Uzay Köpeği Layka (Laika)

Düzenle
 DERS KİTABI CEVAPLARINA BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ! 

Uzay Köpeği Layka (Laika)

Aslında bir sokak köpeği olan Layka (Laika), ciddi anlamda uzaya giden ilk dünyalıdır. Dünya’nın çevresindeki yörüngeye oturtulması başarılan ve çok büyük ufukların açılmasına temel teşkil eden çalışmanın merkezinde yer alan Layka, bu başarısını ise maalesef ki canıyla ödemiştir…


4 Ekim 1957 tarihinde Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği büyük bir başarıya imza atarak Sputnik uydusunu uzaya fırlatmıştır. Dünya çevresinde yörüngeye ilk oturan uydu olarak bilinen Sputnik, Dünya üzerinden 230 km ila 942 km arasında değişkenlik gösteren bir yörüngeye gidebilmeyi başarmış ve buraya oturmuştu. Turunu ise 96 dakika gibi bir sürede tamamlamaktaydı. Toplam ağırlığı 83,6 kg olan bu uydu, simgesel anlamda ise uzay çağının başladığını müjdeliyordu…

Uzay Köpeği Layka (Laika)
Uzay Köpeği Layka (Laika)

Uzay Çağı ve Layka

Elbette ki bu uzay çağı hiçbir köpek için bir anlam ifade etmemekteydi. Fakat Moskova sokaklarında dolaşan Layka, kısa süre içinde sokak köpekliğinden astronotluğa terfi edecekti.

Amerika Birleşik Devletleri ve SSCB arasında bir uzay yarışı da Sputnik ile birlikte başlamış oldu. Soğuk Savaş yıllarının iki ayrı kutbu olan bu ülkeler, yine farklı bir alanda daha karşı karşıyaydılar. Elbette ki bu yarış için sürekli olarak yeni projeler üretilmekte idi. Yarışa Sputnik uydusunun başarısı ile başlayan ve liderliğini sürdürmek isteyen SSCB, ardından geçen 1 ay sonrasında ise Sputnik 2 için düğmeye basmıştı.

Sovyetler büyük bir sükseye imza atmak için uzaya insan göndermenin hesabını yapıyordu. Bu sayede bambaşka bir döneme girilebilirdi. Fakat bilim adamları ve araştırmacılar, insan hayatının bu yolculuk karşısında nasıl etkileneceğinden emin değildiler. Bu nedenle de ilk çalışmalarda insan gönderilmesinin risklerinden dem vurulmakta idi. İşte tam da bu noktada, insan yerine köpek gönderme kararı alan Sovyetler için devreye Layka girmekteydi…

Sputnik 2 Uydusu

Uzay yarışında ezeli rakibini geride bırakmayı sürdürmek isteyen Sovyetler, vakit kaybetmeden Sputnik 2 uydusunu uzaya gönderme peşindeydiler. Bu nedenle de hızlı bir karar alındı. Uzay yörüngesine oturan ilk uydu Sputnik’İn hemen ardından, yalnızca 1 ay sonra Sputnik 2 uydusu uzaya fırlatılacaktı. Tarih olarak belirlenen 3 Kasım 1957 ise aynı zamanda Ekim Devrimi’nin 40. yıl dönümüydü ve tarihsel olarak da aceleci davranılmaktaydı. Toplantılarda uzaya insan gönderilmesinin riskli olduğu ve bunun yerine bir köpekle denemelerin yapılacağına kesin olarak karar verildi.

Sputnik 2 uydusunda görev almak üzere yetiştirilen 3 farklı köpek vardı. Bu köpeklerden Muşka, yerde yapılan testlerde kullanılmıştı. İki defa yüksek irtifa uçuşu yapmış olan ve bu alanda deneyimli sayılan Albina ise yedek astronot köpek olarak tutulmuştu. Uzaya gönderilecek olan asıl köpek ise Layka idi.

Karar verilip de yeni uydunun uzaya gönderileceği kesinleşince, bilim adamları hemen bu üç köpek için çalışmalara girişti. Ameliyatlar yapıldı, test süreçleri aşıldı ve uzayda beslenmek için lazım olacak olan besleyici macunlar ile bu köpeklere yeni beslenme alışkanlığı kazandırıldı.

Sovyet bilim insanları elbette ki bu uçuş sırasında Layka’nın ömrünün sonlanacağını biliyorlardı. Hatta çalışmalarda görevli olan Sovyet yetkili D. Vladimir Yazdovsky, uçuştan birkaç gün önce Layka’yı çocuklarıyla buluşturmuştu. Köpeğin çok az bir ömrünün kaldığını bilen yetkili, her ne kadar bu duruma üzülse de bir şey yapamazdı…

Hayvanseverlerden Tepki

Layka’nın Sputnik 2 uydusu içinde uzaya gönderileceği ve bu uydunun uzaydan geri getirilmemesinin planlandığı bilinen bir gerçekti. Bu plan dünya kamuoyuna açıklandıktan sonra uydu içinde bir köpeğin ölüme terk edileceği konusu çok geniş bir yankıya sebep oldu. Amerika’dan Avrupa’ya kadar her ülkede hayvanseverler bu duruma büyük tepki gösterdiler. Sovyetler’in Avrupa’dai geleneksel rakiplerinden olan İngiltere ise tepkilerin merkeziydi. Hayvan koruma merkezlerine gelen telefonlar Sovyet konsolosluklarına ve yetkililerine yönlendirilmekteydi. Amerika’da halk ayağa kalkmıştı. Pek çok büyük tepki bu süreçte ön plana çıkmıştı. Ancak Sovyet yetkililer köpeğe eziyet etmek değil, insanlığın gelişimine katkıda bulunmak için böyle bir çalışmayı sürdürdüklerini açıklıyorlardı.

Uzay Çalışmaları ve Kullanılan Hayvan Denekler

Aslına bakılırsa hayvanların uzay çalışmaları için kullanılması ilk değildi. Daha önce defalarca kullanılan çok çeşitli hayvanlar bilinmekte iken, belki de ilk defa bu denli büyük bir tepki Sovyetler’e karşı gösterilmekte idi. Amerikalı bilim adamları uzay çalışmalarında fareleri ve maymunları sıkça kullanırlardı. Üstelik yeryüzünden çok uzak noktalara gönderilen ve teknik anlamda uzay denebilecek yerlere gönderilip geri getirilen hayvanlar da vardı. Bu hayvanların bir kısmı ise çalışmalar ya da denemeler sırasında ölmüşlerdi. Uzay çalışmalarında yaşanan denek hayvan ölümleri ilk değildi. Fakat gerek ideolojik ve siyasi hava, gerek ise köpeklere ayrı bir sempati duyulması tepkilerin fitilini ateşlemişti. Bu anlamda ise Sovyetler, köpeklerin kolay bulunan, az maliyetle yetiştirilen ve kolay eğitilen canlılar olduklarını aktarmakta idiler.

Aslında Layka’nın hikayesinin bu kadar geniş bir üzüntüye sebep olmasının başında, yapılan planların geri dönüşü kapsamaması gelmekteydi. Eğer alternatif bir geri dönüş planı olsaydı ve kaza ya da farklı sebeplerden dolayı Layka ölseydi, belki de hikaye bu denli acıklı olmayacaktı. Fakat Sputnik 2 uydusuna dair yapılan hiçbir planda, uydunun Dünya’ya geri getirilmesi ve dolayısıyla Layka’ya kavuşulması söz konusu değildi.

Öte yandan ir diğer önemli detay da o zamanlar uzay çalışmalarına verilen önem ve gösterilen ilgi ile ilgiliydi. Sputnik 2 uydusunun Dünya yörüngesine oturması, Dünya üzerinde dönüşler gerçekleştirmesi, bu anlamda söz konusu çalışmanın bir ilk olması ve sonraki uydunun canlı taşıyacak olması bu konudaki ilgiyi de artırdı. Dünyanın her yerinde Sovyetler’in yaptığı yeni uydu ve haberleri takip edilmekteydi. Bundan dolayı da ilgi bir miktar Layka’daydı. Basınla Layka’nın her saniyesi paylaşılıyordu ve bu noktada büyük bir hassasiyet oluşmuştu.

Ve Fırlatma Günü…

Layka, Baykonur Uzay Üssü’nden, 3 Kasım 1957 tarihinde uzaya fırlatıldı. Sputnik 2 uydusu içinde bir kapsülde bulunan uzay köpeği, yaşamsal verilerini Dünya’daki veri merkezine aktaracak olan kablolara bağlı şekildeydi. Yapılan resmi açıklamalar ise Layka’nın kalkışın ardından geçen 1 haftalık süre sonrasında, hiçbir acı çekmeden öldüğünü söylüyordu. Ancak farklı açıklamalar da yapılmaktaydı ve bu durum aslında büyük çelişkileri de beraberinde getiriyordu. Ancak kesin olan şuydu ki, Layka ölmüştü.

