Evde Saç Boyası Yapımı

Düzenle
 DERS KİTABI CEVAPLARINA BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ! 

Evde Saç Boyası Yapımı

Evde saç boyası yapımı
Özellikle kadınların güzelliğine ve bakımlılığına en çok önem verdikleri şeylerinden birisi saçlarıdır. Değişiklik arayışındaki her 10 kadından 8’inin soluğu kuaförde alması bu duruma en basit örneklerden biridir.


İsteğe göre kestirilen, isteğe göre rengi tamamen değiştirilen, isteğe göre de ana renk sabit kalmak üzere araya başka işlemler ve renkler uygulanan saçların bu tempoya sürekli olarak dayanması çok da muhtemel değildir.

Evde Saç Boyası Yapımı
Evde Saç Boyası Yapımı

Çünkü saç boyamalarında kullanılan boya türlerinin içeriğindeki pek çok kimyasal madde saçlara uzun vadede büyük zararlar verebilmektedirler. Sık sık işlem gören saçlarda zaman içerisinde yıpranmalar, kırılmalar ve dökülmeler görülebilmektedir.

Eğer saç yapınız ve saç kökleriniz biraz daha hassassa bu belirtiler daha da ağırlaşarak ciddi saç derisi problemlerine ya da cilt kanserlerine dahi sebep olabilmektedir. Bu kadar ciddi sonuçları olan bu durum için daha alternatif yollar denenebilmektedir.

Sonuç itibariyle güzelleşmek adına yapılan bu eylemlerin geride sadece yıpranmış ve yanık saçlar bırakmasını hiç bir kadın istemeyecektir. Zevki olmasının haricinde saçları çabuk beyazlayan kadınların da sık sık tercih ettikleri saç boyama işlemi, son zamanlarda daha bilinçli olarak güzellik merkezlerinde ya da kuaförlerde değil evlerde bireysel olarak uygulanmaya başlanmaktadır.

Evde saç boyası yapmak çok basit bir işleme tabi olduğundan geriye sadece istenilen renge göre hazırlanılan boyaları saçınıza istediğiniz gibi uygulama işlemi kalmaktadır. Kendi hazırladığınız boyalarda hiçbir kimyasal katkı olmayacağı için saçınıza bir merkezde boyattığınızdan çok daha az zarar verecek, üstelik hazırladığınız karışımın içerisine ekleyebileceğiniz besleyici yağlarla birlikte saçınız hem boyanacak hem de beslenerek canlanacaktır.

Çünkü evde yaptığınız saç boyalarında saçınıza kendi istediğiniz renge uygun malzemeler kullandığınızda bu malzemelerin de saçınızın kimyasına uygun olarak yapısını yumuşatması ve daha sağlıklı uzamasına yardımcı olması mümkün olmaktadır.

Doğal saç boyaları nasıl temin edilir?

Öncelikle doğal saç boyası tercih eden kadınların  kuaförlerin dışında bu boyaları hazır olarak bulabilecekleri yerler de vardır. Bu yerler eczaneler ve aktarlardır. Sizin için doğal hazırlanan bu boyaların tüm markalarında genel olarak içeriklerinde amonyak bulunmadığı için kozmetik ürün kategorisine sokulmamaktadırlar.

Bunun yerine ceviz özü, kına özü, sinameki bitkisi özü, buğday proteini, jojoba yağı vb. doğal ürünler bulunduğundan saçlara hiç bir zararları bulunmamaktadır. Ama yine de çoğu kadının kendi elleriyle hazırladığı malzemeyi paketlenmiş ürünlere değişmemesi özelliklerinden, bu boyaları tamamen kendi evlerinde kendi aldıkları malzemelerle hazırlamak istemeleri kaçınılmaz olmaktadır.

Temel madde olarak aktarlardan paketlenmeden satılan açık kınalardan aldıktan sonra eğer kızıl ton yaratmak isteniyorsa soğan kabuğu, sarı tonlar yaratmak isteniyorsa doğal kurutulmuş papatya ya da papatya suyu, eğer kumral tonlar yaratılmak isteniyorsa da yeşil çay malzemesi kullanmak boyayı hazırlamak için çok temel ve basit hazırlıklar olacaktır.

