Vücut Geliştirmenin (BodyBuilding) Zararları ve Faydaları, Püf Noktaları

Düzenle
 DERS KİTABI CEVAPLARINA BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ! 
Vücut Geliştirmenin (BodyBuilding) Zararları ve Faydaları, Püf Noktaları
Vücut Geliştirmenin Zararları Ve Faydaları
Vücut geliştirme bilimsel temellere dayanmakta olan bir spor dalıdır, kişilere estetik katan, zinde tutan, kasları ve vücudu geliştirmeye yarayan, kuvvetlendiren, belli çalışma programları ile yapılan bir spordur. Vücut geliştirme, belli oranda kalori alımı, ağırlık kaldırma ve bazı uygulamaların bir arada yapılması ile kasların geliştirilmesi işlemlerinden oluşur. Vücut geliştirme, insanlara esneklik ve estetik katmanın yanı sıra metabolizmanın da hızlanmasına yardımcı olur. Bu spor dalı dünya üzerinde bir felsefe haline gelmiş ve git gide yayılmaktadır.

Vücut Geliştirmenin Faydaları
Vücut geliştirme sporu ile uğraşan kişiler fizyolojik ve biyolojik açıların yanında psikolojik açıdan da kendisine olumlu birçok unsur katar. Kişiliğe de etki eden bu spor ile uğraşan kişiler; alçak gönüllü, öz güvenli, azimli ve hırslı, çalışkandır. Bilimsel nitelikleri ile dikkat çeken bu sporu yapan kişiler toplum içinde saygınlık kazanmakta ve ahlaki açıdan bazı değerler kazanmaktadır. Yapılan araştırmalar ve bu sporu yaşam felsefesi haline getiren kişiler vücut geliştirmenin faydalarını şu şekilde tespit etmiştir;

Vücut yağlarının yakılmasına yardımcı olur.

Hareketsizliğin önüne geçer.

Kasları ummadığınız düzeyde çalıştırır, kaslara estetik kazandırır, kuvvetlendirir ve geliştirir.

Kan dolaşımını dengede tutarak, spor ile uğraşan kişilerin kalbinin sağlıklı bir şekilde çalışmasına olanak sağlar.

Her türlü mekânda, her zaman ve gelişimini tamamlamış olan herkes tarafından kolay bir şekilde yapılabilir.

Sigara ve alkol gibi kötü alışkanlıklarının bırakılmasına olanak sağlar.

Vücut dengesi, vücut hâkimiyeti sağlar.

Konsantrasyonun arttırır.

Kondisyon ile alakalı olan çalışmaların önemli olan bölümlerini oluşturmaktadır.

Tüm sporların temeli olarak kabul görmüştür.


Vücut geliştirme insanlarda göğüs kafesinin genişlemesine olanak sağlar, bu daha iyi solunum yapmayı desteklemektedir.

Eklemleri ile alakalı olan kişilerin rahatsızlıklarında faydalıdır.

İleri yaşlarda oluşabilecek olan kas erimelerinin önüne geçer.

Gelişme çağında olan kişilerin boylarının uzamasına yardımcı olur.

Duruş bozukluklarının önüne geçer.

Kaza sonrasında oluşabilecek olan rehabilitasyon çalışmaları adına ideal bir spordur.

Bayanlarda atletik ve estetik açıdan bir vücuda sahip olmaya imkân sağlar.

Kilo problemlerinin önüne geçer.

Özellikle bayanlarda selülitleri ortadan kaldırır.

Vücut geliştirme makineleri rehabilitasyon uygulamalarına olanak sağlar. Bu makineler fizik tedavi ve rehabilitasyon merkezleri için vazgeçilmez olan cihazlardır ve bu tarz tedavilerde kullanılır.

Vücut Geliştirmenin Zararları
Vücut geliştirme sporunda aşırı düzeye kaçılmadıkça zararı bulunmaz. Özellikle insanlar tarafından kilo vermek, formda kalmak, yağları kasa çevirmek için kullanılmaktaysa ve kontrollü bir şekilde yapılıyorsa kesinlikle zararı bulunmaz ama abartılınca faydalar belli başlı zararlara dönüşebilir.

Kişiler vücut geliştirme sporunda kendi vücut hacimlerini genişletmek ve oldukça ağır olan kiloları kaldırmak için iğneli olan protein desteği kullanıyorsa, vücut geliştirme sporu bırakıldığından ciddi düzeyde sıkıntılar ortaya çıkmaya başlar. Bu spor ile uğraşan uzmanlar, doğal olan protein tozlarının vücut geliştirme sporu esnasında kullanılabileceğini söylemektedir ama iğne ile alınan proteinlerden kesinlikle uzak durulması konusunda uyarmaktadırlar.

Vücut geliştirme sporunda var olan zararlar sadece iğne ile sınırlı değildir, kişilerin ihtiyaçlarından daha çok kas üretmek adına vücudunu zora sokması da belli başlı zararlara yol açabilir. Son yıllarda halk arasında moda haline gelmiş olan baklava dilim bölgesi sıkıntıların yaşanmasına sebebiyet vermektedir. Bu moda vücut geliştirme ile alakalı olan ilgiyi arttırmış ve bu sporun zararlarını gözle görülür hale getirmiştir.

Vücut geliştirme sporunda önemli olan diğer bir detayda aşırı düzeydeki ağırlıkların kaldırılmasıdır. Kasların ve eklemelerin zorlanmasına olanak sağlayan bu ağırlıklar kişilerin vücutların yorgun düşmesini sağlar. Ayriyeten bu zorlanma eklem yerlerinde zararlara yol açar ve bu zararların giderilmesi de mümkün değildir. Aşırı düzeydeki ağırlık kaldırılması kaslarda tendon kopmaları ve lif kopmaları meydana gelir.

Bu sebeplerden dolayı vücut geliştirme sporu yaparken aşırı düzeyde çalışmaktan iğneli olan proteinlerinden kullanılmasından uzak durmak gerekir, gerekli düzeyde çalışma fayda sağlamaktadır. Vücut geliştirme sporunun bırakılmasının ardından eriyip küçülmeler meydana gelebilir, bundan kaynaklı olarak ciltte bazı izler kalabilmektedir.

Vücut Geliştirme
Vücut Geliştirmede Püf Noktalar
Vücut geliştirme kas kütlesini arttırma ile alakalı bir spor olduğundan dolayı çaba gerektiren zorlu bir iştir. Ciddi düzeyde antrenman yapılması gerekir, ciddi düzeyde yapılacak olan antrenmanlarda azim ve ciddiyette başlı başına yeterli değildir. Bu spor hakkında bilgi gerekir, yoksa verilecek olan tüm çabalar boşa çıkabilir.

Kasları geliştirmenin en kısa ve hızlı yolu ağırlık kaldırmaktır, bu spor ile ilgisi olan herkes bu detayı bilir. Kasları geliştirme adına birçok fikir bulunur ama unutmamak gerekir vücut geliştirme için azimli bir çalışma ve iyi beslenme olduğu sürece amaçlanan hedefe ulaşılır. Yapılacak olan antrenmanlar kişilerin vücutlarında bulgular çıkmaya başladıkça değişebilir. Farklı ve yeni antrenman yöntemleri bulunmaktadır. Klasik olan antrenman yöntemlerinin zaman içinde çok da etkili olmadığı ortaya çıkmıştır.

Son yıllarda sık şekilde tercih edilen antrenman yöntemlerinin içinde yüksek yoğunluklu antrenman serisi bulunur. Vücut geliştirme sporunda antrenman yoğunluğunun arttırılması adına birkaç seçenek bulunur. Bu seçeneklerden ilki antrenman sürelerinin zamanını kısaltmaktır, ağırlık çalışmalarında da bu sporla uğraşan kişiler antrenman sürelerinin çok uzun tutulmasını önermez.

Antrenman yöntemleri içinde bulunan bir başka yöntem de çaprazlama çalışmaktır, buna ek olarak zıt hareket serileri ile kullanılmalıdır. Bu yöntemlerin ikisinin de kendine özgü olan özellikleri ve vücuttaki kaslarını çalıştırma şekli bulunmaktadır. Klasik şekilde yapılan antrenmanlara nazaran bunların yoğunlukları daha fazladır.

Kas geliştirmek adına uygulanabilecek olan yöntemlerden bir tanesi de tekrar sayısı az olan ağırlık yöntemi uygulamasıdır. Bu yöntem ile kaslar en üst düzeylerde uyarılır ve sayısı düşük olduğundan dolayı da vücutta bitkinlik az düzeyde olur.

