Arsenik Nedir? Özellikleri, Kullanım Alanları, Çıkarıldığı Yerler

Düzenle
 DERS KİTABI CEVAPLARINA BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ! 

Arsenik Nedir? Özellikleri, Kullanım Alanları, Çıkarıldığı Yerler

Yarı metal özelliğinde olan arsenik doğada serbest halde bulunan bir kimyasal maddedir. Günümüzde görülen kanserlerin en sık nedenlerinden biri arseniktir. Yediğimiz tavuktan içtiğimiz meyve suyuna kadar birçok üründe bulunan arsenik son derece zararlı bir maddedir. Peki arsenik hangi ürünlerde bulunur, arsenik zehirlenmesi nasıl meydana gelir?

Dünyada en fazla bulunan yarı metallerden olan arsenik, özellikle kurşun ve bakır elementinin içinde bol miktarda vardır. Aslında arsenik yediğimiz birçok yemekte, içtiğimiz suda bile bulunan bir maddedir. Dünyada çok miktarda bulunmasından dolayı insanlar üzerinde etkileri olması kaçınılmazdır. 

Sağlık alanında önemli bir yere sahip uzman kişiler arseniğin hazır meyve sularında bile bulunduğunu dile getirmiştir. Meyve sularının ve içinde yoğun miktarda arsenik bulunan her şeyin insan sağlığını tehdit ettiğini de dile getirmişlerdir.

Arsenik Nedir? Özellikleri, Kullanım Alanları, Çıkarıldığı Yerler
Arsenik Nedir? Özellikleri, Kullanım Alanları, Çıkarıldığı Yerler

Arsenik zehirlenmesi ciddi sonuçlar doğurabilen bir durumdur. Buna karşın bu madde hala birçok alanda kullanılmaya devam edilmektedir. Kullanım alanlarını ve kullanılan objeleri, yiyecekleri, içecekleri bilirseniz; kendinizi bir nebze de olsa arseniğe karşı koruyabilirsiniz. Günümüzde artış gösteren kanser oranlarının arkasında arsenik olduğu birçok uzman tarafından doğrulanmaktadır. Doğada zaten bol miktarda bulunan arseniğin bilinçsizce kullanımı, var olan arsenik oranını daha ciddi seviyelere yükseltmektedir.

Navigasyon 

1. Arsenik Nedir?

2. Arseniğin Özellikleri Nelerdir?

3. Arseniğin Kullanım Alanları Nelerdir?

4. Arsenik Hangi Ürünlerde Bulunur?

5. Arsenik Çıkarılan Yerler Nerelerdir?

6. Arseniğin Zararları Nelerdir?

7. Arsenik Zehirlenmesi Nedir?

8. Okur Yorumları

Arsenik Nedir?
Kimyada As sembolü ile gösterilen arsenik hem metal hem ametal özelliklere sahip elementlerden bir tanesidir. Atom numarası 33 olan arseniğin atom ağırlığı 74,91’dir. Metalik gri bir görünüme sahip olan madde arsenik özelliği dolayısıyla birçok alanda geniş kullanım alanına sahip kimyasal maddelerdendir. Arsenik periyodik cetvelde 5A grubunda, fosfor ile antimonun arasında yer almaktadır. Yerinde kullanıldığında faydalı bile olabilen arsenik kötü niyetli insanların sayesinde insanlara ciddi zarar verecek yoğunlukta ve yanlış yerlerde kullanılmaya başlanmıştır.

Arseniğin Özellikleri Nelerdir?
Üç allotropu bulunan kimyasal maddelerden biridir. Bunların gri arsenik olup metalik halde bulunanı kararlı olma özelliği ile bilinir. Bu türün yoğunluğu da büyüktür. Sarı arsenik olarak bilinen ametalik hali dört atomlu, AS4 moleküllerden meydana gelmektedir. Uçuculuğu ile bilinen sarı arsenik, buharın aniden soğutulması ile elde edilmektedir. Siyah arsenik amorftur ve arsin maddesinin ısı ile bozulmasından elde edilmektedir. Gri arsenik ısıyı çok iyi iletebilen bir maddedir. Bu türün elektrik iletimi bakırın %5’i kadardır. Metalik olan gri arsenik diğerlerinden farklı olarak süblimleşebilme özelliğine sahiptir. Yani gri arsenik, sıvı hale geçmeden katı halden doğrudan buhar haline gelir. Arsenik 400 derecede yanabilen bir maddedir ve yanması ile arsenik trioksit yani As4O6 ortaya çıkmaktadır. Bu yeni madde halojen, kükürt ve metallerle reaksiyona girebilmektedir.

