At Kestanesi Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir?

Düzenle
 DERS KİTABI CEVAPLARINA BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ! 

At Kestanesi Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir?

At kestanesi, özünde zehir barındırdığı için toplanması ve kullanılması bilinçli kişilerce yapılmalıdır. At kestanesi içeren kremler ve yağlar kan dolaşımı hastalıklarından, cilt problemlerine kadar birçok hastalığa büyük ölçüde kesin çözümler sunar. Konu ile ilgili daha fazlası için yazımızı okuyunuz.


Doğru toplanıp doğru şekilde değerlendirildiğinde oldukça etkili bir bitki olan at kestanesi, verim alınabilecek sağlıklı mucizelerden biridir. Bunun yanında yanlış kullanım sonucunda insan hayatını olumsuz yönde etkilediğinin de altını çizmeden geçmeyelim. 

At kestanesi, modern çağ insanının sorunlarından pek çoğuna çözüm olabilmektedir. Yabani olarak yetişen ve uzun süredir insanlık tarihine hizmet eden at kestanesi aynı zamanda bilinen en eski tıbbi ilaçlar arasında yer almaktadır. 

At Kestanesi Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir?
At Kestanesi Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir?

Ağaç Kavunu Nedir? Çeşitleri, Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?
Başta Anadolu olmak üzere Balkanlar, Çin ve Roma tarihinde at kestanesinin kullanımıyla ilgili pek çok efsaneye ulaşmak mümkündür. Hem olumlu hem de olumsuz duyumların çokça alındığı bitki, doktor onayı alınmadan kullanılmamalıdır. Aksi halde sağlıklı sonuçlar elde etmek oldukça zor olacaktır.

Navigasyon 

1. At Kestanesi Nedir?

2. At Kestanesi Nasıl Kullanılır?

3. At Kestanesinin Faydaları Nelerdir?

At Kestanesinin Cilde Faydaları Nelerdir?

At Kestanesi Kremi Nedir? Ne İşe Yarar?

At Kestanesi Yağı Nedir? Ne İşe Yarar?

4. At Kestanesinin Yan Etkileri Nelerdir?

5. Konu Hakkında Bilgilendirici Video

6. Sonuç ve Okura Sorular

7. Okur Yorumları

8. Bilgi Alabileceğiniz Diğer Kaynaklar

At Kestanesi Nedir?
Dünyanın pek çok noktasında farklı isimlerle anılan at kestanesi genellikle Hint kestanesi ve Marronnier d’lnde isimleri ile bilinmektedir. Birçok faydası olan bu bitki, bilim dünyasında ise Aesculus Hippocastanum ismiyle anılmaktadır. Atkestanegiller (Sapindaceae) familyasına dahil olan at kestanesi, süs bitkisi olarak yetiştirilen özel bir türdür.

Genellikle peyzaj dekorasyonunda önemli bir noktada olan ağaç aynı zamanda tıp dünyasında ilaç üretimi için de özel olarak yetiştirilmektedir. Beş parmak şeklinde yapraklardan oluşan ağacın iri dikenli top şeklinde meyveleri bulunmaktadır. Aynı isimli meyveler oluşmadan, Nisan ve Temmuz aylarında çiçeklerinin açtığı bilinmektedir. Sonbaharda toplanan at kestanesi meyveleri daha sonra hangi amaçla kullanılacaksa ona göre hazırlanıp işlem görmektedir.

At Kestanesi Nasıl Kullanılır?
At kestanesi, toplayan kişinin bilinçli olması şartıyla kullanabileceği bir meyvedir. Daha önce at kestanesi toplamamış biri için oldukça sakıncalı olduğu unutulmamalıdır. Eğer şimdiye kadar hiç yemediyseniz, yanınızda bilinçli biri ile at kestanesi meyvesini tüketmeniz sizin yararınıza olacaktır. 

At kestanesinin en sık kullanıldığı alan alternatif tıptır. Pek çok hastalığa şifa olması nedeniyle tıp dünyasında ilaç etkeni olarak yer aldığı bilinmektedir. Bunun yanı sıra en az ilaç sanayi kadar kozmetik dünyası tarafından da kullanılan bir meyve olduğu bilinmektedir. At kestanesi cilde faydalı ve oldukça kısa sürede etkili olan bir meyvedir. Bu sebeple kozmetik dünyasında da sıklıkla karşılaşmak mümkün olacaktır.

