Yaşlanmayı Geciktirmek İçin Yapılması Gerekenler

Düzenle
 DERS KİTABI CEVAPLARINA BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ! 

Yaşlanmayı Geciktirmek İçin Yapılması Gerekenler

Yıllar geçtikçe cildinizde meydana gelen kırışıklıklar herkes gibi sizin de canınızı sıkıyor değil mi? Yaşlanmayı geciktirmek için neler yapabiliriz? Herşey elimizde.

Genç kızlık zamanınızdaki gibi parlak, pürüzsüz, ve en önemliside kırışıklık nedir bilmediğiniz o cildinize kavuşmak istemez misiniz? Tabiki herkes gibi bizde isteriz. Bunun için bakalım neler yapabileceğiz...

Anadolu Sağlık Merkezi'nden Deri Hastalıkları Uzmanı Dr. Mehmet Coşkun Acay, cilt kırışıklıklarının nasıl oluştuğunu ve alınması gereken önlemleri şöyle ifade etti!

Yaşlanmayı Geciktirmek İçin Yapılması Gerekenler
Yaşlanmayı Geciktirmek İçin Yapılması Gerekenler

* Cilt kırışıklıkları nasıl oluşur?

Deriye düzgünlüğünü, parlaklığını ve kıvamını veren maddelerin yaş ilerlemesi (Kronolojik yaşlanma) veya foto yaşlanma (Güneş etkisiyle hızlanmış yaşlanma) sonucunda azalması deri yaşlanmasının, dolaylı olarak kırışıklıkların nedenidir. Bu maddeler arasında deri temel maddesi; kollajen, elastin ve fibronektin sayılabilir. Deri yaşlanması sonucu deri incelir, azalan elastik lifler ve kollajen, deri yenilenme hızının yavaşlaması; kıvrımların ve kırışıklıkların oluşmasına ve deri elastikiyetinin kaybolmasına, deri yüzeyinin kabalaşmasına ve deri renginde düzensizliklere (Pigment değişimlerine, düzensiz pigment dağılımına) neden olur.

* Kırışıklıkların oluşumundaki en önemli faktörler nelerdir?

Güneş, foto yaşlanmanın ve kronolojik yaşlanmanın temel nedenleri arasındadır. Kronolojik yaşlanmayı etkileyen diğer sebepler şu şekilde sıralanabilir:

1. Güneş ışığına maruz kalma oranı (Burada ani, aşırı kızaracak ve soyulacak düzeyde yanma sıklığı, solaryuma girme ve deri fototipi önemlidir. Deri fototipi beyaz tenliden, zenciye kadar olan 6 sınıflandırma içinde değerlendirilmektedir) 2. Çöl gibi sert ve kuru iklim koşullarında yaşamak, 3. Aktif veya pasif sigara içiciliği, 4. Çevre ve hava kirliliği (Egzoz gazları, flor v.s.), 5. Stres, 6. Kalıtım, 7. Beslenme yetersizliği veya dengesizliği, 8. Pasif bir hayat yaşamak (Egzersiz yapmamak, sürekli kilo alıp vermek), 9. Aşırı mimiklerle konuşmak, gülmek (Özellikle çatık kaş çizgisi ve göz çevresi kırışıklıklarını artırabilir)

* Kırışıklıkların önüne geçilebilir mi?

Kırışıklıkları geciktirmek mümkün olabilir mi? Yaşlanma durdurulabilir mi? İlk çağlardan beri bu sorulara yanıt aranmakta, kesin bir sonuca varılabildi mi? Tartışmasız hayır. Bu alanda en önemli görev koruyucu tıp alanındaki gelişmeler ile sağlanabilecek gibi görünüyor. Tıbbın birçok alanı, anti-aging (Yaşlanma karşıtı) gelişmelerle ilgileniyor, bu konuda önemli adımlar atılıyor. Deri, bireyin dış dünya ile direkt temasını sağladığından anti-aging çalışmalarının odağında yer alıyor. Yaşlanma bedenin tümünü ilgilendirdiğinden; yaşlanmayı etkileyen negatif unsurlardan uzak durmak, sağlıklı bir derinin, sağlıklı bir bedende bulunacağını düşünmek gerekiyor. Bu nedenle güneşten korunmak, temiz ve doğal bir ortamda yaşamak, stresi azaltacak ortamları paylaşmak, yaşlanmayı hızlandıran serbest radikallere karşı antioksidan kullanımı, vitaminleri (A,B,C ve E vitaminleri) ve mineralleri içeren yeterli ve dengeli beslenme, vücudun, dolayısıyla derinin oksijenden sonra, en önemli gereksinimi olan suyun yeteri kadar alınması kırışıklıkların önüne geçmek için alınabilecek önlemler arasında sayılabilir.

