Boxer (Boksör) Motor Nedir? Nasıl Çalışır? Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

Düzenle
 DERS KİTABI CEVAPLARINA BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ! 

Boxer (Boksör) Motor Nedir? Nasıl Çalışır? Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

Boxer veya halk arasında bilinen adıyla Boksör motor, ilk olarak 1896 yılında kullanıma sunulmuş, birçok olumlu özelliğe sahip motor tipidir. Biz bu makalemizde Boxer motorun tarihinden, çalışma prensibinden, hangi otomobil markalarında kullanıldığından, avantaj ve dezavantajlarından detaylıca bahsettik.

En başta halk arasında Boksör motor olarak da bilinen Boxer motorun tarihçesinden ve hangi firmalar tarafından kullanıldığından bahsedelim. Boxer motor, ağırlıklı olarak Subaru ve Porsche tarafından kullanılan içten yanmalı bir motor çeşididir. Teknolojik ünite ilk olarak benzinli motorların mucidi Karl Benz tarafından bulunmuştur. Bulduğu bu motorun 1896 yılında patent hakkını almıştır.

Çalışması diğer içten yanmalı ünitelere göre biraz ters mantıktadır. Çünkü ünitede yer alan piston, krank mili ve silindirlerin yerleşimi farklıdır. İşte diğerlerinden ayrılmasının en büyük sebebi de budur. Boxer’ın genel mantığına baktığımızda her şey bir düzlem üzerinde gerçekleşiyor. Zamanında farklı teknolojideki motoru Alfa Romeo, Porsche ve Volkswagen de kullanmıştır. Hatta VW ve Porsche’nin kurucusu etkilendiği için Boxer üniteyi Beetle yani ülkemizde Kamlumbağa modelinin kalbine yerleştirilmiştir.

Boxer (Boksör) Motor Nedir? Nasıl Çalışır? Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?
Boxer (Boksör) Motor Nedir? Nasıl Çalışır? Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

Diferansiyel Nedir? Araçlar İçin Önemi ve Parçaları Nelerdir?
Ancak yıllar geçtikçe yukarıda da dediğimiz gibi sadece iki firma kullanmaya devam etmiştir. Bahsettiğimiz firmaların kullanmaktan vazgeçmelerinin en büyük sebebi de Boxer’ın bakım, parça ve en önemlisi firmalara çıkan yüksek maliyetlerdir. Diğer içten yanmalı ünite seçeneklerine baktığımızda, seri üretim maliyetleri daha normal çıkmaktadır.

Navigasyon 

1. Boxer (Boksör) Motor Nedir?

2. Boxer Motor Nasıl Çalışır?

3. Boxer Motorun Avantajları Nelerdir?

Boxer Motor Diğer Tiplere Göre Daha Dengelidir

Boxer Motor Özgün Çalışma Sesine Sahiptir

Boxer Motor Diğer Tiplere Göre Daha Güvenlidir

Boxer Motorun Titreşimi Daha Az Sarsıntı Yaratır

4. Boxer Motorun Dezavantajları Nelerdir?

Boxer Motorun Yüksek Sesli Çalışması

Boxer Motorun Bakım ve Onarım Zorluğu

Boxer Motorun Yüksek Maliyetli Oluşu

Boxer Motorlu Araçların Güç Aktarımı

5. Boxer Motorun Günümüzde Kullanım Yoğunluğu Nedir?

6. Konu Hakkında Bilgilendirici Video

7. Sonuç ve Okura Sorular

8. Okur Yorumları

9. Bilgi Alabileceğiniz Diğer Kaynaklar

Boxer (Boksör) Motor Nedir?
Boxer motor; pistonları yere paralel olacak şekilde, silindirlerin tek bir krank milinin hareketiyle çalıştığı motor tipidir. Pistonlar, krank milinin 2 sıra halinde yerleştirilmesi sonucunda, hareketlenme tek bir düzeneğin hareketiyle sağlanmaktadır. İçinde kullanılan parçalar sıralıdır ve V tipi motorlardan farkı yoktur. Her motorun sahip olduğu gibi Boxer’da da supap, piston, eksantrik mili ve krank mili gibi ana parçalarla hareketleri söz konusudur. Normal motorların dik açıda çalışan silindirleri Boxer için yatay olarak düşünülmüştür.