Vücut geliştirme sporundan beslenme kadar önemli olan bir detayda uykudur. Kasların gelişimlerinin düzgün ve azimli bir şekilde devam etmesini isteyen kişilerin günlük olarak en azından 7 saat uyuması gerekir, elinizden geliyorsa uyku saatinin 8 saat olması daha uygun olacaktır. 7 saat altında uyumak sağlık açısından sıkıntıların yaşanmasına, bitkin düşmeye ve kas oluşumunun sekteye uğramasına sebebiyet verir.

Vücut geliştirme için yapılan antrenmanlarda dikkat edilmesi gereken diğer bir nokta da, ağırlıklar ile alakalı çalışmalarda seri şekilde çalışılmasıdır. Ağırlıkların kaldırılmasında, itilmesinde, çekilmesinde kaslarda oluşan hareketlerin kısa sürmesi ve kasların gevşediği zamandaki hareketlerin yavaş olması gerekir. Böylelikle negatif anlamda çalışma sağlanır, bu kasların hızlı şekilde gelişmesinde fayda sağlar.

Vücut geliştirme sporunda beslenme oldukça önemli olan bir detaydır. Ağırlık çalışan kişilerin proteine olan ihtiyacı artar, var olan programa göre protein ihtiyacı belirlenmelidir.

Vücut geliştirmeye başlayacak olan kişilerin düzgün bir spor salonuna gitmesi, bu işi uzun zamandır yapan uzman sporcular ile çalışmaya başlaması gerekir. Bu uzmanların vereceği belli başlı programlar dâhilinde vücut geliştirmeye başlamak oluşabilecek olan her türlü sorunun önüne geçer.

Hiç yorum yok

4. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

4. Sınıf Özgün Yayınları Türkçe Çalışma Kitabı Cevapları

4. Sınıf FenBil Yayıncılık Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Sevgi Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Meb Yayınları Trafik Güvenliği Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Dizin Yayınları Trafik Güvenliği Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Dizin Yayınları Trafik Güvenliği Çalışma Kitabı Cevapları

4. Sınıf Meb Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Koza Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Doku Yayınları Türkçe Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Doku Yayınları Türkçe Çalışma Kitabı Cevapları

4. Sınıf Tutku Yayınları Din Kültürü Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Yıldırım Yayınları Din Kültürü Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Yakın Çağ Yayınları Matematik Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Yakın Çağ Yayınları Matematik Çalışma Cevapları

4. Sınıf Dikey Yayınları Matematik Çalışma Cevapları

4. Sınıf Dikey Yayınları Matematik Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Lider Yayınları İngilizce Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Lider Yayınları İngilizce Çalışma Kitabı Cevapları

4. Sınıf Pantera Yayıncılık İngilizce Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Pantera Yayınları İngilizce Çalışma Kitabı Cevapları

4. Sınıf İnsan Hakları, Yurttaşlık ve Demokrasi Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

5. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

5. Sınıf MEB Yayınları İngilizce Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf Evrensel İletişim Yayınları İngilizce Çalışma Kitabı Cevapları

5. Sınıf Evrensel İletişim Yayınları İngilizce Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Matematik Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf Özgün Yayınları Matematik Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf Semih Ofset Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf Berkay Yayınları Sosyal Bilgiler Çalışma Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Türkçe Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Türkçe Çalışma Kitabı Cevapları

5. Sınıf Netbil Yayınları Din Kültürü Çalışma Kitabı Cevapları

5. Sınıf İlke Basım Yayınları Din Kültürü Çalışma Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Hz Muhammedin Hayatı Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Temel Dini Bilgiler Ders Kitabı Cevapları

6. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

6. Sınıf Türkçe Başak Yayınları Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf Türkçe Başak Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

6. Sınıf Matematik Mega Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf Fen Bilimleri Tuna Matbaa Yayınları Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Sevgi Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Sevgi Yayınları Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf İngilizce Ada Matbaa Yayınları Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf İngilizce Ada Matbaa Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

6. Sınıf Din Kültürü Dörtel Yayınları Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf Arapça Meb Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

7. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

7. Sınıf Türkçe Ez-De Yayınları Ders Kitabı Cevapları

7. Sınıf Türkçe Ez-De Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

7. Sınıf Matematik Gizem Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

7. Sınıf Fen Bilimleri Mevsim Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ada Matbaa Yayınları Ders Kitabı Cevapları

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ada Matbaa Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

