Kokusu Olan Mineraller

Düzenle
 DERS KİTABI CEVAPLARINA BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ! 

Kokusu Olan Mineraller

İnsanlar kayaların özelliklerini düşündüğünde, koku akla gelen şeylerden biri değildir. Genellikle kayalar ve mineraller, kokuları bilindik şey değildir. Birçok el kitabında ve el kitaplarında mineral kokusundan bahsedilmemektedir. Genel olarak, kayaların çoğunun kokmadığı doğrudur, ancak bazılarının kendine has yaydıkları kokular vardır.


10.Antozonite

Kokusu Olan Mineraller
Kokusu Olan Mineraller
Antozonit, koyu menekşeden siyaha kadar tonları olan çeşitli mineral içeren bir florittir. Antozonite’in birçok tonu olmasına karşın, bir mineralin türleri olması çok alışıldık bir durum değildir. Almanca’da “kokuşma” ve “kokuşmuş” olarak bilinirken, İngilizce’de ise “kokuşmuş” ve “fetid florit” isimlerine sahiptir. Bu nadir florit yaydığı koku çok hoş değildir.

Antozonit kırılır ya da ezilirse reeks yapar. Kokunun kaynağı, mineral içerisindeki küçük, gözenekli alanların içine sıkışan flor gazıdır. Bu gözenekler açık kırıldığında, akıcı florin gazı salınır ve havadaki oksijen ve hidrojen ile reaksiyona girer. Reaksiyonların sonucunda keskin ozon gazı ve hidroflorik asit buharı oluşur; bu da bu civardaki masum olmayan burunlara saldırır.

9.Sphalerite

Sfalerit kazı-koklama mineralidir. Demir, çinko ve kükürt unsurlarından oluşmaktadır. Çinko için en önemli cevher maddesi olmakla birlikte, Sfalerit ve sülfid yatakları olarak bilinen zengin mineral alanların çevresinde bulunmaktadır. Şeffaf sarı-kahverengi ila siyah kristaller oluşturabilirken sıklıkla sarı, kırmızı, kahverengi veya siyah tonları olan çirkin, koyu renkli bir yumru halinde bulunur. Ne yazık ki, çeşitli renk tonlarına sahip koyu, çirkin topaklar gibi görünebilen başka mineraller de var.

Sfaleritin rengi bir yerden yere o denli farklı olabileceği için, şimdiye kadar bir mineraloji dersi almış hemen hemen her öğrenci, sfaleriti tanımlamak için hızlı ve kolay bir çizik-ve-koklama testi öğrenmiştir.

8. JetKömürün bilindik en fakir derecesi linyittir. Bir fosil yakıt olarak kullanılan birçok linyit, ağaçların ve dalların şeklini koruyan gerçek fosillerdir. 19. yüzyılda Viktorya dönemi, linyiti ayna bitirmek ve lehçe oymak ve takılarda kullanmaktan hoşlanırdı. Ona jet adı verildi. Jet için en tanınmış yer, İngiltere’nin kuzey doğu kıyısındaki sahil kasabası olan Whitby’dir.

Kraliçe Victoria sayesinde Whitby’yi ünlenmiştir. Kocası Prens Albert’in ölümünden sonra Victoria, hayatının geri kalanında yas tutmak için giyinmiştir. Jet, jet-taklidi Whitby’den popüler hale getirdi, çünkü jet tüm siyah gardıropuyla çatışmayan birkaç değerli taşlardan biriydi. Bu, jet’i moda aksesuarı olarak ikiye katlanan tek fosil yakıt haline gelmiştir.

Jet’i tanımlamak için kullanılan testlerden biri, bir iğneyi ısıtmak ve daha sonra kaya üzerine saplamaktır. Kaya jet ise, katran veya kömür yanığı gibi kokacaktır. Siyah plastik, plastik yakma gibi kokabilir ve sıcak bir iğne batırıldıktan sonra oniks ve hematit gibi siyah değerli taşlar kokmaz. Sıcak iğne testi püskürtme yüzeyinde küçük bir çukur bırakacaktır, bu yüzden antika meraklılarının test etmesi çok uygun değildir.

7.Pyrite

Pek çok sülfür minerali kükürtün benzeri madde olarak bilinir. Pirit genellikle”aptalın altın” olarak bilinen , altın için sıklıkla yakılmasında kullanılan parlak, altın renkli mineraldir. Piritte altın yoktur, sadece demir ve kükürt vardır. Ne yazık ki, amatör araştırmacılar için pirit ve altınlar genellikle aynı yerlerde bulunur.