Evde at kestanesi kullanmak isteyen bireyler önce kestaneleri temizlemeli daha sonra ince ince kıymalıdır. Bir kahve kaşığı kestaneyi, 0,5 litre suyun içinde haşlamaya bırakmalıdır. Haşlanan suda yaklaşık 2 saat dinlendirmeli daha sonra günde 2 kez yemeklerden 1 saat önce tüketmelidir. Haşlama şeklinde kullanım kesinlikle bilen kişiler tarafından uygulanmalıdır.

At Kestanesinin Faydaları Nelerdir?
At kestanesi, romatizma kaynaklı tüm ağrılara iyi gelen bir içeriğe sahiptir. Bu nedenle özellikle yağı veya kremi oldukça yaygın olarak satılmaktadır. Doktorunuz onayladığı takdirde ilaçlarınıza ilave olarak at kestanesinden faydalanmanız mümkündür. Bunun yanı sıra vücudunuzda kas ağrısı, boyun çevresinde tutulma ve eklem rahatsızlıkları mevcut ise at kestanesinden faydalanmanız mümkündür. Grip ve nezle üzerinde oldukça etkili olan at kestanesi, antioksidan özelliğine sahip olduğu için bağışıklık sisteminizin kuvvetlenmesine yardımcı olacaktır.

At Kestanesinin Cilde Faydaları Nelerdir?
At kestanesinin cilt üzerinde kısa sürede etkili olduğu bilinmektedir. Bu etkilerden en çok dikkat çeken ise leke çıkarıcı özelliğidir. Cildinizde güneşten ya da sivilcelerden kaynaklanan lekeleri at kestanesi kremi ya da jeli ile rahatlıkla çözüme ulaştırabilirsiniz. Bununla beraber ciltte zaman zaman görülen aktif sivilcelerin sönmesini sağlayan at kestanesi sivilce iltihaplanmasının da önüne geçmektedir.

Cildinizde oluşan herhangi bir sivilcenin üzerine hafif şekilde uygulamanız da oldukça etkili sonuçlar vermektedir. Kırmızı kılcal damar belirginliğinden şikayetçi olan kişiler için at kestanesi olumlu sonuç verecektir. Cildinizde renk eşitliği de sağlayan ürün, doğru tüketildiğinde gözeneklerin sıkılaşmasına yardımcı olmaktadır.

At Kestanesi Kremi Nedir? Ne İşe Yarar?
At kestanesi meyvesinin işlenmiş, kozmetik ya da ilaç sanayisinde elden geçirilmiş versiyonuna at kestanesi kremi adı verilmektedir. Uzun süredir kullanılan krem, insan cildi ve sağlığı açısından oldukça olumlu etkiler yaratmıştır. Kullanan pek çok insana varis, burkulma, kırık ve eklem ağrısı için oldukça faydalı olmuş bir kremdir. At kestanesi kremi tüm faydalarının yanı sıra regl döneminde ağrı sorunu yaşayan bayanlara da fayda sağlamaktadır. Kremle yapılan masajlar karın ve kasık bölgesinde acı azaltma etkisi göstermektedir.

At Kestanesi Yağı Nedir? Ne İşe Yarar?
At kestanesinin işlem gördükten sonra damıtılması ile elde edilen yağa at kestanesi yağı ismi verilmektedir. Yağın özellikle kan dolaşımı üzerinde yoğun etkileri olduğu bilinmektedir. Kılcal damarların geçirgenliğini artıran at kestanesi yağı, kan dolaşımını hızlandırdığı için metabolizmanın kendini toparlamasını sağlamaktadır.

Kapari (Gebre Otu) Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir?
Yağ düzenli kullanıldığı takdirde cilt sorunlarının çözüme ulaşması çok daha kolay olmaktadır. Kısa sürede emilen ve cildin lekelerden aknelere kadar sorunlarının çoğuna çözüm olan at kestanesi yağı aynı zamanda yumuşak ve pürüzsüz bir cilde sahip olmanızı da mümkün kılmaktadır. Basur tedavisinde kullanılır. At kestanesi yağını pamukla problemli bölgeye sürerek alternatif yöntemle iyileşmeye yardımcı olabilirsiniz.

