9.Sinif Dil ve Anlatim Ada Yayinlari Ders Kitabi Cevaplari sayfa 20 - Ders Kitabı Cevapları ve Çalışma Kitabı Cevapları

Yeni Yayınlar

Ekim 28, 2014

9.Sinif Dil ve Anlatim Ada Yayinlari Ders Kitabi Cevaplari sayfa 20

Edit
 DERS KİTABI CEVAPLARINA BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ! 
9.Sinif Dil ve Anlatim Ada Yayinlari Ders Kitabi Cevaplari sayfa 20

9.Sınıf Ada Yayınları Dil ve Anlatım Ders Kitabı Cevapları, 9.Sınıf ada Yayınları Dil ve Anlarım Ders Kitabı ve Cevapları, Ada Yayınları 9.Sınıf Dil ve Anlatım Ders Kitabı Cevapları, 9. Sınıf Ada Yayınları dil ve anlatım Ders Kitabı Cevap Anahtarı bul, 9.Sınıf Ada Yayınları Dil ve Anlatım Ders Kitabı Cevapları, Ada Yayınları 9.Sınıf Dil ve Anlatım Ders Kitabı Cevapları 2014-2015

2014-2015 yılı itabarıyla 9. sınıf dil ve anlatım ders kitapları yenilendi. 2014-2015 öğretim yılında 9. sınıf dil ve anlatım derslerinde MEB yayınlarıyla Ada yayınlarının ders kitapları okutulacak. Dil ve anlatım ders kitaplarında konu anlatımına pek yer verilmez, örnek metinler ve etkinliklerle konuların kavranması amaçlanır. Bilgi gerektiren durumlarda kaynak kitaplara başvurulur. 9. sınıf dil ve anlatım dersiyle ilgili internetten de birçok bilgi, materyal bulabiliriz. Etkinlikleri cevaplandırırken edindiğimiz bilgilerden yararlanmamız gerekebiliyor. Bazı etkinlikler yoruma dayalı olabildiği için cevaplarda farklılık görülebiliyor. Buraya eklediğimiz Ada yayınlarının 9. sınıf dil ve anlatım ders kitabı cevapları, sizlerin cevaplarınızı kontrol etmeniz amacıyla verilmiştir. Dersle ilgili çalışmalarınızı ve hazırlıklarınızı bilgi verici kaynaklardan yararlanarak önce kendiniz cevaplandırınız. Cevaplarınızı karşılaştırmak aşağıdaki linklere bakabilirsiniz. Verdiğimiz cevapların doğruluğu kesin değildir. Ders kitabı cevaplarıyla ilgili yorum ve eleştirilerinizi yorum alanına yazabilirsiniz.

* Not: Cevap Kağıtları, Çözdüğünüz Soruları Kontrol Etmeniz Amacıyla Eklenmiştir.

Cevapların Tümüne Buradan Ulaşabilirsiniz.....!!!


9. Sınıf Dil ve Anlatım Cevapları ADA Yayınevi SAYFA 20
ANLAMA, YORUMLAMA

1. Çevrenizdeki insanların, daha çok hangi iletişim yöntemlerini kullandıklarını söyleyiniz.

Çevremizdeki insanlar en çok "dil"le iletişim kurmaktadır. Dille iletişimin yanında işaretler, semboller, resimler ile iletişim kurulduğunu görebiliriz.
Radyo, televizyon, bilgisayar, kitap, gazete gibi araçları da kullandığımız iletişim kanallarına örnek gösterebiliriz.

2.'Telefon, mektup, elektronik posta" gibi iletişim araçlarından hangisini daha çok kullandığınızı nedenleriyle açıklayınız.

Telefonu daha çok kullanmaktayız. Çünkü telefonda sözlü iletişim gerçekleştirilmektedir. Sözlü iletişim diğerlerine göre daha kullanışlıdır.


