Su Çiçeği Hastalığı Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi

Düzenle
 DERS KİTABI CEVAPLARINA BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ! 

Su Çiçeği Hastalığı Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi

Su çiçeği genellikle 15 yaş altı çocuklarda, özellikle de okul öncesi çağında görülen, son derece bulaşıcı bir hastalıktır. Yakın temas ile çok çabuk bulaşan ve deride su toplama ile kendini belli eden hastalığın en etkili koruma yöntemi ise aşı yaptırmaktır.

Peki su çiçeği olduğunu nasıl anlarız, aşısı ne zaman yapılmalıdır? Gelin bu soruların cevaplarını birlikte öğrenelim.

Virüs kaynaklı bir hastalık olan su çiçeğinin hedefi genellikle çocuklardır. Çocukluk döneminde pek çok kişinin geçirdiği bulaşıcı bir hastalıktır. Ancak aşılarla önlenebilir ve tedavisi de mümkündür. Yüksek ateş ve kaşıntı ile ortaya çıkan su çiçeği, ilk olarak yüz bölgesinde döküntüler ile ilerleme kaydeder. Bulaşıcı olmasına karşın ölümcül olma oranı oldukça düşük bir hastalık olarak, aşılı kişilerin daha hafif olarak su çiçeği geçirdiği bilinmektedir.

Su Çiçeği Hastalığı Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi
Su Çiçeği Hastalığı Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi

Bir kere su çiçeği geçirmiş olmak bu hastalığa karşı bağışıklık sisteminin güçlenmesi için yeterlidir. Ancak nadir görülen durumlarda bir kere su çiçeği geçiren bir kişinin bir kez daha bu hastalığı geçirme ihtimali az da olsa vardır. Su çiçeği hastalığına yakalanıldığında eğer gerekli önlemler alınmaz ve hassasiyet gösterilmezse, çeşitli enfeksiyonlar doğabilir.

Kolera Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi

Bu da hastalık çok tehlikeli olmasa bile, ihmal edildiğinde çok daha ciddi hastalıkların doğmasına sebep olabilir. Bu sebeple bebeklik döneminden başlayan suçiçeği aşı çizelgesine mutlaka uyulması gerekir. Şimdi dilerseniz su çiçeği nasıl bir hastalıktır, nasıl tedavi edilir, ilk belirtileri nelerdir, aşı ne zaman yapılır gibi konuları tek tek inceleyelim.

Navigasyon 

1. Su Çiçeği Hastalığı Nedir?

2. Su Çiçeği Hastalığının Nedenleri Nelerdir?

3. Su Çiçeği Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

4. Su Çiçeği Hastalığından Korunma Yolları Nelerdir?

5. Su Çiçeği Aşısı Ne Zaman Yapılır?

6. Su Çiçeği Hastalığının Tedavisi Nedir?

7. Konu Hakkında Bilgilendirici Video

8. Sonuç ve Okura Sorular

9. Okur Yorumları

10. Bilgi Alabileceğiniz Diğer Kaynaklar

Su Çiçeği Hastalığı Nedir?
Varicella zoster isimli virüsten dolayı vücutta gelişen su çiçeği, bulaşıcı hastalıklar arasında sonuçları korkutucu olmayan bir hastalıktır. Aşı ile korunması mümkün olan bir hastalık olmasından dolayı Sağlık Bakanlığının bebeklere uyguladığı aşı takviminde su çiçeği önemli bir yere sahiptir. İçi su dolu olan döküntü ve kabarcıklar çocukların halsiz ve yorgun düşmelerine neden olur.

Diğer yandan yüksek ateş ve burun akıntısı en önemli belirtiler arasındadır. Su çiçeği tedavisi çok fazla müdahale gerektirmeyen bir sağlık sorunudur. Tedaviye harfiyen uyulup, özen gösterildiğinde ise yaklaşık bir hafta içinde tüm belirtilerin kaybolduğu bir hastalıktır. Bu sebeple sadece hastalığın neden olduğu ağrı ve kaşıntıyı azaltmak adına ağrı kesici ve krem losyonlar verilmektedir.

Su Çiçeği Hastalığının Nedenleri Nelerdir?
Su çiçeğinin bilinen en önemli nedeni Varicella zoster (VZV) isimli virüstür. Bu virüsün vücutta yayılması sonucunda oluşan yüksek ateş ve kızarıklık su çiçeğinin ilk belirtileri arasındadır. Ayrıca su çiçeğinin fazla görüldüğü ülkelerde en önemli sebebin aşı yaptırmamak olduğu tespit edilmiştir. Su çiçeğine karşı aşılı olmak bu hastalığa karşı büyük ölçüde koruyucu olacaktır, bulaşsa dahi aşılı olmanın getirdiği avantaj ile hastalık süreci daha rahat ve hafif atlatılabilmektedir.

Su Çiçeği Hastalığının Belirtileri Nelerdir?
Özellikle çocukların cildinde görülen kızarıklık ve döküntüler akla ilk olarak su çiçeğini getirmektedir. Arıca kuluçka dönemi sonrasında cildin büyük bölümünü kaplayan içi su dolu kabarcıklar, su çiçeğinin kesin tanısı için yeterli olan belirtilerdir. Bunların yanında yüksek ateş de hastalıkta mutlaka kendini gösterir. Bağışıklık sistemi ile alakası yüksek olan bir hastalık olduğundan, vücudun direnci kırılıp, zayıf kaldığında hastalık kendini daha çok belli etmektedir. Yüksek ateş ve halsizlik il belirtiler arasında yer almaktadır. Eğer bağışıklık sistemi zayıfsa, hastalık çok daha ağır bir şekilde atlatılır.

Su Çiçeği Hastalığından Korunma Yolları Nelerdir?
Su çiçeğinden en etkili korunma yollarından biri olarak, bağışıklık sisteminin kuvvetlenmesine yönelik gerekli özeni göstermek gerekiyor. Düşük bağışıklık sistemi olan bünyelere bulaşması daha kolay olan virüslerden korunmak için düzenli ve sağlıklı beslenmeye özen göstermek gerekir. Diğer yandan bulaşıcı bir hastalık olduğu için bu hususta da çok dikkatli olunmasında fayda var.

Örneğin; su çiçeği geçiren kişilerin yanına çok fazla yaklaşmamaya özen göstermek ve kişisel eşyalarını kullanmamaya dikkat etmek gerekir. Okul döneminde olan çocukların ise, diğer çocukların su çiçeğinden korunması adına bir süre okula gönderilmemesi alınabilecek önlemler arasındadır. En etkili önlem ise elbette aşı yaptırmaktır. Peki su çiçeği aşısı ne zaman yapılır şimdi gelin bunun detaylarını öğrenelim.

Su Çiçeği Aşısı Ne Zaman Yapılır?
Su çiçeği hastalığı en sık okul öncesi çocuklarda görülse de, okul çağındakilerin de çok dikkat etmesi ve önlem alması gerekir. Özellikle okula giden çocuklar her türlü hastalığın bulaşmasına yönelik risk grubunda yer alırlar. Aynı sınıfı paylaşan, aynı ortamda oynayan çocuklar birbirlerine her türlü hastalığı kolaylıkla bulaştırabilirler. Bulaşıcı hastalıklar için de alınması gereken en temel önlem aşı yaptırmaktır. Peki su çiçeği aşısı ne zaman yapılır, yan etkileri ve zararı var mıdır?

Su çiçeği aşısını yaptırmak için en doğru zaman, çocuk 1 yaşını doldurduktan sonraki dönemdir. 12. ayını tamamlayan çocuğa eğer başka bir sağlık sorunu yoksa su çiçeği aşısı yaptırılabilir. Bulaşıcılığı çok yüksek olan hastalığın en etkili koruma yöntemi aşı yaptırmaktır.

Aşının herhangi bir yan etkisi bulunmamaktadır. Sadece bazı çocuklarda hafif ateş ve huysuzluk yapabilir. Bu nedenle anne ve babaların bu konuyu ihmal etmemeleri gerekir. Bir diğer önemli detay ise aşı yapıldıktan sonraki 6 hafta içerisinde Asprin gibi salisilat içeren ilaçlar kullanılmamalıdır.

