Ağaç Kavunu Nedir? Çeşitleri, Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Düzenle
 DERS KİTABI CEVAPLARINA BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ! 

Ağaç Kavunu Nedir? Çeşitleri, Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Soğuğa en dayanıklı turunçgil türü olarak bilinen ağaç kavunu; hoş kokusu ve iri meyveleri ile bilinen bir bitki türüdür. Meyveleri yenebilen ağaç kavununun yaprakları ve kabukları da vücut için hem dahili hem harici olarak kullanılabilir. Aşırı kullanımda ciddi yan etkileri olan ağaç kavunu nasıl bir meyvedir, doğru kullanım şekli ve faydası nedir gibi soruların cevaplarını bulacağınız yazımızı, siz değerli okuyucularımız için hazırladık.

Görüntüsüyle ve kokusuyla oldukça dikkat çekici bir meyve olan ağaç kavunu tropikal özelliği ile bilinir. Ağacının meyve verme süresi uzun zaman aldığı için verim düşüktür. Ağırlığı fazlaca olan meyve Sedefotugiller (Rutaceae) familyasına aittir. Turunçgil kategorisinde bulunmasına karşın diğer turunçgil meyvelere göre soğuğa daha dayanıklı olması ile bilinir. Ağaçta büyüyen meyve olgunlaştığı zaman kendiliğinden düşebilir. Kendiliğinden düşüp zarar görmemesi için toplanma aşaması çok uzun sürmez.

Özellikle toplanma aşamasında ilgi bekleyen bir meyvedir. Meyvenin olgunluğu kontrol edilerek toplanma süresine geçilmelidir. Kendiliğinden düşen meyveler satışa sunulamayacak kadar kötü olursa üretici için zarara neden olmaktadır. Bunun dışında ağaç kavununun çiçekleri, yaprakları ve meyvesi farklı çeşitlerde kullanılmaktadır. Her birinin toplanma zamanı farklıdır. Meyve, diğer tüm turunçgillerin yetiştiği bölgelerde yetişmektedir. Ağaç kavununun sağlık için çok sayıda faydası da vardır. Meyvenin kokusundan da farklı şekillerde faydalanılmaktadır.

Ağaç Kavunu Nedir? Çeşitleri, Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?
Ağaç Kavunu Nedir? Çeşitleri, Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Navigasyon 

1. Ağaç Kavunu Nedir?

2. Ağaç Kavununun Özellikleri Nelerdir?

3. Ağaç Kavununun Çeşitleri Nelerdir?

4. Ağaç Kavunu Nasıl Kullanılır?

5. Ağaç Kavununun Faydaları Nelerdir?

6. Ağaç Kavununun Yan Etkileri Nelerdir?

7. Okur Yorumları

Ağaç Kavunu Nedir?
Ağaç kavunu (Citrus medica) turunçgiller yani narenciye cinsinden bir meyvedir. Ilıman iklimi sevmesiyle bilinen narenciye türleri arasında, soğuğa en dayanıklı olan tür ağaç kavunudur. 3 yaşına geldiğinde meyve vermeye başlayan ağaç kavunu en çok, Akdeniz ülkelerinde, Hindistan’da ve Güney Amerika’da yetişmektedir. Utruç adıyla da bilinen ağaç kavunu halk arasında papaya (kavun ağacı) meyvesiyle karıştırılır. Bu iki türün birbirinden farklı meyveler olduğunu hatırlattıktan sonra, ağaç kavununu daha yakından tanımaya çalışalım.

Ağaç Kavununun Özellikleri Nelerdir?
Meyvenin kabuğu çok sert ve kalın bir yapıdadır. Yavaş büyüyen ağacının mavimsi pembe renklerde yaprakları vardır. Meyve ortalama 1-1,5 kilo civarındadır ama 4,5 kiloya kadar ulaşan meyveleri de vardır. Soğuk havalara karşı dayanıklılığı ile bilinen meyvenin dış yüzeyi bergamot gibi pürüzlüdür. İçeriğindeki vitamin ve mineraller sayesinde sağlık için çok faydalı bir meyvedir. Yaprağı ve meyvesi farklı alanlarda kullanıldığı için çok yönlü bir bitkidir. 3 yaşına geldikten sonra meyve vermeye başlayan ağaç kavunu, iyice olgunlaşınca kendiliğinden dalından koparak düşmektedir. Ağaç kavununun anavatanı Güney Avrupa civarlarıdır. Güney Avrupa’yı Hindistan takip eder. Ağaç kavunu ülkemizde de yetiştiriciliği yapılan bir meyvedir. Turunçgillerin yetiştirildiği Akdeniz, Ege ve Doğu Karadeniz bölgelerinde ağaç kavunu da yetişmektedir.

