X-Trail Alınır mı?

Düzenle
 DERS KİTABI CEVAPLARINA BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ! 

X-Trail Alınır mı?

SUV pazarının iddialı modeli X-Trail, otomatik vites tercih edildiğinde sadece önden çekişli olarak alınabiliyor. Buna bir de asfalta uygun lastikler eklenince model kendini arazide değil, asfaltta daha rahat hissediyor.

Tasarım

Nissan X-Trail tasarımı ile göz doldurmayı başaran br otomobil. Son dönemde otomotiv üreticileri ortak bir tasarım felsefesi ile araçlarını tasarlamaya başladı. Bu karar sonrasında özellikle Avrupalı üreticilerin tamamı bu felsefe doğrultusunda araçlarını hazırladı. 

Japon markalar ise bu karara nispeten daha geç adapte oldu. Nissan da bu modaya geç uyan markalardan. Firmanın araçlarında ortak çizgiler görmek çok kolay değil. 

Bu aslında onların özgün olmasını sağlıyor. X-Trail modelinde ise durum biraz daha farklı. X-Trail ve Qashqai birbirlerine bir hayli benziyor. Bu nedenle de ortak bir tasarım dili olduğu söylenebilir. Ancak asıl önemli olan X-Trail diye bir modelin varlığından söz etmek. 

X-Trail Alınır mı?
X-Trail Alınır mı?

Daha önceki nesillerde X-Trail oldukça özgün ve başlı başına bir modeldi. Ancak günümüzde Qashqai+2 isimli model yerine biz bu araca X-Trail diyoruz. Bu nedenle de şimdiki X-Trail ile ilk nesil arasında bir benzerlik yok. Qashqai+2'den türetilen yeni X-Trail, kardeşinin iddialı tasarımı sayesinde oldukça dikkat çekici bir model olmayı başarıyor. 

Aracın önden arkaya hatlarında hep güçlü detaylara yer verilmiş. Bunlar içinde 19 inçlik jantlara ev sahipliği yapan çamurluklar başı çekerken katlı motor kaputu ve siyah renkli plastik akşamlarla da offroad kimliğine vurgu yapılarak aracın güçlü görünmesi sağlanmış. Aracın arka kısmında ise Qashqai modelinden farklı ve daha elit çizgilere yer verilmiş. Şeffaf stoplar ve şişkin çamurluklar arka kısmın da ön tasarım gibi güçlü görünmesini sağlamış. araç bu özellikleriyle, Nissan modelleri içinde özel bir yere sahip denilebilir. 

İç Mekan

X-Trail'in iç mekanı konfor konusunda oldukça tatminkar. Qashqai modeli ile aynı altyapıyı paylaşmasından ötürü aracın iç mekanında da ortak parçalar bolca kullanılmış. Versiyona göre açık renklerin de tercih edilmesiyle ferahlık hissinin arttığı X-Trail'in iç mekanında malzeme kalitesi ve işçilik ortalamaları sorunsuzca karşılıyor. Ancak kapı döşemelerinde ve konsolun alt kısımlarındaki malzeme kalitesi rakiplerin gerisinde kalıyor. Tiyatro düzeni adı verilen oturma düzenine sahip olan X-Trail, 3 sıra koltuğuna ve 7 kişilik oturma alanına sahip. Ön ve arkadaki koltuklar konfor açısından istenilenleri sağlama konusunda sorunsuz olsa da gerektiğinde bagajdaki zeminden açılan ilave 2 koltuk daha çok çocuklar için uygun tasarlanmış. Arka koltukların hareketli yapısına rağmen sunulan diz mesafesi ve omuz genişliği uzun yolculuklar için ideal değil. X-Trail'in kardeşi Qashqai'den en önemli farkı sunduğu sunroof özellikli cam tavanı. Qashqai modelinde bu cam tavan sadece perde ile kapatılırken X-Trail'de cam tavan sunroof olarak açılıyor ve iç mekana giren havayı ve ışığı artıyor. Ergonomi açısından sorunsuz olan orta konsolda sürücü ihtiyaç duyduğu tüm kumandalara sorunsuz ulaşabilirken otomatik klima, koltuk ısıtma, navigasyona sahip multimedya ekranı gibi donanımlarla da konfor seviyesi yükseltilmiş.

