Cemile Kitap Ozeti - Ders Kitabı Cevapları ve Çalışma Kitabı Cevapları

Yeni Yayınlar

Haziran 11, 2013

Cemile Kitap Ozeti

Edit
 DERS KİTABI CEVAPLARINA BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ! 
256 CEMİLE KİTAP ÖZETİKİTABIN ADI : CEMİLE
KİTABIN YAZARI : CENGİZ AİTMATOV
YAYIN EVİ : ÖTÜKEN
BASIM YILI : 1990
SAYFA SAYISI : 64 

KİTABIN KONUSU: 
Eşi savaşta olan Cemile’nin köylerine gelen gençle yaşadığı aşkın konusudur.

KİTABIN ÖZETİ: 
Eşi savaşta olan Cemile savaşta yaralanan ve kisesi olmadığı için bu köye gelen Danyar ile tarlada çalışmak zorunda kalar.Zamala birbirlerine aşık olurlar .Yine de kocasına ihanet etmek istemeyen Cemile kocasının kendisini hiç bir zaman sevmediğini anladığı için Danyar’la köyden ayrılırlar.

KİTABIN ANA FİKRİ:
Kitap ana fikir olarak Cemilenin ile Danyarın birbirlerine duydukları aşkı ele alır.

KİTAPTAKİ OLAYLARIN VE ŞAHISLARIN DEĞERLENDİRİLMESİ:
Cemile oldukça güzel ve şen bir kadındır.Danyar ise içine kapanık ,iyi kalpli ve sakat gençtir.

KİTAP HAKKINDA ŞAHSİ GÖRÜŞLER:
Kitap oldukça akıcı ve aynı zamanda anlaşılır dilde yazılmıştır.Eserin tek kötü yanı kısa olmasıdır.

YAZAR HAKKINDA KISA BİLGİ:
 Rob bir berber-cerrah tarafından çırak olarak alınır ve serüven başlar. Rob kısa sürede yetenekli biri olduğunu göstermiş ve genç yaşta berber-cerrah olmuştur. Doğuda hekimliğin önemli mesafeler katettiğini duymuştur. Daha sonra ortağı olduğu ustasının ölümüyle, Hekimlerin Hekimi İbni Sina’nın talebesi olma yolculuğuna çıkacaktır.İsfahan’a yolculukta Yahudi kimliğine bürünmüş ve Farsça öğrenmiştir. Katıldığı kervanda İskoç kızı Mary ile tanışır. Daha sonra onunla evlenecektir. İsfahan’a varır ve 4 senelik bir öğrenimden sonra hekimlik sınavını kazanır. İbni Sina’nın gözde hekimlerindendir artık.İran ve Gazneliler’in aralarındaki savaş, Rob’un burada daha fazla kalamamasına neden olmuştur. İran savaşı kaybetmiş, Rob Londra’ya, karısı Mary ise İskoçya’ya gitmiştir.Doğuya göç eden Londra’lı tacirlerden biri Rob’un Yahudi bir büyücü olarak Londra’da bulunduğunu kiliseye bildirmiş, Rob da son durak olarak İskoçya’ya karısının yanına şifa dağıtıcı bir hekim olarak göç etmiştir. Rob artık geçmişini soğuk bir gecede yakılan ateşin etrafında toplananların anlattığı öyküler gibi hatırlamaktadır. 

3.KİTABIN ANA FİKRİ :
Kitap bütünsel olarak, hayatın sonsuz olanaklarla dolu olduğunu vurgulamaktadır.

4.KİTAPTAKİ OLAYLARIN VE ŞAHISLARIN DEĞERLENDİRMESİ :
ROB J. COLE :Romanın ana karkteridir. Kafasına koyduğu şeyleri gerçekleştirmek için her türlü fedakarlığı yapabilen bir yapıya sahip.
İBNİ SİNA :Maristan’daki Bilgi Evi’nin baş hekimi ,zamanın sayılı bilim adamlarından.
CROFT :Berber-cerrah. Hazlarına düşkün, ilaç satıp hokkabazlık yapan ve bunları Rob’a öğreten, böylece Rob’a hekimlik yolunu açan kişidir.
ALA ŞAH :İran Şahı. Rob Bilgi Evi’ne onun sayesinde girmiştir. Gazneliler’le yapılan savaşta ölmüştür.
MİRDİN VE KERİM :Rob’un İran’daki en yakın arkadaşıdırlar.
MARY :Rob’un karısı. İskoçya’lı bir tacirin kızıdır.

5.KİTAP HAKKINDAKİ ŞAHSİ GÖRÜŞLER :
Hayalleri ve idealleri doğrultusunda yaşamını cesurca sürdüren İbni Sina’nın talebesi Rob J.’nin romanı, hem tarih, hem macera romanı, hem de teknik konularda bilgi verici özelliğiyle didaktik bir romandır.

6.KİTABIN YAZARI HAKKINDA KISA BİLGİ :
NOAH GORDON, gazete yazarlığı ve bir tıp dergisinde editörlük yapmaktadır. Bunların yanı sıra dünyada fırtınalar yaratan bir dizi roman kaleme almıştır.THE RABBI, THE DEATH COMMITTEE, THEJERUSALEM DIAMOND, SHAMAN ve CHOICES bu romanlarından bazılarıdır. Gordon, Massachusetts’in batısında bulunan Berkshire Hills’te yaşamaktadır.s ağzından kendi gençlik yıllarını anlatan günlükler şeklinde yazılmış. Günlükleri mektup şeklinde evin penceresinden görünen en çok sevdiği kiraz ağacına anlatıyormuş gibi yazmıştır. Gençlere yer veren akıcı ve dinlendirici, ama her kesimin zevkle okuyabileceği bir eserdir.Güneşe Dön Yüzünü 1984 yılında yayınladı.Bu kitaptaki “Gülizar”adlı öyküyü, Kırık Bebek adı ile senaryolaştırdı ve bu sinema filmi 1986 yılının Kültür Bakanlığı Ödülü’nü kazandı.

1986 yılında sahne yapımcılığını ve sanat yönetmenliğini üstlendiği Ayaşlı ve Kiracıları adlı dizideki çalışmasıyla Tiyatro Yazarları Derneği’nin En İyi Sanat Yönetmeni Ödülünü kazandı.1996 yılında Münir Nureddin Selçuk‘un yaşamöyküsünün anlatıldığı Bir Tatlı Huzur adlı romanı yayınlandı.Aynı yıl,Foto Sabah Resimleri adlı öyküsü Haldun Taner Öykü Ödülü’nü ,bir yıl sonra aynı adı taşıyan kitabı Sait Faik Hikaye Armağanı’nı kazandı.1997’de yayınlanan Adı:Aylin adlı biyografik romanı ile, İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi tarafından yılın yazarı seçildi.1998 yılında Geniş Zamanlar adlı öykü kitabı ,1999’da İletişim Fakültesi tarafından yılın romanı seçilmiş olan Sevdalinka romanı,2000’de ise Füreya Koral’ın yaşamöyküsünü anlattığı Füreya kitabı yaınlandı


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder