Tarık Akan Kimdir? Hayatı Hakkında Bilgi

Düzenle
 DERS KİTABI CEVAPLARINA BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ! 

Tarık Akan Kimdir? Hayatı Hakkında Bilgi

Tarık Akan tüm hayatı boyunca başarılı bir profil çizmiştir. Yeşilçamın ilk akla gelen oyuncularından biri olan Tarık Akan, oyunculuğunun yanı sıra, yönetmenlik, yapımcılık yapmış ve bir kitap yazmıştır. Sanatçının hayatına ayrıntılı göz atmak için yazımızı okuyunuz.

Türk sinemasının en yakışıklı oyuncusu olarak bilinen Tarık Akan, genç yaşlardan itibaren sinema sektöründe varlığını sürdüren isimlerden biridir. Ömrüne sayısız film sığdıran başarılı oyuncu, 7’den 70’e herkesin sevdiği sinema karakterlerinden bir tanesidir.

Başarılı oyuncu kimliğinin yanı sıra güler yüzlü, hoş sohbeti ile tanınan Tarık Akan yıllar sonra dahi hatırlanacak sanatçılar arasında yer almaktadır. Duygusal aşk filmlerinin yanı sıra kardeşlik ve dostluk temalı pek çok filmde de başrol alan oyuncu, yüzlerce filmde binlerce kişi ile çalışmıştır.

Tarık Akan Kimdir? Hayatı Hakkında Bilgi
Tarık Akan Kimdir? Hayatı Hakkında Bilgi

Yılmaz Güney Kimdir? Hayatı ve Eserleri
Ömrünün tamamını sinema sektörüne ayıran usta oyuncunun başarılı bir hayatı olduğunu söylemek doğru olacaktır. Ölümünün ardından herkesi üzüntüye boğan Tarık Akan, yıllar geçse bile Türk sinema tarihinde unutulmayacak isimler aradında yer alacaktır.

Navigasyon 

1. Tarık Akan Kimdir?

2. Tarık Akan’ın Hayatı

Tarık Akan’ın Sinema Sektörüne Girişi

Tarık Akan’ın Sinema Dışındaki Meslekleri

Tarık Akan’ın Özel Hayatı 

Tarık Akan’ın Ölümü

3. Tarık Akan’ın Çalışmaları ve Ödülleri

Tarık Akan’ın Rol Aldığı Sinema Filmleri ve Diziler

Tarık Akan’ın Edebiyat Hayatı

Tarık Akan’ın Aldığı Ödüller

4. Konu Hakkında Bilgilendirici Video

5. Sonuç ve Okura Sorular

6. Okur Yorumları

7. Bilgi Alabileceğiniz Diğer Kaynaklar

Tarık Akan Kimdir?
Komediden drama kadar pek çok Yeşilçam filminde yer alan usta sanatçı Tarık Akan, canlandırdığı roller ile ölümsüzleşmiştir. Kısa sürede dikkat çeken ve ünü hızla parlayan oyuncunun canlandırdığı karakterlerle halka ne denli yakın olduğu bilinmektedir. Özellikle Canım Kardeşim isimli filmi ile akıllarda kalan Tarık Akan pek çok ödül de kazanmıştır.

Oyunculuğun dışında zaman zaman yönetmen koltuğunda da oturan Tarık Akan aynı zamanda yazdığı kitabı ile de oldukça başarılı olmuştur. Hem filmleri hem de yazdığı kitabı ile kendi fikirlerini çekinmeden dile getirmeyi tercih etmiştir. Her ne kadar fikir ayrılıkları başlığı altında pek çok tartışma içerisinde yer alsa da Türkiye’nin sevilen oyuncuları arasında kabul edilmektedir.

Tarık Akan’ın Hayatı
13 Aralık 1949 tarihinde dünyaya gelen Tarık Akan, İstanbul doğumludur. Asıl isminin Tarık Tahsin Üregül olduğu bilinmektedir. Emekli asker Yaşar Bey’in üçüncü oğlu olan Tarık Akan aslen Gümüşhanelidir. Babasının görevi nedeniyle Türkiye’nin pek çok noktasında bulunan sanatçı ilköğrenimine Erzurum’da başlayıp Kayseri’de tamamlamıştır.

Üniversiteye kadar olan öğrenimini Bakırköy’de tamamlamış olan Tarık Akan akabininde, Yıldız Teknik Üniversitesi’nde makine mühendisliği okumuştur. Mezun olduktan hemen sonra gazetecilik bölümünü okuyan sanatçı daha sonra oradan sinema sektörüne giriş yapmıştır.

Tarık Akan’ın Sinema Sektörüne Girişi
Tarık Akan sinema sektörüne 1970 yılında Ses dergisinin düzenlediği yarışma ile katılmıştır. Sinema Artist Yarışması’nda birinci olduktan sonra 1971 yılında Solan Bir Yaprak Gibi filmi ile sektöre adım atmıştır. Sinemaya girdiğinde adını değiştiren ünlü oyuncu o dakikadan sonra Tarık Akan olarak bilinmiştir.

1970 ile 1975 yılları arasında 12 ayrı film çeken Tarık Akan, Emel Sayın’dan Filiz Akın’a kadar pek çok oyuncuyla başrol paylaşmıştır. Pek çok büyük yapımın arkasından sosyal mesaj veren filmlerde yer almayı tercih eden usta oyuncu Sürü, Yol, Maden gibi fikir mesajlı filmlerde oynamıştır. 1979 yılında sinemaya ara veren usta oyuncu askerlik görevini tamamlamıştır.

Tarık Akan’ın Sinema Dışındaki Meslekleri
Tarık Akan yalnızca sinema ile ilgilenmemiş ayrıca eğitim destekli pek çok projede de yerini almıştır. Bunlar arasında en dikkat çeken ise 1991 yılında açılan Bakırköy Taş Mektep’in sahiplerinden biri oluşudur. Aziz Nesin’in oğlu Ali Nesin’den vakıf başkanlığını devralarak fikri doğrultusunda sosyal projelerde de bulunmuştur.

Sinema sektörünün en durağan olduğu yıllarda taksi kiralama işine giren Tarık Akan, bu yıllarda ticaretle geçinmiştir. Daha sonra fikirleri ve yaptığı konuşmalar nedeniyle 12 Eylül sonrasında 2,5 ay hapis cezasına çarptırılmıştır. Sinemaya girmeden önceki yıllarda geçimini sağlamak için cankurtaranlık ve işportacılık yaptığı bilinmektedir.

Tarık Akan’ın Özel Hayatı 
Tarık Akan 7 Ağustos 1986 yılında Yasemin Erkut ile dünya evine girmiştir. Bu evliliğinden 3 çocuğu olan sanatçının çocuklarına; Barış Zeki, Yaşar Özgür ve Özlem isimlerini verdiği bilinmektedir. 16 Haziran 1989 yılında evliliği son bulan sanatçı daha sonra evlilik yapmamış ancak Acun Günay ile beraber yaşamıştır.

Tarık Akan’ın Ölümü
Tarık Akan’a alkol ve sigara tüketimine bağlı olarak akciğer kanseri teşhisi konulmuştur. 2015 yılında konulan teşhisin sonunda tedavi altına alınan usta sanatçı, bir süre olumlu ilerleme kaydetse de kanserin karaciğere sıçradığı öğrenilmiştir. Sonrasında müdahalelere rağmen toparlanamayan sanatçı, 16 Eylül 2016 tarihinde dünyaya gözlerini yummuştur.

Tarık Akan’ın Çalışmaları ve Ödülleri
Tarık Akan sinemanın yanıda, yönetmenlik, yapımcılık yapmış ve edebiyatla da ilgilenerek bir kitap yazmıştır. Nesin Vakfı başkanlığı yaparken bulunduğu ve oluşturduğu sosyal projelerle gerçekten kendini halka mal etmiştir. Ticaretle de ilgilenmiş ve hayatını dolu dolu ve başarılarla yaşamıştır.

Tarık Akan’ın Rol Aldığı Sinema Filmleri ve Diziler
Tarık Akan; Emine, Melek mi Şeytan mı, Sev Kardeşim, Yeryüzünde Bir Melek, Yalancı Yârim, Canım Kardeşim gibi büyük yapımlarda başrol almıştır. Bu eserler dışında Bebek Yüzlü, Oh Olsun, Hababam Sınıfı ve Memleketim gibi yapımlarda sevilen karakterleri canlandırmıştır.

Sanatçı 2000’li yıllardan önce yüzlerce karaktere hayat vermiş daha sonra sinema sektöründe nadiren görülmüştür. 2002 yılında Gülüm, Abdülhamit Düşerken, Koçum Benim gibi yapımlarda yer almış; 2003 yılında Vizontele Tuba, Gece Yürüyüşü filmlerinde çalışmıştır.

Rıfat Ilgaz Kimdir? Hayatı ve Eserleri
2006 yılında Ankara Cinayeti, Ah İstanbul isimli çalışmalarda bulunan Tarık Akan 2009 yılında Deli Deli Olma, Karşıyaka Memleket isimli film ve dizilerde rol almıştır. Usta oyuncunun son olarak 2013 yılında Geç Gelen Ödüller filminde yer aldığı bilinmektedir.

Tarık Akan yönetmenlik de yapmış ve sinemada usta olduğunu bu filmler ve belgeselle kanıtlamıştır. Bunlar, Atatürk’ün Alev Çiçekleri, Işık Yontucusu, Mehmet Aksoy belgeselidir. Senaryosunu yazdığı Çark filmi de büyük beğeni toplamıştır. Üçüncü Göz adlı filmde de yapımcılık yapmıştır.

Tarık Akan’ın Edebiyat Hayatı
Tarık Akan oyunculuk, yönetmenlik, eğitim sektörü, ticaret gibi birçok meslekle ilgilenmiştir. Bunların yanında düşüncelerini özgürce dile getirmek istediği bir de kitabı bulunmaktadır. Tarık Akan sinema filmlerinin yanı sıra 2002 yılında Anne Kafamda Bit Var isimli kitabını tamamlamıştır. Tarık Akan 12 Eylül döneminden sonra 2,5 yıl hapis cezasına çarptırılmıştır. Kitapta 12 Eylül sürecinde yaşadıklarını kaleme almıştır.

Tarık Akan’ın Aldığı Ödüller
Tarık Akan sanat hayatı boyunca aldığı ödüllerle, başarılarını kanıtlarcasına, hayatını adadığı sinema için gurur kaynağıdır.

En İyi Erkek Oyuncu (Suçlu) / 10. Antalya Film Şenliği, 1973

En İyi Erkek Oyuncu (Maden) / 15. Antalya Film Şenliği, 1978

En İyi Erkek Oyuncu (Sürü) / 17. Antalya Film Şenliği, 1980

En İyi Erkek Oyuncu (Pehlivan) / 21. Antalya Film Şenliği, 1984

En İyi Erkek Oyuncu (Üçüncü Göz) / 26. Antalya Film Şenliği, 1989

En İyi Erkek Oyuncu (Karartma Geceleri) / 6. Altın Koza Kültür ve Sanat Şenliği, 1992

Yaşam Boyu Onur Ödülü / 33. Antalya Film Şenliği, 1996

En İyi Erkek Oyuncu (Gülüm) / 40. Antalya Film Şenliği, 2003

Hiç yorum yok

4. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

4. Sınıf Özgün Yayınları Türkçe Çalışma Kitabı Cevapları

4. Sınıf FenBil Yayıncılık Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Sevgi Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Meb Yayınları Trafik Güvenliği Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Dizin Yayınları Trafik Güvenliği Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Dizin Yayınları Trafik Güvenliği Çalışma Kitabı Cevapları

4. Sınıf Meb Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Koza Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Doku Yayınları Türkçe Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Doku Yayınları Türkçe Çalışma Kitabı Cevapları

4. Sınıf Tutku Yayınları Din Kültürü Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Yıldırım Yayınları Din Kültürü Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Yakın Çağ Yayınları Matematik Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Yakın Çağ Yayınları Matematik Çalışma Cevapları

4. Sınıf Dikey Yayınları Matematik Çalışma Cevapları

4. Sınıf Dikey Yayınları Matematik Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Lider Yayınları İngilizce Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Lider Yayınları İngilizce Çalışma Kitabı Cevapları

4. Sınıf Pantera Yayıncılık İngilizce Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Pantera Yayınları İngilizce Çalışma Kitabı Cevapları

4. Sınıf İnsan Hakları, Yurttaşlık ve Demokrasi Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

5. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

5. Sınıf MEB Yayınları İngilizce Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf Evrensel İletişim Yayınları İngilizce Çalışma Kitabı Cevapları

5. Sınıf Evrensel İletişim Yayınları İngilizce Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Matematik Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf Özgün Yayınları Matematik Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf Semih Ofset Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf Berkay Yayınları Sosyal Bilgiler Çalışma Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Türkçe Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Türkçe Çalışma Kitabı Cevapları

5. Sınıf Netbil Yayınları Din Kültürü Çalışma Kitabı Cevapları

5. Sınıf İlke Basım Yayınları Din Kültürü Çalışma Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Hz Muhammedin Hayatı Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Temel Dini Bilgiler Ders Kitabı Cevapları

6. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

6. Sınıf Türkçe Başak Yayınları Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf Türkçe Başak Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

6. Sınıf Matematik Mega Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf Fen Bilimleri Tuna Matbaa Yayınları Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Sevgi Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Sevgi Yayınları Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf İngilizce Ada Matbaa Yayınları Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf İngilizce Ada Matbaa Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

6. Sınıf Din Kültürü Dörtel Yayınları Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf Arapça Meb Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

7. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

7. Sınıf Türkçe Ez-De Yayınları Ders Kitabı Cevapları

7. Sınıf Türkçe Ez-De Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

7. Sınıf Matematik Gizem Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

7. Sınıf Fen Bilimleri Mevsim Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ada Matbaa Yayınları Ders Kitabı Cevapları

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ada Matbaa Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

7. Sınıf İngilizce Pantera Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

7. Sınıf İngilizce Pantera Yayıncılık Çalışma Kitabı Cevapları

7. Sınıf Din Kültürü Gün Yayınları Ders Kitabı Cevapları

8. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

8. Sınıf Türkçe Dörtel Yayınları Ders Kitabı Cevapları

8. Sınıf Türkçe Dörtel Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

8. Sınıf Matematik Öğün Yayınları Ders Kitabı Cevapları

8. Sınıf Fen Bilimleri Öğün Yayınları Ders Kitabı Cevapları

8. Sınıf İngilizce Tutku Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

8. Sınıf İngilizce Tutku Yayıncılık Çalışma Kitabı Cevapları

8. Sınıf İnkılap Tarihi Top Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

8. Sınıf İnkılap Tarihi Top Yayıncılık Çalışma Kitabı Cevapları

8. Sınıf Din Kültürü Gizem Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

9. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

9. Sınıf MEB Yayınları Biyoloji Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Fizik Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları İngilizce Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf İngilizce Teenwise MEB Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

9. Sınıf İngilizce Teenwise MEB Yayınları Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Kimya Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Matematik Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Sağlık Bilgisi ve Trafik Kültürü Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Tarih Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Temel Dini Bilgiler (İslam 1-2) Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf Mesleki Arapça Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları

9. Sınıf Müzik Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf Demokrasi Ve İnsan Hakları Ekoyay Yayınları Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf Proje Hazırlama Ders Kitabı Cevapları

10. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

10. Sınıf Tarih Ders Kitabı Tuna Yayınları

10. Sınıf Matematik Ders Kitabı Tuna Yayınları

10. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı BirYay Yayınları

10. Sınıf Kimya Ders Kitabı Tutku Yayınları

10. Sınıf Fizik Ders Kitabı Mega Yayınları

10. Sınıf Hz. Muhammedin Hayatı Ders Kitabı Ata Yayınları

10. Sınıf Biyoloji Açılım Yayınları Ders Kitabı Cevapları

10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Gün Yayınları

10. Sınıf İngilizce Ders Kitabı Dikey Yayınları cevapları

10. Sınıf İngilizce Çalışma Kitabı Dikey Yayınları cevapları

10. Sınıf Din Kültürü Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

10. Sınıf Arapça Korza Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

10. Sınıf Arapça Meb Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

11. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

11. Sınıf Akaid ve Kelam Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Felsefe Semih Ofset SEK Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Hz Muhammedin Hayatı Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Seçmeli Tarih Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları

11. Sınıf Biyoloji Nova Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Fizik Netbil Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf İnkılap Tarihi Top Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Kimya Dikey Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Dil ve Anlatım Yıldırım Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf İleri Temel Matematik Ders Kitapları Cevapları

11. Sınıf Türk Edebiyatı Ekoyay Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

12. Sınıf Hz Muhammedin Hayatı Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Matematik Nova Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Matematik Dikey Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Mantık Cem Veb Ofset Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Türk Edebiyatı Lider Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Coğrafya Lider Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Dil ve Anlatım MHG Yayınları Cevapları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Çağdaş Türk ve Dünya Tarihi Top Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Temel Düzey Matematik Gezegen Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Trafik ve İlkyardım Semih Ofset Yayınları Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 5. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 6. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 7. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 8. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 9. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 10. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 11. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 12. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, Türkçe Ders Kitabı Cevapları, Matematik Ders Kitabı Cevapları, Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları, İngilizce Ders Kitabı Cevapları, Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları, Din Kültürü Ders Kitabı Cevapları, Müzik Ders Kitabı Cevapları, Arapça Ders Kitabı Cevapları, İnkılap Tarihi Ders Kitabı Cevapları, Fizik Ders Kitabı Cevapları, Kimya Ders Kitabı Cevapları, Biyoloji Ders Kitabı Cevapları, Tarih Ders Kitabı Cevapları, Türkçe Ders Kitabı Cevapları, Coğrafya Ders Kitabı Cevapları, Almanca Ders Kitabı Cevapları, Felsefe Ders Kitabı Cevapları, Türk Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları, Dil ve Anlatım Ders Kitabı Cevapları, Hz Muhammedin Hayatı Ders Kitabı Cevapları, Akaid ve Kelam Ders Kitabı Cevapları, Proje Hazırlama Ders Kitabı Cevapları, Mesleki Arapça Ders Kitabı Cevapları, Temel Dini Bilgiler Ders Kitabı Cevapları, Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Cevapları, Trafik ve İlkyardım Ders Kitabı Cevapları, Mantık Ders Kitabı Cevapları

Blogger tarafından desteklenmektedir.