Arseniğin Kullanım Alanları Nelerdir?
Arsenik, piroteknik alanında gülle ve mermilerin sert olmasında, şekil almasını sağlamakta kullanılmaktadır. Arsenikten elde edilen bazı bileşiklerin tarım alanında böcekleri öldürmek amacıyla ya da zehir olarak kullanıldığı bilinmektedir. Lazer, LED gibi ürünlerin ve yarı iletkenlerin yapısına eklenir. Ahşap koruyucu ürünlerin bileşimlerinde de arseniğe yer verilmektedir. Tıbbi alanda geniş bir kullanım alanına sahiptir. Ek olarak günümüzde ne yazık ki tavuk, meyve suyu gibi çeşitli gıdalarda arseniğe rastlanmıştır. Arseniğin en geniş kullanım alanı fare zehri üretimidir. Arseniğin eski çağlarda cinayet için en çok tercih edilen zehirlerden biri olduğu da biliniyor.

Arsenik Hangi Ürünlerde Bulunur?
Günlük hayatta kullanılan birçok malzemenin içinde arsenik bulunmaktadır. Zararlı olmasına karşın günlük hayatta elimize aldığımız, yediğimiz, içtiğimiz şeyler arsenik içermektedir. Özellikle konsantre meyve sularında çok sık arsenik varlığına rastlanmıştır. Dr. Mehmet Öz ilk olarak hazır elma sularında arsenik olduğunu gündeme getirmiştir. Yapılan bir araştırma tavuk gibi kümes hayvanlarının organik arseniği, inorganik arseniğe çevirdiğini göstermiştir. Bu nedenle çok fazla tavuk tüketmek, vücudunuzda olması gereken arsenik miktarını artırır.

Kronikleşen arsenik zehirlenmesi ise sinir sisteminde büyük tahribata yol açar. Yazı yazmak için sık sık elimize aldığımız kalemlerin içindeki mürekkeplerde arsenik mevcuttur. Bu nedenle akan, sızıntı yapan kalemleri kullanmaya devam etmemelisiniz. Tekstil boyalarında kullanılan arsenik, aldığımız kıyafetler ile evimize taşınabiliyor. Özellikle yaz aylarında evlerimizde kullandığımız pestisit tarzı böcek ilaçlarının içinde arsenik bulunuyor ve bizler bunu soluyoruz. Sigara içenlerin sayısı her geçen gün artıyor ki arsenik sigara içinde yoğun miktarda bulunabiliyor.

Arsenik Çıkarılan Yerler Nerelerdir?
Yer kürede çok az bulunan arsenik, belirli noktalarda bulunmak yerine geniş bir alana yayılmıştır. Verimli toprakların işlenmemiş kısımlarında çok az miktarda mevcuttur. Deniz suyu içinde milyonda on oranında arsenik bulunmaktadır. Arseniğin herhangi bir yerden çıkartılmasından ziyade kimyasal yöntemlerle elde edilmesi mümkündür. Arsenik elde edebilmek için arsenik bileşimlerinden olan Fe-As-S karışımı arsenopirit, Fe As2 karışımı löllingit ve arsenik trioksite kömür karışımı eklenerek ateşe dayanıklı bir kabın içinde ısıtılmaktadır. Ortaya çıkan arsenik buharı demir kaplarında kurşuni bir renk alarak billurlar biçiminde yoğunlaşır. Arseniğin buharı çok tehlikeli bir zehir olduğu için uygulama uygun yerlerde ve koşullarda uzmanlar tarafından yapılmalıdır.

Arseniğin Zararları Nelerdir?
Arsenik insan yaşamını ciddi oranda tehdit eden, tam anlamıyla tehlikeli bir kimyasal maddedir. Bu nedenle ülkemizde ve dünyada içinde arsenik olan ürünlerin mutlaka denetlenmesi gerekmektedir. Özellikle Çin’den getirilen ürünler içindeki arsenik oranı dikkate alınmalıdır. Bunun dışında çocuk oyuncakları, makyaj malzemeleri yoğun arsenik barındırmaktadır. Bu konuda alınabilecek tek önlem bilindik markalardan kaliteli ürünler satın almaktır. İçinde arsenik bulunan gıdalar ve eşyalar, ilerleyen dönemde cilt kanserine, kalp yetmezliğine, aşırı halsizlik hissine, dolaşım bozukluğuna neden olabilmektedir.