Su Çiçeği Hastalığının Tedavisi Nedir?
Bu hastalığın tedavisinde genellikle antibiyotik verilmez. Bol istirahat etme ile başarılı tedavi sonucu elde edilen su çiçeği, ayrıca bol su tüketmek ile yüksek ateşe bağlı olan sıkıntıların giderilmesine yardımcı olur. Bu dönemde ağrı şikayeti olan çocuklara Aspirin kesinlikle yasak olan ilaçlardan biridir. Reye isimli bir sendroma sebebiyet vermesinden dolayı su çiçeği geçiren çocuklar için aspirin kullanımı oldukça tehlikelidir.

Şiddetli geçirilen su çiçeği hastalığında hastanın yaşı ve genel sağlık durumu göz önünde bulundurularak gerekli müdahaleler uygulanır. Terleme olduğu için kaşıntı da çok fazla olacaktır. Bu gibi durumlarda çocuğa ılık bir duş aldırılabilir.

Hastalık genellikle 7 gün sürer ve bunun 3 günü yüksek ateşle geçer. Bu süreçte doktor ateş düşürücü ilaçlar vermektedir. Su çiçeği tedavi edilebilir ve birçok çocukta görülen bir hastalıktır. Ancak enfeksiyon ihtimaline karşı ciddiye alınmalı ve tedavi sürecinde hijyene de çok dikkat edilmelidir.

Hiç yorum yok

4. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

4. Sınıf Özgün Yayınları Türkçe Çalışma Kitabı Cevapları

4. Sınıf FenBil Yayıncılık Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Sevgi Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Meb Yayınları Trafik Güvenliği Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Dizin Yayınları Trafik Güvenliği Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Dizin Yayınları Trafik Güvenliği Çalışma Kitabı Cevapları

4. Sınıf Meb Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Koza Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Doku Yayınları Türkçe Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Doku Yayınları Türkçe Çalışma Kitabı Cevapları

4. Sınıf Tutku Yayınları Din Kültürü Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Yıldırım Yayınları Din Kültürü Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Yakın Çağ Yayınları Matematik Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Yakın Çağ Yayınları Matematik Çalışma Cevapları

4. Sınıf Dikey Yayınları Matematik Çalışma Cevapları

4. Sınıf Dikey Yayınları Matematik Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Lider Yayınları İngilizce Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Lider Yayınları İngilizce Çalışma Kitabı Cevapları

4. Sınıf Pantera Yayıncılık İngilizce Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Pantera Yayınları İngilizce Çalışma Kitabı Cevapları

4. Sınıf İnsan Hakları, Yurttaşlık ve Demokrasi Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

5. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

5. Sınıf MEB Yayınları İngilizce Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf Evrensel İletişim Yayınları İngilizce Çalışma Kitabı Cevapları

5. Sınıf Evrensel İletişim Yayınları İngilizce Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Matematik Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf Özgün Yayınları Matematik Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf Semih Ofset Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf Berkay Yayınları Sosyal Bilgiler Çalışma Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Türkçe Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Türkçe Çalışma Kitabı Cevapları

5. Sınıf Netbil Yayınları Din Kültürü Çalışma Kitabı Cevapları

5. Sınıf İlke Basım Yayınları Din Kültürü Çalışma Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Hz Muhammedin Hayatı Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Temel Dini Bilgiler Ders Kitabı Cevapları

6. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

6. Sınıf Türkçe Başak Yayınları Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf Türkçe Başak Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

6. Sınıf Matematik Mega Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf Fen Bilimleri Tuna Matbaa Yayınları Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Sevgi Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Sevgi Yayınları Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf İngilizce Ada Matbaa Yayınları Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf İngilizce Ada Matbaa Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

6. Sınıf Din Kültürü Dörtel Yayınları Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf Arapça Meb Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

7. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

7. Sınıf Türkçe Ez-De Yayınları Ders Kitabı Cevapları

7. Sınıf Türkçe Ez-De Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

7. Sınıf Matematik Gizem Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

7. Sınıf Fen Bilimleri Mevsim Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ada Matbaa Yayınları Ders Kitabı Cevapları

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ada Matbaa Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