Layka’nın Ölüm Nedeni

Uzun bir süre boyunca Layka’nın kesin ölüm nedeni paylaşılmadı. Ancak 2002 yılında, Sputnik 2 misyonunda görev alan bir bilim insanı olarak tanıtılan Dimitri Malşenkov konuya dair bazı açıklamalar yaptı. Bu açıklamalardan anlaşılan ise, kalkışın ardından geçen 5 ila 7 saat arasında, kapsülün aşırı ısınması ile beraber Layka’nın hayatını kaybettiğiydi.

Her ne kadar çok büyük üzüntü veren bir gelişme olarak söz konusu durum gündeme gelse de, Sputnik 2 misyonu insanlık tarihinde önemli bir ufuk açtı. Çünkü bu uçuş sonrasında canlıların yörünge ve uzay yolculuğuna dair önemli veriler elde edildi. Layka’nın ölümünden 3,5 yıl sonra, tarihler 12 Nisan 1961’i gösterdiğinde ise Uzaya ilk insan gönderildi. O kişi, Yuri Gagarin’di!

Uzaya çıkan ilk dünyalı olarak tanınan Layka’nın heyecan ve hüzün dolu hikayesi de bu şekilde bilim tarihine aktarıldı. Adına pullar basılan, şarkılar yazılan Layka, uzay köpeği olarak da tanındı…

Hiç yorum yok

4. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

4. Sınıf Özgün Yayınları Türkçe Çalışma Kitabı Cevapları

4. Sınıf FenBil Yayıncılık Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Sevgi Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Meb Yayınları Trafik Güvenliği Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Dizin Yayınları Trafik Güvenliği Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Dizin Yayınları Trafik Güvenliği Çalışma Kitabı Cevapları

4. Sınıf Meb Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Koza Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Doku Yayınları Türkçe Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Doku Yayınları Türkçe Çalışma Kitabı Cevapları

4. Sınıf Tutku Yayınları Din Kültürü Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Yıldırım Yayınları Din Kültürü Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Yakın Çağ Yayınları Matematik Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Yakın Çağ Yayınları Matematik Çalışma Cevapları

4. Sınıf Dikey Yayınları Matematik Çalışma Cevapları

4. Sınıf Dikey Yayınları Matematik Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Lider Yayınları İngilizce Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Lider Yayınları İngilizce Çalışma Kitabı Cevapları

4. Sınıf Pantera Yayıncılık İngilizce Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Pantera Yayınları İngilizce Çalışma Kitabı Cevapları

4. Sınıf İnsan Hakları, Yurttaşlık ve Demokrasi Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

5. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

5. Sınıf MEB Yayınları İngilizce Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf Evrensel İletişim Yayınları İngilizce Çalışma Kitabı Cevapları

5. Sınıf Evrensel İletişim Yayınları İngilizce Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Matematik Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf Özgün Yayınları Matematik Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf Semih Ofset Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf Berkay Yayınları Sosyal Bilgiler Çalışma Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Türkçe Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Türkçe Çalışma Kitabı Cevapları

5. Sınıf Netbil Yayınları Din Kültürü Çalışma Kitabı Cevapları

5. Sınıf İlke Basım Yayınları Din Kültürü Çalışma Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Hz Muhammedin Hayatı Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Temel Dini Bilgiler Ders Kitabı Cevapları

6. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

6. Sınıf Türkçe Başak Yayınları Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf Türkçe Başak Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

6. Sınıf Matematik Mega Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf Fen Bilimleri Tuna Matbaa Yayınları Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Sevgi Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Sevgi Yayınları Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf İngilizce Ada Matbaa Yayınları Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf İngilizce Ada Matbaa Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

6. Sınıf Din Kültürü Dörtel Yayınları Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf Arapça Meb Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

7. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

7. Sınıf Türkçe Ez-De Yayınları Ders Kitabı Cevapları

7. Sınıf Türkçe Ez-De Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

7. Sınıf Matematik Gizem Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

7. Sınıf Fen Bilimleri Mevsim Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ada Matbaa Yayınları Ders Kitabı Cevapları

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ada Matbaa Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