Arsenik Zehirlenmesi Nedir?
Arsenikle ilgili en ciddi tehlike arsenik zehirlenmesidir ve neticeleri böbreklerde, karaciğerde ağır olarak görülebilir. Arsenik zehirlenmesi genellikle böcek ilaçlarının solunması, bu ilaca maruz kalmış gıdaların yeterince yıkanmadan tüketilmesi sonucu meydana gelir. Arsenik zehirlenmesinin ilk belirtileri ise; mide bulantısı, kusma, karın ağrısı, koyu renkli idrar, kas krampları, vertigo, baş dönmesi ve boğazda yanmadır. Takiben dolaşım sistemini ve kalbi etkileyen zehirlenmeye hemen müdahale edilmezse, sonucu ölüm bile olabilir.

Bu kadar zararlı olan bir maddenin denetimi konusunda ne yazık ki yeterli hassasiyet gösterilmemektedir. Bu nedenle insanların kendi kendilerine önlem alması gerekir. Beslenmede doğal ürünleri, güvendiğiniz yerlerden almaya başlayarak sağlığınızı bir nebze de olsa koruyabilirsiniz. Kronik arsenik zehirlenmelerinde tırnaklarda çatlaklar ve beyaz çizgiler, ağız içinde ve ciltte lekeler, saç dökülmesi, deride melanozis, damar sertleşmesi ve merkezi sinir sistemi tahribatı gibi sonuçlar meydana gelmektedir.

Hiç yorum yok

4. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

4. Sınıf Özgün Yayınları Türkçe Çalışma Kitabı Cevapları

4. Sınıf FenBil Yayıncılık Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Sevgi Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Meb Yayınları Trafik Güvenliği Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Dizin Yayınları Trafik Güvenliği Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Dizin Yayınları Trafik Güvenliği Çalışma Kitabı Cevapları

4. Sınıf Meb Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Koza Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Doku Yayınları Türkçe Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Doku Yayınları Türkçe Çalışma Kitabı Cevapları

4. Sınıf Tutku Yayınları Din Kültürü Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Yıldırım Yayınları Din Kültürü Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Yakın Çağ Yayınları Matematik Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Yakın Çağ Yayınları Matematik Çalışma Cevapları

4. Sınıf Dikey Yayınları Matematik Çalışma Cevapları

4. Sınıf Dikey Yayınları Matematik Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Lider Yayınları İngilizce Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Lider Yayınları İngilizce Çalışma Kitabı Cevapları

4. Sınıf Pantera Yayıncılık İngilizce Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Pantera Yayınları İngilizce Çalışma Kitabı Cevapları

4. Sınıf İnsan Hakları, Yurttaşlık ve Demokrasi Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

5. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

5. Sınıf MEB Yayınları İngilizce Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf Evrensel İletişim Yayınları İngilizce Çalışma Kitabı Cevapları

5. Sınıf Evrensel İletişim Yayınları İngilizce Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Matematik Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf Özgün Yayınları Matematik Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf Semih Ofset Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf Berkay Yayınları Sosyal Bilgiler Çalışma Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Türkçe Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Türkçe Çalışma Kitabı Cevapları

5. Sınıf Netbil Yayınları Din Kültürü Çalışma Kitabı Cevapları

5. Sınıf İlke Basım Yayınları Din Kültürü Çalışma Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Hz Muhammedin Hayatı Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Temel Dini Bilgiler Ders Kitabı Cevapları

6. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

6. Sınıf Türkçe Başak Yayınları Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf Türkçe Başak Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

6. Sınıf Matematik Mega Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf Fen Bilimleri Tuna Matbaa Yayınları Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Sevgi Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Sevgi Yayınları Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf İngilizce Ada Matbaa Yayınları Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf İngilizce Ada Matbaa Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

6. Sınıf Din Kültürü Dörtel Yayınları Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf Arapça Meb Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

7. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

7. Sınıf Türkçe Ez-De Yayınları Ders Kitabı Cevapları

7. Sınıf Türkçe Ez-De Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

7. Sınıf Matematik Gizem Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

7. Sınıf Fen Bilimleri Mevsim Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ada Matbaa Yayınları Ders Kitabı Cevapları

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ada Matbaa Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