3.Sevdiğiniz, özlediğiniz birine duygularınızı aktarmak için telefonla konuşmak yerine mektup yazmayı düşündüğünüz oldu mu? Olduysa bunun gerekçelerini sıralayınız.

Bu soruyu kendiniz cevaplayınız.

4. İstiklâl Marşı’mızın ve bayrağımızın uluslararası ilişkilerde neyi ifade ettiğini söyleyiniz.

Bağımsızlığımızı ve devlet otoritemizi temsil eder.

5.''Büyüklere saygılı davranmak, sonbaharda ağaçların yapraklarını dökmesi” hangi gösterge çeşitlerinin örneğidir? Belirtiniz.

Büyüklere saygılı davranmak - sosyal göstergedir. (belirtke)
Sonbaharda ağaçların yapraklarını dökmesi - doğal göstergedir. (belirti)

6.Kamuoyunun bilinçlendirilmesinde basının önemini belirten bir paragraf yazınız. Yazınızı arkadaşlarınıza okuyunuz.

DEĞERLENDİRME

1. Aşağıdaki cümlelerde yargılar doğru ise yay ayraç içine “D”, yanlış ise “Y,? yazınız.

• insanlar iletişim kurmadan yaşayamaz. (D )

• Gösterge sistemlerini inceleyen bilime “gösterge bilimi' denir. ( D )

• Geleneklere uygun davranışlar sergilemek doğal gösterge örneklerinden biridir. ( Y )

2. Bağlam dışı bir konuşma iletişimi nasıl etkiler? Açıklayınız.

Bağlam dışı bir konuşma iletişimin amacına ulaşmasını engeller. İletiler belli bir anlam çerçevesinde aktarılmadığı için iletişim eksik kalır.

3. Aşağıdakilerden hangisi iletişim öğelerinden biri değildir?

A. Gönderici  B. Alıcı C. İleti D. Kanal E. Amaç

CEVAP: E

4. “Sizi uyandırmaya kıyamadım. Misafirimiz uyanınca kahvaltınızı yapmadan dışarı çıkmayın, lütfen!” Yukarıdaki notun iletisini, başka hangi iletişim yöntemleriyle anlatabilirsiniz?

Bunu bir ses kaydı veya bir video görüntüsü ile aktarabildiğimiz o kişinin telefonuna mesaj göndererek de iletebiliriz.

5. “Kamuoyu, çeşitli araçlar, özellikle basınla kendisini yansıtır/’ sözünü açıklayınız.

Kamuoyu, basın yoluyla sesini daha iyi, etkili bir şekilde duyurur.


6. Aşağıdakilerden hangisi, doğal bir göstergedir?

A. İnsanların ayakkabılarını boyamaları

B. Yardıma muhtaç birine yardım edilmesi

C. Ağaçların yapraklarının sararması

D. İnsanların selamlaşması

E. Otobüste büyüklere yer verilmesi

CEVAP: C

ARAŞTIRMA:
Dillerin oluşumu hakkında bilgi
Teşhis (kişileştirme), teşbih (benzetme) teşbihibeliğ (güzel benzetme) söz sanatları hakkında bilgi

Teşhis: İnsan dışındaki canlı ve cansız varlıklara insan özelliği verilmesi sanatıdır.
Ağaçlar bugün çok hüzünlü. Güneş bizim için gülümsüyor.

Teşbih: Aralarında çeşitli yönlerden benzerlik bulunan iki varlıktan zayıf olanı kuvvetli olana benzetmeye teşbih (benzetme) denir.

Kutu gibi küçük bir evde oturuyorlar.
Saçları kar gibi beyazdı.

Tam bir teşbihte “Benzeyen, benzetilen, benzetme yönü, benzetme edatı” olmak üzere dört öğe vardır.

