Napolyon Bonapart Kimdir? Hayatı Hakkında Bilgi

Düzenle
 DERS KİTABI CEVAPLARINA BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ! 

Napolyon Bonapart Kimdir? Hayatı Hakkında Bilgi

Napolyon Bonapart, Fransa İmparatoru ve İtalya Kralı unvanlarını taşıyan ünlü hükümdardır. Yaptıklarıyla dünya tarihinde önemli izler bırakmıştır. Ancak hemen şimdi sizin de göreceğiniz gibi Napolyon hakkında söylenmesi gereken daha bir dizi şey vardır.


Tarihe damgasını vurmuş karakterler denildiğinde akla gelen ilk isimlerdir Napolyon Bonapart ya da kısaca Napolyon. Gelmiş geçmiş en yetenekli askeri dehalardan biri olan Napolyon, Fransa’nın yetiştirdiği en önemli devlet adamlarındandır.

Napolyon Bonapart Kimdir? Hayatı Hakkında Bilgi
Napolyon Bonapart Kimdir? Hayatı Hakkında Bilgi

İmparatorluk döneminde sayısız fetih yapan Napolyon, Avrupa’nın siyasi haritasını tamamen değiştirmiş, Fransa’nın devlet yapısını şekillendirmiştir. Başarılarının yanı sıra katı kurallarıyla da tanınan Napolyon kimilerine göre kurtarıcı kimilerine göre ise zalim bir yönetici olmuştur.

Benito Mussolini Kimdir? Hayatı Hakkında Bilgi
Hakkında çelişkili yorumlar yapılan ve hala tartışılan bir karakter olan Napolyon aynı anda yenilikçi ve gerici, kanun yapıcı ve kanun kaçağı, kurtarıcı ve yok edici gibi sıfatlarla tanımlanmıştır. Hatta onun hakkında Alman yazar Emil Ludwig; “Bu kadar kısa sürede hiçbir insan tüm bu sıfatlara sahip olmamıştır” sözlerini kullanmıştır.

Napolyon Bonapart Kimdir?
Napolyon Bonapart Kimdir?Napolyon Bonapart, askeri dehası sayesinde pek çok başarıya imzasını atmış, Fransız ordusunda geçirdiği yılların ardından imparatorluk koltuğuna oturmuştur. Fransız Devrim Savaşları ve Napolyon Savaşları sırasında Fransa’ya önderlik etmiş, girdiği savaşların çoğunluğundan galip çıkmıştır.

1804 ile 1815 yılları arasındaki imparatorluğu boyunca hem Fransa’da hem de Avrupa’da tarih yazmış ve hükümranlığı süresince düşmanlarına korku veren bir lider olmuştur. Askeri ve politik stratejileriyle dünya çapındaki pek çok okulda ders olarak okutulan Napolyon, her yönüyle gelmiş geçmiş en ünlü tarihi kişilikler arasında olmayı hak etmiştir.

Ölümü ile bile halen tartışılan Napolyon üzerine sayısız kitap yazılmıştır. Ünlü isim hakkında eser veren kişilerden bir tanesi de Fransız yazar Stendhal’dır. Neticede; Napolyon daha uzun yıllar boyunca konuşulacak, araştırılacak ve gelecek nesiller tarafından merak edilecek bir isimdir diyebiliriz. Bu nedenlerden dolayı Napolyon kimdir sorusuna verilecek cevapları öğrenmelisiniz.

Napolyon Bonapart’ın Hayatı
Napolyon Bonapart’ın HayatıNapolyon Bonapart, 15 Ağustos 1769’da Carlo Buanoparte ile Marie Letizia Ramolino’nun ikinci oğulları olarak Fransız ordusunun egemenliği altındaki Korsika’da dünyaya geldi. Ana dili Korsikaca olan Napolyon, 1796’da adını değiştirerek Fransızca Napoléon de Bonaparte yaptı.

Fransız sarayının hizmetinde çalışan babası 1711’de soylu ilan edildi ve Napolyon ile kardeşleri babasının bağlantıları sayesinde Fransa’ya gidip eğitim alabildi. 1779’da ağabeyiyle birlikte Fransa’ya giden Napolyon, Brienne’de bulunan bir askeri okula yazıldı. Matematik alanında başarılı olan Napolyon, 1784’te askeri akademiye yazılarak topçu sınıfına girdi.

Babasının ölümünden sonra iki yıl daha eğitim alan Napolyon, 1785’de Valence’de bulunan topçu alayına üsteğmen rütbesiyle katıldı. Aynı yıl Eylül’de izin alarak gittiği Korsika’dan dönmeyen Napolyon, bu nedenle asker kaçağı ilan edildi. Korsika’da Fransa’ya karşı başlatılan bağımsızlık mücadelesine katılan Napolyon, milliyetçi, kralcı ve devrimci kimlikleri arasında sıkışıp kaldı.