7. Sınıf İngilizce Pantera Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

7. Sınıf İngilizce Pantera Yayıncılık Çalışma Kitabı Cevapları

7. Sınıf Din Kültürü Gün Yayınları Ders Kitabı Cevapları

8. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

8. Sınıf Türkçe Dörtel Yayınları Ders Kitabı Cevapları

8. Sınıf Türkçe Dörtel Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

8. Sınıf Matematik Öğün Yayınları Ders Kitabı Cevapları

8. Sınıf Fen Bilimleri Öğün Yayınları Ders Kitabı Cevapları

8. Sınıf İngilizce Tutku Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

8. Sınıf İngilizce Tutku Yayıncılık Çalışma Kitabı Cevapları

8. Sınıf İnkılap Tarihi Top Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

8. Sınıf İnkılap Tarihi Top Yayıncılık Çalışma Kitabı Cevapları

8. Sınıf Din Kültürü Gizem Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

9. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

9. Sınıf MEB Yayınları Biyoloji Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Fizik Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları İngilizce Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf İngilizce Teenwise MEB Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

9. Sınıf İngilizce Teenwise MEB Yayınları Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Kimya Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Matematik Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Sağlık Bilgisi ve Trafik Kültürü Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Tarih Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Temel Dini Bilgiler (İslam 1-2) Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf Mesleki Arapça Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları

9. Sınıf Müzik Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf Demokrasi Ve İnsan Hakları Ekoyay Yayınları Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf Proje Hazırlama Ders Kitabı Cevapları

10. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

10. Sınıf Tarih Ders Kitabı Tuna Yayınları

10. Sınıf Matematik Ders Kitabı Tuna Yayınları

10. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı BirYay Yayınları

10. Sınıf Kimya Ders Kitabı Tutku Yayınları

10. Sınıf Fizik Ders Kitabı Mega Yayınları

10. Sınıf Hz. Muhammedin Hayatı Ders Kitabı Ata Yayınları

10. Sınıf Biyoloji Açılım Yayınları Ders Kitabı Cevapları

10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Gün Yayınları

10. Sınıf İngilizce Ders Kitabı Dikey Yayınları cevapları

10. Sınıf İngilizce Çalışma Kitabı Dikey Yayınları cevapları

10. Sınıf Din Kültürü Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

10. Sınıf Arapça Korza Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

10. Sınıf Arapça Meb Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

11. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

11. Sınıf Akaid ve Kelam Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Felsefe Semih Ofset SEK Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Hz Muhammedin Hayatı Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Seçmeli Tarih Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları

11. Sınıf Biyoloji Nova Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Fizik Netbil Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf İnkılap Tarihi Top Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Kimya Dikey Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Dil ve Anlatım Yıldırım Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf İleri Temel Matematik Ders Kitapları Cevapları

11. Sınıf Türk Edebiyatı Ekoyay Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

12. Sınıf Hz Muhammedin Hayatı Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Matematik Nova Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Matematik Dikey Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Mantık Cem Veb Ofset Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Türk Edebiyatı Lider Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Coğrafya Lider Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Dil ve Anlatım MHG Yayınları Cevapları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Çağdaş Türk ve Dünya Tarihi Top Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Temel Düzey Matematik Gezegen Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Trafik ve İlkyardım Semih Ofset Yayınları Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 5. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 6. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 7. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 8. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 9. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 10. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 11. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 12. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, Türkçe Ders Kitabı Cevapları, Matematik Ders Kitabı Cevapları, Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları, İngilizce Ders Kitabı Cevapları, Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları, Din Kültürü Ders Kitabı Cevapları, Müzik Ders Kitabı Cevapları, Arapça Ders Kitabı Cevapları, İnkılap Tarihi Ders Kitabı Cevapları, Fizik Ders Kitabı Cevapları, Kimya Ders Kitabı Cevapları, Biyoloji Ders Kitabı Cevapları, Tarih Ders Kitabı Cevapları, Türkçe Ders Kitabı Cevapları, Coğrafya Ders Kitabı Cevapları, Almanca Ders Kitabı Cevapları, Felsefe Ders Kitabı Cevapları, Türk Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları, Dil ve Anlatım Ders Kitabı Cevapları, Hz Muhammedin Hayatı Ders Kitabı Cevapları, Akaid ve Kelam Ders Kitabı Cevapları, Proje Hazırlama Ders Kitabı Cevapları, Mesleki Arapça Ders Kitabı Cevapları, Temel Dini Bilgiler Ders Kitabı Cevapları, Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Cevapları, Trafik ve İlkyardım Ders Kitabı Cevapları, Mantık Ders Kitabı Cevapları

Blogger tarafından desteklenmektedir.