7. Sınıf İngilizce Pantera Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

7. Sınıf İngilizce Pantera Yayıncılık Çalışma Kitabı Cevapları

7. Sınıf Din Kültürü Gün Yayınları Ders Kitabı Cevapları

8. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

8. Sınıf Türkçe Dörtel Yayınları Ders Kitabı Cevapları

8. Sınıf Türkçe Dörtel Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

8. Sınıf Matematik Öğün Yayınları Ders Kitabı Cevapları

8. Sınıf Fen Bilimleri Öğün Yayınları Ders Kitabı Cevapları

8. Sınıf İngilizce Tutku Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

8. Sınıf İngilizce Tutku Yayıncılık Çalışma Kitabı Cevapları

8. Sınıf İnkılap Tarihi Top Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

8. Sınıf İnkılap Tarihi Top Yayıncılık Çalışma Kitabı Cevapları

8. Sınıf Din Kültürü Gizem Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

9. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

9. Sınıf MEB Yayınları Biyoloji Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Fizik Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları İngilizce Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf İngilizce Teenwise MEB Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

9. Sınıf İngilizce Teenwise MEB Yayınları Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Kimya Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Matematik Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Sağlık Bilgisi ve Trafik Kültürü Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Tarih Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Temel Dini Bilgiler (İslam 1-2) Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf Mesleki Arapça Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları

9. Sınıf Müzik Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf Demokrasi Ve İnsan Hakları Ekoyay Yayınları Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf Proje Hazırlama Ders Kitabı Cevapları

10. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

10. Sınıf Tarih Ders Kitabı Tuna Yayınları

10. Sınıf Matematik Ders Kitabı Tuna Yayınları

10. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı BirYay Yayınları

10. Sınıf Kimya Ders Kitabı Tutku Yayınları

10. Sınıf Fizik Ders Kitabı Mega Yayınları

10. Sınıf Hz. Muhammedin Hayatı Ders Kitabı Ata Yayınları

10. Sınıf Biyoloji Açılım Yayınları Ders Kitabı Cevapları

10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Gün Yayınları

10. Sınıf İngilizce Ders Kitabı Dikey Yayınları cevapları

10. Sınıf İngilizce Çalışma Kitabı Dikey Yayınları cevapları

10. Sınıf Din Kültürü Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

10. Sınıf Arapça Korza Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

10. Sınıf Arapça Meb Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

11. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

11. Sınıf Akaid ve Kelam Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Felsefe Semih Ofset SEK Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Hz Muhammedin Hayatı Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Seçmeli Tarih Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları

11. Sınıf Biyoloji Nova Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Fizik Netbil Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf İnkılap Tarihi Top Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Kimya Dikey Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Dil ve Anlatım Yıldırım Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf İleri Temel Matematik Ders Kitapları Cevapları

11. Sınıf Türk Edebiyatı Ekoyay Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

12. Sınıf Hz Muhammedin Hayatı Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Matematik Nova Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Matematik Dikey Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Mantık Cem Veb Ofset Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Türk Edebiyatı Lider Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Coğrafya Lider Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Dil ve Anlatım MHG Yayınları Cevapları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Çağdaş Türk ve Dünya Tarihi Top Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Temel Düzey Matematik Gezegen Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Trafik ve İlkyardım Semih Ofset Yayınları Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 5. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 6. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 7. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 8. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 9. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 10. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 11. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 12. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, Türkçe Ders Kitabı Cevapları, Matematik Ders Kitabı Cevapları, Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları, İngilizce Ders Kitabı Cevapları, Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları, Din Kültürü Ders Kitabı Cevapları, Müzik Ders Kitabı Cevapları, Arapça Ders Kitabı Cevapları, İnkılap Tarihi Ders Kitabı Cevapları, Fizik Ders Kitabı Cevapları, Kimya Ders Kitabı Cevapları, Biyoloji Ders Kitabı Cevapları, Tarih Ders Kitabı Cevapları, Türkçe Ders Kitabı Cevapları, Coğrafya Ders Kitabı Cevapları, Almanca Ders Kitabı Cevapları, Felsefe Ders Kitabı Cevapları, Türk Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları, Dil ve Anlatım Ders Kitabı Cevapları, Hz Muhammedin Hayatı Ders Kitabı Cevapları, Akaid ve Kelam Ders Kitabı Cevapları, Proje Hazırlama Ders Kitabı Cevapları, Mesleki Arapça Ders Kitabı Cevapları, Temel Dini Bilgiler Ders Kitabı Cevapları, Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Cevapları, Trafik ve İlkyardım Ders Kitabı Cevapları, Mantık Ders Kitabı Cevapları

Blogger tarafından desteklenmektedir.