8. Sınıf İnkılap Tarihi Top Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları Sayfa 52 - DERS KİTABI CEVAPLARI

Yeni Yayınlar

Aralık 07, 2017

8. Sınıf İnkılap Tarihi Top Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları Sayfa 52

Edit
 DERS KİTABI CEVAPLARINA BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ! 

8. Sınıf İnkılap Tarihi Top Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları Sayfa 52

8. Sınıf İnkılap Tarihi Top Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları Sayfa 52 yayınımızda kitap içinde ve ünite sonunda bulanan soruların cevaplarını bulabilirsiniz. 8. Sınıf İnkılap Tarihi Top Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları Sayfa 52 Etkinlikler sizi zorlayabilir ve her konunun cevaplarını yapamayabilirsiniz. Bu konu içinde sitemizden yardım olarak cevap anahtarlarına doğru ve güvenilir bir şekilde ulaşabilirsiniz.


8. Sınıf İnkılap Tarihi Öğrenci Çalışma Kitabı Top Yayınları Sayfa 52 4. Ünite Çağdaş Türkiye Yolunda Adımlar Tek Kişi Egemenliğinden Halk Egemenliğine Etkinlik Soruları ve Cevapları
Bu etkinlik sayesinde Cumhuriyet’in ilanından öncesi ve sonrasını karşılaştırarak Cumhuriyet yönetiminin demokrasi rejimi ile olan ilgisini kavrayacaksınız.

TEK KİŞİ EGEMENLİĞİNDEN HALK EGEMENLİĞİNE

8. Sınıf Top Yayıncılık İnkılap Tarihi Çalışma Kitabı Sayfa 52 Cevabı

A. Tanımlamalardan yola çıkarak Türkiye’de demokrasi rejiminin yerleşmesine katkıları açısından Cumhuriyet’in ilan edilmesinin önemini değerlendiriniz.

DEMOKRASİ: Vatandaşların özgür, eşit ve adaletli bir düzende haklarını kullanabildiği, yönetenlerin seçimle belirlendiği ve ülkeyi hukuka uygun olarak yönettiği siyasal bir sistemdir.

CUMHURİYET: Egemenliği halka ait olduğu yönetim anlayışıdır.

Cevap: Cumhuriyet’in ilanından önce ülke monarşi sistemle yönetiliyordu yani ülke yönetimi tek bir kişinin elindeydi. Cumhuriyet ilan edildikten sonra demokrasi rejimine geçilmiştir. Demokrasi rejimi ile tüm vatandaşlara eşit hak ve özgürlükler verilmiştir ve Türkiye Cumhuriyeti bayrağı altında olan herkes Türk vatandaşı kabul edilmiştir. Cumhuriyet yönetiminin de temelinde adalet ve eşitlik vardır bu nedenle de demokrasi rejiminin Cumhuriyet yönetiminin uygulanmasında büyük ölçüde faydası olmuştur. Bu sayede Cumhuriyet yönetiminin gereklilikleri olan eşitlik ve adalet ilkeleri demokrasi ile Türkiye Cumhuriyeti devletine getirilmiştir. Bu nedenle de Cumhuriyet yönetimi için olmazsa olmaz gerekliliklerin başında demokrasi rejimi gelmektedir.

B. Cumhuriyet’in ilanı ile devlet yönetiminde meydana gelen değişiklikleri ve çözüme kavuşan sorunları bildiriniz. 

Cevap: Cumhuriyet’in ilanından önce ülke monarşi ile yönetiliyordu yani ülke yönetimi tek bir kişinin ya da ailenin ailende idi. Ülke hakkında alınacak kararları yönetimde olan kişi ya da kişiler kendisi veriyordu ve halkın devlet hakkında hiç bir şekilde söz hakkı yoktu. Cumhuriyet’in ilan edilmesi ile birlikte egemenlik halka verilmiştir ve böylece kurulan Türkiye Büyük Millet Meclisine her ilden milleti temsil edecek milletvekilleri oy ile seçilerek halkın düşünceleri ön plana çıkarılmıştır. Ayrıca çok partili sisteme geçilerek ülkeyi yönetecek parti halkın oylaması ile yani halkın seçimi ile seçilmeye başlanmıştır. Cumhuriyet yönetim şekli ile ülkeye eşitlik, adalet gibi kavramlar gelmiştir.

8. Sınıf İnkılap Tarihi Top Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları Sayfa 52
8. Sınıf İnkılap Tarihi Top Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları Sayfa 52


8. Sınıf İnkılap Tarihi Top Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları Sayfa 52 da yapmış olduğunuz soruların doğruluğunu test edebilir, yapamadığını ve anlamadığınız soru ve cevaplara sitemizden size örnek teşkil etmesi amacıyla faydalanabilirsiniz. 8. Sınıf İnkılap Tarihi Top Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları Sayfa 52

8. Sınıf İnkılap Tarihi Top Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları Sayfa 52

8. Sınıf İnkılap Tarihi Top Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları Sayfa 52 Cevapları buradan birebir yapmanız sizin faydanıza olmayacak bilakis sizi tembelleştirecektir. Bu da istediğimiz bir geri dönüt değildir. Bu nedenle uyarılarımızı lütfen dikkate alınız. Öncelikle siz kendiniz yapmayı deneyin. Buradaki amacımız size yapamadığınız sorularda, ya da aklınıza takılan, yerlerde yardımcı olmaktır. Kopyala-yapıştır şeklinde yapmak size bir fayda sağlamaz

8. Sınıf İnkılap Tarihi Top Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları Sayfa 52

8. Sınıf İnkılap Tarihi Top Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları Sayfa 52 hata olduğunu düşünüyorsanız lütfen bildiriniz. Cevaplar yanlış ise yorum kısmında kendi cevabınızı bize iletebilirsiniz. Bazı sorular yorum gerektirdiği için herkesin yorumu farklı olabilir diye cevapları kısa tutmaya özen gösteriyoruz. Kendiniz kitaptaki etkinliklerini yapın, kendiniz tamamen bitirdikten sonra çözümlerinizi buradaki çözümlerle karşılaştırın. Bu vesilesiyle daha etkili bir öğrenme sağlanmış olacaktır.


8. Sınıf İnkılap Tarihi Top Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları Sayfa 52

Yukarıda yer alan cevaplarla kendi cevaplarınızı karşılaştırarak sorularla, çözümlerle ilgili fikir elde edebilirsiniz. Ek olarak birden çok yayın evinin bu kitapları yayınlaması nedeniyle kitaplar sizin kullandıklarınız ile farklılık gösterebilir. Farklı bir yayının kitap cevaplarını sitemizden arayarak bulabilirsiniz. Bütün Yayınların cevapları sitemizde mevcuttur.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder