Pilates (Plates) Nedir, Nasıl Ortaya Çıkmıştır?

Düzenle
 DERS KİTABI CEVAPLARINA BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ! 
Pilates (Plates) Nedir, Nasıl Ortaya Çıkmıştır?
Pilates (Plates) Nedir?
Plates Metodu veya Plates yirminci yüzyılda Joseph Hubert Plates tarafaından geliştirilmiş bir fiziksel fitness uygulaması olarak bilinir. Joseph Hubet Plates’in fitness ve tedavi metodu üzerine iki kitap yazılmıştır. Return to Life through Contrology eseri üniversitelerde halen okutulmakta olan önemli eserlerden biridir. Plates metodu, zihin ve kasların birbirleri arasındaki uyumunu desteklediği için kas kontrolü bilimi olarak da bilinir. Bedenin dengesinin korunmasını sağlayan ve omurgada meydana gelmesi olası hastalıkların önlenmesine yardımcı bir uygulamadır. İşlevi büyük olan temel kaslar üzerine yoğunlaşan basit fakat sonuçlarının hızlıca görülebildiği bir egzersiz biçimidir.

Nefes egzersizleri gibi kontrole yönelik egzersizler spor deneyiminin verimli bir boyuta ulaşmasını sağlamaktadır. Plates her egzersizin yinelenmesi yerine, az sayıda egzersizin kontrol altında yapılmasıdır. Araştırmalar sonucunda Joseph Plates’in yaklaşık 500 egzersiz tasarladığı, fakat bu egzersiz biçimlerinin çoğunun sadece taslak olduğu sonucuna varılmıştır. Joseph Plates’e göre fiziksel sağlık ve zihinsel sağlık arasında yıkılamaz bir bağ, hareketler ve nefes arasında büyük bir uyum bulunuyordu. Zihnin mekanik hareketlere olan uyumunu ve hassasiyetini fark eden Joseph, artan esneklik, güç, ruhsal rahatlık, karın ve kaba etlerdeki ağrıların azalması sonucuna ulaştığında bu egzersiz biçimine destek verebilecek beş adet yardımcı ürün tasarımını piyasaya sürmüştür.

Pilates (Plates) Nasıl Ortaya Çıkmıştır?
Plates, birinci dünya savaşı sırasında kasların rehabilite edilmesine yönelik çalışmalar yapan Joseph Plates tarafından ortaya çıkmıştır. Joseph Plates’in esas amacı yaralı ve kaba etlerinde savaşın etkilerine bağlı olarak kaba etlerinde placebo etkisinin ters benzeri ağrılar hisseden askerlere tedavi imkânı sunmaktı. Joseph Plates, vücutlarından herhangi bir parçayı kaybeden askerlerin, plates yardımı ile bu organların eksikliğini fark etmeyeceklerini düşünüyordu. Günümüzde plates estetik amaçlar ile yapılan bir spordur. Fakat Joseph Plates döneminde bu spor askerleri tedavi etmeye yönelik bir tedavi metoduydu. Joseph, hastalık tedavilerinde yatak yaylarını kullanarak yaralı askerlerin ağrılarının büyük oranda azalmasını sağlıyordu.. Joseph’i kısa süre sonra tedavi metodunun beklemediği etkilere sebebiyet verdiğini fark etti. Askerlerin vücutları daha esnek ve sportif hale geliyordu. Dönemde “yaylı tedavi” gören askerlerin bir ay içerisinde atletik yapıda vücutlara sahip oldukları kayda geçen bilgiler arasındadır. Plates’in sürekli uygulanabilir bir tedavi şekli olmasının esas sebebi yaralı askerlerin egzersizleri uygularken zorlamıyor aksine rahatlıyor olmalarıydı. Joseph’in bu egzersizlere verdiği ad “Contrology” olarak biliniyordu. Contrology, kas kontrolünün sağlanması ve zihinsel uyum ile bedensel uyumun bir arada kullanılmasına yapılan bir ithaftı. Fakat Joseph ‘in 1967 yılında hayatını kaybetmesinden sonra bu tedavi yöntemi bugünkü adı Plates olarak anılmaya başladı. 

