Çeyizlerin genel ihtiyaç listesi nedir?

Düzenle
 DERS KİTABI CEVAPLARINA BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ! 

Çeyizlerin genel ihtiyaç listesi nedir?

Çeyiz dediğimiz oluşum, çok eski dönemlerden beri Türk aile yapısında evlenecek taraflardan kız tarafının kuracağı aile kurumu için evindeki çoğu ihtiyacını karşılamaya yönelik eşya biriktirmesi işlemidir.


Maddi olarak ihtiyaç duyulan eşyalar, ailelerin maddi imkanlarına göre ya çok erken süreçlerden başlanarak yıllar boyu satın alınmaya gidilerek birikim yapılabilmekte ya da evlilik arifesinde hızlı bir şekilde bir arada satın alınıp hazır bekletilebilmektedir.

Çeyizlerin genel ihtiyaç listesi nedir?
Çeyizlerin genel ihtiyaç listesi nedir?

Bazı aileler, kız çocukları daha küçük yaşlardayken birikim yapmaya başlayarak daha kolay satın alınabilir ürünleri biriktirmeye başlayarak maddi açıdan daha ağır olan eşyaları evlatlarının evleneceği tarihlerde almaya başlamaktadır.

Bunun en büyük artısı örneklendirilirse; kızlarının evlendiğinde kullanacakları elektronik eşyaları erken yaşlarında alırlarsa, hem bu eşyaların modasının geçmesinin ihtimali hem de kız çocuğunun yetişkin bir kadın olduğunda zevklerinin değişebilmesi ihtimalinin ortadan kaldırılabilmiş olmasıdır.

ceyiz-listesi-ihtiyaclari
Geçmişten günümüze çeyiz adeti
Eski dönemlerden günümüze kadar sürdürülen bu alışkanlıklarda, aileler kızları için bundan öncesinde el yapımı dantel örtüler, el yapımı işlenmiş yastıklar, el yapımı işlenmiş havlular, benzer pek çok nakış ürününü “çeyiz sandığı” dediğimiz büyük sandıklarda saklayarak seneler sonrasında dahi temiz ve kullanılabilir bir şekilde kızlarına teslim etmektelerdi.

Ancak günümüze bakıldığında, ailelerin bu eski moda alışkanlıkları bir kenara bırakarak daha çağa uygun birikimler yaptıklarını, çocukları için daha pratik ve daha uzun soluklu kullanabilecekleri eşyaları aldıklarını tercih ettikleri görülmektedir.

ceyiz-listesindeki-mutfak-esyalari
Hatta ve hatta bazı ailelerin yaptıkları en mantıklı hareket ise, ihtiyaçları göz önünde bulundurmakla birlikte çocuklarının her eşyasını kendi zevkine göre alabilme özgürlüğüne de saygı duyarak eşyaları kendileri gidip satın almak yerine bu eşyaların maddi değeri kadarınca maddi birikim yaparak zamanı geldiğinde evlatlarına birikimlerini teslim etmektedirler. Kız tarafı olarak ailesinden maddi destek alan gelin de bütün ihtiyaçlarını tamamen kendi isteği çerçevesinde temin edebilmektedir.

Yani sonuç olarak çeyiz denilen olguyu, evlenecek olan kadının eşiyle birlikte oturacakları ev için çoğu ihtiyacını temin etme işlemi olarak kısaca adlandırabilmemiz mümkün hale gelmektedir. Bu ihtiyaçların her birinin ayrı ayrı akılda tutulması çok zorlayıcı bir işlem olduğundan mutlaka çeyiz sandığında neler olur bir ön araştırma yapılarak alışverişe çıkmadan temel bir çeyiz listesi oluşturulmalıdır.

ceyiz-listesi-misafir-esyalari
Bu liste hazırlanırken de çeyiz listesinde neler olmalı enine boyuna düşünülerek çeyiz hesabının da ona göre düzenlenmesi gerekmektedir. Çünkü maddi açıdan tahmini bir şekilde alışverişe çıkıldığında deyimi yerindeyse çoğu zaman evdeki hesap çarşıya uymamakta ve gelinler tüm isteklerini tek seferde maddi yetersizlik sebebiyle halledemeyerek hem stres yaşamakta hem de alışverişe tekrardan vakit ayırmak zorunda kaldıkları için zaman kaybetmektedirler.