Ardından Pasquale Paoli tarafından Korsika’dan sürülerek ailesiyle Fransa’ya kaçtı ve ailesini La Valette’ye yerleştirdikten sonra Fransız ordusuna katıldı. Kralcılar ve İngiliz ittifak kuvvetlerine karşı yürütülen Toulon kuşatmasına topçu subayı olarak katılan Napolyon, bu sırada sergilediği liderlik özellikleri ile dikkat çekti. Tuğgeneralliğe yükseltilerek Fransa ordusunun İtalya kanadındaki topçu birliklerinin başına getirildi.

1795’te İç Güvenlik Kuvvetleri’nin komutanlığına getirilen Napolyon, bu dönemde ülkenin en saygı duyulan askerleri arasına girdi. Bir yıl sonra İtalya’daki ordunun başkomutanı olan Napolyon, Josephine de Beauharnais ile evlendi.

Düğünden kısa süre sonra Alpler ordusunun başkomutanlığına getirildi ve güçlendirdiği ordusuyla Milano’ya girdi. Avusturya ordularını arka arkaya mağlup ettikten sonra 1797’de Viyana’ya doğru ilerlemeye başladı. Nihayetinde 1797’nin Ekim’inde Avusturya ile barış antlaşması imzalandı.

1797 sonunda Paris’e dönen Bonapart, Fransız direktörlere İngiltere istilasında başarılı bir sonuca ulaşmak için önce Mısır’ın işgal edilmesini savundu ve fikrini kabul ettirdi. 1798’de Mısır Seferi’ne çıkan Napolyon İngiliz donanmasını yendi, Malta’yı aldı, sonrasında da İskenderiye’yi ele geçirdi. Piramitler Savaşı’nda Memlükleri yense de İngilizler Abukir Körfezi’nde Fransız gemilerini batırdı.

Amiral Nelson’un başarısı üzerine Osmanlı, Avusturya ve Rusya; İngilizlerin yanına geçerek Fransızlara karşı birlik oldu. Neticede; Napolyon Akka’da Osmanlı direnişinin de etkisiyle ordusunu Mısır’da bırakarak 2 gemiyle Fransa’ya döndü. 1799’da hükümet darbesi yapılan Fransa’da yönetimi elinde bulunduran üç konsülden biri olan Napolyon, Birinci Konsül olarak gücü elinde topladı.

Ekonomi ve yönetim şekillerinde bazı değişiklikler yapan Bonapart, 1802’de Fransa Merkez Bankası’nı kurdu. İngiltere ve Avusturya’yla imzaladığı antlaşmalar ile de Avrupa’daki savaşları sona erdirdi. Fakat İngiltere antlaşmaya uymayarak 1803’de İngiltere’ye karşı savaş açtı. 1804’de Napolyon Kanunları’nı çıkartan yönetici aynı yıl kendisini Fransa imparatoru, bir yıl sonra da İtalya kralı ilan etti.

Fransız-İspanyol donanmasının 1805’de İngilizlere yenilmesi üzerine aynı yıl Avusturya ve Rusya’yı mağlup etti. Düşmanlarını arka arkaya bozguna uğratan Napolyon, 1807’de Rus Çarı ile antlaşma yaptı ve Rusya savaştan çekildi. 1810’da Marie-Louise ile ikinci evliliğini yapan Napolyon, bir yıl sonra yasal varisi II. Napolyon’un doğumuyla baba oldu.

1812’de 800 bin kişilik ordusuyla Rusya’ya giren Napolyon ilk başta zafer kazansa da Rusların ülke içlerine doğru ilerlemesi ve zorlu hava koşulları nedeniyle Çar’a antlaşma teklif etti. Fakat teklifi reddedilince Napolyon, Fransa’ya geri dönmek durumunda kaldı. Bu sırada hava koşulları Fransız ordusunun 4’te 3’ünün hayatını kaybetmesine yol açtı.

Yeni bir ordu kurmak isteyen Napolyon, işgücünün azalması ve vergilerin artırılması gibi nedenlerden dolayı halktan olumsuz tepkiler almaya başladı. Kendisini tahttan indirmek için düzenlenen darbe girişimini bastıran Napolyon, 1813’te Leipzig Muharebesi’nde uğradığı yenilgiyle iyiden iyiye sona yaklaştı. 1814’te düşmanın Paris kapılarına dayanmasıyla birlikte Napolyon tahtını bırakarak Elba Adası’na sürgüne gönderildi.