7. Sınıf İngilizce Pantera Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

7. Sınıf İngilizce Pantera Yayıncılık Çalışma Kitabı Cevapları

7. Sınıf Din Kültürü Gün Yayınları Ders Kitabı Cevapları

8. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

8. Sınıf Türkçe Dörtel Yayınları Ders Kitabı Cevapları

8. Sınıf Türkçe Dörtel Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

8. Sınıf Matematik Öğün Yayınları Ders Kitabı Cevapları

8. Sınıf Fen Bilimleri Öğün Yayınları Ders Kitabı Cevapları

8. Sınıf İngilizce Tutku Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

8. Sınıf İngilizce Tutku Yayıncılık Çalışma Kitabı Cevapları

8. Sınıf İnkılap Tarihi Top Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

8. Sınıf İnkılap Tarihi Top Yayıncılık Çalışma Kitabı Cevapları

8. Sınıf Din Kültürü Gizem Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

9. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

9. Sınıf MEB Yayınları Biyoloji Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Fizik Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları İngilizce Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf İngilizce Teenwise MEB Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

9. Sınıf İngilizce Teenwise MEB Yayınları Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Kimya Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Matematik Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Sağlık Bilgisi ve Trafik Kültürü Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Tarih Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Temel Dini Bilgiler (İslam 1-2) Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf Mesleki Arapça Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları

9. Sınıf Müzik Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf Demokrasi Ve İnsan Hakları Ekoyay Yayınları Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf Proje Hazırlama Ders Kitabı Cevapları

10. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

10. Sınıf Tarih Ders Kitabı Tuna Yayınları

10. Sınıf Matematik Ders Kitabı Tuna Yayınları

10. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı BirYay Yayınları

10. Sınıf Kimya Ders Kitabı Tutku Yayınları

10. Sınıf Fizik Ders Kitabı Mega Yayınları

10. Sınıf Hz. Muhammedin Hayatı Ders Kitabı Ata Yayınları

10. Sınıf Biyoloji Açılım Yayınları Ders Kitabı Cevapları

10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Gün Yayınları

10. Sınıf İngilizce Ders Kitabı Dikey Yayınları cevapları

10. Sınıf İngilizce Çalışma Kitabı Dikey Yayınları cevapları

10. Sınıf Din Kültürü Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

10. Sınıf Arapça Korza Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

10. Sınıf Arapça Meb Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

11. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

11. Sınıf Akaid ve Kelam Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Felsefe Semih Ofset SEK Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Hz Muhammedin Hayatı Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Seçmeli Tarih Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları

11. Sınıf Biyoloji Nova Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Fizik Netbil Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf İnkılap Tarihi Top Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Kimya Dikey Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Dil ve Anlatım Yıldırım Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf İleri Temel Matematik Ders Kitapları Cevapları

11. Sınıf Türk Edebiyatı Ekoyay Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

12. Sınıf Hz Muhammedin Hayatı Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Matematik Nova Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Matematik Dikey Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Mantık Cem Veb Ofset Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Türk Edebiyatı Lider Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Coğrafya Lider Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Dil ve Anlatım MHG Yayınları Cevapları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Çağdaş Türk ve Dünya Tarihi Top Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Temel Düzey Matematik Gezegen Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Trafik ve İlkyardım Semih Ofset Yayınları Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 5. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 6. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 7. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 8. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 9. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 10. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 11. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 12. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, Türkçe Ders Kitabı Cevapları, Matematik Ders Kitabı Cevapları, Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları, İngilizce Ders Kitabı Cevapları, Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları, Din Kültürü Ders Kitabı Cevapları, Müzik Ders Kitabı Cevapları, Arapça Ders Kitabı Cevapları, İnkılap Tarihi Ders Kitabı Cevapları, Fizik Ders Kitabı Cevapları, Kimya Ders Kitabı Cevapları, Biyoloji Ders Kitabı Cevapları, Tarih Ders Kitabı Cevapları, Türkçe Ders Kitabı Cevapları, Coğrafya Ders Kitabı Cevapları, Almanca Ders Kitabı Cevapları, Felsefe Ders Kitabı Cevapları, Türk Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları, Dil ve Anlatım Ders Kitabı Cevapları, Hz Muhammedin Hayatı Ders Kitabı Cevapları, Akaid ve Kelam Ders Kitabı Cevapları, Proje Hazırlama Ders Kitabı Cevapları, Mesleki Arapça Ders Kitabı Cevapları, Temel Dini Bilgiler Ders Kitabı Cevapları, Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Cevapları, Trafik ve İlkyardım Ders Kitabı Cevapları, Mantık Ders Kitabı Cevapları

Blogger tarafından desteklenmektedir.