Boxer Motor Nasıl Çalışır?
Daha iyi anlamak adına; V motoru ele aldığımızda silindirlerin kafaları 45 – 90 derece açıyla durmaktadır. Boxer’da ise bu açı 180 derecedir. Yani dik açıda duran bir şeyi açarak yatay konuma getirilmiş olarak da düşünebiliriz. İşte bu açı farklarından dolayı motor bloğunun tasarımı Boxer’ın çalışma prensibine göre yapılmıştır. Neden Boxer (Boksör) isminin verildiği de aslında açıkça belli oluyor. Mesela bir boks maçını hayal edelim. Sonrasında ise sporcuların birbirlerine hamle yaptığı sırada kol hareketlerini göz önüne getirelim.

İşte Boxer motor, müsabaka sırasında boksörlerin kol hareketlerinden ilham alınarak hayata geçirilmiş bir çalışma prensibidir. En çok karıştırılan konulardan bir tanesi de Boxer’ın zıt piston motor zannedilmesidir. Bunu ayırt etmenin en basit yolu Boksör ünitede krank mili her bir piston için ortak ve ortada olurken, zıt pistonlu motorda krank mili ayrı ve çoğunlukla dışta durmaktadır.

Boxer Motorun Avantajları Nelerdir?
1896 yılından beri kullanılan Boksör motor, sağladığı avantajlar sayesinde kullanım yoğunluğu bir hayli fazla olan motor türüdür. Çalışma prensibi olarak, iki boksörün karşılıklı yumruk atmasına benzetilen Boxer motorun avantajlarından bazıları şu şekildedir:

Boxer Motor Diğer Tiplere Göre Daha Dengelidir
Boxer motorun avantajlarını anlatırken ilk olarak denge konusuna değinmek istiyoruz. Boxer neden dengeli bir motor? Cevabı oldukça basit. V ve sıralı motorlara göre Boxer üniteler, aracın normalden biraz daha aşağısına konumlandırılmıştır. Söz konusu durumda geniş olan motor bloğunun aşağıya alınmasıyla kusursuz bir eşit dağıtım yapılmış oluyor.

Aracın kaputunu açtığınız anda silindir ve motor konumunu anlattığımız şekilde görebilirsiniz. Ön ve arka aks mesafelerinin eşit yapılması, torkun eşit dağıtılmasını sağlıyor. Bir de Subaru’nun akıllı dört çeker sistemi “simetrik 4 çeker” i devreye almasıyla aracımızın kayma eğilimlerini mümkün mertebe yok ederek, sürekli bir dengede tutma çabasında oluyor.

Boxer Motor Özgün Çalışma Sesine Sahiptir
Boxer’ın avantaj konusundaki diğer artısı ise kendine özgü çalışma sesine sahip olmasıdır. Boxer motor doğası gereği diğer ünitelere göre biraz daha sesli çalışır. Sesli çalışma konusunu açtığımızda; biraz homurtu ve V tipine göre kalın notalarda çalıştığını söyleyebiliriz. Bu da birçok kişinin sevdiği orta dereceli sportif sesler sağlamaktadır.

Boxer Motor Diğer Tiplere Göre Daha Güvenlidir
Alman’ın icat edip Japon’un ileriye taşıdığı Boxer tipi motorun avantajlarından birisi de güvenli oluşu. Boxer motor neden güvenli? Nedeni motor bloğunun ince mühendislik işçiliği ile yerleştirildiği konumundan kaynaklıdır. Çünkü bu ünite demin bahsettiğimiz gibi normalin daha aşağısına yerleştirilmiştir. Bundan dolayıdır ki önden gelebilecek büyük kazalarda yolculara paralel ve dik şekilde gelmeyecek, motor bloğu yolcu kabinine uğramadan altına düşecektir.

V tipi ve sıralı motorların yukarı konumlu yerleşimleri kaza sırasında yolcu kabinine direkt gelerek yaralanmalara hatta bu sebepten ölümlere yol açmaktadır. Ancak günümüz otomotiv üreticileri modellerinin de kaza sırasında motorları aşağıya düşme eğilimi göstermektedir. Yine de yapılan araştırmalar Boxer’ın daha güvenli olduğunu söylemektedir.