Altın ısındığında hiçbir koku duyulmaz, ancak pirit ısındığında mineral kokmaya başlayacaktır. Isınan pirit, havaya sülfür salar. Bu kükürt buharı, atmosferde oksijen ve hidrojen ile bağ oluşturur ve hidrojen sülfür ve kükürt dioksit üretir. Hidrojen sülfür (HS) adeta çürük yumurta kokusu yayar.

6. Arsenopyrite

Kokulu sülfid minerallerinin hepsi kükürt gibi kokmaz. Pirit gibi parlak olan bir mineral var ve aynı zamanda pirit (ayrıca bir diğer element) gibi sülfür ve demir içerir, ancak çekiçle vurulduğunda veya sırsız porselenle çizildiğinde, sarımsak kokusu yaymaktadır! Bu maden, arsenopirit, soluk sarı pirit benzeridir.

5. Anthraconite

Anthraconite, kalsit ve bitümden yapılmış siyah bir kireç taşıdır. Aynı zamanda “kertenkele” olarak da bilinir. Bitüm, asfalt yol yüzeyleri yapmak için kum ve çakıllarla karıştırılan siyah, yapışkan katrandır; bazı insanlar “bitüm” ile birbirinin yerine “asfalt” kelimesini kullanır. Kuzeyde Amerika’da pek çok insan tarla maddesi ve yol yüzeyi için “asfalt” kelimesini kullanırken, Avustralya’daki birçok insan aynı şekilde “bitüm” kelimesini kullanıyor. Ne olursa olsun, antrakonit bitümle doludur.

Antrasikarbonat bezle ovmak ya da ısıtmak, pis koku yayılmasına. Neyse ki nadir bir taş. Kuzey Amerika’da Michigan ve Ontario ve Almanya’da Saksonya-Anhalt gibi önemli çakıl taşlarıyla yalnızca birkaç yerde bulunur.

4. Amber

Aynı zamanda kendi kokusu olan bir başka organik değerli taş da amber rengindedir. Whitby jet gibi amber da bir fosildir. Bu durumda, milyonlarca yıllık fosilleşmiş serbest reçine var. Amber jet gibi siyah ve opak değildir. Bunun yerine, açık, sarı-kırmızı taş, Baltık Denizi boyunca plajlarda yıkanmasıyla ünlüdür. Genellikle tuzlu sudan daha az yoğun olduğundan, okyanus yüzeyinde yüzebilir. Kehribar yatakları tüm dünyada var ve insanlar Alaska, Prusya, Letonya, New Jersey, Kansas ve Dominik Cumhuriyeti gibi yerlerde kehribar rengini buluyor veya kazıyorlar.

Jet gibi, amber kokusu sıcak iğne testi kullanılarak serbest bırakılır: Bir iğneyi ısıtırak değdirilir. Ortaya çıkan koku, çam sütü veya odunsu tütsü yakmak gibi kokular yayar, ancak içinde daha fazla duman bulunur. Sıcak iğne testi de kahverengi bir çukur bırakacaktır.

Kehribarmdan çıkan yanan çam kokusu, parfüm endüstrisi tarafından “kehribar kokusu” veya “kehribar renginde yağ” olarak pazarlanan koku değildir. Parfüm içinde “amber” kelimesinin kullanılması, gerçek değerli taşlarla ilgisi yoktur. Parfüm kehribarı modern ahşap yağlarına dayanıyor ve kayalarla hiçbir ilgisi yoktur.

3. Oil Shale

Oil shale tüm dünyada bulunan kil içerikli bir tortul kayaçtır. Oil sahil ıslanırsa genellikle çamur veya ıslak kir gibi koku yayar. Bununla birlikte, petrol şeylleri olarak bilinen kayanın mazot ya da katran gibi kokusu vardır. Yağlı koku, kerojen olarak bilinen petrol benzeri bir maddeden geliyor. Kerogen henüz petrol değil. Yağ haline getirmek için önce ısıtılması veya çözücülerle işlemden geçirilmesi gerekir.
Oil shale su ve yağ gibi akışkan akışını önlemede iyi olması nedeniyle petrol şeyllerinden çıkan yağın alınması kolay değildir. Kerojen oil shale içinde yağ haline getirilse bile, pompalamak pahalı ve yeraltı sularına veya çevreye zarar vermemek zor. Bazı petrol şeylleri çıkarılarak arıtılabilir, ancak madencilik pahalıdır ve yine çevreye dost değildir.