Bu boyalar doğal malzemelerle hazırlandığından saçtan çok daha çabuk akacağından normal saç boyama sıklığınızdan bir adım daha sık saç boyama ritüeli gerçekleştirmeniz gerekliliğini de hatırlatmakta fayda vardır.

Evde saç boyası yapımı genel kuralları

İlk önce boya amaçlı kullanılacak olan malzemeler ezilir ya da kurutularak hazırlanır. Kurutma işlemi biraz meşakatli bir işlem olduğundan boya yapılacak günden bir kaç gün önce hazırlıklara başlanmalıdır.

Kullanılacak bitkiler ezilerek kullanılacaksa mümkün olduğunca küçük parçalara ayrılması gerekmektedir. Çünkü malzemeler ne kadar çok küçük parçaya ayrılırsa renkleri o kadar daha belirgin olacak ve saçta daha iyi belli olacaktır.

Hazırlanan bu bitki özlerine öncelikle kaynar su eklenerek macun kıvamına gelinceye kadar karıştırılır. Kaynar su, bitkilerin daha kolay renk vermelerine yardımcı olmaktadır.

Boya hazırlanırken eğer bitki çaylarından yararlanılacaksa, bu çayların hazırlanma karışımı yarım bardak miktarındaki bitki özüne iki su bardağı kaynar su eklemek olmalıdır. Süzme işlemi için de mutlaka çayın soğuması beklenip o şekilde posaları süzülmelidir.

Saçı normal kuaförde boyatırmış gibi boyamak gerektiği için boyayı saçlara tutam tutam ayırarak uygulamalı, kökten enseye kadar boyarken saç geriye atılarak bonenin içerisinde muhafaza edilmelidir.

Eğer imkan bulunuyorsa, evde boyanan saçlar güneş altında kurutulmalıdır. Bunun nedeni rengin daha doğal ve daha gölgeli durabilmesidir.

Evde sarı saç boyası yapımı
Evde hazırlanan saç boyalarına göre istenilen tonu tutturmak en çok sarı renkte zorluk yaratmaktadır. İstenilen sarı saç eğer koyu renklerdeyse karışımın içine papatya bitkisi ya da aynısefa bitkisi eklenmelidir. Açık tonlarda bir sarı renk için de limon özünden faydalanılmaktadır.

Altın sarısı gibi parlak sarı saç rengini yaratmak için ise ışkın kökü bitkisi karışımlara eklenmelidir. Eğer elde ettiğiniz sarı rengin açıklığı ya da koyuluğu sizin için önemli değilse sarıkök özü ya da mahunya özü kullanmanız tavsiye edilmektedir.

Evde sarı saç boyası yapımı tarifinde öncelikle bir bardak miktarındaki suyu kaynatarak bir bardaklık kurutulmuş papatya bitkisini kaynar suya ekleyip 15 dakikalık bir bekleme süresi yaratmalıyız. Sonrasında süzdüğünüz bu karışımı kökten uca saçlarınıza uygulayıp yarım saat kadar mümkünse güneş altında beklemelisiniz. Yarım saatlik sürecin ardından saçlarınız doğal bir sarı renge dönüşmektedir.

Evde renkli saç boyası yapımı
Evde renkli saç boyası yapımı için hazırlayabileceğiniz en doğal malzemeler bakır renk ve kızıl renk saç boyası olabilmektedir. Evde mavi saç boyası yapımı için bir çok kadın araştırmalar yapsa da saçınızda istenilen mavi rengi tutturabileceğiniz doğal bir bitki özü ya da malzeme bulunmadığından mavi, pembe vb. renkler için mutlaka kimyasal içeren tüp boyalardan kullanmanız gerekebilmektedir.

Ancak şalgam özü, nar suyu özü ya da pancar özü gibi ürünleri kullandığınızda kırmızı tonlarında ya da kızıl tonlarında saçlar elde edebilmek mümkündür. Evde yoğun kızıl renklerde bir boya hazırlamak için bir orta boy pancarı, bir adet şalgamı ve bir adet orta boylarda mor renk soğanı kabuklarıyla birlikte teker teker bir bardak suyun içerisinde haşlamanız gerekmektedir.