At Kestanesinin Yan Etkileri Nelerdir?
At kestanesinin bilinçsiz kullanımı kişilerin hayatlarını riske atmalarına neden olabilmektedir. Özünde öldürücü bir zehre sahip olan kestane doğru temizlenmediğinde, zehirden arındırılmadığında geri dönüşü olmayan olumsuzluklara sebebiyet vermektedir. Yapraklarında, meyvesinde, dal kabuklarında, çiçeklerinde ve ham tohumunda zehir bulunmaktadır. Sadece tohumlarının kullanılması önerilir.

Kan dolaşımını hızlandıran at kestanesi, kan incelten ilaçlar kullanan bireyler tarafından kullanılmamalıdır. Kanama sorunu olan, kan hastalığı taşıyan bireylere faydadan daha çok zarar verecektir. Çok fazla tüketilmesi durumunda böbreklere de zararı olan ürünün az miktarda, doktor onaylı kullanılması gerekmektedir. Hamile ve emziren bayanların doktoruna danışmadan kullanması önerilmez.

Hiç yorum yok

4. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

4. Sınıf Özgün Yayınları Türkçe Çalışma Kitabı Cevapları

4. Sınıf FenBil Yayıncılık Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Sevgi Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Meb Yayınları Trafik Güvenliği Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Dizin Yayınları Trafik Güvenliği Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Dizin Yayınları Trafik Güvenliği Çalışma Kitabı Cevapları

4. Sınıf Meb Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Koza Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Doku Yayınları Türkçe Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Doku Yayınları Türkçe Çalışma Kitabı Cevapları

4. Sınıf Tutku Yayınları Din Kültürü Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Yıldırım Yayınları Din Kültürü Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Yakın Çağ Yayınları Matematik Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Yakın Çağ Yayınları Matematik Çalışma Cevapları

4. Sınıf Dikey Yayınları Matematik Çalışma Cevapları

4. Sınıf Dikey Yayınları Matematik Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Lider Yayınları İngilizce Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Lider Yayınları İngilizce Çalışma Kitabı Cevapları

4. Sınıf Pantera Yayıncılık İngilizce Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Pantera Yayınları İngilizce Çalışma Kitabı Cevapları

4. Sınıf İnsan Hakları, Yurttaşlık ve Demokrasi Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

5. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

5. Sınıf MEB Yayınları İngilizce Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf Evrensel İletişim Yayınları İngilizce Çalışma Kitabı Cevapları

5. Sınıf Evrensel İletişim Yayınları İngilizce Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Matematik Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf Özgün Yayınları Matematik Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf Semih Ofset Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf Berkay Yayınları Sosyal Bilgiler Çalışma Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Türkçe Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Türkçe Çalışma Kitabı Cevapları

5. Sınıf Netbil Yayınları Din Kültürü Çalışma Kitabı Cevapları

5. Sınıf İlke Basım Yayınları Din Kültürü Çalışma Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Hz Muhammedin Hayatı Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Temel Dini Bilgiler Ders Kitabı Cevapları

6. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

6. Sınıf Türkçe Başak Yayınları Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf Türkçe Başak Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

6. Sınıf Matematik Mega Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf Fen Bilimleri Tuna Matbaa Yayınları Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Sevgi Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Sevgi Yayınları Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf İngilizce Ada Matbaa Yayınları Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf İngilizce Ada Matbaa Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

6. Sınıf Din Kültürü Dörtel Yayınları Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf Arapça Meb Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

7. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

7. Sınıf Türkçe Ez-De Yayınları Ders Kitabı Cevapları

7. Sınıf Türkçe Ez-De Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

7. Sınıf Matematik Gizem Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

7. Sınıf Fen Bilimleri Mevsim Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ada Matbaa Yayınları Ders Kitabı Cevapları

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ada Matbaa Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