Kızın çeyiz listesi olmazsa olmazlar ve yedek ihtiyaçlar olarak tamamiyle netleştirildikten sonra, alışveriş esnasında gelinlerin işini dahada kolaylaştıracak çeyiz seti olgusuna da yer verilmelidir. Örneğin; mutfak alışverişleri için üretilmiş çeyiz setlerinde hem tabaklar, hem çatal bıçak setleri hem de bardak setleri daha da çeşitlendirerek tek paket halinde satılabilmektedir.

ceyiz-tepsisi
Çeyiz listesinde olması gereken eşyalar nelerdir?
Çeyiz listesi, demirbaşlar olarak mutfak eşyaları, salon eşyaları, banyo eşyaları ve farklı pek çok ev tekstili ürünüyle oluşturulması gereken bir ihtiyaç listesidir. Bu listeden eksiltilecekler ve arttırılacaklar tamamen gelin adayının kendi zevk ve maddi insiyatifine bağlı olmaktadır.

toplanan-ceyizler
Liste hazırlanıp ardından alışverişe çıkıldığında, hem daha amaca yönelik hem de daha hızlı alışveriş imkanı mümkün olmakta; listedeki sıraya göre kız tarafı hızlı bir şekilde ihtiyaçlarının olduğu şeylerin bulunduğu mağazalara girerek işlerini sorunsuz bir halde halledebilmektedirler.

Ancak burada da en dikkat edilmesi gereken durum, alışverişin rehavetine kapılıp çok da acil ihtiyacı bulunmayan daha doğrusu keyfe keder tercih edilebilecek ürünlerde aşırıya kaçılmamasıdır. Zaten belirli bir maddi birikim gerektiren bu alışverişte listede bulunmayan ekstra ürünler sıklıkla alınırsa ana ihtiyaçlar için ayrılan bütçe harcanmış olacağından esas ihtiyaçlar için gerek duyulan paralarda eksiklik meydana getirilmemelidir.

kiz-tarafi-ceyizleri
Bu hatırlatmayla birlikte bir gelin adayının kendi evi için yapacağı çeyiz listesinde olmazsa olmaz olacak ürünler şu şekilde listelenebilmektedir;

Mutfak alışverişinde gerek duyulacaklar
Bulaşık makinesi, fırın, davlumbaz, günlük yemek takımı (genelde 6 kişilik takımlardan tercih edilmelidir), günlük yemek takımına uygun çatal bıçak ve kaşık takımı (bu takım da genelde 6 kişiliklerden tercih edilmektedir), gelecek misafirler adına en az 12 kişilik yemek seti ve bu sete özel çatal kaşık ve bıçak seti, günlük çay bardağı seti, misafirler için çay bardağı seti, tava seti, tencere seti, su bardağı seti, çaydanlık, kahvaltılık seti, kahve bardağı seti, Türk kahvesi bardağı seti, Türk kahvesi makinesi, tost makinesi, mikrodalga fırın, mutfak aletleri setleri, saklama kabı setleri, fırın için eldivenler, meyve sıkacağı, fırın için borcam setleri, salata tabakları, balık tabakları, kek kalıpları, sürahi, açacaklar, yağdanlık, limonluk, baharatlık, peçetelik, Amerikan servisleri, süzgeç ve termos.

gelinle-damadin-yeni-ev-ceyizi
Ev tekstili alışverişinde gerek duyulacaklar
Yorganlar, yastıklar, yatak örtüleri, pike takımları, battaniyeler, hurçlar, yatak üstü örtü takımları, mutfak için örtü takımları, salon için örtü takımları, nevresim takımları, özel örgülü ve işlemeli örtüler, halılar, kilimler, perdeler, tüller, günlük leke tutmayan masa örtüleri, mutfak için el havluları, ütü masası örtüsü, ütü masası, evin tüm odaları için aydınlatmalar (avize ya da tavan lambaları gibi), dikiş setleri

ceyiz-paketlemeleri
Banyo tekstili alışverişinde gerek duyulacaklar
Banyo örtüsü, banyo havlusu, banyo perdesi (cam varsa), ayak havlusu, bornoz takımı, kurulanma havlusu, misafir için bornoz takımı veya tercihe göre misafir için kurulanma havlusu, banyo setleri (tuvalet fırçası, sabunluk, diş fırçası tutacağı gibi), banyo halısı, tartı

