DERS KİTABI CEVAPLARINA BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ!
Teknoloji Tasarim 1.Dönem Zümre Öğretmenler Kurulu Toplantı Tutanağı 3
2013-2014 EĞİTİM – ÖĞRETİM YILI
TEKNOLOJİ VE TASARIM DERSİ
I.DÖNEM ZÜMRE TOLANTI TUTANAĞIDIR
GÜNDEM MADDELERİ:
1 – Açılış, yoklama
2 – Zümre
öğretmenleri kurul toplantıları ile ilgili çeşitli yönetmelik ve açıklamaların
okunması, kararların gözden geçirilmesi.
3 – 1739 Sayılı Milli Eğitim Temel Kanunu’na göre Türk Milli
Eğitiminin Genel Amaçlarının okunması
4 – Milli Eğitim
Bakanlığı İlköğretim Kurumları Yönetmeliğinin okunması. (T.C. Milli Eğitim Bakanlığı
Tebliğler Dergisi Cilt 67 Kasım 2004 Sayı 2566)
5 –Teknoloji ve
Tasarım Dersi Öğretim Programının incelenmesi, uygulama esaslarının ve genel
amaçlarının tespiti
6 – Yıllık Çalışma takviminin incelenmesi, çalışılacak iş
günlerinin tespiti.
7 – Müfredat programında yer alan kuşakların ( Düzen, Kurgu,
Yapım ) incelenmesi, ders planlarının nasıl yapılacağının karara bağlanması
a-Programda yer alan
kuşakların özellikleri,
b-Müfredat
Programlarına göre kuşakların ( Düzen Kurgu, Yapım ) dengeli olarak dağıtılması
8- 2212 sayılı
Tebliğler dergisinde yayınlanarak yürürlüğe giren “ Atatürkçülük ile ilgili
konularının” yıllık ve günlük planlara aktarılmasının görüşülmesi.
9 – Derste izlenecek
yöntem ve tekniklerin belirlenmesi.
10 - Ders ile ilgili
yapılacak gezi ve gözlemlerin tespiti ve zamanının belirlenmesi.
11 –Programda
kullanılacak ölçme ve değerlendirme araç ve yöntemlerinin tespiti
12 – Dersin
özelliğine göre dershane, işlik, laboratuar ve konferans salonundan yararlanma
durumunun görüşülmesi.
13 – Güzel
Türkçe’mizin konuşma ve yazma kurallarının iyi kullanılması ve öğretilmesi için
Türkçe öğretmenleri ile iş birliği esaslarının tespiti ve bu hususlara
uyulması.
14 – Geç kalan,
devamsız olan öğrencilerin takip edilmesi ve okul idaresi ile iş birliği
yapılması esaslarının belirlenmesi.
15 – 2007 – 2008
Eğitim – Öğretim yılında yapılması düşünülen Teknoloji Şenliğinin zamanı ve
içeriğinin belirlenmesi.
16 – Öğrenci
başarısını artırıcı önlemlerin alınması.
17 – Velilerden
beklentiler,
18- Zümrede
tartışılan ve görüşülen gündem maddeleri ile ilgili kesinleşen konuların karara
bağlanması
19 – Dilek ve Temenniler.
GÜNDEM MADDELERİNİN GÖRÜŞÜLMESİ:
1- Toplantı, ……………… günü saat ………’de, öğretmenler odasında,
Zümre başkanı ……… ……. başkanlığında toplanmıştır.
2 .İlköğretim Kurumları yönetmeliğinin 109. maddesi ( Zümre
Öğretmenleri Kurulu ) okundu. 2006 – 2007 Eğitim – Öğretim yılında hazırlanan
Zümre Toplantı tutanağının eksikleri tespit edildi ( 2566 Sayılı Tebliğler Dergisinde
yer alan M.E.B. İlköğretim Kurumları Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair
Yönetmelik ) yapılan Zümre toplantısında yeniden görüşülmesine karar verildi.
3 .1739 Sayılı Milli Eğitim Temel Kanunu’na göre Türk Milli
Eğitiminin Genel Amaçları ……………tarafından okundu.
4. Milli Eğitim
Bakanlığı İlköğretim Okulları Kurumlar Yönetmeliği okundu.
Yayınlandığı Resmî Gazete :27.08. 2003/25212 Tebliğler
Dergisi :Eylül 2003/2552 Düzeltme
:Kasım 2003/2554 Ek ve Değişikliklerin Yayınlandığı Resmi Gazete :21.10.2004/25620
İlköğretimin Amaçları, İlkeleri ve Genel Konuları
İlköğretimin Amaçları Madde 5 — Türk Millî Eğitiminin amaç ve ilkeleri
doğrultusunda; a) Öğrencilerin ilgi ve yeteneklerini geliştirerek onları hayata
ve üst öğrenime hazırlamak, b) Öğrencilere, Atatürk ilke ve inkılâplarını
benimsetme; Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’na ve demokrasinin ilkelerine, insan
hakları, çocuk hakları ve uluslar arası sözleşmelere uygun olarak haklarını
kullanma, başkalarının haklarına saygı duyma, görevini yapma ve sorumluluk
yüklenebilen birey olma bilincini kazandırmak, c) Öğrencilerin, millî ve
evrensel kültür değerlerini tanımalarını, benimsemelerini, geliştirmelerini bu
değerlere saygı duymalarını sağlamak, d) Öğrencileri, kendilerine, ailelerine,
topluma ve çevreye olumlu katkılar yapan, kendisi, ailesi ve çevresi ile
barışık, başkalarıyla iyi ilişkiler kuran, iş birliği içinde çalışan, hoşgörülü
ve paylaşmayı bilen, dürüst, erdemli, iyi ve mutlu yurttaşlar olarak
yetiştirmek, e) Öğrencilerin kendilerini geliştirmelerine, sosyal, kültürel,
eğitsel etkinliklerle millî kültürümüzü benimsemelerine ve yaymalarına yardımcı
olmak, f) Öğrencilere bireysel ve toplumsal sorunları tanıma ve bu sorunlara
çözüm yolları arama alışkanlığı kazandırmak, g) Öğrencilere, toplumun bir üyesi
olarak kişisel sağlığının yanı sıra ailesinin ve toplumun sağlığını korumak
için gerekli bilgi ve beceri, sağlıklı beslenme ve yaşam tarzı konularında
bilimsel geçerliliği olmayan bilgiler yerine, bilimsel bilgilerle karar verme
alışkanlığını kazandırmak, h) Öğrencilerin becerilerini ve zihinsel
çalışmalarını birleştirerek çok yönlü gelişmelerini sağlamak, ı) Öğrencilerin
kendilerine güvenen, sistemli düşünebilen, girişimci, çağdaş teknolojileri
etkili biçimde kullanabilen, plânlı çalışma alışkanlığına sahip estetik
duyguları ve yaratıcılıkları gelişmiş bireyler olarak yetiştirmek, i)
Öğrencilerin ilgi alanlarının ve kişilik özelliklerinin ortaya çıkmasını
sağlamak, meslekleri tanıtmak ve seçeceği mesleğe uygun okul ve kurumlara
yöneltmek, j) Öğrencileri derslerde uygulanacak öğretim yöntem ve teknikleriyle
