2017-2018 Ders Kitapları PDF

Düzenle
 DERS KİTABI CEVAPLARINA BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ! 

2017-2018 Ders Kitapları PDF (Buradan İndir)

meb ders kitaplari 2017-2018, meb ders kitaplari indir, meb ders kitaplari pdf 2017-2018, meb ders kitapları pdf 2017-2018, 2017-2018 meb ders kitapları indir, 2017-2018 ders kitapları indir, 2017-2018 meb ders kitapları, e kitap indir 2017-2018 2016-2017 MEB Ders ve Çalışma Kitapları PDF Tıkla indir  MEB'in bu yıl okutulacak ders kitaplarıyla ilgili paylaştığı güncel liste için TIKLAYIN
NOT: Ders kitaplarının PDF dosyasını indirmek için yukarıdaki linkte yer alan Bakanlık veya Özel Sektör yazan yere tıklayarak indirme işlemini başlatabilirsiniz. Türk Dil Kurumu sözlüğünde, “yazıları yeniden düzenleyerek yayıma hazırlayan kimse” olarak tanımlanan editör kelimesi, aynı zamanda kontrol eden, kesen ve kısaltan anlamını da ihtiva eder. Anlatıldığına göre Amerika’da bir gazetenin editörü, henüz bilgisayar kullanılmadan evvel, yazarlardan gelen köşe yazılarını sütun genişliğinde ve uzunluğunda bir kâğıt boyutunda istiyormuş. Şayet yazarın yazdığı yazı sütunun boyundan uzunsa, sol eliyle yazıyı tutarak, sağ elindeki makasla yazının bulunduğu kâğıdı sütunun boyuna sığacak kadar ve kâğıdın alt kısmından başlayarak kesiyormuş.

2017-2018 Ders Kitapları PDF

Elbette yazarın yüreğin yağı da eriyormuş! Bir ders kitabının editörlüğünü yaparken, ders kitabı yazarı olarak birlikte çalıştığımız bir akademisyen, bir kazanım için yazması gereken bir ünitenin beş sayfalık bir konusu için kırk, elli sayfalık bir dokümanı flaş belleğinde getirip teslim etmişti. Hocam, bu nedir dediğimizde, “benim yazacağım konu için hazırladığım yazılar, siz içinden istediğinizi seçebilirsiniz” diye cevap vermişti. Başka bir akademisyen ise, yazacağı konunun kitapta belirlenen sayfa sayısına sığmaması üzerine yazısını kısaltmasını istediğimizde, celallenip kükremiş ve “benim yazımı kimse kısaltamaz, bu konular çok önemli asla çıkarttırmam” diye hadise çıkarmıştı.

2017-2018 Ders Kitapları PDF

Ders kitabı, alan uzmanı yazarlar tarafından yazılır, program geliştirme, psikolojik danışmalık ve rehberlik, ölçme değerlendirme, görsel tasarım, grafik tasarım ve dil uzmanları tarafından denetlenir ve editör tarafından son şekline getirilir. O halde bir yazar, ders kitabındaki bölümlerini nasıl yazar? Bir yazar, öncelikle yazacağı konu hakkında gerekli olan, istatistikler gibi birincil kaynaklara ve akademik bilgilere ulaşmalıdır. Konu hakkındaki bilgileri içeren kitapları temin ederek masasının üzerine koymalıdır. Daha sonra elektronik bilgi kaynaklarına ulaşarak bunları bilgisayardaki bir klasörde depolamalıdır. Konuyu yazmak için lazım olan bilgi kaynaklarına ulaştığına inanan yazar, en az bir hafta boyunca bu kaynakları dikkatli bir şekilde okuyarak konuyu özümsemelidir. Konunun yazımında kullanması gereken teknik bilgileri dikkatle not ederek kitabın sonundaki kaynakça kısmında göstermek için gerekli notlarını almalıdır. 