Abraham Lincoln Kimdir? Hayatı Hakkında Bilgi
Sürgünden kaçarak Paris’e dönen Napolyon 7 Mart 1815’te yeniden tahta çıksa da Waterloo’da uğradığı yenilgi yüzünden bir kez daha tahtına veda etti. ABD’ye kaçmak isteyen ama İngilizlere teslim olmak durumunda kalan Napolyon, Atlantik’e Saint Helena’ya götürüldü. Son yıllarını bu adada geçiren ünlü imparator 5 Mayıs 1821’de 51 yaşında hayatını kaybetti. 15 Aralık 1840’da Paris’e getirilen külleri burada Les Invalides’e gömüldü.

Napolyon Bonapart’ın Ölümü
Napolyon Bonapart’ın ÖlümüNapolyon Bonapart’ın ölümü üzerine söylenmiş pek çok şey vardır diyerek kısaca bu konu üzerinde de duralım. Zira bazıları Napolyon’un doğal yollarla öldüğüne inanırken bazıları onun zehirlendiğini öne sürmüştür. Yapılan resmi açıklamaya göre 5 Mayıs 1821’de mide kanseri sebebiyle ölen Napolyon’un yapılan araştırmaların ardından arsenikle zehirlenerek öldüğü söylenmiştir.

Çünkü Napolyon’a ait olduğu düşünülen saç örneklerindeki zehir oranının, şu andaki standart oranlara kıyasla 100 kat daha fazla odluğu görülmüştür. İmparatorun yaşadığı dönemde arsenik maddesinin, sıvı ilaçlarda ve yapıştırıcılarda yaygın olarak kullanıldığı da bilinmektedir. 1961’de yapılan testlerin sonuçlarında arseniğe rastlanılması da zehirlenme teorilerini güçlendirmiştir.

Fakat İsviçreli bilim adamları, Napolyon’un mide kanserinden öldüğü bilgisini doğrulamıştır. Yapılan incelemede Napolyon’un ölümünden önce anormal derecede kilo verdiği tespit edilmiştir. Ayrıca İsviçreli araştırmacılar Fransız devlet adamının saçında arsenik izine rastlanmasını o dönemde şarap fıçılarının ve kaplarının arsenikle yıkanması geleneğiyle açıklamıştır. Fakat bütün bunlar ünlü imparatorun ölümüyle ilgili şaibeleri ortadan kaldıramamıştır.

Hiç yorum yok

4. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

4. Sınıf Özgün Yayınları Türkçe Çalışma Kitabı Cevapları

4. Sınıf FenBil Yayıncılık Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Sevgi Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Meb Yayınları Trafik Güvenliği Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Dizin Yayınları Trafik Güvenliği Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Dizin Yayınları Trafik Güvenliği Çalışma Kitabı Cevapları

4. Sınıf Meb Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Koza Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Doku Yayınları Türkçe Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Doku Yayınları Türkçe Çalışma Kitabı Cevapları

4. Sınıf Tutku Yayınları Din Kültürü Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Yıldırım Yayınları Din Kültürü Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Yakın Çağ Yayınları Matematik Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Yakın Çağ Yayınları Matematik Çalışma Cevapları

4. Sınıf Dikey Yayınları Matematik Çalışma Cevapları

4. Sınıf Dikey Yayınları Matematik Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Lider Yayınları İngilizce Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Lider Yayınları İngilizce Çalışma Kitabı Cevapları

4. Sınıf Pantera Yayıncılık İngilizce Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Pantera Yayınları İngilizce Çalışma Kitabı Cevapları

4. Sınıf İnsan Hakları, Yurttaşlık ve Demokrasi Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

5. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

5. Sınıf MEB Yayınları İngilizce Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf Evrensel İletişim Yayınları İngilizce Çalışma Kitabı Cevapları

5. Sınıf Evrensel İletişim Yayınları İngilizce Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Matematik Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf Özgün Yayınları Matematik Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf Semih Ofset Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf Berkay Yayınları Sosyal Bilgiler Çalışma Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Türkçe Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Türkçe Çalışma Kitabı Cevapları

5. Sınıf Netbil Yayınları Din Kültürü Çalışma Kitabı Cevapları

5. Sınıf İlke Basım Yayınları Din Kültürü Çalışma Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Hz Muhammedin Hayatı Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Temel Dini Bilgiler Ders Kitabı Cevapları

6. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

6. Sınıf Türkçe Başak Yayınları Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf Türkçe Başak Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

6. Sınıf Matematik Mega Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf Fen Bilimleri Tuna Matbaa Yayınları Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Sevgi Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Sevgi Yayınları Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf İngilizce Ada Matbaa Yayınları Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf İngilizce Ada Matbaa Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

6. Sınıf Din Kültürü Dörtel Yayınları Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf Arapça Meb Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

7. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

7. Sınıf Türkçe Ez-De Yayınları Ders Kitabı Cevapları

7. Sınıf Türkçe Ez-De Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

7. Sınıf Matematik Gizem Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

7. Sınıf Fen Bilimleri Mevsim Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ada Matbaa Yayınları Ders Kitabı Cevapları