sosyal, kültürel ve eğitsel etkinliklerle kendilerini geliştirmelerine ve
gerçekleştirmelerine yardımcı olmak, k) Öğrencileri ailesine ve topluma karşı
sorumluluk duyabilen, üretken, verimli, ülkenin ekonomik ve sosyal kalkınmasına
katkıda bulunabilen bireyler olarak yetiştirmek, l) Doğayı tanıma, sevme ve
koruma, insanın doğaya etkilerinin neler olabileceğine ve bunların sonuçlarının
kendisini de etkileyebileceğine ve bir doğa dostu olarak çevreyi her durumda
koruma bilincini kazandırmak, m) Öğrencilere, bilgi yüklemek yerine onlarda
zekâyı ve yaratıcı düşünceyi ortaya çıkarmak, onlara bilgiye ulaşmanın yöntem
ve tekniklerini öğretmek, n) Öğrencileri bilimsel düşünme, çalışma ve araştırma
alışkanlığına yöneltmek, o) Öğrencilerin, sevgi ve iletişimin desteklediği
gerçek öğrenme ortamlarında düşünsel becerilerini kazanmalarına, yaratıcı
güçlerini ortaya koymalarına ve kullanmalarına yardımcı olmak, ö) Öğrencilerin
kişisel ve toplumsal araç-gerecî, kaynakları ve zamanlarını verimli
kullanmalarını, okuma zevk ve alışkanlığı kazanmalarını sağlamak, ilköğretim
kurumlarının amacıdır. Genel İlkeler Madde 6 — İlköğretimde aşağıdaki ilkeler
göz önünde bulundurulur: a) İlköğretim okullarında sekiz yıllık kesintisiz
eğitim, her Türk vatandaşının hakkıdır ve zorunludur. b) İlköğretim okullarının
bütün sınıflarında her derste ve her durumda Türk Dilinin doğru öğretilmesi,
Türkçe’nin güzel yazılıp konuşulması temel hedeftir. c) İlköğretim kurumlarının
kuruluş ve işleyişi ile her türlü eğitim-öğretim programlarının hazırlanması ve
uygulanmasında Atatürk ilke ve inkılâplarına uyulur. Evrensel değerler içinde
millî kültürün öğrenilmesine ve geliştirilmesine önem verilir. d) İlköğretim
kurumları; dil, ırk, cinsiyet, felsefî inanç ve din ayrımı gözetilmeksizin
herkese açıktır. Eğitimde hiçbir kişiye, zümre veya sınıfa ayrıcalık tanınmaz.
e) Eğitim-öğretim etkinlikleri; öğretim ilkeleri, öğrenci düzeyi, çevre
özellikleri ve programda belirtilen esaslar dikkate alınarak 5 inci maddedeki
amaçları gerçekleştirecek şekilde düzenlenir ve uygulanır. f) İlköğretim
kurumlarında herkese imkân ve fırsat eşitliği sağlanır. Ekonomik durumu iyi
olmayan öğrencilere, öğrenimlerini sürdürebilmeleri amacıyla parasız yatılılık
ve bursluluk imkânları sağlanır. Özel eğitim gerektiren ve korunmaya muhtaç
çocukları yetiştirmek için özel önlemler alınır. g) İlköğretim okullarında
eğitim-öğretim hizmetleri, öğrencilerin ilgi, istek ve yetenekleriyle toplumun
ihtiyaçlarına uygun olarak düzenlenir. h) İlköğretim kurumlarında demokrasi
bilincinin geliştirilmesi, hür ve demokratik bir eğitim-öğretim sürecinin
yaşatılması sağlanır. Bu amaçla öğrenci, öğretmen, personel, yönetici ve
veliler; kurumda iş birliği, iş bölümü, seçme, seçilme, katılma ve düşüncelerini
açıklayabilme gibi demokratik kuralların uygulandığı, sevgi ve saygıya dayalı
uyumlu bir çalışma ortamı oluştururlar. ı) İlköğretim kurumlarında karma
eğitim-öğretim yapılır. i) İlköğretim kurumlarında uygulanan programlar, yöntem
ve teknikler ile kullanılan eğitim teknolojisi; bilimsel ve teknolojik
gelişmelere uygun olarak yenilenerek, okul, çevre ve ülke ihtiyaçlarına göre
sürekli geliştirilir. j) İlköğretim kurumlarında açıklık, güvenirlik ön plânda
tutulur. Eğitim-öğretim ve yönetim etkinliklerinin kurul ve komisyonlarca
yürütülmesi, öğrenci, öğretmen, veli ve çevrenin gözetim ve denetimine açık
tutulması sağlanır. k) İlköğretim kurumlarında kaynaklar etkili ve verimli
olarak kullanılır, eğitim-öğretimde kalite artırılır, kurumun rekabet gücü geliştirilir.
l) Yönetici ve öğretmenler, eğitim-öğretim ve yönetimde mevzuat ve programların
ön gördüğü plânları hazırlar ve uygular. İlköğretim kurumlarında öğrencilerin
eğitimlerini her yerde ve her zaman sürdürmeleri için gerekli önlemler alınır.
m) Eğitim-öğretimde kalite, etkili bir okul, aile ve çevre iş birliği ile
sağlanır. n) Öğrencilere temel bilgi, beceri ve değerleri kazandırmak,
öğrencilerin davranış, ilgi ve yeteneklerini belirlemek, programlar
doğrultusunda başarılarını not ile değerlendirmek, meslek alanlarını tanıtmak
ve yönlendirmek için gerekli önlemler alınır. Genel Konular Madde 7 —
Eğitim-öğretimde aşağıdaki genel konular göz önünde bulundurulur: a)
İlköğretimde öğrenciler oldukları gibi kabul edilerek değer verilir. b)
İlköğretim kurumlarında öğrenciler, temel bilgi ve becerileri kazanırken;
yapıcı, yaratıcı, eleştirel düşünebilen, öğrenmeyi öğrenen ve karşılaştığı
problemleri çözebilen bireyler olarak yetişmeleri için öğrenci merkezli eğitime
yer verilir. c) Öğrencilerin temizlik, sağlık ve beslenme ile ilgili bilgi,
beceri ve alışkanlıkları kazanmaları için gerekli önlemler alınır. d)
Öğrencilerin bedensel ve ruhsal bakımdan sağlıklı olarak gelişmeleri için
sosyal, kültürel ve sportif etkinliklere yer verilir. e) Öğrencilerin başarılarını
artırmak ve eğitim-öğretimin niteliğini geliştirmek amacıyla yetiştirme
kursları ile etüt saatleri düzenlenebilir. f) Kurum binalarının yerleşim
plânında belirtilen yönetim odaları, derslikler, lâboratuar, teknoloji
derslikleri, resim, müzik derslikleri, ana sınıfı, çok amaçlı salon gibi
üniteler amacına ve projesine uygun olarak donatılır ve kullanılır. g) Okul
öncesi eğitimin yaygınlaştırılması kapsamında; ilköğretim kurumlarında ana
sınıfı açılması, özendirici önlemlerle öğrenci sayısının artırılması sağlanır.