Yazar konu hakkında yeterince bilgiye sahip olduğuna kanat getirdikten sonra yazma safhasına geçebilir. Konunun yazılması işin en zor kısmını oluşturmaktadır. Bu safhanın kolay ve verimli bir şekilde atlatılması için editörlere tavsiyemiz, yazarları fiili olarak sınıfta ders anlatan öğretmen ve akademisyenlerden seçmeye özen göstermeleri olacaktır. Bunu nedenini aşağıda izah edeceğiz. Gerekli bilgiye sahip olan yazar, bilgisayarının başına geçip önce gözlerini kapamalı ve şöyle düşünmelidir; “ben şu anda sınıfta, öğrencimin karşısında olsam, bu konuyu öğrencilerime nasıl anlatırım?” Bu düşünceler içerisinde bir yazma motivasyonu yakalayan yazar, önce konuda kullanacağı temel kavramları çıkarıp yazmalıdır. Daha sonra kitabın başında öğrencilerin dikkatini çekecek bir görsel seçmelidir. Ayrıca konunun ilerleyen kısımlarında kullanacağı görselleri de görsel tasarım uzmanından yardım alarak lisanslı ya da, orijinal olarak çektikleri görsellerden seçmelilerdir ki ileride karşılarına bir lisans ve telif problemi çıkmasın. 

2017-2018 Ders Kitapları PDF
Gözlerini kaparak kendisini öğrencisinin karşısında hayal eden yazar şöyle düşünmelidir, “ben şu anda sınıfta olsam, bu konuya öğrencinin dikkatini çekecek ve hazır bilgilerini harekete geçirecek biçimde nasıl bir anlatım veya sunumla girebilirim?” Konuyu öğrenciye takdim ederken bir müzik sesiyle mi, bir maket veya fotoğrafla mı, taklit yaparak mı, sessiz mi, yoksa gürültülü mü, farklı bir kıyafetle mi ya da ilginç bir nesneyle mi gireceğine karar vermelidir. Konunun giriş kısmını yazan yazar sınıfta veya sınıf dışında yaptıracağı etkinlikleri ve dikkat çekici soru ve ifadeleri sayfanın farklı yerlerinde baloncuklar halinde veya farklı bir tasarımla mı vereceğinin kararını da vermelidir. Konuyu anlamlı hale getirecek istatistiki bilgiler, görseller, tablolar belirlenmelidir. Eğer ziyaret edilecek web sayfaları varsa belirtilmelidir. Bunlar yapılırken kaynaklarının güvenilirliğine ve öğrencinin zihnen ve ruhen tahriş olmamasına dikkat etmelidir. Bu bakımdan kullanılan kaynakların lisanslı ve güvenilir olmasına itina göstermelidir. 

Yazar, sınıfta konuyu nasıl anlatacağını veya yazdıklarını, kendisine müfredatta tanımlanan ders saatinde bitirip bitiremeyeceğini dikkatle hesap etmelidir. Konuda anlatılacak konular bir akış şemasıyla veya kavram haritasıyla belirtilebilir veya bir organizasyon şemasıyla verilebilir. Böylece öğrencinin konuyu kuşbakışı olarak kolayca ihata etmesine ve kavramasına zemin hazırlamış olur. Konunun sonunda ise öğrencilere “bu konudan neler öğrendim” şeklinde ölçme değerlendirme soruları oluşturulmalıdır. Bu sorular hazırlanırken uzmandan yardım alınabilir. Konunun yazımı tamamlandıktan sonra editör, alan uzmanları ve yukarıda belirttiğimiz uzmanlarla birlikte değerlendirme safhasına geçilir. Yazılan konu sesli olarak okunup değerlendirilmesi yapılabilir. Veya “yazar sınıf içinde olsa bu konu nasıl anlatılır, yazılanlar acaba yetiştirilebilir mi” diye konu yazara bir anlatım yaptırılarak değerlendirilebilir. Şayet varsa ve gerekiyorsa düzeltmeler yapılır. Son değerlendirmeler yapıldıktan sonra yazılan konu editör tarafından tekrar incelenir ve değerlendirilir, şayet gözden kaçan hususlar varsa ilgili uzman tarafından düzeltilmesi istenir. Böylece konunun yazımı tamamlanmış olur. 