7. Sınıf İngilizce Pantera Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

7. Sınıf İngilizce Pantera Yayıncılık Çalışma Kitabı Cevapları

7. Sınıf Din Kültürü Gün Yayınları Ders Kitabı Cevapları

8. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

8. Sınıf Türkçe Dörtel Yayınları Ders Kitabı Cevapları

8. Sınıf Türkçe Dörtel Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

8. Sınıf Matematik Öğün Yayınları Ders Kitabı Cevapları

8. Sınıf Fen Bilimleri Öğün Yayınları Ders Kitabı Cevapları

8. Sınıf İngilizce Tutku Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

8. Sınıf İngilizce Tutku Yayıncılık Çalışma Kitabı Cevapları

8. Sınıf İnkılap Tarihi Top Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

8. Sınıf İnkılap Tarihi Top Yayıncılık Çalışma Kitabı Cevapları

8. Sınıf Din Kültürü Gizem Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

9. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

9. Sınıf MEB Yayınları Biyoloji Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Fizik Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları İngilizce Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf İngilizce Teenwise MEB Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

9. Sınıf İngilizce Teenwise MEB Yayınları Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Kimya Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Matematik Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Sağlık Bilgisi ve Trafik Kültürü Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Tarih Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Temel Dini Bilgiler (İslam 1-2) Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf Mesleki Arapça Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları

9. Sınıf Müzik Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf Demokrasi Ve İnsan Hakları Ekoyay Yayınları Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf Proje Hazırlama Ders Kitabı Cevapları

10. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

10. Sınıf Tarih Ders Kitabı Tuna Yayınları

10. Sınıf Matematik Ders Kitabı Tuna Yayınları

10. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı BirYay Yayınları

10. Sınıf Kimya Ders Kitabı Tutku Yayınları

10. Sınıf Fizik Ders Kitabı Mega Yayınları

10. Sınıf Hz. Muhammedin Hayatı Ders Kitabı Ata Yayınları

10. Sınıf Biyoloji Açılım Yayınları Ders Kitabı Cevapları

10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Gün Yayınları

10. Sınıf İngilizce Ders Kitabı Dikey Yayınları cevapları

10. Sınıf İngilizce Çalışma Kitabı Dikey Yayınları cevapları

10. Sınıf Din Kültürü Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

10. Sınıf Arapça Korza Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

10. Sınıf Arapça Meb Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

11. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

11. Sınıf Akaid ve Kelam Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Felsefe Semih Ofset SEK Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Hz Muhammedin Hayatı Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Seçmeli Tarih Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları

11. Sınıf Biyoloji Nova Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Fizik Netbil Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf İnkılap Tarihi Top Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Kimya Dikey Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Dil ve Anlatım Yıldırım Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf İleri Temel Matematik Ders Kitapları Cevapları

11. Sınıf Türk Edebiyatı Ekoyay Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

12. Sınıf Hz Muhammedin Hayatı Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Matematik Nova Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Matematik Dikey Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Mantık Cem Veb Ofset Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Türk Edebiyatı Lider Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Coğrafya Lider Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Dil ve Anlatım MHG Yayınları Cevapları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Çağdaş Türk ve Dünya Tarihi Top Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Temel Düzey Matematik Gezegen Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Trafik ve İlkyardım Semih Ofset Yayınları Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 5. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 6. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 7. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 8. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 9. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 10. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 11. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 12. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, Türkçe Ders Kitabı Cevapları, Matematik Ders Kitabı Cevapları, Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları, İngilizce Ders Kitabı Cevapları, Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları, Din Kültürü Ders Kitabı Cevapları, Müzik Ders Kitabı Cevapları, Arapça Ders Kitabı Cevapları, İnkılap Tarihi Ders Kitabı Cevapları, Fizik Ders Kitabı Cevapları, Kimya Ders Kitabı Cevapları, Biyoloji Ders Kitabı Cevapları, Tarih Ders Kitabı Cevapları, Türkçe Ders Kitabı Cevapları, Coğrafya Ders Kitabı Cevapları, Almanca Ders Kitabı Cevapları, Felsefe Ders Kitabı Cevapları, Türk Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları, Dil ve Anlatım Ders Kitabı Cevapları, Hz Muhammedin Hayatı Ders Kitabı Cevapları, Akaid ve Kelam Ders Kitabı Cevapları, Proje Hazırlama Ders Kitabı Cevapları, Mesleki Arapça Ders Kitabı Cevapları, Temel Dini Bilgiler Ders Kitabı Cevapları, Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Cevapları, Trafik ve İlkyardım Ders Kitabı Cevapları, Mantık Ders Kitabı Cevapları

Blogger tarafından desteklenmektedir.