h) Haftalık ders dağıtım programı hazırlanırken öğrencilerin bedensel, zihinsel
ve sosyal etkinliklerinin yoğun olduğu saatlerin uygun derslere ayrılması,
okulun özel derslikleri ve araçlarının ortak bir plân dahilinde kullanılması
sağlanır. ı) Okulun açıldığı ilk günlerde birinci sınıfı okutan öğretmenler,
gerekli gördüklerinde öğrencilerini velisinin kontrolünde serbest bırakabilir.
i) Öğretmen, yeri geldikçe günlük olaylara ve fırsat eğitimine yer verir. j)
Ana sınıflarının çalışma saatleri, bağlı bulundukları okulun öğretim şekline
göre düzenlenir. Ana sınıflarında görevli öğretmenler, bir günde eğitiminden
sorumlu olduğu çocuk grubunun okulda bulunduğu saatlerde eğitim etkinliğine
katılmak zorundadırlar. 5. Teknoloji Tasarım Dersi Öğretim Programı incelendi;
UYGULAMA ESASLARI
Teknoloji ve Tasarım Dersi Öğretim Programı’nın uygulaması aşağıdaki esaslara
göre düzenlenir: • Talim ve Terbiye Kurulunun 14.07.2005 tarih ve 192 sayılı
Kararı gereği 6,7 ve 8. sınıflarda yer alan Teknoloji ve Tasarım dersini, İş
Eğitimi branşına atanmış öğretmenler yürütür. • Teknoloji ve Tasarım Dersi
Öğretim Programı’nın hedeflenen amaçlara ulaşması için dersteki öğrenci sayısı
25’i geçmemelidir. Öğrenci sayısı 25'ten fazla olan sınıflar 20’yi geçmeyen
gruplara ayrılır. Gruplardaki öğrenci sayısı eşit olur. • Her gruptan bir
öğretmen sorumlu olur ve yıl sonuna kadar aynı grupla programı yürüterek
öğretimi gerçekleştirir. Gruplardaki kız ve erkek öğrenci sayısı dağılımının
eşit olmasına dikkat edilir. • Her okul programda belirlenen en az bir mekânı,
“Teknoloji ve Tasarım işliği” olarak düzenler. İş eğitimi alanlarına yönelik
bir veya birden fazla işliği olan okullar, var olan bu mekânları, Teknoloji ve
Tasarım işliği olarak kabul edip kullanmaya devam eder. İşliği olmayan okullar,
kendi olanakları çerçevesinde ve ideal duruma yakın en az bir mekânı, Teknoloji
ve Tasarım işliği olarak düzenler. İşlik içerisinde yer alan araç ve
donanımlar, okul yönetimi tarafından ilgili kurumlardan istek yapılarak veya
yerel olanaklar kullanılarak karşılanır. • Öğrenciler bireysel olarak
yaptıkları etkinliklerini, yaşadıkları süreci, araştırmalarını vb.
çalışmalarını tasarım günlüklerine kaydeder. Yıl içinde her kuşak için
değerlendirilmek üzere bir dosya hazırlar. Kuşak içinde birden fazla ürün
gerçekleştiren öğrenciler en iyi çalışmasını seçerek değerlendirilmek üzere
öğretmenine teslim eder. • Öğretmen, programın “Ölçme ve Değerlendirme” başlığı
altında verilen açıklamaları dikkate alarak öğrencileri değerlendirir. •
Teknoloji ve Tasarım dersi öğretmenleri dersin işlenişinde okulun laboratuar,
kütüphane, bilgi teknolojileri sınıfı, görsel ve işitsel araçlar vb. öğretim
olanaklarından; yörenin ekonomik, sosyal, tarihî ve kültürel değerlerinden
öğretim yılı başında okul yönetimiyle yapılacak planlamalar doğrultusunda
yararlanır. • Okul dışında düzenlenecek gezi, gözlem ve araştırmaya dayalı
etkinlikler, her sınıf düzeyi için zümre öğretmenleri tarafından planlanır. •
Çevrede teknolojik gelişmelerle ilgili kurum ve kuruluşlardan temsilcilerin, bu
alanda çalışan uzmanların vb. sınıf veya okula davet edilmesi için gerekli
planlamalar yapılır. • Haftalık ders dağıtım çizelgesinde Teknoloji ve Tasarım
dersi, bölünmeden iki ders saati olarak yer alır. • Kuşak içinde yer alan
etkinliklere ayrılacak süre zümre öğretmenlerince belirlenir. Bu belirlemede
“Düzen” ve “Kurgu” kuşaklarına ait etkinliklerin birinci yarıyıl, “Yapım”
kuşağını ait etkinliklerin ise ikinci yarıyılda uygulanacak şekilde
planlanmasına dikkat edilir. • “Düzen” kuşağında yer verilen sınıf etkinlikleri
kavram yanılgılarına yol açılmaması için aynen uygulanır. Bu kuşaktaki
etkinlikler sınıf ortamında gerçekleştirilir. • “Kurgu” ve “Yapım” kuşakları
için verilen grup etkinlikleri, bireysel yapılacak etkinliklere yol göstermek
amacıyla örnek olarak hazırlanmıştır. Öğretmen bu etkinlikleri aynen
uygulayabileceği gibi çevrenin ve öğrencilerin özelliklerini dikkate alarak
değiştirip geliştirebilir. • Öğretmenler yıl içinde tasarım etkinliği sürecinde
öğrencilerin yapacağı çalışmalara açılım sağlamada diğer zümrelerle iş birliği
yapar. • Diğer branş öğretmenleri kendi alanlarıyla ilgili yapılan tasarım
etkinliklerine gerekli katkıyı sağlar ve öğrencilere yol gösterir. • Öğrenciler
etkinliklerini, öğretim ortamında oluşturulan teknoloji ve tasarım panosunda
sergilerler. • Öğrencilerin yaptıkları çalışmalar, öğretim yılı sonunda okul
yönetimi, alan öğretmenleri ve veliler tarafından organize edilecek bir
teknoloji şenliğiyle sergilenir ve tanıtılır. • Teknoloji şenliğine her öğrenci
kendi seçeceği bir çalışmasıyla katılır. • Okul yönetimi ve Teknoloji ve
Tasarım dersi öğretmenleri, velilerin “Teknoloji Şenliği” etkinliklerine
yardımcı olabilmeleri için gerekli düzenlemeleri yaparlar.
Programın Genel Amaçları Teknoloji ve Tasarım Dersi Öğretim
Programı’nı tamamlayan öğrencilerin; 1. Merak eden, soru sormaktan çekinmeyen,
gözlem ve araştırma yapmaya hevesli bir kişiliğe sahip olmaları, 2.
Çevresindeki olay ve mekânlar arasındaki ilişkiyi kendine has bir bakış
açısıyla değerlendirmeleri, 3. Karşılaştıkları güçlükleri yenmek için özgün
çözümler üretmeleri, 4. Öz güvenini, hayal gücünü ve estetik duygularını
geliştirmeleri, 5. Kendisi ve çevresi ile barışık, rekabete ve yeni yaşantılar
edinmeye açık olmaları, 6. Bağımsız olarak düşünebilme alışkanlığı edinmeleri,
7. Özgün tasarımlar ortaya çıkarmaları, 8. Aldığı kararları değerlendirmeleri
ve sorumluluklarını taşımaları, 9. Gelecek ile ilgili kurgular yapmaları, 10.