Elektronik eşya alışverişinde gerek duyulacaklar
Çamaşır makinesi, elektrik süpürgesi, daha küçük ihtiyaçlar için mini el süpürgesi ya da şarjı süpürge, saç kurutma makinesi, saç şekillendirici aletler, saç düzleştirme makinesi, çamaşır kurutma makinesi ve ütü

Hiç yorum yok

4. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

4. Sınıf Özgün Yayınları Türkçe Çalışma Kitabı Cevapları

4. Sınıf FenBil Yayıncılık Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Sevgi Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Meb Yayınları Trafik Güvenliği Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Dizin Yayınları Trafik Güvenliği Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Dizin Yayınları Trafik Güvenliği Çalışma Kitabı Cevapları

4. Sınıf Meb Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Koza Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Doku Yayınları Türkçe Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Doku Yayınları Türkçe Çalışma Kitabı Cevapları

4. Sınıf Tutku Yayınları Din Kültürü Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Yıldırım Yayınları Din Kültürü Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Yakın Çağ Yayınları Matematik Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Yakın Çağ Yayınları Matematik Çalışma Cevapları

4. Sınıf Dikey Yayınları Matematik Çalışma Cevapları

4. Sınıf Dikey Yayınları Matematik Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Lider Yayınları İngilizce Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Lider Yayınları İngilizce Çalışma Kitabı Cevapları

4. Sınıf Pantera Yayıncılık İngilizce Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Pantera Yayınları İngilizce Çalışma Kitabı Cevapları

4. Sınıf İnsan Hakları, Yurttaşlık ve Demokrasi Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

5. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

5. Sınıf MEB Yayınları İngilizce Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf Evrensel İletişim Yayınları İngilizce Çalışma Kitabı Cevapları

5. Sınıf Evrensel İletişim Yayınları İngilizce Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Matematik Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf Özgün Yayınları Matematik Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf Semih Ofset Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf Berkay Yayınları Sosyal Bilgiler Çalışma Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Türkçe Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Türkçe Çalışma Kitabı Cevapları

5. Sınıf Netbil Yayınları Din Kültürü Çalışma Kitabı Cevapları

5. Sınıf İlke Basım Yayınları Din Kültürü Çalışma Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Hz Muhammedin Hayatı Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Temel Dini Bilgiler Ders Kitabı Cevapları

6. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

6. Sınıf Türkçe Başak Yayınları Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf Türkçe Başak Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

6. Sınıf Matematik Mega Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf Fen Bilimleri Tuna Matbaa Yayınları Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Sevgi Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Sevgi Yayınları Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf İngilizce Ada Matbaa Yayınları Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf İngilizce Ada Matbaa Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

6. Sınıf Din Kültürü Dörtel Yayınları Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf Arapça Meb Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

7. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

7. Sınıf Türkçe Ez-De Yayınları Ders Kitabı Cevapları

7. Sınıf Türkçe Ez-De Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

7. Sınıf Matematik Gizem Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

7. Sınıf Fen Bilimleri Mevsim Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ada Matbaa Yayınları Ders Kitabı Cevapları

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ada Matbaa Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