Teşbihibeliğ (güzel benzetme): Sadece benzeyen ve benzetilenle yapılan teşbihtir.
Kömür göz, elma yanak, kalem kaş9.Sınıf Ada Yayınları Dil ve Anlatım Ders Kitabı Cevapları, 9.Sınıf ada Yayınları Dil ve Anlarım Ders Kitabı Cevap Anahtarı, Ada Yayınları 9.Sınıf Dil ve Anlatım Ders Kitabı Cevapları, 9. Sınıf Ada Yayınları dil ve anlatım Ders Kitabı Cevap Anahtarı bul, 9.Sınıf Ada Yayınları Dil ve Anlatım Ders Kitabı Cevapları, Ada Yayınları 9.Sınıf Dil ve Anlatım Ders Kitabı Cevap Anahtarı çöz, 9.Sınıf Dil ve Anlatım Dersi ada Yayınları Ders Kitabı Cevap Anahtarı ödev, 9.Sınıf Dil ve Anlatım Ders Kitabı Cevapları Ada Yayınları, 9.Sınıf Dil ve Anlatım Ders Kitabı Ada Yayıncılık Cevap Anahtarı, Ada Yayınları 9. Sınıf Ada Yayınları Dil ve Anlatım Ders Kitabı Cevapları, 9. Sınıf Ada Yayınları Dil ve Anlatım Ders Kitabı Cevap Anahtarı bul, Ada Yayınları 9.Sınıf Dil ve Anlatım Ders Kitabı Cevapları, 9.Sınıf Dil ve Anlatım Ada Yayınları Ders Kitabı Cevap Anahtarı çöz, Ada Yayınları 9.Sınıf Dil ve Anlatım Ders Kitabı Cevap Anahtarı ödev

9.Sınıf Dil ve Anlatım ADA YAYINLARI Ders Kitabı – Ada Yayınevi yayınlanmıştır. ADA YAYINEVİ nin 9.Sınıf Dil ve Anlatım Ders Kitabı Çalışma kitabı cevapları sitemize eklenmiştir.

9.Sınıf ADA YAYINLARI Dil ve Anlatım Ders Kitabı Cevapları yanlış ise yorum kısmında kendi cevabınızı bize iletebilirsiniz. ADA YAYINLARI 9. sınıf Dil ve Anlatım Ders Kitabı aşağıda sistemli olarak listelenmiştir. Dil ve Anlatım Çalışma Kitabı cevap anahtarını arayanlar aşağıdaki sayfa numaralarıyla istediği sayfadaki cevapları inceleyebilirler.

9. Sınıf Dil ve Anlatım ADA YAYINLARI DERS Kitabı Cevapları Tüm Sayfalar. Sitemizde 9. Sınıf Dil ve Anlatım ADA YAYINLARI Ders Kitabı Cevapları Tüm Sayfalar cevaplarını bulabilirsiniz. Öncelikle siz kendiniz yapmayı deneyin. Burdaki amacımız size yapamadığınız sorularda, yada aklınıza takılan, yerlerde yardımcı olmaktır. Lütfen burdan kontol ediniz, burdan bakıp aynısını yazmak öğrenmeniz açıısndan faydalı olmayacaktır. 2014-2015 Eğitim öğretim yılı.

Yukarıda yer alan cevaplarla kendi cevaplarınızı karşılaştırarak sorularla,çözümlerle ilgili fikir elde edebilirsiniz.Siz değerli öğrenci arkadaşlarımıza derslerinde yardımcı olmak adına çalışma kitabı cevapları ve ders kitabı cevapların sunuyoruz. Sitemizde çalışma kitabı cevaplarının yanı sıra derslerin kitabı cevapları da bulunmaktadır. Ek olarak birden çok yayın evinin bu kitapları yayınlaması nedeniyle kitaplar sizin kullandıklarınız ile farklılık gösterebilir. Bu sebeple farklı bir yayının kitap cevaplarını sitemizden arayarak bulabilirsiniz. Bütün Yayınların cevapları sitemizde bulunmaktadır.

9.Sınıf Dil ve Anlatım Ada Yayınları Ders Kitabı Cevapları sayfa 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100 ve diğer Ders Kitabı sayfalarına buradan göz atabilirsiniz.