Boxer Motorun Titreşimi Daha Az Sarsıntı Yaratır
Boxer avantajlarına vibrasyon olayını da ekleyebiliriz. Çünkü çoğumuz araçlarımızın çalışırken veya gidiş sırasında verdiği titreşimlerden rahatsız olabiliriz. Yapısı gereği Boxer motor, pistonların çalışma prensibinden dolayı oldukça az sarsıntılar yaratmaktadır. Konuyu sıralı ve V tipi motorlara taşıdığımızda; pistonlarının bir hizada çalışmalarından dolayı titreşimi absorbe etme yetenekleri Boxer kadar gelişmemiştir.

Boxer Motorun Dezavantajları Nelerdir?
Her şeyin olduğu gibi Boxer motorların da hem iyi hem kötü yanları bulunuyor. Birine avantaj gelen bir konu, bir başka kişi için sorun olabiliyor. Bu nedenle biz sizlerle Boxer motorun var olan dezavantajlarından da bahsettik. İşte onlardan birkaçı;

Boxer Motorun Yüksek Sesli Çalışması
Dezavantajlarına ses konusuyla başlamak istiyoruz. Yukarıda avantaj olarak bahsettiğimiz motor sesinin dezavantajı da olmaktadır. Peki, neden ses avantajken dezavantaja döndü? Sebebi normale göre horultulu çalışan motoru sizleri rahatsız edebilir. Bilirsiniz ki ses konusu insanların adrenalin seviyelerini yükseltmektedir. Bundan dolayı fazla gaz tepkimeleri yaparak aracınızın daha fazla yakıt tüketmesine neden olabilirsiniz.

Boxer Motorun Bakım ve Onarım Zorluğu
Boxer motorların bakım ve onarımları diğer motor tiplerine göre zor bir işçilik gerektirmektedir. Yatay konumlu motorun usta tarafından parçalara ulaşımı ve değişimi normale göre daha zahmetlidir. V tipi motorların en basit bujileri yukarıda ulaşılabilecek yerdeyken Boxer’da motor bloğunun alt yan kısımlarına konumlandırılmıştır. Aslında birçok firmanın tercih etme sebeplerinden birisi de budur.

Boxer Motorun Yüksek Maliyetli Oluşu
Boxer motor kullanan üreticiler oluşumu bir araya getirebilmek için fazla parça kullanmak zorundadır. Yani V tipi ve sıralı motorlara göre daha fazla parçaya ihtiyacı vardır. Bunların her birini kullanıcılar tarafından düşünecek olursak oldukça fazla maliyetli, uzun süren bakım ve onarım işlemleri gerçekleşmesi gerekmektedir.

Boxer Motorlu Araçların Güç Aktarımı
Boxer motorların AWD çekiş sistemini kullanmak zorundadır. Aslında şöyle düşünebiliriz; Subaru firması Boxer motordan dolayı mecburen AWD (All Whell Drive)’ye başvurmak zorunluluğundadır. Dik ve yan şekilde konumlandırılan sıralı motor tipleri önden çekişe izin vermektedir. Dezavantaj kısmına baktığımızda Boxer’lar bulundukları konumda önden çekişle uyumsuzluk içinde olmaktadır. Bu sebeptendir ki konusu geçen 4×4 AWD sistemi simetrik şekilde Subaru araçlarında kullanılmaktadır.

Boxer Motorun Günümüzde Kullanım Yoğunluğu Nedir?
Farklı yol ve prensiplerde çalışan Karlz Benz’in “kontra motor” dediği üniteyi kullanan günümüzde sadece Porsche ve Subaru firmaları kalmıştır. 1966 yılanda 1.0L 4 silindirli motorlarla başlayan Japon firma bu zamana kadar yaklaşık 16 milyon Boxer motor üretip modellerinde kulanmıştır. Subaru, Boxer’ın dizelini de geliştirerek ilk Legacy sedanında kullanılmıştır.

Subaru’nun %30’na sahip olan Toyota ile ortak bantta imal edilen GT86 spor modelinde de Boxer motor kullanılmaktadır. Porsche tarafına baktığımızda 1948 yılında ilk Beetle modelinde kullanmaya başladığı Boxer’ı en son, dünyanın en pahalı arabaları listesinde yer alan Lykan Hypersport’a özel geliştirdiği 6 silindirli ünitesini vermiştir.