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ada Matbaa Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

7. Sınıf İngilizce Pantera Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

7. Sınıf İngilizce Pantera Yayıncılık Çalışma Kitabı Cevapları

7. Sınıf Din Kültürü Gün Yayınları Ders Kitabı Cevapları

8. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

8. Sınıf Türkçe Dörtel Yayınları Ders Kitabı Cevapları

8. Sınıf Türkçe Dörtel Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

8. Sınıf Matematik Öğün Yayınları Ders Kitabı Cevapları

8. Sınıf Fen Bilimleri Öğün Yayınları Ders Kitabı Cevapları

8. Sınıf İngilizce Tutku Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

8. Sınıf İngilizce Tutku Yayıncılık Çalışma Kitabı Cevapları

8. Sınıf İnkılap Tarihi Top Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

8. Sınıf İnkılap Tarihi Top Yayıncılık Çalışma Kitabı Cevapları

8. Sınıf Din Kültürü Gizem Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

9. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

9. Sınıf MEB Yayınları Biyoloji Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Fizik Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları İngilizce Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf İngilizce Teenwise MEB Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

9. Sınıf İngilizce Teenwise MEB Yayınları Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Kimya Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Matematik Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Sağlık Bilgisi ve Trafik Kültürü Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Tarih Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Temel Dini Bilgiler (İslam 1-2) Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf Mesleki Arapça Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları

9. Sınıf Müzik Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf Demokrasi Ve İnsan Hakları Ekoyay Yayınları Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf Proje Hazırlama Ders Kitabı Cevapları

10. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

10. Sınıf Tarih Ders Kitabı Tuna Yayınları

10. Sınıf Matematik Ders Kitabı Tuna Yayınları

10. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı BirYay Yayınları

10. Sınıf Kimya Ders Kitabı Tutku Yayınları

10. Sınıf Fizik Ders Kitabı Mega Yayınları

10. Sınıf Hz. Muhammedin Hayatı Ders Kitabı Ata Yayınları

10. Sınıf Biyoloji Açılım Yayınları Ders Kitabı Cevapları

10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Gün Yayınları

10. Sınıf İngilizce Ders Kitabı Dikey Yayınları cevapları

10. Sınıf İngilizce Çalışma Kitabı Dikey Yayınları cevapları

10. Sınıf Din Kültürü Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

10. Sınıf Arapça Korza Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

10. Sınıf Arapça Meb Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

11. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

11. Sınıf Akaid ve Kelam Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Felsefe Semih Ofset SEK Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Hz Muhammedin Hayatı Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Seçmeli Tarih Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları

11. Sınıf Biyoloji Nova Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Fizik Netbil Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf İnkılap Tarihi Top Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Kimya Dikey Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Dil ve Anlatım Yıldırım Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf İleri Temel Matematik Ders Kitapları Cevapları

11. Sınıf Türk Edebiyatı Ekoyay Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

12. Sınıf Hz Muhammedin Hayatı Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Matematik Nova Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Matematik Dikey Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Mantık Cem Veb Ofset Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Türk Edebiyatı Lider Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Coğrafya Lider Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Dil ve Anlatım MHG Yayınları Cevapları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Çağdaş Türk ve Dünya Tarihi Top Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Temel Düzey Matematik Gezegen Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Trafik ve İlkyardım Semih Ofset Yayınları Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 5. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 6. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 7. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 8. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 9. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 10. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 11. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 12. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, Türkçe Ders Kitabı Cevapları, Matematik Ders Kitabı Cevapları, Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları, İngilizce Ders Kitabı Cevapları, Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları, Din Kültürü Ders Kitabı Cevapları, Müzik Ders Kitabı Cevapları, Arapça Ders Kitabı Cevapları, İnkılap Tarihi Ders Kitabı Cevapları, Fizik Ders Kitabı Cevapları, Kimya Ders Kitabı Cevapları, Biyoloji Ders Kitabı Cevapları, Tarih Ders Kitabı Cevapları, Türkçe Ders Kitabı Cevapları, Coğrafya Ders Kitabı Cevapları, Almanca Ders Kitabı Cevapları, Felsefe Ders Kitabı Cevapları, Türk Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları, Dil ve Anlatım Ders Kitabı Cevapları, Hz Muhammedin Hayatı Ders Kitabı Cevapları, Akaid ve Kelam Ders Kitabı Cevapları, Proje Hazırlama Ders Kitabı Cevapları, Mesleki Arapça Ders Kitabı Cevapları, Temel Dini Bilgiler Ders Kitabı Cevapları, Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Cevapları, Trafik ve İlkyardım Ders Kitabı Cevapları, Mantık Ders Kitabı Cevapları

Blogger tarafından desteklenmektedir.