Ağaç Kavununun Çeşitleri Nelerdir?
Ağaç kavununu ismen çok farklı seçeneklerde görebilirsiniz. Ancak yapısal olarak çok çeşitli türleri bulunmamaktadır. Meyvenin içeriğinin tatlı ve ekşi olmasına göre iki çeşidi vardır. Bunun dışında şadok gibi isimlerle gördüğünüz tüm ağaç kavunları aslında aynıdır.

Ağaç Kavunu Nasıl Kullanılır?
Meyvenin sert kabukları, yutmadan çiğnenerek tüketilebilir. Bu şekilde tüketimlerde ağız kokusuna iyi geldiği bilinmektedir. Kabukların çiğnenmesi ayrıca diş eti iltihabı gibi sorunlara da fayda eder. Bitkinin yaprak kokusundan faydalanmak da mümkün. Yaprağını sadece koklamak bile baş ağrısını giderebilir. Ayrıca meyvenin kurutulmuş halinin güvelenmeyi önlediği bilinmektedir. Kokusunun hoş olması sebebiyle hamur işlerine katılarak ve bitki çayı yapılarak kullanılabilir.

Ağaç Kavununun Faydaları Nelerdir?
Ağaç kavunu meyvesinin içeriğinde hesperidin adı verilen bir glikozit bulunmaktadır. Bu glikozit P vitamini etkisi göstermesiyle bilinir. İçeriğindeki P vitamini, diğer birçok vitamin ve mineral ile ağaç kavununun sağlık için çok sayıda faydası vardır. Kalp sağlığı için faydalı olan meyvenin kalp çarpıntısını giderdiği ve kalbi kuvvetlendirdiği bilinmektedir. Meyve; kabızlık, safra kaynaklı kusma gibi sindirimsel sorunlara iyi gelmektedir. Ağaç kavununun sıtma hastalığını iyileştirmede etkisi olduğu tespit edilmiştir. Nefes darlığı, bronşit gibi rahatsızlıkları olanlar, doktor tavsiyesi ile ağaç kavunu kullanabilirler. Ayrıca cüzzam hastalarında da kullanılan bir meyvedir. Ağaç kavunu kabuğundan yapılmış merhemler cilde uygulanırsa; varis ve cilt sorunlarının geçmesinde yardımcı olur. Fakat çok sık kullanımdan kaçınılmalıdır.

Ağaç Kavununun Yan Etkileri Nelerdir?
Ağaç kavununun hamile bayanlar için çok zararlı olduğu bilinmektedir. Düşük yapmaya bile neden olabilen ağaç kavunu, eski dönemlerde istenmeyen gebelikleri sonlandırmak için kullanılmıştır. Ayrıca gebeliğin ilerleyen dönemlerinde kasılmalara yol açtığı için erken doğuma sebebiyet vermektedir. Meyve içeriğinde yüksek oranda beta karoten bulunduğu için deride renk değişikliğini tetikleyebilir. Ağaç kavununun aşırı şekilde tüketilmesi böbreklere zarar verebilmekte hatta böbrek taşı oluşumuna neden olabilmektedir.

Aşırı tüketilen ağaç kavunu, sindirim sistemini altüst edebilecek kadar etkilidir. Aşırı tüketimin ardından karın ağrısı, kramp, şişkinlik, mide bulantısı gibi belirtiler görülebilir. Ayrıca mideyi tahriş edebilir ve kalıcı hasarlara neden olabilir. Kabızlığa iyi geldiği için ishal olanlar tükettiğinde ishali daha da artırabilir. Aynı şekilde çok tüketildiğinde kalp hastalarını olumsuz etkileyen bir meyvedir. Nabzı düşürücü etki yapan meyvenin kan sulandırıcı özelliği de vardır. Bu nedenle bu amaca yönelik ilaç kullananların ağaç kavununu doktor kontrolünde kullanması önerilir. Ağaç kavunu içinde sinir sistemine etki eden karpain isimli bir bileşik vardır. Bu nedenle sinir sistemine bağlı hastalıkları olanların tüketmeden önce doktorlarına danışmalarında yarar var.