Motor

X-Trail'in motoru nasıl sorusunun yanıtı ise şöyle: X-Trail'in elini zayıflatan noktaların başında motor ailesi geliyor. Sadece 1.6 litrelik dizel motorla alınabilen X-Trail bu nedenle farklı bir isteği olan tüketicilere ulaşmakta zorlanıyor. Nissan, Qashqai modelinden tüketici kaymalarının önüne geçmek için X-Trail'de örneğin 1.2 litrelik turbo benzinli motoru veya 1.6 litrelik benzinli güç ünitesini sunmuyor. 1.6 litre hacme sahip olan dizel güç ünitesi 130 HP güç üretiyor. Nissan bu araçta isteyen tüketicilere manuel veya X-Tronic adı verilen CVT şanzıman seçeneğini de sunuyor. Test aracımız en çok tercih edilen CVT şanzıman alternatifine sahipti. Ayrıca Nissan bu aracı 4x4 çekiş sistemiyle de almayı mümkün kılmış. Ancak bu çekiş sistemi alındığında o zaman araç sadece manuel vites kutusu ile alınabiliyor. Yani X-Trail'de dizel-otomatik ve 4x4 alternatifi yer almıyor. Halbuki şu anda otomotivde trend bu araçlarda 3 özelliğin de bir arada sunulmasından yana. CVT otomatik şanzımanlı X-Trail, fabrika verisi 100 km/s hıza ulaşmak için 11,4 saniyeye ihtiyaç duyuyor. Bu değer bile başlı başına X-Trail'in performanstan çok konforlu sürüşler için ideal olduğunu kanıtlıyor. Aracın 100 km'deki ortalama fabrika verisi tüketiminin 5,1 litre olması ise performanstan çalan CVT şanzımanın en önemli artısı.

Güvenlik

X-Trail ne kadar güvenli? 2014 yılında EuroNCAP tarafından çarpışma testine alınan X-Trail bu testten 5 yıldız almaya hak kazandı. Araç yetişkin güvenliği konusunda %86 koruma sağlarken çocuk yolculara %83'lük başarıyla korudu. Bu tarz yerden yüksek araçlar için büyük sorun olan yaya güvenliği disiplininde % 75 başarı sağlayan model sahip olduğu elektronik güvenlik sistemleriyle de % 75 koruma sağladı. Aracın standart donanımında ABS, EBD, ESP, fren destek sistemi, sürücü-yolcu-yan ve perde havayastıkları, şerit takip sistemi, aktif sürüş kontrolü, aktif motor freni, yokuş kalkış yardımcısı standart olarak sunulurken versiyona göre bu donanımlara şerit takip sistem, kör nokta uyarı sistemi, yorgunluk ve hareket algılama sistemleri de ekleniyor.

Konfor & Yol Tutuş

Bu tarz araçların en büyük sorunu salınımlı gövdeleridir. Özellikle arka koltukta oturanlar büyük jant-lastiklerin de etkisiyle sürekli zıplayarak yolculuk ederler. Ancak X-Trail bu olumsuzluklara sahip değil. Araçta 19 inçlik jantlar olmasına rağmen sürüşler esnasında özellikle arka koltukta oturanların konfor seviyesi hiç düşmüyor. Araçtaki direksiyon sistemi çok hisli olmasa da karoserin virajlarda nispeten az yatması sayesinde iç mekanda yolculuk ederken araç size güven veriyor. Yerden yüksek yapı nedeniyle yan rüzgarlardan etkilenen X-Trail, asfalt üzerinde tüm gerekenleri sorunsuzca sunuyor. Ancak söz konusu arazi kullanımları olduğunda çok da başarılı olamıyor. Bunun en büyük nedeni test aracındaki gibi otomatik vites ve üst donanım paketini aldığınızda sunulan lastikler. Bu birliktelik nedeniyle araç hafif arazide ilerlemekte sorun yaşıyor. Eğer ben bu aracı arazide kullanmak istiyorum derseniz o zaman otomatik vitesten feragat edip 4x4 çekiş sistemini satın almalısınız. 18,1 derecelik yaklaşma ve 26,5 derecelik uzaklaşma açılarına sahip olan X-Trail yerden 210 mm yüksekte. Bu değerler 4x4 güç aktarımı ile yeterli olacaktır ancak önden çekişli modeldeki eksiklikler nedeniyle kullanışlı değil.