Teknolojik gelişmeler karşısında kendilerini yenilemeleri, 11. Duygu ve
düşüncelerini farklı yollarla ifade etmeleri amaçlanmaktadır.
6. Yıllık Çalışma Takvimi İncelendi. I. Dönem; II.Dönem;
Eylül: 2 hafta Şubat: 3 hafta Ekim: 5 hafta Mart: 4 hafta Kasım: 4 hafta Nisan: 5 hafta
Aralık: 4 hafta Mayıs: 4 hafta Ocak: 2 hafta Haziran: 2 hafta TOPLAM: 18 hafta TOPLAM: 18
hafta olduğu görülmüştür.
7.A-KUŞAKLARIN ÖZELLİKLERİ “Düzen” kuşağında öğrenciler;
Düşünmeyi öğrenme ve yaşamlarındaki olaylara farklı açılardan bakarak
değerlendirme anlayışı geliştirirler. Doğadan, yaşamdan ve kendinden yola
çıkarak mekân, yüzey, birim, tekrar, ritim, düzen, uyum, bütünlük, topluluk vb.
kavramları yapılandırırlar. Değişkenliği olmayan biçimleri (kare, yuvarlak,
çizgi) kullanarak özgün düzenler (tasarım) oluştururlar. Değişkenliği olmayan
biçimlerle oluşturduğu düzende renk, yön ve oran kavramlarını ifade ederler.
Yaratıcılıklarını; gözlem, arama, sorgulama ve denemelerle öğrenme sürecinde
geliştirirler. Teknoloji ve tasarım kültürünün oluşması için gerekli zihinsel
alt yapıyı oluştururlar. “Kurgu” kuşağında öğrenciler; Yaratıcı düşüncelerini
yaratıcı düşünmenin ilk basamağı olan düşünmeyi öğrenme yönünde adımlar atılan
“düzen” kuşağındaki temel üzerine yapılandırırlar. Merak ve hayal ettikleri
ile değiştirmeyi, geliştirmeyi ve kolaylaştırmayı düşündüklerinden çözüme
yönelik fikir ve hayal güçlerini yazarak, çizerek somutlaştırırlar. Çözüme
yönelik düşüncelerini başkaları tarafından doğru anlaşılmasını sağlayacak
nitelikte çizer ve çevresiyle paylaşırlar. Düşüncelerini yasal koruma altına
alma süreçlerini fark ederler.
“Yapım” kuşağında öğrenciler; Diğer kuşaklarda
geliştirdikleri becerilerini somut bir ürünle ortaya çıkarmada kullanırlar.
Çevrelerindeki oluşumları gözlemleyerek olanlar ile olması gerekenleri fark
ederler. Tasarım sürecini, sorunların çözümü için uygulayarak somut
tasarımlar yaparlar. Tasarımlarını tanıtmaya yönelik etkinlikler planlayarak
gerçekleştirirler. Ürünlerinde gerekli gördükleri inovasyonu yaparlar.
B-MÜFRADAT PROGRAMLARINA GÖRE KUŞAKLARIN DENGELİ OLARAK DAĞITILMASI
2007– 2008 Eğitim
Öğretim yılı içerisinde kullanılmak üzere; ders programı aşağıdaki şekilde
düzenlenmiş ve uygulama kararı alınmıştır.
6.7. ve 8.sınıflar öğretim programı ve yıllık planlarına
göre kendi programlarını işleyecektir
8. 30.06.1986 Tarih 2212 Sayılı Tebliğler
Dergisi’ nde yayınlanarak yürürlüğe konan “Atatürkçülükle İlgili Konular”
incelenmiştir. Milli Bayramlar ve “Atatürk Haftası” etkinliklerinde; Atatürk’ün
akla , bilime, tekniğe, teknolojiye, sanata ve sanatçıya verdiği önemle ilgili
konuların işlenmesine, karar verilmiştir. Ayrıca Milli Bayramlarda Atatürk ile
ilgili hazırlanmış cd ler ( Sarı Zeybek, Kurtuluş Savaşı, Çanakkale Geçilmez
vb. ) öğrencilere izlettirilecektir.
9. Sunuş, buluş, kubaşık, örnekleme, özetleme, grup çalışması,
beyin fırtınası vb. yöntem ve tekniklerinin uygulanmasına karar verildi.
10. Okul dışında düzenlenecek gezi, gözlem ve araştırmaya
dayalı etkinlikler, her sınıf düzeyi için planlanacak. Çevrede teknolojik
gelişmelerle ilgili kurum ve kuruluşlardan temsilcilerin, bu alanda çalışan
uzmanların vb. sınıf veya okula davet edilmesi için gerekli planlamalar
yapılacaktır.
11. Eylül 2003, 2552 Sayılı Tebliğler Dergisi Milli Eğitim
Bakanlığı İlköğretim Kurumlar Yönetmeliğine göre,
Not Verme ve Değerlendirme Madde 33 – ilköğretim okullarının
her sınıfı için öğrencilerin başarıları dört ayrı notla, başarısızlıkları ise
bir tek notla değerlendirilir. Buna verilecek notlar ve puanlar şöyle
değerlendirilir;
DERECE RAKAM PUANLAMA Pekiyi 5 85 – 100 İyi 4 70 – 84 Orta 3
55 – 69 Geçer 2 45 – 54 Başarısız 1 0 – 44
ÖLÇME VE DEĞERLENDİRME Ölçme ve değerlendirme,
öğrenme-öğretme sürecinde öğrencilerin başarılarını saptamak, eksikliklerini
belirlemek, öğrencinin süreç içerisindeki gelişimine ilişkin geri bildirim sağlamak
amacıyla yapılır. Bu programda değerlendirme, öğrenme sürecine önem verir ve
öğrencinin gelişimini izlemeyi amaçlar. Değerlendirme yapılırken öğrencilerin;
• Problem çözme yeteneklerinin ne kadar geliştiği, • Üst düzey düşünme
becerilerinin ne kadar geliştiği, • Üretim sürecinde ne kadar öz güvene sahip
olduğu, • Estetik görüşlerinin ne kadar geliştiği, • Sosyal becerilerinin ne
kadar geliştiği göz önünde bulundurulur.
Programda Kullanılacak Ölçme ve Değerlendirme Araç ve
Yöntemleri Görüşme (Mülakat): Teknoloji ve Tasarım dersinde öğretmen
öğrencilerin anlama düzeylerini değerlendirmek ve çalışmalarına farklı
açınımlar sağlamak amacıyla görüşme yapar. Öğrencilerle yapılan görüşmede
aşağıda örnek olarak verilen sorulardan yararlanır. • Bir olayı (konuyu,
yöntemi, fikri) değişik yolla açıklayabilir misin? • Bu etkinliği tekrar
yapsaydın aynı sonuçları bulur muydun? • Bu etkinliği daha kolay yapmanın başka
bir yolu var mı? • Bu konuyla ilgili “gerçek yaşamından” bir örnek verebilir
misin?
Gözlem: Teknoloji ve Tasarım dersinde öğretmen öğrencilerin;
• Soru ve önerilere verdikleri cevapları, • Grup çalışmalarına ve
tartışmalarına katılımlarını, • Öğretim sürecinde yapılan görevlere
gösterdikleri tepkiyi gözlemler.