Herkesin petrol şeylini kullanarak petrol üretmesi uzun zaman alacak. Ne olursa olsun, Kuzey Amerika’daki Kuzeybatı Colorado ya da Avustralya’daki kıyı Queensland’inde olduğu gibi, yaygın olduğu bölgelerde petrol şeylinin bir çıkıntısı bulmak zor değildir.

2. Sulfur

“Brimstone”, “yanan kaya” anlamına gelen Eski İngiliz “brynstan” ‘dan gelen kükürt için eski bir isimdir. Kükürt ve ateş genellikle yanardağlarda bulunur. Volkanik gazlar, yanardağların yüzeylerinde ve fumarol adı verilen volkanik buhar deliklerinin ağızlarının etrafında kükürt depolayabilir. Kükürt oldukça yanıcıdır, bu yüzden volkanik patlamalar genellikle ateşte mevcut olan herhangi bir kükürt çökeltisini belirleyecektir. Saf, elemental kükürt kokusu taşımaz. Yangın ve kükürtle ilişkili kükürt yakılarak üretilen koku kükürt dioksit kokusudur.

1.Kaolinite

Kaolinit, Çin kilinin mineral adıdır. Çin’deki Kao-Ling Dağı’ndan sonra adlandırılan güzel, beyaz bir kil. Her türlü seramikleri yapmakta, ayrıca yemek için de güvenlidir. Yemek kili garip gelebilir, ancak insanlar yıllarca kaoliniti yutuyor. İlaçlarda olduğu gibi diş macunlarında da kullanılmaktadır.

1980’lerin sonuna kadar, anti-ishal ilaç Kaopectate’in iki aktif maddesi vardı: kaolinit ve pektin. Kokusuz şeker bileşiği pektin, jöleler ve sıkışmalar yapmak için kullanılan çözünebilir bir elyaf ve koyulaştırıcı maddedir; buna karşılık kaolinit, sıvıları emme konusunda mükemmeldir. İkisinin kombinasyonu çalıştırmalara karşı etkili olmuştur.

Hiç yorum yok

4. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

4. Sınıf Özgün Yayınları Türkçe Çalışma Kitabı Cevapları

4. Sınıf FenBil Yayıncılık Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Sevgi Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Meb Yayınları Trafik Güvenliği Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Dizin Yayınları Trafik Güvenliği Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Dizin Yayınları Trafik Güvenliği Çalışma Kitabı Cevapları

4. Sınıf Meb Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Koza Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Doku Yayınları Türkçe Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Doku Yayınları Türkçe Çalışma Kitabı Cevapları

4. Sınıf Tutku Yayınları Din Kültürü Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Yıldırım Yayınları Din Kültürü Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Yakın Çağ Yayınları Matematik Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Yakın Çağ Yayınları Matematik Çalışma Cevapları

4. Sınıf Dikey Yayınları Matematik Çalışma Cevapları

4. Sınıf Dikey Yayınları Matematik Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Lider Yayınları İngilizce Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Lider Yayınları İngilizce Çalışma Kitabı Cevapları

4. Sınıf Pantera Yayıncılık İngilizce Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Pantera Yayınları İngilizce Çalışma Kitabı Cevapları

4. Sınıf İnsan Hakları, Yurttaşlık ve Demokrasi Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

5. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

5. Sınıf MEB Yayınları İngilizce Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf Evrensel İletişim Yayınları İngilizce Çalışma Kitabı Cevapları

5. Sınıf Evrensel İletişim Yayınları İngilizce Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Matematik Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf Özgün Yayınları Matematik Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf Semih Ofset Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf Berkay Yayınları Sosyal Bilgiler Çalışma Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Türkçe Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Türkçe Çalışma Kitabı Cevapları

5. Sınıf Netbil Yayınları Din Kültürü Çalışma Kitabı Cevapları

5. Sınıf İlke Basım Yayınları Din Kültürü Çalışma Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Hz Muhammedin Hayatı Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Temel Dini Bilgiler Ders Kitabı Cevapları

6. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

6. Sınıf Türkçe Başak Yayınları Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf Türkçe Başak Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

6. Sınıf Matematik Mega Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf Fen Bilimleri Tuna Matbaa Yayınları Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Sevgi Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Sevgi Yayınları Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf İngilizce Ada Matbaa Yayınları Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf İngilizce Ada Matbaa Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

6. Sınıf Din Kültürü Dörtel Yayınları Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf Arapça Meb Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

7. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

7. Sınıf Türkçe Ez-De Yayınları Ders Kitabı Cevapları

7. Sınıf Türkçe Ez-De Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

7. Sınıf Matematik Gizem Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

7. Sınıf Fen Bilimleri Mevsim Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ada Matbaa Yayınları Ders Kitabı Cevapları

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ada Matbaa Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