Sonrasında her bir malzemenin suyundan birer fincan miktarında alarak bir fincan çay, bir fincan kahve, bir tatlı kaşığı sirke, bir fincan miktarında nar suyu, bir çorba kaşığı yoğurt ve bir çorba kaşığı zeytinyağı ile mümkün miktarda birbirine harmanlanacak şekilde karıştırmalısınız.

Son olarak bu malzemenin içerisine göz kararı toz kına da ekleyerek kıvamının iyice yoğunlaşmasını sağlamalısınız. Son olarak hazırladığınız malzemeyi ocakta ısıttıktan sonra saçınıza uygulamanız ve 4 saat boyunca saçınızda beklettikten sonra yıkamanız yeterli olacaktır.

Evde siyah saç boyası yapımı
Ufak bir tencerenin içerisinde kaynatılan suyun içine 1 fincan miktarında siyah çay ve 1 fincan miktarında ada çayı eklendikten sonra malzemelerin 15 dakikalık bir demlenme sürecine bırakılması gerekmektedir.

Demlenen malzemeleri dikkatli bir şekilde süzdükten sonra ürünü saç köklerinizden uçlarınıza kadar dikkatli bir şekilde sürmelisiniz. Sürme işlemi de bittikten sonra 1 saat boyunca malzemeyi saçınızda bekletip iyice yıkadığınızda saçınızda doğal siyahlık elde edilmiş olacaktır.

Hiç yorum yok

4. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

4. Sınıf Özgün Yayınları Türkçe Çalışma Kitabı Cevapları

4. Sınıf FenBil Yayıncılık Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Sevgi Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Meb Yayınları Trafik Güvenliği Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Dizin Yayınları Trafik Güvenliği Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Dizin Yayınları Trafik Güvenliği Çalışma Kitabı Cevapları

4. Sınıf Meb Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Koza Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Doku Yayınları Türkçe Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Doku Yayınları Türkçe Çalışma Kitabı Cevapları

4. Sınıf Tutku Yayınları Din Kültürü Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Yıldırım Yayınları Din Kültürü Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Yakın Çağ Yayınları Matematik Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Yakın Çağ Yayınları Matematik Çalışma Cevapları

4. Sınıf Dikey Yayınları Matematik Çalışma Cevapları

4. Sınıf Dikey Yayınları Matematik Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Lider Yayınları İngilizce Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Lider Yayınları İngilizce Çalışma Kitabı Cevapları

4. Sınıf Pantera Yayıncılık İngilizce Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Pantera Yayınları İngilizce Çalışma Kitabı Cevapları

4. Sınıf İnsan Hakları, Yurttaşlık ve Demokrasi Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

5. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

5. Sınıf MEB Yayınları İngilizce Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf Evrensel İletişim Yayınları İngilizce Çalışma Kitabı Cevapları

5. Sınıf Evrensel İletişim Yayınları İngilizce Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Matematik Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf Özgün Yayınları Matematik Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf Semih Ofset Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf Berkay Yayınları Sosyal Bilgiler Çalışma Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Türkçe Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Türkçe Çalışma Kitabı Cevapları

5. Sınıf Netbil Yayınları Din Kültürü Çalışma Kitabı Cevapları

5. Sınıf İlke Basım Yayınları Din Kültürü Çalışma Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Hz Muhammedin Hayatı Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Temel Dini Bilgiler Ders Kitabı Cevapları

6. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

6. Sınıf Türkçe Başak Yayınları Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf Türkçe Başak Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

6. Sınıf Matematik Mega Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf Fen Bilimleri Tuna Matbaa Yayınları Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Sevgi Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Sevgi Yayınları Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf İngilizce Ada Matbaa Yayınları Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf İngilizce Ada Matbaa Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

6. Sınıf Din Kültürü Dörtel Yayınları Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf Arapça Meb Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

7. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

7. Sınıf Türkçe Ez-De Yayınları Ders Kitabı Cevapları

7. Sınıf Türkçe Ez-De Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

7. Sınıf Matematik Gizem Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

7. Sınıf Fen Bilimleri Mevsim Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ada Matbaa Yayınları Ders Kitabı Cevapları

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ada Matbaa Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