Öğretmenler gözlem yaptıklarında; • Ölçütleri koyarken bütün
öğrenciler için aynı standartları kullanır. • Her öğrenciyi birkaç kez
gözlemler. • Her öğrenciyi değişik durumlarda ve farklı günlerde gözlemler. •
Her öğrenciyi değişik özellikler, beceriler ve davranışlara göre değerlendirir.
• Yapılan gözlem için yaptığı değerlendirmeleri, mümkün olduğu kadar gözlem
anında kaydeder.
Gözlemler, serbest biçimde yapılabileceği gibi gözlenecek
ölçütlerin belirlendiği yapılandırılmış gözlem formlarıyla da yapılabilir. Gözlem
formları ile gözlem yapmak, öğretmenin öğrencilerin sergilediği davranışları
gözden kaçırmasını, unutmasını engellemek bakımından gözlemin geçerliliğine ve
güvenirliliğine katkı sağlar. Yapılandırılmış bir gözlem formu Ek-7’de
verilmiştir.
Sözlü Sunum: Teknoloji ve Tasarım dersinde öğrencilerin
yapacakları sözlü sunumların değerlendirilmesinde dereceli puanlama
anahtarlarının yanında, öz değerlendirme ve akran değerlendirme ölçekleri
kullanılır. Performans Değerlendirme: Öğrencilerin bireysel farklılıklarını
dikkate alarak onların bilgi ve becerilerini eyleme dönüştürmelerini, gerçek
yaşama aktarmalarını sağlayacak durum ve ödevler aracılığıyla değerlendirme
yapmak biçiminde tanımlanabilir. Performans değerlendirme gözlenebilen bir
performans veya somut bir ürünle sonuçlanmaktadır. Öğretmenler performans
değerlendirmeyi, kompleks bilişsel öğrenmeyi gözlemlemek için kullanabileceği
gibi akademik alanlardaki (fen bilimleri, matematik, sosyal bilimler gibi)
tutumları ve sosyal becerileri gözlemlemek için de kullanabilirler. Öğretmenler
performans değerlendirmede oluşturacakları durumlar/verecekleri görevler ile
öğrencilerin yaptıkları analizleri, problem çözmelerini, verdikleri kararları,
arkadaşları ile iş birliği içinde çalışmalarını, sözel sunumlarını ve bir ürünü
oluşturmalarını doğrudan gözlemleyebilir ve onlara not verebilirler (Kubiszyn
ve Borich, 2003). Teknoloji ve Tasarım dersi kapsamında öğrenci performansının
değerlendirilmesi öğrenci ürün dosyası kullanılarak yapılacaktır. Öğrenci Ürün
Dosyası (Portfolio): Öğrenci ürün dosyası, kuşak süresince öğrencilerin
çalışmalarını, harcadığı çabayı, ürünün tüm gelişim aşamalarını kanıtlarıyla
gösteren bir dosyadır. Öğrencinin kuşak içi etkinlikler sırasında yaptığı
çalışmalarından beğendiği ve performansını yansıttığına inandıklarını seçmesi
sonucunda oluşan öğrenci ürün dosyası, aynı zamanda hem öğretmen hem de öğrenci
için bir değerlendirme aracıdır. Öğrenci ürün dosyasının amacı nedir? Ürün
dosyaları birçok amaç için kullanılabilir (Airasian, 1994). Bunlar;
Öğrencilerin tipik performanslarının kaydedilmesi ile gelecek yıllarda
öğretmenlere veri sağlamak Öğrencinin gelişimini kanıtlarla ve daha sağlıklı
izlemek Ailelere öğrencinin performansını göstermek için örnekler sağlamak
ve
aileyi öğrencinin eğitimine katmak Öğrencinin öz disiplin
ve sorumluluk bilincini geliştirmek ve kendi kendini
değerlendirme becerisi kazandırmak Bir konu alanında iyi
bir performans oluştuğunda, öğrencileri bu
performans hakkındaki düşüncelerle teşvik etmek, güdülemek
Öğretim programında gelişmeye ihtiyaç olan alanları belirlemek
Öğrencileri değerlendirmek
Öz Değerlendirme: Belli bir konuda bireyin kendi kendisini
değerlendirmesidir. Öz değerlendirme öğrencilerin kendilerini keşfetmelerine,
güçlü ve zayıf yönlerini tanımalarına yardımcı olur. Ömür boyu kendi performans
ve gelişimlerini bağımsız olarak ve gerçekçi şekilde değerlendirmeye
yönlendirir. Öğrencilerin bir sonraki adımı tanımlayabilmelerine, kendilerine
olan güvenlerini artırmalarına, öğrenme ve değerlendirme sürecine aktif olarak
katılmalarına olanak sağlar. Öğretmen değerlendirme sürecinde öğrencileri
dürüst ve açık olarak kendilerini ifade etmeleri konusunda cesaretlendirir.
Öğrencilere bu değerlendirmenin, kendi gelişimlerini izlemek ve eksikliklerini
gidermek amacıyla yapıldığı açıklanır. Bu tür değerlendirmenin olumsuz yönleri
de vardır. Genellikle kendi performanslarını değerlendirirken yanlılığın
varlığı göz ardı edilmemelidir. Başlangıçta kendini değerlendirme, öğrencilerin
deneyimsizliği nedeniyle yanılgılara neden olabilir. Yine de öğrenciler daha
fazla deneyim kazandıkça aldıkları kararlar daha doğru olacaktır. Ölçütleri
belirlenmiş, yapılandırılmış öz değerlendirme formları ile öz değerlendirmeler
yapılabileceği gibi Teknoloji ve Tasarım dersinde proje geliştirme sürecinde
tutulacak “günlükler” yardımı ile de öz değerlendirme yapılabilir. Ancak
yapılandırılmış formlar yardımı ile değerlendirme yapmak her zaman için
ekonomik ve kullanışlıdır. Örnek öz değerlendirme formları Ek -1 ve Ek-2’de verilmiştir.
Akran Değerlendirme: Öğrencilerin, arkadaşlarının
hazırladığı ödev, araştırma, proje, rapor vb. çalışmaları değerlendirmesidir.
Öğrenciler, arkadaşlarının çalışmalarındaki yeterlik düzeylerini
değerlendirirken kendilerinin eleştirel düşünme becerilerini de geliştirirler.
Akran değerlendirme, öğretmene öğrencilerin gelişim ve yeterlik düzeyleri
hakkında geri bildirim sağlar. Akran değerlendirmede, öğrencilerin yanlı
davranışlarını önlemek için ölçütlerin öğrencilere verilmesi yararlı olur.
Akran değerlendirme formuna örnek Ek–5 formu verilmiştir. Öğrenciler akran
değerlendirme formunu kendilerinin belirleyeceği arkadaşlarına uygularlar.
Dereceli Puanlama Anahtarı (Rubric): Öğrencinin gerçekleştirdiği bir çalışmaya
ilişkin performansını, belirlenen ölçütler bakımından yetersizden yetkine doğru
belirleyen puanlama anahtarıdır. Herhangi bir çalışmanın puanlanması için
geliştirilmiş ölçütleri içeren bir araçtır.