* Önüne geçmek için kaç yaşından itibaren önlem almak gerekir?

Yaşlanmayı ve kırışıklıkları geciktirmek için, çocukluktan itibaren önlem almak gereklidir. Güneş deri yaşlanmasının en önemli nedenlerinden biri olduğundan, güneşe maruz kalan vücut bölgelerinin, çocukluktan itibaren, uygun güneş koruyucularla korunması çok önemlidir.

* Erken yaşlardan itibaren alınması gereken önlemler nelerdir?

Deri yaşlanmasını artıran faktörlerden uzak kalmak, başarabildiğimiz ölçüde, daha önce bahsettiğim nedenleri hayatımızdan uzak tutmak çok önemli. Öncelikle güneşten korunmak, sigara içmemek, sigara içilen ortamlarda bulunmamak, çevremizde sigarasız ve toksik ortamların azalması için çaba harcamak (En azından evimizde, misafir dahi olsa sigara içilmemesini sağlamak ), stresi azaltmak (Dostlarla ve sevdiklerimizle zaman geçirmek, iş ve ev ortamımızı neşeli bir hale getirmek...), doğru beslenme, alkol ve kafein tüketimini azaltmak, bulduğumuz her fırsatta spor yapmak (Hiçbir şey yapmasak dahi, günde iki kez yarım saatlik yürüyüş yapmak), yeteri kadar su içmek (bu konuda kesin bir kanı yok ama 1.5- 2.5 litre su tüketimi gerekli) veya sulu meyveler yemek, yaşadığımız alandaki havayı nemlendirmek, zor da olsa gülmeyi ve konuşmayı bırakmadan bazı mimiklerimizi kontrol etmeyi öğrenmek. (Yüz egzersiz programlarıyla sağlanabilir). Güneşten koruyucuları yaz ve kış aylarında kullanmak, deri nemliliğini artıracak ve derideki nemin korunmasını sağlayacak serbest radikalleri deriden uzaklaştıracak, kollajen onarımını artıracak kozmetikleri uzmanına danışarak uygulamak temel önlemler arasında sayılabilir.

* Geç yaşlarda alınan önlemler etkili olur mu?

Genç yaşlarda alınan önlemler kadar etkili olmasa da, geç yaşlarda da önlem almak gereklidir. Sadece kırışıklıklar açısından değil, birçok deri kanserinin temel nedenleri arasında yer aldığından, güneşten korunma geç yaşlarda da önemini korumaktadır. Bu yaş grubunda; kimyasal peeling (Deri soyma) ve lazer resurfacing (Lazer ile deri yüzeyinin yenilenmesi) operasyonları görünümün düzelmesinde, kırışıklıkların azaltılmasında, tedavi edici ve ilerlemeyi önleyici yöntemler olarak ön plana çıkmaktadır.

* Kırışıklıklar için kozmetik ürün seçerken nelere dikkat etmek gerekir?