7. Sınıf İngilizce Pantera Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

7. Sınıf İngilizce Pantera Yayıncılık Çalışma Kitabı Cevapları

7. Sınıf Din Kültürü Gün Yayınları Ders Kitabı Cevapları

8. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

8. Sınıf Türkçe Dörtel Yayınları Ders Kitabı Cevapları

8. Sınıf Türkçe Dörtel Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

8. Sınıf Matematik Öğün Yayınları Ders Kitabı Cevapları

8. Sınıf Fen Bilimleri Öğün Yayınları Ders Kitabı Cevapları

8. Sınıf İngilizce Tutku Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

8. Sınıf İngilizce Tutku Yayıncılık Çalışma Kitabı Cevapları

8. Sınıf İnkılap Tarihi Top Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

8. Sınıf İnkılap Tarihi Top Yayıncılık Çalışma Kitabı Cevapları

8. Sınıf Din Kültürü Gizem Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

9. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

9. Sınıf MEB Yayınları Biyoloji Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Fizik Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları İngilizce Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf İngilizce Teenwise MEB Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

9. Sınıf İngilizce Teenwise MEB Yayınları Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Kimya Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Matematik Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Sağlık Bilgisi ve Trafik Kültürü Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Tarih Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Temel Dini Bilgiler (İslam 1-2) Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf Mesleki Arapça Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları

9. Sınıf Müzik Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf Demokrasi Ve İnsan Hakları Ekoyay Yayınları Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf Proje Hazırlama Ders Kitabı Cevapları

10. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

10. Sınıf Tarih Ders Kitabı Tuna Yayınları

10. Sınıf Matematik Ders Kitabı Tuna Yayınları

10. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı BirYay Yayınları

10. Sınıf Kimya Ders Kitabı Tutku Yayınları

10. Sınıf Fizik Ders Kitabı Mega Yayınları

10. Sınıf Hz. Muhammedin Hayatı Ders Kitabı Ata Yayınları

10. Sınıf Biyoloji Açılım Yayınları Ders Kitabı Cevapları

10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Gün Yayınları

10. Sınıf İngilizce Ders Kitabı Dikey Yayınları cevapları

10. Sınıf İngilizce Çalışma Kitabı Dikey Yayınları cevapları

10. Sınıf Din Kültürü Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

10. Sınıf Arapça Korza Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

10. Sınıf Arapça Meb Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

11. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

11. Sınıf Akaid ve Kelam Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Felsefe Semih Ofset SEK Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Hz Muhammedin Hayatı Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Seçmeli Tarih Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları

11. Sınıf Biyoloji Nova Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Fizik Netbil Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf İnkılap Tarihi Top Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Kimya Dikey Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Dil ve Anlatım Yıldırım Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf İleri Temel Matematik Ders Kitapları Cevapları

11. Sınıf Türk Edebiyatı Ekoyay Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

12. Sınıf Hz Muhammedin Hayatı Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Matematik Nova Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Matematik Dikey Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Mantık Cem Veb Ofset Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Türk Edebiyatı Lider Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Coğrafya Lider Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Dil ve Anlatım MHG Yayınları Cevapları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Çağdaş Türk ve Dünya Tarihi Top Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Temel Düzey Matematik Gezegen Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Trafik ve İlkyardım Semih Ofset Yayınları Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 5. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 6. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 7. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 8. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 9. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 10. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 11. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 12. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, Türkçe Ders Kitabı Cevapları, Matematik Ders Kitabı Cevapları, Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları, İngilizce Ders Kitabı Cevapları, Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları, Din Kültürü Ders Kitabı Cevapları, Müzik Ders Kitabı Cevapları, Arapça Ders Kitabı Cevapları, İnkılap Tarihi Ders Kitabı Cevapları, Fizik Ders Kitabı Cevapları, Kimya Ders Kitabı Cevapları, Biyoloji Ders Kitabı Cevapları, Tarih Ders Kitabı Cevapları, Türkçe Ders Kitabı Cevapları, Coğrafya Ders Kitabı Cevapları, Almanca Ders Kitabı Cevapları, Felsefe Ders Kitabı Cevapları, Türk Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları, Dil ve Anlatım Ders Kitabı Cevapları, Hz Muhammedin Hayatı Ders Kitabı Cevapları, Akaid ve Kelam Ders Kitabı Cevapları, Proje Hazırlama Ders Kitabı Cevapları, Mesleki Arapça Ders Kitabı Cevapları, Temel Dini Bilgiler Ders Kitabı Cevapları, Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Cevapları, Trafik ve İlkyardım Ders Kitabı Cevapları, Mantık Ders Kitabı Cevapları

Blogger tarafından desteklenmektedir.