Emzirme döneminde olan kadınlar için ağaç kavunu tüketmek çocuk gelişimi için çeşitli zararlara neden olabilir. Ayrıca ek gıdaya geçen bebeklerde tropikal meyveler bir yaştan önce verilmediğinden ağaç kavunu da bir yaşın altındaki çocuklar için güvenilir değildir.

Ağaç kavununun aşırı tüketimi görsel açıdan bazı sorunlara da neden olabilir. Kremlerin içeriğinde bulunan ağaç kavunu özü, eğer haddinden fazla kullanılırsa deride döküntülere neden olabilir. Alerjik durumlarda ağızda şişme, yüzün tamamen şişmesi, kaşıntı, dilde döküntüler gibi belirtiler görülebilir.

Hiç yorum yok

4. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

4. Sınıf Özgün Yayınları Türkçe Çalışma Kitabı Cevapları

4. Sınıf FenBil Yayıncılık Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Sevgi Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Meb Yayınları Trafik Güvenliği Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Dizin Yayınları Trafik Güvenliği Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Dizin Yayınları Trafik Güvenliği Çalışma Kitabı Cevapları

4. Sınıf Meb Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Koza Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Doku Yayınları Türkçe Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Doku Yayınları Türkçe Çalışma Kitabı Cevapları

4. Sınıf Tutku Yayınları Din Kültürü Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Yıldırım Yayınları Din Kültürü Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Yakın Çağ Yayınları Matematik Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Yakın Çağ Yayınları Matematik Çalışma Cevapları

4. Sınıf Dikey Yayınları Matematik Çalışma Cevapları

4. Sınıf Dikey Yayınları Matematik Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Lider Yayınları İngilizce Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Lider Yayınları İngilizce Çalışma Kitabı Cevapları

4. Sınıf Pantera Yayıncılık İngilizce Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Pantera Yayınları İngilizce Çalışma Kitabı Cevapları

4. Sınıf İnsan Hakları, Yurttaşlık ve Demokrasi Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

5. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

5. Sınıf MEB Yayınları İngilizce Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf Evrensel İletişim Yayınları İngilizce Çalışma Kitabı Cevapları

5. Sınıf Evrensel İletişim Yayınları İngilizce Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Matematik Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf Özgün Yayınları Matematik Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf Semih Ofset Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf Berkay Yayınları Sosyal Bilgiler Çalışma Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Türkçe Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Türkçe Çalışma Kitabı Cevapları

5. Sınıf Netbil Yayınları Din Kültürü Çalışma Kitabı Cevapları

5. Sınıf İlke Basım Yayınları Din Kültürü Çalışma Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Hz Muhammedin Hayatı Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Temel Dini Bilgiler Ders Kitabı Cevapları

6. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

6. Sınıf Türkçe Başak Yayınları Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf Türkçe Başak Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

6. Sınıf Matematik Mega Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf Fen Bilimleri Tuna Matbaa Yayınları Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Sevgi Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Sevgi Yayınları Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf İngilizce Ada Matbaa Yayınları Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf İngilizce Ada Matbaa Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

6. Sınıf Din Kültürü Dörtel Yayınları Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf Arapça Meb Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

7. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

7. Sınıf Türkçe Ez-De Yayınları Ders Kitabı Cevapları

7. Sınıf Türkçe Ez-De Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

7. Sınıf Matematik Gizem Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

7. Sınıf Fen Bilimleri Mevsim Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ada Matbaa Yayınları Ders Kitabı Cevapları

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ada Matbaa Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

