9.Sinif Dil ve Anlatim Ada Yayinlari Ders Kitabi Cevaplari sayfa 16 - Ders Kitabı Cevapları ve Çalışma Kitabı Cevapları

Yeni Yayınlar

Ekim 28, 2014

9.Sinif Dil ve Anlatim Ada Yayinlari Ders Kitabi Cevaplari sayfa 16

Edit
 DERS KİTABI CEVAPLARINA BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ! 
9.Sinif Dil ve Anlatim Ada Yayinlari Ders Kitabi Cevaplari sayfa 16

9.Sınıf Ada Yayınları Dil ve Anlatım Ders Kitabı Cevapları, 9.Sınıf ada Yayınları Dil ve Anlarım Ders Kitabı ve Cevapları, Ada Yayınları 9.Sınıf Dil ve Anlatım Ders Kitabı Cevapları, 9. Sınıf Ada Yayınları dil ve anlatım Ders Kitabı Cevap Anahtarı bul, 9.Sınıf Ada Yayınları Dil ve Anlatım Ders Kitabı Cevapları, Ada Yayınları 9.Sınıf Dil ve Anlatım Ders Kitabı Cevapları 2014-2015

2014-2015 yılı itabarıyla 9. sınıf dil ve anlatım ders kitapları yenilendi. 2014-2015 öğretim yılında 9. sınıf dil ve anlatım derslerinde MEB yayınlarıyla Ada yayınlarının ders kitapları okutulacak. Dil ve anlatım ders kitaplarında konu anlatımına pek yer verilmez, örnek metinler ve etkinliklerle konuların kavranması amaçlanır. Bilgi gerektiren durumlarda kaynak kitaplara başvurulur. 9. sınıf dil ve anlatım dersiyle ilgili internetten de birçok bilgi, materyal bulabiliriz. Etkinlikleri cevaplandırırken edindiğimiz bilgilerden yararlanmamız gerekebiliyor. Bazı etkinlikler yoruma dayalı olabildiği için cevaplarda farklılık görülebiliyor. Buraya eklediğimiz Ada yayınlarının 9. sınıf dil ve anlatım ders kitabı cevapları, sizlerin cevaplarınızı kontrol etmeniz amacıyla verilmiştir. Dersle ilgili çalışmalarınızı ve hazırlıklarınızı bilgi verici kaynaklardan yararlanarak önce kendiniz cevaplandırınız. Cevaplarınızı karşılaştırmak aşağıdaki linklere bakabilirsiniz. Verdiğimiz cevapların doğruluğu kesin değildir. Ders kitabı cevaplarıyla ilgili yorum ve eleştirilerinizi yorum alanına yazabilirsiniz.

* Not: Cevap Kağıtları, Çözdüğünüz Soruları Kontrol Etmeniz Amacıyla Eklenmiştir.

Cevapların Tümüne Buradan Ulaşabilirsiniz.....!!!

9. Sınıf Dil ve Anlatım Cevapları ADA Yayınevi SAYFA 16
a.    Gösterge çeşitleri (doğal göstergeler, sosyal göstergeler ve dil göstergeleri) hakkında edindiğiniz bilgileri arkadaşlarınızla paylaşınız. Bu gösterge çeşitlerinin ayırıcı özelliklerini belirtiniz.
Aşağıdaki bağlantıda bilgi verilmektedir:
Gösterge Çeşitleri

b.    Bedri Rahmi Eyüboğlu'nun yukarıdaki şiirinde dile getirdiği duyguyu belirtiniz. Bu duygunun en belirgin hissedildiği dizeleri söyleyiniz.

b. Şair Bedir Rahmi Eyüboğlu bu şiirde eşine duyduğu sevgiyi, bağlılığı dile getiriyor.  Nar tanem nur tanem, yoluna bir can koyduğum dizelerinde bu sevgiyi dile getirdiğini görüyoruz.

c.    Yukarıdaki görsel ögelerin iletisini belirleyiniz. Bu görsel ögelerle "Karadut" şiirini iletişim yönünden karşılaştırınız. Hangisinin iletişim için daha kullanışlı olduğunu söyleyiniz.
c. Soldaki görsel öge yaya geçidini, ikincisi bir mektubu, üçüncü görsel öge ise engelli kişilerin kullanabileceği anlatmaktadır. Bu görsellerde ileti şekiller ve fotoğrafla anlatılmış. Karadut şiirinde ise ileti kelime ve cümlelerle aktarılmıştır. Şiirde aktarılan ileti duygu yönünden güçlüdür, şekil ve resimle aktarılan iletide mesaj daha net anlaşılmaktadır.

ç. Bedri Rahmi Eyüboğlu, duygularını hangi araçla aktarmaktadır?
ç. Şair Bedri Rahmi duygularını dil göstergeleri olan kelime ve cümlelerle aktarmaktadır.

d.    Aşağıdaki soruları "Karadut" şiirine göre cevaplayınız.

•    Şair, şiirde duygularını ve ruhsal durumunu nasıl aktarmıştır?

Coşkulu, içten bir anlatım vardır.

•    Şiirde dil göstergelerini yani kendi anlamları dışında başka anlamları (mecaz vb.) da ifade eden kelimeleri belirtiniz.