2017-2018 Ders Kitapları PDF (Buradan İndir)
2017-2018 Ders Kitapları PDF (Buradan İndir)

Bu şekilde bütün konular ve bölümler yazıldıktan sonra sayfa tasarımı aşamasına geçilir. Dizgi ve grafik tasarım uzmanından yazarların yazdığı ve düşündüğü tasarımların en güzel bir şekilde yapılması takip edilir. Grafik tasarım uzmanın tecrübesine göre çok daha güzel tasarımlar ortaya çıkabilir. Gerekli kontroller yapıldıktan sonra, uzmanlar tarafından baskı onay tutanakları imzalanır ve kitaba editör tarafında son onay verilir ve kitap baskıya gönderilebilir. Bu süreç kitabın boyutuna göre ve yazar sayısına göre değişmek üzere en hızlı üç dört ay, fakat ideal olarak altı ay ile bir yıl arasında tamamlanabilir.

Hiç yorum yok

4. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

4. Sınıf Özgün Yayınları Türkçe Çalışma Kitabı Cevapları

4. Sınıf FenBil Yayıncılık Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Sevgi Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Meb Yayınları Trafik Güvenliği Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Dizin Yayınları Trafik Güvenliği Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Dizin Yayınları Trafik Güvenliği Çalışma Kitabı Cevapları

4. Sınıf Meb Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Koza Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Doku Yayınları Türkçe Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Doku Yayınları Türkçe Çalışma Kitabı Cevapları

4. Sınıf Tutku Yayınları Din Kültürü Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Yıldırım Yayınları Din Kültürü Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Yakın Çağ Yayınları Matematik Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Yakın Çağ Yayınları Matematik Çalışma Cevapları

4. Sınıf Dikey Yayınları Matematik Çalışma Cevapları

4. Sınıf Dikey Yayınları Matematik Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Lider Yayınları İngilizce Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Lider Yayınları İngilizce Çalışma Kitabı Cevapları

4. Sınıf Pantera Yayıncılık İngilizce Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Pantera Yayınları İngilizce Çalışma Kitabı Cevapları

4. Sınıf İnsan Hakları, Yurttaşlık ve Demokrasi Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

5. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

5. Sınıf MEB Yayınları İngilizce Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf Evrensel İletişim Yayınları İngilizce Çalışma Kitabı Cevapları

5. Sınıf Evrensel İletişim Yayınları İngilizce Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Matematik Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf Özgün Yayınları Matematik Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf Semih Ofset Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf Berkay Yayınları Sosyal Bilgiler Çalışma Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Türkçe Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Türkçe Çalışma Kitabı Cevapları

5. Sınıf Netbil Yayınları Din Kültürü Çalışma Kitabı Cevapları

5. Sınıf İlke Basım Yayınları Din Kültürü Çalışma Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Hz Muhammedin Hayatı Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Temel Dini Bilgiler Ders Kitabı Cevapları

6. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

6. Sınıf Türkçe Başak Yayınları Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf Türkçe Başak Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

6. Sınıf Matematik Mega Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf Fen Bilimleri Tuna Matbaa Yayınları Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Sevgi Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Sevgi Yayınları Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf İngilizce Ada Matbaa Yayınları Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf İngilizce Ada Matbaa Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

6. Sınıf Din Kültürü Dörtel Yayınları Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf Arapça Meb Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

7. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

7. Sınıf Türkçe Ez-De Yayınları Ders Kitabı Cevapları

7. Sınıf Türkçe Ez-De Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

7. Sınıf Matematik Gizem Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

7. Sınıf Fen Bilimleri Mevsim Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ada Matbaa Yayınları Ders Kitabı Cevapları

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ada Matbaa Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