7. Sınıf İngilizce Pantera Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

7. Sınıf İngilizce Pantera Yayıncılık Çalışma Kitabı Cevapları

7. Sınıf Din Kültürü Gün Yayınları Ders Kitabı Cevapları

8. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

8. Sınıf Türkçe Dörtel Yayınları Ders Kitabı Cevapları

8. Sınıf Türkçe Dörtel Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

8. Sınıf Matematik Öğün Yayınları Ders Kitabı Cevapları

8. Sınıf Fen Bilimleri Öğün Yayınları Ders Kitabı Cevapları

8. Sınıf İngilizce Tutku Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

8. Sınıf İngilizce Tutku Yayıncılık Çalışma Kitabı Cevapları

8. Sınıf İnkılap Tarihi Top Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

8. Sınıf İnkılap Tarihi Top Yayıncılık Çalışma Kitabı Cevapları

8. Sınıf Din Kültürü Gizem Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

9. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

9. Sınıf MEB Yayınları Biyoloji Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Fizik Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları İngilizce Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf İngilizce Teenwise MEB Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

9. Sınıf İngilizce Teenwise MEB Yayınları Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Kimya Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Matematik Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Sağlık Bilgisi ve Trafik Kültürü Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Tarih Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Temel Dini Bilgiler (İslam 1-2) Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf Mesleki Arapça Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları

9. Sınıf Müzik Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf Demokrasi Ve İnsan Hakları Ekoyay Yayınları Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf Proje Hazırlama Ders Kitabı Cevapları

10. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

10. Sınıf Tarih Ders Kitabı Tuna Yayınları

10. Sınıf Matematik Ders Kitabı Tuna Yayınları

10. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı BirYay Yayınları

10. Sınıf Kimya Ders Kitabı Tutku Yayınları

10. Sınıf Fizik Ders Kitabı Mega Yayınları

10. Sınıf Hz. Muhammedin Hayatı Ders Kitabı Ata Yayınları

10. Sınıf Biyoloji Açılım Yayınları Ders Kitabı Cevapları

10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Gün Yayınları

10. Sınıf İngilizce Ders Kitabı Dikey Yayınları cevapları

10. Sınıf İngilizce Çalışma Kitabı Dikey Yayınları cevapları

10. Sınıf Din Kültürü Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

10. Sınıf Arapça Korza Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

10. Sınıf Arapça Meb Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

11. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

11. Sınıf Akaid ve Kelam Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Felsefe Semih Ofset SEK Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Hz Muhammedin Hayatı Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Seçmeli Tarih Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları

11. Sınıf Biyoloji Nova Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Fizik Netbil Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf İnkılap Tarihi Top Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Kimya Dikey Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Dil ve Anlatım Yıldırım Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf İleri Temel Matematik Ders Kitapları Cevapları

11. Sınıf Türk Edebiyatı Ekoyay Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

12. Sınıf Hz Muhammedin Hayatı Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Matematik Nova Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Matematik Dikey Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Mantık Cem Veb Ofset Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Türk Edebiyatı Lider Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Coğrafya Lider Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Dil ve Anlatım MHG Yayınları Cevapları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Çağdaş Türk ve Dünya Tarihi Top Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Temel Düzey Matematik Gezegen Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Trafik ve İlkyardım Semih Ofset Yayınları Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 5. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 6. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 7. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 8. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 9. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 10. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 11. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 12. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, Türkçe Ders Kitabı Cevapları, Matematik Ders Kitabı Cevapları, Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları, İngilizce Ders Kitabı Cevapları, Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları, Din Kültürü Ders Kitabı Cevapları, Müzik Ders Kitabı Cevapları, Arapça Ders Kitabı Cevapları, İnkılap Tarihi Ders Kitabı Cevapları, Fizik Ders Kitabı Cevapları, Kimya Ders Kitabı Cevapları, Biyoloji Ders Kitabı Cevapları, Tarih Ders Kitabı Cevapları, Türkçe Ders Kitabı Cevapları, Coğrafya Ders Kitabı Cevapları, Almanca Ders Kitabı Cevapları, Felsefe Ders Kitabı Cevapları, Türk Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları, Dil ve Anlatım Ders Kitabı Cevapları, Hz Muhammedin Hayatı Ders Kitabı Cevapları, Akaid ve Kelam Ders Kitabı Cevapları, Proje Hazırlama Ders Kitabı Cevapları, Mesleki Arapça Ders Kitabı Cevapları, Temel Dini Bilgiler Ders Kitabı Cevapları, Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Cevapları, Trafik ve İlkyardım Ders Kitabı Cevapları, Mantık Ders Kitabı Cevapları

Blogger tarafından desteklenmektedir.