7. Sınıf İngilizce Pantera Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

7. Sınıf İngilizce Pantera Yayıncılık Çalışma Kitabı Cevapları

7. Sınıf Din Kültürü Gün Yayınları Ders Kitabı Cevapları

8. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

8. Sınıf Türkçe Dörtel Yayınları Ders Kitabı Cevapları

8. Sınıf Türkçe Dörtel Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

8. Sınıf Matematik Öğün Yayınları Ders Kitabı Cevapları

8. Sınıf Fen Bilimleri Öğün Yayınları Ders Kitabı Cevapları

8. Sınıf İngilizce Tutku Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

8. Sınıf İngilizce Tutku Yayıncılık Çalışma Kitabı Cevapları

8. Sınıf İnkılap Tarihi Top Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

8. Sınıf İnkılap Tarihi Top Yayıncılık Çalışma Kitabı Cevapları

8. Sınıf Din Kültürü Gizem Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

9. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

9. Sınıf MEB Yayınları Biyoloji Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Fizik Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları İngilizce Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf İngilizce Teenwise MEB Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

9. Sınıf İngilizce Teenwise MEB Yayınları Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Kimya Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Matematik Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Sağlık Bilgisi ve Trafik Kültürü Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Tarih Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Temel Dini Bilgiler (İslam 1-2) Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf Mesleki Arapça Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları

9. Sınıf Müzik Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf Demokrasi Ve İnsan Hakları Ekoyay Yayınları Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf Proje Hazırlama Ders Kitabı Cevapları

10. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

10. Sınıf Tarih Ders Kitabı Tuna Yayınları

10. Sınıf Matematik Ders Kitabı Tuna Yayınları

10. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı BirYay Yayınları

10. Sınıf Kimya Ders Kitabı Tutku Yayınları

10. Sınıf Fizik Ders Kitabı Mega Yayınları

10. Sınıf Hz. Muhammedin Hayatı Ders Kitabı Ata Yayınları

10. Sınıf Biyoloji Açılım Yayınları Ders Kitabı Cevapları

10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Gün Yayınları

10. Sınıf İngilizce Ders Kitabı Dikey Yayınları cevapları

10. Sınıf İngilizce Çalışma Kitabı Dikey Yayınları cevapları

10. Sınıf Din Kültürü Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

10. Sınıf Arapça Korza Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

10. Sınıf Arapça Meb Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

11. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

11. Sınıf Akaid ve Kelam Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Felsefe Semih Ofset SEK Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Hz Muhammedin Hayatı Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Seçmeli Tarih Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları

11. Sınıf Biyoloji Nova Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Fizik Netbil Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf İnkılap Tarihi Top Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Kimya Dikey Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Dil ve Anlatım Yıldırım Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf İleri Temel Matematik Ders Kitapları Cevapları

11. Sınıf Türk Edebiyatı Ekoyay Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

12. Sınıf Hz Muhammedin Hayatı Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Matematik Nova Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Matematik Dikey Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Mantık Cem Veb Ofset Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Türk Edebiyatı Lider Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Coğrafya Lider Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Dil ve Anlatım MHG Yayınları Cevapları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Çağdaş Türk ve Dünya Tarihi Top Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Temel Düzey Matematik Gezegen Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Trafik ve İlkyardım Semih Ofset Yayınları Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 5. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 6. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 7. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 8. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 9. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 10. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 11. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 12. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, Türkçe Ders Kitabı Cevapları, Matematik Ders Kitabı Cevapları, Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları, İngilizce Ders Kitabı Cevapları, Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları, Din Kültürü Ders Kitabı Cevapları, Müzik Ders Kitabı Cevapları, Arapça Ders Kitabı Cevapları, İnkılap Tarihi Ders Kitabı Cevapları, Fizik Ders Kitabı Cevapları, Kimya Ders Kitabı Cevapları, Biyoloji Ders Kitabı Cevapları, Tarih Ders Kitabı Cevapları, Türkçe Ders Kitabı Cevapları, Coğrafya Ders Kitabı Cevapları, Almanca Ders Kitabı Cevapları, Felsefe Ders Kitabı Cevapları, Türk Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları, Dil ve Anlatım Ders Kitabı Cevapları, Hz Muhammedin Hayatı Ders Kitabı Cevapları, Akaid ve Kelam Ders Kitabı Cevapları, Proje Hazırlama Ders Kitabı Cevapları, Mesleki Arapça Ders Kitabı Cevapları, Temel Dini Bilgiler Ders Kitabı Cevapları, Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Cevapları, Trafik ve İlkyardım Ders Kitabı Cevapları, Mantık Ders Kitabı Cevapları

Blogger tarafından desteklenmektedir.