Amaçlarına Göre Dereceli Puanlama Anahtarı Dereceli puanlama
anahtarı “Bütüncül” ve “Analitik” olarak iki grupta incelenebilir. Genel olarak
belli bir yetenek, öğelerine ayrılmadan bir bütün olarak puanlanıyorsa bu
holistik (bütüncül) puanlama olmaktadır (Haladyna, 1997). Bütüncül dereceli
puanlama anahtarı, üründeki veya çalışmadaki nitelikler hakkında genişçe
hükümlere dayanmaktadır (Moskal, 2000; 2003). Analitik puanlama anahtarı, belli
bir yeteneği öğelere ayırıp her öğe için ayrı bir bütüncül anahtar
geliştirmekle oluşturulmaktadır. Analitik anahtarın öğrencilerin eksiklerini
tanımaları ve düzeltmeleri açısından faydaları çoktur. Analitik puanlama
anahtarları iyi tanımlanmış ve detaylı anahtarlardır (Haladyna, 1997; Moskal,
2000). Örnek bir analitik dereceli puanlama anahtarı Ek -6’da verilmiştir.
Değerlendirme Formlarının Kullanımı Öğretmen, Teknoloji ve
Tasarım dersinde öğrencileri “Ölçme ve Değerlendirme” başlığı altında verilen
açıklamaları dikkate alarak değerlendirir. Teknoloji ve Tasarım dersinde
öğrenci başarısını belirlemek üzere “öğrenci ürün dosyası ve gözlem formları”
kullanılır. Her kuşak için hazırlanan öğrenci ürün dosyaları, “dereceli
puanlama anahtarı” ile puana dönüştürülür. Öğrencinin ürün dosyalarından
alacağı puanlar ile sınıf içi etkinliklerdeki performansını yansıtan puanlar
Ek-8’de verilen öğretmen not çizelgesine işlenir. Bu çizelge yardımı ile
aritmetik ortalamaya dönüştürülen puan, nota çevrilerek öğrenci başarısı
belirlenir. Öğrencinin sınıf içi etkinliklerdeki performansını puana
dönüştürmek amacı ile “gözlem formları” kullanılabilir. Bir dönem için
öğrencinin sınıf içi etkinliklerdeki performansını yansıtan en az bir puan
verilir. Değerlendirmeye temel oluşturacak öğrenme kanıtları öğrencinin her
kuşak için ayrı ayrı oluşturduğu öğrenci ürün dosyasında toplanır. Öğrenci
kuşak içinde birden fazla yaptığı çalışmalardan kendisinin belirleyeceği en iyi
çalışmasını ürün dosyasına koyar. Ürün dosyasında, belirlediği çalışmanın
gerçekleştirilmesi sürecinde tuttuğu günlükler, kullandığı başvuru kaynakları,
günlüklerine kaydedemediği kanıtlar, öz değerlendirme formları vb. yer alır.
Kuşak içinde yaptığı çalışma sürecinde öğrencilerin gelişimi “Gözlem Formu”
ile, ürün dosyasının tüm boyutları ise “Analitik Puanlama Anahtarı”
kullanılarak öğretmen tarafından değerlendirilir. Ayrıca her kuşak sonunda bir
ürün ortaya çıktığı için bu ürünün gerçekleştirilmesi sürecinde öğrenci
tarafından sergilenen çeşitli becerilerin değerlendirilmesi gerekmektedir. Bu
nedenle analitik puanlama anahtarlarının öğrencinin sergilediği becerileri
değerlendirmek amacıyla kullanılması önerilir. Öğrenci gözlem formları,
öğrencilerin sınıf içi etkinliklerde ve üretime yönelik yapılan çalışmalarda
sergiledikleri becerileri tutarlı, güvenilir, geçerli biçimde gözlemlemek
amacıyla verilmiştir. Ayrıca öğrencilerin sınıf içi etkinliklerdeki
performansının değerlendirilmesinde de kullanılabilir. Öz değerlendirme
formları, sınıf içinde yapılan etkinlikler sonrasında kullanılabileceği gibi
öğrencilerin ürüne yönelik yaptıkları çalışmalarda da kullanılabilir. Bu
çalışmalar karşılaştıkları güçlükleri, becerilerdeki üstün yönleri, planlı
çalışmadaki eksik yönleri vb. açılardan öğrencinin kendisini değerlendirmesine
fırsat verir. Her kuşakta üretime dönük faaliyetler, sınıf içinde anlamlı ve
uğraştırıcı etkinliklerle yapıldığı için bu formların kullanılması önerilir. Öz
değerlendirme formlarında amaç öğrenciye not vermek değil, öğrenciye geri
bildirim sağlamaktır. Akran değerlendirme formları grup değerlendirme formları
etkinliğin niteliğine ve isteğe göre kullanılır.
12. Dersin işlenişinde okulun laboratuar, kütüphane, bilgi
teknolojileri sınıfı, görsel ve işitsel araçlar vb. öğretim olanaklarından;
öğretim yılı başında okul yönetimiyle yapılacak planlamalar doğrultusunda
yararlanılacaktır. Mevcut olan İş Eğitimi atölyesi, Teknoloji Tasarım Dersi
Atölyesi olarak hazırlanacaktır. Sınıfın yarısı atölyede ders yaparken, diğer
yarısı sınıflarda ders işleyecektir. Daha sonra mevcut koşullar göz önünde
bulundurularak 2. bir atölye oluşturma yoluna gidilecektir. Atölyede, öğrenci
etkinliklerinin sergileneceği panoların hazırlanması yoluna gidilecektir.
13. “Milliyetin çok belirgin vasıflarından biri dildir. Türk
Milletindenim diyen insan, her şeyden evvel ve mutlaka Türkçe konuşmalıdır.
Türkçe konuşmayan bir insan Türk kültürüne, topluluğuna bağlılığını iddia
ederse buna inanmak doğru olmaz.” Dilin milliyetle olan ilişkisini yüce önder
Atatürk o kadar güzel belirtmiş ki; söylenecek daha fazla söz yok. Türkiye
Cumhuriyeti Devleti üniter bir devlettir.Üniter bir devlet tek bayrak, tek
millet, tek vatan, tek devlet ve tek dil esasına dayanır. Cumhuriyetin ilanı,
1929’da yeni harflerin kabulü, Türk Dil Kurumunun 1932’de kurulması ile dildeki
sorunlar çözülmüş ve Yeni Türkçe veya Güzel Türkçe adı verilen ortak bir dil
oluşturulmuştur. Ulu önder Atatürk Türk dili hakkında ne diyor: “Türk
milletinin dili Türkçe’dir. Türk Dili dünyada en güzel, en zengin ve en kolay
olabilecek bir dildir. Onun için her Türk, dilini çok sever ve onu yükseltmek
için çalışır. Bir de Türk Dili Türk Milleti için kutsal bir hazinedir. Çünkü
Türk Milleti geçirdiği felaketler içinde ahlakını, ananelerini, hatıralarını,
menfaatlerini, kısacası bugün kendi milliyetini yapan her şeyin dili sayesinde
muhafaza olunduğunu görüyor. Türk Dili, Türk Milletinin kalbidir, zihnidir.”
Dilimize özen, benliğimize gösterdiğimiz saygının bir göstergesidir. Kendi
kültürlerine saygı duymayanlar başkalarından saygı bekleme haklarını yitirmiş
olurlar. Bu yüzden biz eğitimciler Türkçe’yi düzgün kullanma konusunda,
öğrencilerimize örnek olmamız gerekir.