Ateşleme Sistemi Nedir? Nasıl Çalışır?
Boxer motorun tarihi ile başladığımız yazıda, farklı prensiplere bağlı olarak çalışan ünitenin avantajlarından ve dezavantajlarından bahsettik. Günümüz standart motorlarına oranla baktığımızda çoğu yerde üstünlüğü var. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi ünite parça yerleşimlerinin sıralı ve V tiplerine göre ters açılarda olması, aynı zamanda maliyet ve işçilikte zorluklar çıkartıyor. Ancak Boxer’ın konum gereği düz, arka ve ortadan motorlu araçlara göre yüksek denge kontrolüne sahiptir. Yapılan bir deneyde; Subaru Forester SUV’u tam ortadan ikiye kesilerek iki parça haline getirildi. Sonrasında her bir parçanın eşit ağırlıkta olduğu anlaşılmıştır. Verdiğimiz bu örnekten de mühendislerin Boxer motor için ne kadar üstün çalışmalar yaptığını anlayabiliriz.

Hiç yorum yok

4. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

4. Sınıf Özgün Yayınları Türkçe Çalışma Kitabı Cevapları

4. Sınıf FenBil Yayıncılık Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Sevgi Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Meb Yayınları Trafik Güvenliği Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Dizin Yayınları Trafik Güvenliği Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Dizin Yayınları Trafik Güvenliği Çalışma Kitabı Cevapları

4. Sınıf Meb Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Koza Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Doku Yayınları Türkçe Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Doku Yayınları Türkçe Çalışma Kitabı Cevapları

4. Sınıf Tutku Yayınları Din Kültürü Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Yıldırım Yayınları Din Kültürü Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Yakın Çağ Yayınları Matematik Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Yakın Çağ Yayınları Matematik Çalışma Cevapları

4. Sınıf Dikey Yayınları Matematik Çalışma Cevapları

4. Sınıf Dikey Yayınları Matematik Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Lider Yayınları İngilizce Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Lider Yayınları İngilizce Çalışma Kitabı Cevapları

4. Sınıf Pantera Yayıncılık İngilizce Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Pantera Yayınları İngilizce Çalışma Kitabı Cevapları

4. Sınıf İnsan Hakları, Yurttaşlık ve Demokrasi Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

5. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

5. Sınıf MEB Yayınları İngilizce Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf Evrensel İletişim Yayınları İngilizce Çalışma Kitabı Cevapları

5. Sınıf Evrensel İletişim Yayınları İngilizce Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Matematik Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf Özgün Yayınları Matematik Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf Semih Ofset Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf Berkay Yayınları Sosyal Bilgiler Çalışma Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Türkçe Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Türkçe Çalışma Kitabı Cevapları

5. Sınıf Netbil Yayınları Din Kültürü Çalışma Kitabı Cevapları

5. Sınıf İlke Basım Yayınları Din Kültürü Çalışma Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Hz Muhammedin Hayatı Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Temel Dini Bilgiler Ders Kitabı Cevapları

6. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

6. Sınıf Türkçe Başak Yayınları Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf Türkçe Başak Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

6. Sınıf Matematik Mega Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf Fen Bilimleri Tuna Matbaa Yayınları Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Sevgi Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Sevgi Yayınları Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf İngilizce Ada Matbaa Yayınları Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf İngilizce Ada Matbaa Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

6. Sınıf Din Kültürü Dörtel Yayınları Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf Arapça Meb Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

7. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

7. Sınıf Türkçe Ez-De Yayınları Ders Kitabı Cevapları

7. Sınıf Türkçe Ez-De Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

7. Sınıf Matematik Gizem Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

7. Sınıf Fen Bilimleri Mevsim Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ada Matbaa Yayınları Ders Kitabı Cevapları

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ada Matbaa Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