Teknik Özellik
Motor : 1.6 
Motor Hacmi :1598 cc 
Silindir Adedi : 4 
Maksimum Güç : 130 HP 4000 d/d 
Maksimum Tork : 320 Nm 1750 d/d 
Performans 
0-100 km/s Hızlanma : 11.4 sn
Maksimum Hız : 180 km/s

Frenler 
Ön : Hava kanallı disk
Arka : Disk
Yakıt Türü : Dizel 
Yakıt Tüketimi 
Şehir İçi 
: 5.8 lt
Şehir Dışı : 4.7 lt
Karma : 5.1 lt
Test : 6.8/ 100 km
CO2 Emisyonu : 135 gr/km

Boyutlar 
Uzunluk : 4640 mm
Genişlik : 1820 mm
Yükseklik : 1715 mm
Dingil Mesafesi : 2705 mm
Bagaj Hacmi : 445 lt
Yakıt Depo Kapasitesi : 60 lt
Boş Ağırlık : 1595kg
Lastik Boyutu : 225/55 R19 

Uzman Yorumu
Nissan X-Trail sadece bir arazi aracı olarak otomatik vites kutusu ve önden çekiş sistemi nedeniyle çok iddialı değil. Ancak aracın 7 kişilik iç mekanı sayesinde model MPV’lere de rakip olabiliyor. Eğer bu aracı arazide sorunsuz kullanmak istiyorsanız o zaman mutlaka manuel vites kutusu ile sunulan 4x4 çekiş sistemli alternatifi seçmelisiniz. Eğer otomatik vites ve önden çekiş benim için yeterli diyorsanız o zaman verdiği güven duygusu ile de sınıfının öne çıkanları arasında yer alan X-Trail’i çok beğeneceksiniz.

Hiç yorum yok

4. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

4. Sınıf Özgün Yayınları Türkçe Çalışma Kitabı Cevapları

4. Sınıf FenBil Yayıncılık Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Sevgi Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Meb Yayınları Trafik Güvenliği Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Dizin Yayınları Trafik Güvenliği Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Dizin Yayınları Trafik Güvenliği Çalışma Kitabı Cevapları

4. Sınıf Meb Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Koza Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Doku Yayınları Türkçe Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Doku Yayınları Türkçe Çalışma Kitabı Cevapları

4. Sınıf Tutku Yayınları Din Kültürü Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Yıldırım Yayınları Din Kültürü Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Yakın Çağ Yayınları Matematik Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Yakın Çağ Yayınları Matematik Çalışma Cevapları

4. Sınıf Dikey Yayınları Matematik Çalışma Cevapları

4. Sınıf Dikey Yayınları Matematik Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Lider Yayınları İngilizce Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Lider Yayınları İngilizce Çalışma Kitabı Cevapları

4. Sınıf Pantera Yayıncılık İngilizce Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Pantera Yayınları İngilizce Çalışma Kitabı Cevapları

4. Sınıf İnsan Hakları, Yurttaşlık ve Demokrasi Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

5. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

5. Sınıf MEB Yayınları İngilizce Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf Evrensel İletişim Yayınları İngilizce Çalışma Kitabı Cevapları

5. Sınıf Evrensel İletişim Yayınları İngilizce Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Matematik Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf Özgün Yayınları Matematik Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf Semih Ofset Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf Berkay Yayınları Sosyal Bilgiler Çalışma Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Türkçe Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Türkçe Çalışma Kitabı Cevapları

5. Sınıf Netbil Yayınları Din Kültürü Çalışma Kitabı Cevapları

5. Sınıf İlke Basım Yayınları Din Kültürü Çalışma Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Hz Muhammedin Hayatı Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Temel Dini Bilgiler Ders Kitabı Cevapları

6. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

6. Sınıf Türkçe Başak Yayınları Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf Türkçe Başak Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

6. Sınıf Matematik Mega Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf Fen Bilimleri Tuna Matbaa Yayınları Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Sevgi Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Sevgi Yayınları Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf İngilizce Ada Matbaa Yayınları Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf İngilizce Ada Matbaa Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

6. Sınıf Din Kültürü Dörtel Yayınları Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf Arapça Meb Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

7. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

7. Sınıf Türkçe Ez-De Yayınları Ders Kitabı Cevapları

7. Sınıf Türkçe Ez-De Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

7. Sınıf Matematik Gizem Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

7. Sınıf Fen Bilimleri Mevsim Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ada Matbaa Yayınları Ders Kitabı Cevapları

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ada Matbaa Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