Karadut, çingene, nar, bal, ayva, kısrak sözcükleriyle benzetme yapılmış, sevgilinin özellikleri bu benzetmelerle yansıtılmaya çalışılmış.
mercan: sevgilin dişinin beyazlığı mercana benzetilmiş.

•    Dil göstergelerini bu konuda elverişli bulup bulmadığınızı söyleyiniz.

Dil göstergeleri düşünceleri ifade bakımından daha kullanışlıdır. Dil göstergeleri mecaz anlam da kazanarak duygu ve düşünceleri daha yoğun anlatabilir.

•    "Karadut" şiirinden hareketle aşağıdaki iletişim şemasını tamamlayınız.

Karadut şiirinde
Gönderici: Şair
Alıcı:  Okuyucu
İleti: Sevgiliye duyulan aşk, bağlılık

Yukarıdaki şemada yazan ögelerden birinin olmaması iletişimi nasıl etkiler? Açıklayınız.

Gönderici, alıcı, ileti ögelerinden birinin eksik olması iletişimin gerçekleşmesini engeller. İletişimin gerçekleşmesi için bu üç ögenin yer alması gerekir.
9.Sınıf Ada Yayınları Dil ve Anlatım Ders Kitabı Cevapları, 9.Sınıf ada Yayınları Dil ve Anlarım Ders Kitabı Cevap Anahtarı, Ada Yayınları 9.Sınıf Dil ve Anlatım Ders Kitabı Cevapları, 9. Sınıf Ada Yayınları dil ve anlatım Ders Kitabı Cevap Anahtarı bul, 9.Sınıf Ada Yayınları Dil ve Anlatım Ders Kitabı Cevapları, Ada Yayınları 9.Sınıf Dil ve Anlatım Ders Kitabı Cevap Anahtarı çöz, 9.Sınıf Dil ve Anlatım Dersi ada Yayınları Ders Kitabı Cevap Anahtarı ödev, 9.Sınıf Dil ve Anlatım Ders Kitabı Cevapları Ada Yayınları, 9.Sınıf Dil ve Anlatım Ders Kitabı Ada Yayıncılık Cevap Anahtarı, Ada Yayınları 9. Sınıf Ada Yayınları Dil ve Anlatım Ders Kitabı Cevapları, 9. Sınıf Ada Yayınları Dil ve Anlatım Ders Kitabı Cevap Anahtarı bul, Ada Yayınları 9.Sınıf Dil ve Anlatım Ders Kitabı Cevapları, 9.Sınıf Dil ve Anlatım Ada Yayınları Ders Kitabı Cevap Anahtarı çöz, Ada Yayınları 9.Sınıf Dil ve Anlatım Ders Kitabı Cevap Anahtarı ödev

9.Sınıf Dil ve Anlatım ADA YAYINLARI Ders Kitabı – Ada Yayınevi yayınlanmıştır. ADA YAYINEVİ nin 9.Sınıf Dil ve Anlatım Ders Kitabı Çalışma kitabı cevapları sitemize eklenmiştir.

9.Sınıf ADA YAYINLARI Dil ve Anlatım Ders Kitabı Cevapları yanlış ise yorum kısmında kendi cevabınızı bize iletebilirsiniz. ADA YAYINLARI 9. sınıf Dil ve Anlatım Ders Kitabı aşağıda sistemli olarak listelenmiştir. Dil ve Anlatım Çalışma Kitabı cevap anahtarını arayanlar aşağıdaki sayfa numaralarıyla istediği sayfadaki cevapları inceleyebilirler.

9. Sınıf Dil ve Anlatım ADA YAYINLARI DERS Kitabı Cevapları Tüm Sayfalar. Sitemizde 9. Sınıf Dil ve Anlatım ADA YAYINLARI Ders Kitabı Cevapları Tüm Sayfalar cevaplarını bulabilirsiniz. Öncelikle siz kendiniz yapmayı deneyin. Burdaki amacımız size yapamadığınız sorularda, yada aklınıza takılan, yerlerde yardımcı olmaktır. Lütfen burdan kontol ediniz, burdan bakıp aynısını yazmak öğrenmeniz açıısndan faydalı olmayacaktır. 2014-2015 Eğitim öğretim yılı.

Yukarıda yer alan cevaplarla kendi cevaplarınızı karşılaştırarak sorularla,çözümlerle ilgili fikir elde edebilirsiniz.Siz değerli öğrenci arkadaşlarımıza derslerinde yardımcı olmak adına çalışma kitabı cevapları ve ders kitabı cevapların sunuyoruz. Sitemizde çalışma kitabı cevaplarının yanı sıra derslerin kitabı cevapları da bulunmaktadır. Ek olarak birden çok yayın evinin bu kitapları yayınlaması nedeniyle kitaplar sizin kullandıklarınız ile farklılık gösterebilir. Bu sebeple farklı bir yayının kitap cevaplarını sitemizden arayarak bulabilirsiniz. Bütün Yayınların cevapları sitemizde bulunmaktadır.

9.Sınıf Dil ve Anlatım Ada Yayınları Ders Kitabı Cevapları sayfa 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100 ve diğer Ders Kitabı sayfalarına buradan göz atabilirsiniz.