7. Sınıf İngilizce Pantera Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

7. Sınıf İngilizce Pantera Yayıncılık Çalışma Kitabı Cevapları

7. Sınıf Din Kültürü Gün Yayınları Ders Kitabı Cevapları

8. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

8. Sınıf Türkçe Dörtel Yayınları Ders Kitabı Cevapları

8. Sınıf Türkçe Dörtel Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

8. Sınıf Matematik Öğün Yayınları Ders Kitabı Cevapları

8. Sınıf Fen Bilimleri Öğün Yayınları Ders Kitabı Cevapları

8. Sınıf İngilizce Tutku Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

8. Sınıf İngilizce Tutku Yayıncılık Çalışma Kitabı Cevapları

8. Sınıf İnkılap Tarihi Top Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

8. Sınıf İnkılap Tarihi Top Yayıncılık Çalışma Kitabı Cevapları

8. Sınıf Din Kültürü Gizem Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

9. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

9. Sınıf MEB Yayınları Biyoloji Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Fizik Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları İngilizce Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf İngilizce Teenwise MEB Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

9. Sınıf İngilizce Teenwise MEB Yayınları Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Kimya Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Matematik Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Sağlık Bilgisi ve Trafik Kültürü Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Tarih Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Temel Dini Bilgiler (İslam 1-2) Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf Mesleki Arapça Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları

9. Sınıf Müzik Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf Demokrasi Ve İnsan Hakları Ekoyay Yayınları Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf Proje Hazırlama Ders Kitabı Cevapları

10. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

10. Sınıf Tarih Ders Kitabı Tuna Yayınları

10. Sınıf Matematik Ders Kitabı Tuna Yayınları

10. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı BirYay Yayınları

10. Sınıf Kimya Ders Kitabı Tutku Yayınları

10. Sınıf Fizik Ders Kitabı Mega Yayınları

10. Sınıf Hz. Muhammedin Hayatı Ders Kitabı Ata Yayınları

10. Sınıf Biyoloji Açılım Yayınları Ders Kitabı Cevapları

10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Gün Yayınları

10. Sınıf İngilizce Ders Kitabı Dikey Yayınları cevapları

10. Sınıf İngilizce Çalışma Kitabı Dikey Yayınları cevapları

10. Sınıf Din Kültürü Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

10. Sınıf Arapça Korza Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

10. Sınıf Arapça Meb Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

11. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

11. Sınıf Akaid ve Kelam Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Felsefe Semih Ofset SEK Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Hz Muhammedin Hayatı Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Seçmeli Tarih Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları

11. Sınıf Biyoloji Nova Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Fizik Netbil Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf İnkılap Tarihi Top Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Kimya Dikey Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Dil ve Anlatım Yıldırım Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf İleri Temel Matematik Ders Kitapları Cevapları

11. Sınıf Türk Edebiyatı Ekoyay Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

12. Sınıf Hz Muhammedin Hayatı Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Matematik Nova Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Matematik Dikey Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Mantık Cem Veb Ofset Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Türk Edebiyatı Lider Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Coğrafya Lider Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Dil ve Anlatım MHG Yayınları Cevapları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Çağdaş Türk ve Dünya Tarihi Top Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Temel Düzey Matematik Gezegen Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Trafik ve İlkyardım Semih Ofset Yayınları Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 5. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 6. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 7. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 8. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 9. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 10. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 11. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 12. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, Türkçe Ders Kitabı Cevapları, Matematik Ders Kitabı Cevapları, Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları, İngilizce Ders Kitabı Cevapları, Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları, Din Kültürü Ders Kitabı Cevapları, Müzik Ders Kitabı Cevapları, Arapça Ders Kitabı Cevapları, İnkılap Tarihi Ders Kitabı Cevapları, Fizik Ders Kitabı Cevapları, Kimya Ders Kitabı Cevapları, Biyoloji Ders Kitabı Cevapları, Tarih Ders Kitabı Cevapları, Türkçe Ders Kitabı Cevapları, Coğrafya Ders Kitabı Cevapları, Almanca Ders Kitabı Cevapları, Felsefe Ders Kitabı Cevapları, Türk Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları, Dil ve Anlatım Ders Kitabı Cevapları, Hz Muhammedin Hayatı Ders Kitabı Cevapları, Akaid ve Kelam Ders Kitabı Cevapları, Proje Hazırlama Ders Kitabı Cevapları, Mesleki Arapça Ders Kitabı Cevapları, Temel Dini Bilgiler Ders Kitabı Cevapları, Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Cevapları, Trafik ve İlkyardım Ders Kitabı Cevapları, Mantık Ders Kitabı Cevapları

Blogger tarafından desteklenmektedir.