7. Sınıf İngilizce Pantera Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

7. Sınıf İngilizce Pantera Yayıncılık Çalışma Kitabı Cevapları

7. Sınıf Din Kültürü Gün Yayınları Ders Kitabı Cevapları

8. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

8. Sınıf Türkçe Dörtel Yayınları Ders Kitabı Cevapları

8. Sınıf Türkçe Dörtel Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

8. Sınıf Matematik Öğün Yayınları Ders Kitabı Cevapları

8. Sınıf Fen Bilimleri Öğün Yayınları Ders Kitabı Cevapları

8. Sınıf İngilizce Tutku Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

8. Sınıf İngilizce Tutku Yayıncılık Çalışma Kitabı Cevapları

8. Sınıf İnkılap Tarihi Top Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

8. Sınıf İnkılap Tarihi Top Yayıncılık Çalışma Kitabı Cevapları

8. Sınıf Din Kültürü Gizem Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

9. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

9. Sınıf MEB Yayınları Biyoloji Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Fizik Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları İngilizce Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf İngilizce Teenwise MEB Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

9. Sınıf İngilizce Teenwise MEB Yayınları Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Kimya Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Matematik Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Sağlık Bilgisi ve Trafik Kültürü Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Tarih Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Temel Dini Bilgiler (İslam 1-2) Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf Mesleki Arapça Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları

9. Sınıf Müzik Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf Demokrasi Ve İnsan Hakları Ekoyay Yayınları Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf Proje Hazırlama Ders Kitabı Cevapları

10. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

10. Sınıf Tarih Ders Kitabı Tuna Yayınları

10. Sınıf Matematik Ders Kitabı Tuna Yayınları

10. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı BirYay Yayınları

10. Sınıf Kimya Ders Kitabı Tutku Yayınları

10. Sınıf Fizik Ders Kitabı Mega Yayınları

10. Sınıf Hz. Muhammedin Hayatı Ders Kitabı Ata Yayınları

10. Sınıf Biyoloji Açılım Yayınları Ders Kitabı Cevapları

10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Gün Yayınları

10. Sınıf İngilizce Ders Kitabı Dikey Yayınları cevapları

10. Sınıf İngilizce Çalışma Kitabı Dikey Yayınları cevapları

10. Sınıf Din Kültürü Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

10. Sınıf Arapça Korza Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

10. Sınıf Arapça Meb Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

11. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

11. Sınıf Akaid ve Kelam Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Felsefe Semih Ofset SEK Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Hz Muhammedin Hayatı Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Seçmeli Tarih Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları

11. Sınıf Biyoloji Nova Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Fizik Netbil Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf İnkılap Tarihi Top Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Kimya Dikey Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Dil ve Anlatım Yıldırım Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf İleri Temel Matematik Ders Kitapları Cevapları

11. Sınıf Türk Edebiyatı Ekoyay Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

12. Sınıf Hz Muhammedin Hayatı Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Matematik Nova Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Matematik Dikey Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Mantık Cem Veb Ofset Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Türk Edebiyatı Lider Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Coğrafya Lider Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Dil ve Anlatım MHG Yayınları Cevapları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Çağdaş Türk ve Dünya Tarihi Top Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Temel Düzey Matematik Gezegen Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Trafik ve İlkyardım Semih Ofset Yayınları Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 5. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 6. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 7. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 8. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 9. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 10. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 11. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 12. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, Türkçe Ders Kitabı Cevapları, Matematik Ders Kitabı Cevapları, Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları, İngilizce Ders Kitabı Cevapları, Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları, Din Kültürü Ders Kitabı Cevapları, Müzik Ders Kitabı Cevapları, Arapça Ders Kitabı Cevapları, İnkılap Tarihi Ders Kitabı Cevapları, Fizik Ders Kitabı Cevapları, Kimya Ders Kitabı Cevapları, Biyoloji Ders Kitabı Cevapları, Tarih Ders Kitabı Cevapları, Türkçe Ders Kitabı Cevapları, Coğrafya Ders Kitabı Cevapları, Almanca Ders Kitabı Cevapları, Felsefe Ders Kitabı Cevapları, Türk Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları, Dil ve Anlatım Ders Kitabı Cevapları, Hz Muhammedin Hayatı Ders Kitabı Cevapları, Akaid ve Kelam Ders Kitabı Cevapları, Proje Hazırlama Ders Kitabı Cevapları, Mesleki Arapça Ders Kitabı Cevapları, Temel Dini Bilgiler Ders Kitabı Cevapları, Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Cevapları, Trafik ve İlkyardım Ders Kitabı Cevapları, Mantık Ders Kitabı Cevapları

Blogger tarafından desteklenmektedir.