7. Sınıf İngilizce Pantera Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

7. Sınıf İngilizce Pantera Yayıncılık Çalışma Kitabı Cevapları

7. Sınıf Din Kültürü Gün Yayınları Ders Kitabı Cevapları

8. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

8. Sınıf Türkçe Dörtel Yayınları Ders Kitabı Cevapları

8. Sınıf Türkçe Dörtel Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

8. Sınıf Matematik Öğün Yayınları Ders Kitabı Cevapları

8. Sınıf Fen Bilimleri Öğün Yayınları Ders Kitabı Cevapları

8. Sınıf İngilizce Tutku Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

8. Sınıf İngilizce Tutku Yayıncılık Çalışma Kitabı Cevapları

8. Sınıf İnkılap Tarihi Top Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

8. Sınıf İnkılap Tarihi Top Yayıncılık Çalışma Kitabı Cevapları

8. Sınıf Din Kültürü Gizem Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

9. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

9. Sınıf MEB Yayınları Biyoloji Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Fizik Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları İngilizce Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf İngilizce Teenwise MEB Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

9. Sınıf İngilizce Teenwise MEB Yayınları Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Kimya Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Matematik Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Sağlık Bilgisi ve Trafik Kültürü Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Tarih Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Temel Dini Bilgiler (İslam 1-2) Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf Mesleki Arapça Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları

9. Sınıf Müzik Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf Demokrasi Ve İnsan Hakları Ekoyay Yayınları Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf Proje Hazırlama Ders Kitabı Cevapları

10. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

10. Sınıf Tarih Ders Kitabı Tuna Yayınları

10. Sınıf Matematik Ders Kitabı Tuna Yayınları

10. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı BirYay Yayınları

10. Sınıf Kimya Ders Kitabı Tutku Yayınları

10. Sınıf Fizik Ders Kitabı Mega Yayınları

10. Sınıf Hz. Muhammedin Hayatı Ders Kitabı Ata Yayınları

10. Sınıf Biyoloji Açılım Yayınları Ders Kitabı Cevapları

10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Gün Yayınları

10. Sınıf İngilizce Ders Kitabı Dikey Yayınları cevapları

10. Sınıf İngilizce Çalışma Kitabı Dikey Yayınları cevapları

10. Sınıf Din Kültürü Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

10. Sınıf Arapça Korza Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

10. Sınıf Arapça Meb Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

11. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

11. Sınıf Akaid ve Kelam Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Felsefe Semih Ofset SEK Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Hz Muhammedin Hayatı Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Seçmeli Tarih Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları

11. Sınıf Biyoloji Nova Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Fizik Netbil Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf İnkılap Tarihi Top Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Kimya Dikey Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Dil ve Anlatım Yıldırım Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf İleri Temel Matematik Ders Kitapları Cevapları

11. Sınıf Türk Edebiyatı Ekoyay Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

12. Sınıf Hz Muhammedin Hayatı Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Matematik Nova Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Matematik Dikey Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Mantık Cem Veb Ofset Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Türk Edebiyatı Lider Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Coğrafya Lider Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Dil ve Anlatım MHG Yayınları Cevapları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Çağdaş Türk ve Dünya Tarihi Top Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Temel Düzey Matematik Gezegen Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Trafik ve İlkyardım Semih Ofset Yayınları Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 5. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 6. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 7. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 8. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 9. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 10. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 11. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 12. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, Türkçe Ders Kitabı Cevapları, Matematik Ders Kitabı Cevapları, Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları, İngilizce Ders Kitabı Cevapları, Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları, Din Kültürü Ders Kitabı Cevapları, Müzik Ders Kitabı Cevapları, Arapça Ders Kitabı Cevapları, İnkılap Tarihi Ders Kitabı Cevapları, Fizik Ders Kitabı Cevapları, Kimya Ders Kitabı Cevapları, Biyoloji Ders Kitabı Cevapları, Tarih Ders Kitabı Cevapları, Türkçe Ders Kitabı Cevapları, Coğrafya Ders Kitabı Cevapları, Almanca Ders Kitabı Cevapları, Felsefe Ders Kitabı Cevapları, Türk Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları, Dil ve Anlatım Ders Kitabı Cevapları, Hz Muhammedin Hayatı Ders Kitabı Cevapları, Akaid ve Kelam Ders Kitabı Cevapları, Proje Hazırlama Ders Kitabı Cevapları, Mesleki Arapça Ders Kitabı Cevapları, Temel Dini Bilgiler Ders Kitabı Cevapları, Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Cevapları, Trafik ve İlkyardım Ders Kitabı Cevapları, Mantık Ders Kitabı Cevapları

Blogger tarafından desteklenmektedir.