14. Yayınlandığı Resmî Gazete :27.08. 2003/25212 Tebliğler
Dergisi :Eylül 2003/2552 Düzeltme
:Kasım 2003/2554 Ek ve Değişikliklerin Yayınlandığı Resmi Gazete
:21.10.2004/25620 Devam Zorunluluğu Madde 25 — İlköğretim kurumlarına
kaydedilen zorunlu öğrenim çağındaki öğrencilerin velileri öğrencilerin okula
devamını sağlamakla yükümlüdürler. Okul yönetimleri, millî eğitim müdürlükleri,
müfettişler, muhtarlar ve mülkî amirler 222 sayılı Kanunun ilgili hükümleri
gereğince çocukların okula devamını sağlamakla yükümlüdürler. Derse Devamsızlık
Madde 26 — Normal ve ikili öğretim yapan okullarda ilk derse girdiği hâlde
sonraki bir veya daha fazla derse özürsüz olarak girmeyen öğrencinin durumu
velisine ivedilikle bildirilir ve devamsızlığı yarım gün sayılır. Devamın
İzlenmesi Madde 27 — İlköğretim kurumlarında okula devam zorunludur. İlköğretim
okullarındaki öğrencilerden, okulun bulunduğu yerleşim biriminin dışına çıkan,
adresi bulunamayan, okulsuz bir yere veya yabancı bir ülkeye gidenlerin durumu,
okul müdürü tarafından belgelendirilerek millî eğitim müdürlüğüne bildirilir.
Millî eğitim müdürlüğü yurt dışına gidenlerin adreslerini, takipleri yapılmak
üzere Bakanlığa bildirir. Diğer devamsız öğrencilerin takip işlemleri millî
eğitim müdürlüğünce yapılır. Sonuçtan okul müdürlüğüne bilgi verilir. Bunların
kaydı, yaşları zorunlu öğrenim çağı dışına çıkıncaya kadar silinmez. Geri
dönenlerin okula devamları sağlanır. Özürlü Devamsızlık Madde 28 — Okula devam
ederken, yangın, deprem, sel ve benzeri doğal afet veya ana, baba, kardeş gibi
yakınlarından birinin ağır hastalığı, ölümü gibi önemli nedenlerle kendilerine
izin verilen, tedavi yahut ameliyatı gerektiren bir hastalıktan dolayı okula
özürlü olarak devam edemeyen öğrencilerin özürlerinin bitiminde okula devamları
sağlanır. Yurt içi ve yurt dışı yarışmalar sanatsal, sosyal, sportif, kültürel
ve benzeri etkinliklere velisinin izni ile katılacak öğrenciler, hazırlık
çalışmaları ve etkinliklerin devamı süresince izinli sayılırlar. Yurt içindeki
etkinliklere katılan öğrencilere o ilin milli eğitim müdürlüğünce, yurt
dışındaki etkinliklere katılanlara ise valilikçe izin verilir. Bu durumdaki
öğrencilerin yetiştirilmesi için veli, öğretmen, okul rehberlik ve psikolojik
danışma hizmetleri servisi ve okul yönetiminin iş birliği ile gerekli önlemler
alınır. İzin Verme Madde 29 — Öğrencinin ailesi yanında kalmasını gerektiren
hastalık, ölüm, aileden birinin askerlik durumu, tarımsal çalışmalar gibi
nedenlerle velisinin yazılı bildirimi üzerine bir ders yılında en çok on beş
güne kadar izin verilebilir. Bu izinler, en az yarım gün olmak üzere parça
parça veya bütün olarak okul müdürü veya yetkili kılacağı müdür yardımcıları
tarafından verilir. Özüre bağlı izinler devamsızlıktan sayılmaz.
Okula Geç Gelme Madde 30 — Okula geç gelmeyi veya izinsiz
olarak sınıftan ya da okuldan ayrılmayı alışkanlık hâline getiren öğrencilerin
bu durumlarının önlenmesi için veli, öğretmen, okul rehberlik ve psikolojik
danışma hizmetleri servisi ve okul yönetiminin iş birliği ile gerekli önlemler
alınır. Yukarıda belirtilen maddeler doğrultusun da, devamsızlık yapan veya
derse geç giren öğrencilere uygulama yapılacaktır. GÜNDEM MADDESİ –15 Yapılması
muhtemel sosyal faaliyetlere ( Sergi, Bilgi yarışması, Şiir dinletisi vb.)
Teknoloji ve Tasarım Dersi branş öğretmenleri olarak tam destek verme kararı
alınmıştır. Ayrıca Mayısın 1. veya 2. haftasında her öğrencinin kendi seçeceği
bir çalışma ile Teknoloji Şenliği yapılmasına karar verildi.
16. Öğrenci başarısını arttırmak için; Aşağıda belirtilen,
ÇALIŞMANIN İNCE NOKTALARI; Öğrencilerle paylaşılacak. "İnsanın başına ne
gelirse meraktan gelir derlerse de inanmayın" Merak etmediğiniz bir şey
sizi hiç ilgilendirmiyor demektir. Bir konuya duyduğunuz merak ise öğrenmenizi
kolaylaştırır. İlgi ve sevgiyle konunun üzerine gitmenizi ve kavramanızı
sağlar. Zorlandığınız konularda ilginizi çekecek bir şeyler bulmaya çalışın;
bakın göreceksiniz her şey ne kadar da kolay olacak sizin için. Öğreneceğiniz
konuyu kavrama çalışmaları yapmalısınız. Konuyu ellerinizle tutamayacağınız
için gözlerinizle ana ve ara başlıklarında bir gezinti yaparak anlamaya
çalışmalısınız. Varsa özetten, yoksa sonuçtan bir şeyler yakalayabilirsiniz.
Genel görünümü açısından yakınlaştığın konuyu parçalara böl ki, hepsi birden
üstüne üstüne gelmesinler. Bu arada böldüğün parçaların ara başlıklarını
kendine soru olarak sormalı ve bu sorunun yanıtını ararken altını çizme
yöntemini kullanmalısın gözünden kaçmamaları için... Buna bilgiyi göze hapsetme
yöntemi de diyebiliriz. Parçaladığınız konuyu son olarak bir bütün haline
getirmeli, aralarındaki bağlantıyı kurmalı ve sonuca varmalısın ki, uçup
gidemesinler belleğinden. Oku, anlat, yaz, tartış! Çalışmanın aktif olabilmesi
ve sürdürülebilmesi açısından değişik yöntem ve tekniklerle çalışmalısın. Her
konu için farklı bir teknik kullanmalısın. Okuma, anlatma, yazma, (not alma),
uygulama, tartışma, test çözme, test sorusu hazırlama gibi farklı çalışma
türleri aktif çalışmanı sağlar. Okuduklarınızı bir tartışmacı gibi okuyun.
Tartışın; onaylayın ya da onaylamayın; ama fikriniz olsun. Okuduğunuz ne olursa
olsun kendinizle bir bağlantısını bulmalısınız. Beyninizi okumaya, çalışmaya
konsantre edin. Okuduğunuza, çalıştığınıza bütün beyin gücünüzle saldırın.