Kırışıklıkları azaltacak veya korunmayı sağlayacak kozmetik ürünlerde bulunması gereken temel unsurlar ve bazı kozmetik maddelerden kısaca aşağıda bahsedilmiştir, yine de doğru ürün, doğru yol gösterici ile seçilebilir. Deriyi nemlendirmek (İçeriğinde hyaluronik asit, fosfolipidler, yalancı safran (safflower seed oil), çuha çiçeği yağı, borage, gliserin bulunan kozmetikler), deri yüzeyini hafifçe soymak (salisilik asit, glikolik asit, laktik asit, jojoba, papain ya da bromelain enzimleri içeren kozmetikler), serbest radikalleri engellemek, etkisizleştirmek (E ve C vitamini, üzüm çekirdeği ekstresi, yeşil çay, meyve ekstreleri, koenzim Q10 içeren kozmetikler), enflamasyonu (iltihabi yanıtı) azaltmak (çinko, allantoin, pantenol, arnica, bazı bitkiler, cucurma longa, anthemis nobilis, aloe vera içeren kozmetikler), kollajen onarımını artırmak (retinol, retinil palmitat, alfa hidroksi asitler, C vitamini ve aminoasit içeren kozmetikler) amacıyla üretilen kozmetikler doğru seçim olarak değerlendirilebilir. Çok sayıda kozmetik ürün kullanımı yerine, yaşa uygun, doğru kozmetik ve güneş koruyucu seçimi için, bu konuda eğitim görmüş uzmanlara danışmak son derece önemlidir.

Hiç yorum yok

4. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

4. Sınıf Özgün Yayınları Türkçe Çalışma Kitabı Cevapları

4. Sınıf FenBil Yayıncılık Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Sevgi Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Meb Yayınları Trafik Güvenliği Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Dizin Yayınları Trafik Güvenliği Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Dizin Yayınları Trafik Güvenliği Çalışma Kitabı Cevapları

4. Sınıf Meb Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Koza Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Doku Yayınları Türkçe Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Doku Yayınları Türkçe Çalışma Kitabı Cevapları

4. Sınıf Tutku Yayınları Din Kültürü Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Yıldırım Yayınları Din Kültürü Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Yakın Çağ Yayınları Matematik Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Yakın Çağ Yayınları Matematik Çalışma Cevapları

4. Sınıf Dikey Yayınları Matematik Çalışma Cevapları

4. Sınıf Dikey Yayınları Matematik Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Lider Yayınları İngilizce Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Lider Yayınları İngilizce Çalışma Kitabı Cevapları

4. Sınıf Pantera Yayıncılık İngilizce Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Pantera Yayınları İngilizce Çalışma Kitabı Cevapları

4. Sınıf İnsan Hakları, Yurttaşlık ve Demokrasi Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

5. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

5. Sınıf MEB Yayınları İngilizce Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf Evrensel İletişim Yayınları İngilizce Çalışma Kitabı Cevapları

5. Sınıf Evrensel İletişim Yayınları İngilizce Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Matematik Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf Özgün Yayınları Matematik Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf Semih Ofset Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf Berkay Yayınları Sosyal Bilgiler Çalışma Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Türkçe Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Türkçe Çalışma Kitabı Cevapları

5. Sınıf Netbil Yayınları Din Kültürü Çalışma Kitabı Cevapları

5. Sınıf İlke Basım Yayınları Din Kültürü Çalışma Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Hz Muhammedin Hayatı Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Temel Dini Bilgiler Ders Kitabı Cevapları

6. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

6. Sınıf Türkçe Başak Yayınları Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf Türkçe Başak Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

6. Sınıf Matematik Mega Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf Fen Bilimleri Tuna Matbaa Yayınları Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Sevgi Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Sevgi Yayınları Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf İngilizce Ada Matbaa Yayınları Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf İngilizce Ada Matbaa Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

6. Sınıf Din Kültürü Dörtel Yayınları Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf Arapça Meb Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

7. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

7. Sınıf Türkçe Ez-De Yayınları Ders Kitabı Cevapları

7. Sınıf Türkçe Ez-De Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

7. Sınıf Matematik Gizem Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

7. Sınıf Fen Bilimleri Mevsim Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ada Matbaa Yayınları Ders Kitabı Cevapları

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ada Matbaa Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