7. Sınıf İngilizce Pantera Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

7. Sınıf İngilizce Pantera Yayıncılık Çalışma Kitabı Cevapları

7. Sınıf Din Kültürü Gün Yayınları Ders Kitabı Cevapları

8. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

8. Sınıf Türkçe Dörtel Yayınları Ders Kitabı Cevapları

8. Sınıf Türkçe Dörtel Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

8. Sınıf Matematik Öğün Yayınları Ders Kitabı Cevapları

8. Sınıf Fen Bilimleri Öğün Yayınları Ders Kitabı Cevapları

8. Sınıf İngilizce Tutku Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

8. Sınıf İngilizce Tutku Yayıncılık Çalışma Kitabı Cevapları

8. Sınıf İnkılap Tarihi Top Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

8. Sınıf İnkılap Tarihi Top Yayıncılık Çalışma Kitabı Cevapları

8. Sınıf Din Kültürü Gizem Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

9. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

9. Sınıf MEB Yayınları Biyoloji Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Fizik Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları İngilizce Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf İngilizce Teenwise MEB Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

9. Sınıf İngilizce Teenwise MEB Yayınları Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Kimya Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Matematik Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Sağlık Bilgisi ve Trafik Kültürü Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Tarih Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Temel Dini Bilgiler (İslam 1-2) Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf Mesleki Arapça Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları

9. Sınıf Müzik Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf Demokrasi Ve İnsan Hakları Ekoyay Yayınları Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf Proje Hazırlama Ders Kitabı Cevapları

10. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

10. Sınıf Tarih Ders Kitabı Tuna Yayınları

10. Sınıf Matematik Ders Kitabı Tuna Yayınları

10. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı BirYay Yayınları

10. Sınıf Kimya Ders Kitabı Tutku Yayınları

10. Sınıf Fizik Ders Kitabı Mega Yayınları

10. Sınıf Hz. Muhammedin Hayatı Ders Kitabı Ata Yayınları

10. Sınıf Biyoloji Açılım Yayınları Ders Kitabı Cevapları

10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Gün Yayınları

10. Sınıf İngilizce Ders Kitabı Dikey Yayınları cevapları

10. Sınıf İngilizce Çalışma Kitabı Dikey Yayınları cevapları

10. Sınıf Din Kültürü Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

10. Sınıf Arapça Korza Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

10. Sınıf Arapça Meb Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

11. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

11. Sınıf Akaid ve Kelam Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Felsefe Semih Ofset SEK Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Hz Muhammedin Hayatı Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Seçmeli Tarih Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları

11. Sınıf Biyoloji Nova Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Fizik Netbil Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf İnkılap Tarihi Top Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Kimya Dikey Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Dil ve Anlatım Yıldırım Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf İleri Temel Matematik Ders Kitapları Cevapları

11. Sınıf Türk Edebiyatı Ekoyay Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

12. Sınıf Hz Muhammedin Hayatı Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Matematik Nova Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Matematik Dikey Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Mantık Cem Veb Ofset Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Türk Edebiyatı Lider Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Coğrafya Lider Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Dil ve Anlatım MHG Yayınları Cevapları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Çağdaş Türk ve Dünya Tarihi Top Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Temel Düzey Matematik Gezegen Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Trafik ve İlkyardım Semih Ofset Yayınları Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 5. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 6. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 7. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 8. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 9. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 10. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 11. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 12. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, Türkçe Ders Kitabı Cevapları, Matematik Ders Kitabı Cevapları, Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları, İngilizce Ders Kitabı Cevapları, Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları, Din Kültürü Ders Kitabı Cevapları, Müzik Ders Kitabı Cevapları, Arapça Ders Kitabı Cevapları, İnkılap Tarihi Ders Kitabı Cevapları, Fizik Ders Kitabı Cevapları, Kimya Ders Kitabı Cevapları, Biyoloji Ders Kitabı Cevapları, Tarih Ders Kitabı Cevapları, Türkçe Ders Kitabı Cevapları, Coğrafya Ders Kitabı Cevapları, Almanca Ders Kitabı Cevapları, Felsefe Ders Kitabı Cevapları, Türk Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları, Dil ve Anlatım Ders Kitabı Cevapları, Hz Muhammedin Hayatı Ders Kitabı Cevapları, Akaid ve Kelam Ders Kitabı Cevapları, Proje Hazırlama Ders Kitabı Cevapları, Mesleki Arapça Ders Kitabı Cevapları, Temel Dini Bilgiler Ders Kitabı Cevapları, Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Cevapları, Trafik ve İlkyardım Ders Kitabı Cevapları, Mantık Ders Kitabı Cevapları

Blogger tarafından desteklenmektedir.