7. Sınıf İngilizce Pantera Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

7. Sınıf İngilizce Pantera Yayıncılık Çalışma Kitabı Cevapları

7. Sınıf Din Kültürü Gün Yayınları Ders Kitabı Cevapları

8. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

8. Sınıf Türkçe Dörtel Yayınları Ders Kitabı Cevapları

8. Sınıf Türkçe Dörtel Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

8. Sınıf Matematik Öğün Yayınları Ders Kitabı Cevapları

8. Sınıf Fen Bilimleri Öğün Yayınları Ders Kitabı Cevapları

8. Sınıf İngilizce Tutku Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

8. Sınıf İngilizce Tutku Yayıncılık Çalışma Kitabı Cevapları

8. Sınıf İnkılap Tarihi Top Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

8. Sınıf İnkılap Tarihi Top Yayıncılık Çalışma Kitabı Cevapları

8. Sınıf Din Kültürü Gizem Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

9. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

9. Sınıf MEB Yayınları Biyoloji Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Fizik Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları İngilizce Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf İngilizce Teenwise MEB Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

9. Sınıf İngilizce Teenwise MEB Yayınları Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Kimya Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Matematik Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Sağlık Bilgisi ve Trafik Kültürü Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Tarih Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Temel Dini Bilgiler (İslam 1-2) Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf Mesleki Arapça Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları

9. Sınıf Müzik Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf Demokrasi Ve İnsan Hakları Ekoyay Yayınları Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf Proje Hazırlama Ders Kitabı Cevapları

10. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

10. Sınıf Tarih Ders Kitabı Tuna Yayınları

10. Sınıf Matematik Ders Kitabı Tuna Yayınları

10. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı BirYay Yayınları

10. Sınıf Kimya Ders Kitabı Tutku Yayınları

10. Sınıf Fizik Ders Kitabı Mega Yayınları

10. Sınıf Hz. Muhammedin Hayatı Ders Kitabı Ata Yayınları

10. Sınıf Biyoloji Açılım Yayınları Ders Kitabı Cevapları

10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Gün Yayınları

10. Sınıf İngilizce Ders Kitabı Dikey Yayınları cevapları

10. Sınıf İngilizce Çalışma Kitabı Dikey Yayınları cevapları

10. Sınıf Din Kültürü Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

10. Sınıf Arapça Korza Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

10. Sınıf Arapça Meb Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

11. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

11. Sınıf Akaid ve Kelam Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Felsefe Semih Ofset SEK Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Hz Muhammedin Hayatı Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Seçmeli Tarih Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları

11. Sınıf Biyoloji Nova Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Fizik Netbil Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf İnkılap Tarihi Top Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Kimya Dikey Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Dil ve Anlatım Yıldırım Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf İleri Temel Matematik Ders Kitapları Cevapları

11. Sınıf Türk Edebiyatı Ekoyay Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

12. Sınıf Hz Muhammedin Hayatı Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Matematik Nova Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Matematik Dikey Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Mantık Cem Veb Ofset Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Türk Edebiyatı Lider Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Coğrafya Lider Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Dil ve Anlatım MHG Yayınları Cevapları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Çağdaş Türk ve Dünya Tarihi Top Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Temel Düzey Matematik Gezegen Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Trafik ve İlkyardım Semih Ofset Yayınları Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 5. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 6. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 7. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 8. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 9. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 10. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 11. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 12. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, Türkçe Ders Kitabı Cevapları, Matematik Ders Kitabı Cevapları, Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları, İngilizce Ders Kitabı Cevapları, Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları, Din Kültürü Ders Kitabı Cevapları, Müzik Ders Kitabı Cevapları, Arapça Ders Kitabı Cevapları, İnkılap Tarihi Ders Kitabı Cevapları, Fizik Ders Kitabı Cevapları, Kimya Ders Kitabı Cevapları, Biyoloji Ders Kitabı Cevapları, Tarih Ders Kitabı Cevapları, Türkçe Ders Kitabı Cevapları, Coğrafya Ders Kitabı Cevapları, Almanca Ders Kitabı Cevapları, Felsefe Ders Kitabı Cevapları, Türk Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları, Dil ve Anlatım Ders Kitabı Cevapları, Hz Muhammedin Hayatı Ders Kitabı Cevapları, Akaid ve Kelam Ders Kitabı Cevapları, Proje Hazırlama Ders Kitabı Cevapları, Mesleki Arapça Ders Kitabı Cevapları, Temel Dini Bilgiler Ders Kitabı Cevapları, Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Cevapları, Trafik ve İlkyardım Ders Kitabı Cevapları, Mantık Ders Kitabı Cevapları

Blogger tarafından desteklenmektedir.