7. Sınıf İngilizce Pantera Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

7. Sınıf İngilizce Pantera Yayıncılık Çalışma Kitabı Cevapları

7. Sınıf Din Kültürü Gün Yayınları Ders Kitabı Cevapları

8. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

8. Sınıf Türkçe Dörtel Yayınları Ders Kitabı Cevapları

8. Sınıf Türkçe Dörtel Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

8. Sınıf Matematik Öğün Yayınları Ders Kitabı Cevapları

8. Sınıf Fen Bilimleri Öğün Yayınları Ders Kitabı Cevapları

8. Sınıf İngilizce Tutku Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

8. Sınıf İngilizce Tutku Yayıncılık Çalışma Kitabı Cevapları

8. Sınıf İnkılap Tarihi Top Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

8. Sınıf İnkılap Tarihi Top Yayıncılık Çalışma Kitabı Cevapları

8. Sınıf Din Kültürü Gizem Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

9. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

9. Sınıf MEB Yayınları Biyoloji Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Fizik Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları İngilizce Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf İngilizce Teenwise MEB Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

9. Sınıf İngilizce Teenwise MEB Yayınları Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Kimya Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Matematik Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Sağlık Bilgisi ve Trafik Kültürü Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Tarih Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Temel Dini Bilgiler (İslam 1-2) Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf Mesleki Arapça Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları

9. Sınıf Müzik Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf Demokrasi Ve İnsan Hakları Ekoyay Yayınları Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf Proje Hazırlama Ders Kitabı Cevapları

10. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

10. Sınıf Tarih Ders Kitabı Tuna Yayınları

10. Sınıf Matematik Ders Kitabı Tuna Yayınları

10. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı BirYay Yayınları

10. Sınıf Kimya Ders Kitabı Tutku Yayınları

10. Sınıf Fizik Ders Kitabı Mega Yayınları

10. Sınıf Hz. Muhammedin Hayatı Ders Kitabı Ata Yayınları

10. Sınıf Biyoloji Açılım Yayınları Ders Kitabı Cevapları

10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Gün Yayınları

10. Sınıf İngilizce Ders Kitabı Dikey Yayınları cevapları

10. Sınıf İngilizce Çalışma Kitabı Dikey Yayınları cevapları

10. Sınıf Din Kültürü Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

10. Sınıf Arapça Korza Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

10. Sınıf Arapça Meb Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

11. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

11. Sınıf Akaid ve Kelam Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Felsefe Semih Ofset SEK Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Hz Muhammedin Hayatı Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Seçmeli Tarih Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları

11. Sınıf Biyoloji Nova Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Fizik Netbil Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf İnkılap Tarihi Top Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Kimya Dikey Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Dil ve Anlatım Yıldırım Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf İleri Temel Matematik Ders Kitapları Cevapları

11. Sınıf Türk Edebiyatı Ekoyay Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

12. Sınıf Hz Muhammedin Hayatı Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Matematik Nova Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Matematik Dikey Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Mantık Cem Veb Ofset Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Türk Edebiyatı Lider Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Coğrafya Lider Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Dil ve Anlatım MHG Yayınları Cevapları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Çağdaş Türk ve Dünya Tarihi Top Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Temel Düzey Matematik Gezegen Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Trafik ve İlkyardım Semih Ofset Yayınları Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 5. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 6. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 7. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 8. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 9. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 10. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 11. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 12. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, Türkçe Ders Kitabı Cevapları, Matematik Ders Kitabı Cevapları, Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları, İngilizce Ders Kitabı Cevapları, Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları, Din Kültürü Ders Kitabı Cevapları, Müzik Ders Kitabı Cevapları, Arapça Ders Kitabı Cevapları, İnkılap Tarihi Ders Kitabı Cevapları, Fizik Ders Kitabı Cevapları, Kimya Ders Kitabı Cevapları, Biyoloji Ders Kitabı Cevapları, Tarih Ders Kitabı Cevapları, Türkçe Ders Kitabı Cevapları, Coğrafya Ders Kitabı Cevapları, Almanca Ders Kitabı Cevapları, Felsefe Ders Kitabı Cevapları, Türk Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları, Dil ve Anlatım Ders Kitabı Cevapları, Hz Muhammedin Hayatı Ders Kitabı Cevapları, Akaid ve Kelam Ders Kitabı Cevapları, Proje Hazırlama Ders Kitabı Cevapları, Mesleki Arapça Ders Kitabı Cevapları, Temel Dini Bilgiler Ders Kitabı Cevapları, Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Cevapları, Trafik ve İlkyardım Ders Kitabı Cevapları, Mantık Ders Kitabı Cevapları

Blogger tarafından desteklenmektedir.