Dikkat, dağılır! Çalışırken dikkatinizi toplayamamanın başlıca iki nedeni
vardır: Birincisi çalışma alışkanlığının henüz oluşmaması, ikincisi ise
beyninizi meşgul eden diğer etken ve problemler. Çalışma motivasyonu olmadan
başarılı olabilmek son derece zordur. Çalışmaya istekli değilseniz başka şeyler
yapmayı istiyorsunuz demektir. Ders çalışmak ya da çalışmamak gibi iki
seçenekten hangisini seçerseniz seçin bunun bir bedeli olacaktır. Hangisini
ödeyebileceğinizi düşünüyorsanız o seçeneği tercih edin. Ders çalışırken
"arkadaşlarınızdan daha düşük puan almak, sınavlarda başarılı
olamamak" gibi endişeler dikkatinizi dağıtıyorsa bu endişelerinizin çıkış
noktasını araştırmanız gerekir. İlgi ve yeteneklerinizin başarılı olmanıza
yetmediğini mi düşünüyorsunuz; yoksa endişeleriniz heyecansal faktörlerden mi
kaynaklanıyor? Kimi öğrenciler çalışması gereken sayfalara dakikalarca bakarak
adeta uyanıkken rüya gördüklerini fark ederler. Bu çok rastlanan bir durumdur.
Ancak bu durum çalışmayı engelleyen bir aşamaya gelmişse "kendine gel
şimdi sırası değil" diyerek kendinizi uyarın. "DİKKAT NASIL TOPLANIR?"
Gereksiz sorularla beyni meşgul etmeyin, her şeyin bir zamanı vardır. Aklınıza
takılan sorunu o an çözmeniz mümkünse dersin başına oturmadan çözün. Mümkün
değilse ne zaman ilgileneceğinize dair not almanız sizi rahatlatır. Duygusal
sorunlarınızı geçici bir süre rafa kaldırın, güzel günler ileride. (Not: Böyle
gidersen çok daha büyük sorunların olacak.) Çalışırken gereksiz detaylara
dalma, önce konunun özünü kavramaya çalış. Çalışma ortamında gereksiz
uyaranların senin vaktini çalmasına izin verme. Öğrenilecek bilgiler karışık ve
sistemsiz olmasın, gerekirse şemalar çiz, bilgileri somutlaştır. Amaçsız ve
düzensiz çalışma; neyi öğreneceksen ona yoğunlaş. Ağır bir sorumluluk altında
aşırı zorlanma ve beklentilerle kilitlenen beyin, okuduğunu kavrayamaz ve
kaydedemez. Beynimizde bilgisayardaki bellekle aynı sistemi kullanır. Kilitli
bir belleğe nasıl ki bilgi depolayamazsanız beynimizde kilitli olduğunda hiçbir
bilgiyi kaydedemez. Öyleyse çalışma sisteminizi gözden geçirmeli ve kendinizi
toparlamalı, sürekli notlar alarak belleğinizi harekete geçirmelisiniz.
"Kötü bellek yoktur, eğitilmemiş bellek vardır."
Unutmamak için en etkili ilaç : Düzenli Tekrar tekniklerinin uygulanması ile zaman ve emek
kaybı önemli ölçüde engellenebilir. Kodlama: 1) Bilgilerin belleğinize kodlanmasına
dikkat edin, yani öğrendiğiniz bilgi üzerinde çalışın ki kısa süreli bellekten
uçmayıp uzun süreli belleğe transfer olsun. Yenileme: 2) Öğrenilen bilgileri
yenilemek için tekrar edin. Tekrar unutmayı engellemenin en iyi yoludur.
Tekrarlarınızı en iyi üç yolla yapabilirsiniz. a) Görsel: Genel olarak konuları
gözden geçirme işlemidir. b) Sözel: Sesli olarak okumaktır. c) Anlatımsal:
Öğrendiklerinizi kendi cümlelerinizle anlatmaktır. En iyi yöntem,
çalıştıklarınızı başkasına anlatmaktır. Öğrenmenin hemen sonunda yapılan
tekrarın büyük yararı vardır.
17: Teknoloji ve
Tasarım Dersi Öğretim Programı’nın temel beklentisi, kendisinin ve toplumun
yarınını daha yaşanabilir kılmak için görüş ve anlayış geliştirmiş bireyler
yetiştirmektir. Bu anlamda öğrenci velilerinden Teknoloji ve Tasarım dersine
karşı olumlu tavır göstermeleri beklenmektedir. Bunun, öğrencilerin başarısına
ve bireysel gelişimine önemli bir katkı sağlayacağı unutulmamalıdır. Veliler
öğretmenden gelen bilgilendirme doğrultusunda hareket etmelidirler.
Bu amaçla veliler; 1.Programdaki etkinliklerin öğrencilerin
bireysel yaratıcılığını geliştirmeyi amaçladığının farkında olmalıdır. 2.
Öğrencilerin tasarım çalışmaları sırasında ortaya koyduğu düşüncelerini olumlu
yönde desteklemeli ve onların düşüncelerini kısıtlayan tutum ve ifadelerden
kaçınmalıdır. 3. Öğrencilerin tasarım etkinliklerine yönelik yaptıkları gözlem,
inceleme, araştırma ve görüşmelerinin gerçekleştirilmesine yardımcı olmalıdır.
4. Öğretim yılı sonunda düzenlenecek teknoloji şenliğinin organizasyonuna
yardımcı olmalı ve öğrencilerin başarılarını paylaşmalıdır.
18: Aşağıda belirtilen ortak kararlar Teknoloji ve Tasarım
Dersi öğretmenleri tarafından alınmıştır; Diğer branş öğretmenleri kendi
alanlarıyla ilgili yapılan tasarım etkinliklerine gerekli katkıyı sağlamasına
ve öğrencilere yol gösterilmesine, İşlik içerisinde yer alacak araç ve
donanımlar, okul yönetimi tarafından ilgili kurumlardan istek yapılarak veya
yerel olanaklar kullanılarak karşılanmasına, Çevrede teknolojik gelişmelerle
ilgili kurum ve kuruluşlardan temsilcilerin, bu alanda çalışan uzmanların vb.
sınıf veya okula davet edilmesine ve gerekli planlamaların yapılmasına, Mayıs
ayının 1. veya 2. haftasında yapılması düşünülen Teknoloji Şenliğine okul
yönetimi ve velilerin yardımcı olabilmeleri için gerekli düzenlemeleri
yapılmasına, Dersin işlenişinde okulun laboratuar, kütüphane, bilgi
teknolojileri sınıfı, görsel ve işitsel araçlar vb. öğretim olanaklarından;
öğretim yılı başında okul yönetimiyle yapılacak planlamalar doğrultusunda
yararlanılmasına, Mevcut olan İş Eğitimi atölyesi, Teknoloji Tasarım Dersi
Atölyesi olarak hazırlanmasına, Sınıfın yarısı atölyede ders yaparken, diğer
yarısının sınıflarda ders işlemesine; Daha sonra mevcut koşullar göz önünde
bulundurularak 2. bir atölye oluşturma yoluna gidilmesine karar verilmiştir.
19. 2007 – 2008 Eğitim – Öğretim yılının öğrenci, öğretmen
ve tüm Milli Eğitim personeline sağlık, mutluluk ve başarı getirmesi dileğiyle
toplantı sona ermiştir.
Hiç yorum yok:
Yorum Gönder