilecek ödev konuları da şu şekilde belirlendi:
·
Tüm HTML Kodları (tüm kodların açıklama ve örneklerle anlatılması)
·
Web Tasarım Editörü Programının (Dreamweaver) kurulumu, kullanılması ve
özellikleri
·
Web Tasarım Editörü Programında çeşitli anasayfa tasarımları yapılması (farklı
sektörler için)
·
Web Tasarım Rehberi (İyi tasarımın şartları, kullanılacak programlar,
yardımcı programlar, site yayınlama esasları)
·
ASP.NET ders notlarının düzenlenmesi
Ödevlerin verilişi ile
ilgili şu kararlar alındı
· Her öğrenciye farklı konularda ödev verilecektir.
· Ödevlerle ilgili işlemler okul idaresi tarafından
belirlenen takvime uygun yürütülecektir.
· Ödevlerin kanaat notuna aritmetik olarak etki
edileceği öğrencilere duyurulacaktır.
· Öğrenciler ödevin yapılması sürecinde devamlı olarak
izlenecek ve değerlendirilecektir.
· Ödev konuları HTML, Web Tasarım Editörü, Etkileşimli
Web Uygulamaları konularında ve ilgili programların kullanımını kapsayacak
şekilde öğrencilere olması sağlanacaktır.
Yıllık Ödev konularının
da şu şekilde değerlendirilmesi kararlaştırıldı:
·
Ödevi özenle
yapma ve teslim etmesi: 10
puan
·
Çalışma planı ve
uygulama başarısı: 10
puan
·
Ödev için gerekli
araştırma verilerini, kaynak ve araç seçimi: 10
puan
·
Kaynak ve
araçlardan yararlanma becerisi: 10 puan
·
Ödevi kendisini
geliştirme amacı ile bizzat yapması ve çabası: 10
puan
·
Ödevin
hazırlanışında öğretmeni ve kaynak kişilerle işbirliği: 10 puan
·
Ödevin yazım
kuralları ve özel kurallara uygunluğu: 10
puan
·
Düzgün ifade
kullanması ve anlaşılabilir olması: 10 puan
·
Sonuçların
doğruluk derecesi ve kullanılabilirliği: 10 puan
·
Teslim edilen
ödevin tertip, temizlik ve estetik görünümü: 10 puan
TOPLAM 100 puan
Ödevin Veriliş Tarihi: Ekim
Ayının 5. Haftası
Ödevin Teslim Tarihi: Nisan
Ayının 4. Haftası
12.
Sınavlarla
ilgili esaslar
Ölçme
ve değerlendirmede birlik, beraberliğin ve adaletin sağlanması amacıyla
sınavlar ortak yapılacak ve aşağıdaki kararlar uygulanacaktır;
§ Cevap anahtarları ayrıntılı olarak hazırlanacak ve
sınav bitiminde öğrencilere dağıtılacaktır.
§ Sözlü sınavları için ayrı bir zaman ayrılmayacak, ders
içindeki durum ve çalışmalar bu kapsamda değerlendirilecektir.
§ Değerlendirmelerde verilecek not rakam olarak takdir
edilecektir. +, - vb. işaretler kullanılmayacaktır.
§ Öğrencilerin ders sırasında yaptıkları uygulama
çalışmaları, hazırladıkları laboratuar panosu da değerlendirmeye alınacak ve
sözlü notu olarak not defterine yansıtılacaktır.
§ Sınavlar yazılı ya da uygulama olarak yapılacaktır.
§ Bilgi sayfalarında verilen konuların
öğrenci tarafından anlaşıldığını test eden ve işlem basamakları ile uyuşan bir
uygulama faaliyeti olan İşlem Analiz Formları sürekli ve düzenli olarak
uygulanacaktır.
§ Yine her modülün sonunda modül değerlendirme sınavı
yapılacak sonuçları idareye teslim edilecektir.
Sınav tarihleri
aşağıdaki şekilde belirlenmiştir.
1. DÖNEM
|
2. DÖNEM
|
||
Kasım
ayının 3. haftası
|
I. yazılı
|
Nisan
ayının 3. haftası
|
I. yazılı
|
Ocak
ayının 2. haftası
|
II. yazılı
|
Haziran
ayının 1. haftası
|
II. yazılı
|
13.
Bilgisayar laboratuarlarının kullanımı ve
uygulanacak kuralların belirlenmesi.
Bilgisayar
Bölümünde kullanılan eğitim araç gereçlerinin düzgün kullanılması ve
korunmasının önemi vurgulandı ve bu bağlamda aşağıdaki kararalar alındı;
·
Öğrencilere
okuldaki araç - gerecin hepimizin malı olduğu anlatılacak ve kendi eşyalarımız
gibi korunması gerekliliği benimsetilecektir.
·
Laboratuarın
temiz kullanılabilmesine dikkat edilecek ve hizmetliler tarafından
temizlenmediği takdirde idareye bildirilecektir.
·
Öğrenciler bölüm
temizlik planına göre laboratuarları temizleyeceklerdir.
·
Laboratuarda
düzeni sağlamak amacıyla her sınıfa bir başkan seçilecektir.
·
Her bir
bilgisayarı belirli öğrencilerin kullanması sağlanarak okul araç-gereçlerinin
kullanımı konusunda öğrencilerin daha duyarlı olmaları hedeflenecektir.
·
Temizlik ve
güvenlik açısından laboratuara yiyecek ve içecek sokulmayacaktır.
·
Şalterlerin
açılması ve kapatılması ders öğretmeni tarafından yapılacaktır.
·
Öğrenciler kablo
bağlantıları ve prizlere dokunmayacaklardır.
·
Bilgisayarın
arıza yapması durumunda öğrenciler müdahale etmeyecek, durumu öğretmene
bildireceklerdir.
·
Kasa açık olarak
yapılacak çalışmalar öğretmen gözetiminde olacaktır.
·
Öğrenciler iş
güvenliği konusunda bilgilendirilecektir.
14. Konuların niteliğine uygun olarak gerekli durumlarda matematik
dersi öğretmenleriyle işbirliğine gidilecektir.
15. Zümre başkanı Mehmet Emin KILIÇ tarafından başarılı
bir öğretim yılı dilekleriyle toplantıya son verildi.
ZÜMRE BAŞKANI ZÜMRE
ÖĞRETMENİ
Mehmet Emin
KILIÇ
Müge ATALANLILAR
UYGUNDUR
29/09/2013
Murat ÖZGÜR
Okul müdürü
Hiç yorum yok:
Yorum Gönder