Pilates
Tedavi ortaya çıktığında dünya çapında büyük spekülasyonlara neden olmuştur. Tarihi kayıtlarda Joseph’in bu tedaviyi uyguladığı hastalarda gelişmiş kas gücünün askeri silah olarak kullanılabileceği bulunmaktadır. Günümüzde ise tüm dünya ülkelerinde plates yaygın olarak yapılan bir egzersiz türüdür. 2016 yılında yapılan bir araştırma sonucunda En az 10 milyon kişiden 7 milyonunun plates ile uğraştığı sonucuna varılmıştır. Ayrıca, yapılan araştırmalara göre kadınların özellikle plates sporunu tercih etmelerinin sebebi estetik kaygıdır. Eski dönemlerde plates sporunun duruş bozukluklarında kesin çözümlere yol açtığı ve estetik açısından birçok faydası bulunduğu düşünülmekteydi. Günümüzde skolyoz hastalığından muzdarip bireyler için sıkça tercih edilen bir tedavi yöntemidir. Plates günümüzde, yatak yaylarından ziyade gelişmiş aletler ile yapılmaktadır. Bu aletlerin çoğu egzersizi uygulayacak kişinin vücut yapısına göre düzenlenmektedir. Bu aletler kişinin spor sırasında kendisini incitmesini büyük oranda önleyecek aletlerdir. Plates sporunda esas olan kasları fazla yormadan, kasların gelişmesini ve güçlenmesini doğru şekilde sağlayabilmektir. . Kaslar plates sonrasında esneklik kazanırlar. Özellikle kas esnekliğinin gerekli olduğu işlerde çalışan bireyler platesi düzenli olarak uygulamaları gereken bir egzersiz çeşididir. Bu sporda elastikiyet ve koordinasyon ve zihinsel kontrolün verimliliği sağlanmalıdır Gelişimini tamamlayan herkes tarafından plates yapılabilmektedir. Genelde spor yapanların %80’i streching adı verilen esneme egzersizini yapmıyor. Plates ile vücut şekillendirilmesinin yanında streching işlemi de sağlanıyor. Ayrıca, psikolojik rahatsızlıklara sahip bireylerin motivasyonunu yükselten bir spor dalı olduğu ve kilolu insanların dahi rahatlıkla yapabilecekleri hareketlerin bir bütününden oluştuğu bilinmektedir.


Plates Öncesinde Dikkat Edilmesi Gerekenler;
Uzmanlar plates öncesi ve sonrasındaki saat dilimde spor verimliliğini arttıracak uygulamaların yapılmasını tavsiye etmektedirler. Isınma hareketlerini uygulamadan spora başlayan bireylerde ani hareketlere bağlı olarak kas kilitlenmeleri sıklıkla görülmektedir. Ayrıca, yanlış hareket uygulanması sonucunda büyük çaplı lenf zedelenmeleri ve kas ağrıları meydana gelmektedir. Egzersizler tok karnına yapılmalıdır çünkü, egzersize uzun süre aç kalarak başlamak yanlıştır ve vücudun zayıf düşmesine sebebiyet verebilir. Spordan önce bir fincan kahve içilmesi önerilir. Kafein vücudun dinç kalmasını sağlayan bir madde olduğundan spor boyunca yorulmak zorlaşır. Isınma hareketleri gibi plates sonrasında yapılması gereken soğuma hareketleri de bulunur. Soğuma hareketleri spor sonrasında 10 ila 15 dakika boyunca uygulanmalıdır. Egzersiz aletlerinin bakımlarının yapılması egzersiz sırasında olası yaralanmaların önüne geçilmesini sağlar. Plates için seçeceğiniz uygun elemanlar daha sağlıklı bir spor deneyimi yaşamanıza olanak sağlar. Plates ve spor öncesinde dikkat etmeniz gerekenler;

Egzersiz öncesi ısınma ve egzersiz sonrası soğuma hareketleri

Eğitmen ile yapılan plates sırasında eğitmenin sözünden çıkmamak

Gerekli alet ve edevatlara sahip olmak

Doğru açılar ile ayarlanmış aletler

Eksiksiz alet takımları

Plates öncesinde yemek yememek (Ek olarak takviye özel durumlarda başvurulabilir bir yoldur. Fakat tok karnına yapılması daha sağlıklıdır)

Herhangi bir rahatsızlık durumunda plates yapılmamalıdır.

Kadınlar özel durumlarında plates yapmamalıdır.

Tercihen kahve, yeşil çay, adaçayı tüketilebilir.

Plates sonrasında kaslara masaj yapılmalıdır.

Plates Sırasında Kullanılan Aletler;

Plates Topu
Pilates Topu
Piyasada her boyutu bulunan önemli bir yardımcıdır. Fakat tercih edilmesi tavsiye edilen ebat “büyük boy” dur. Küçük egzersizler için küçük topları da tercih edebilirsiniz.

Plates Kıyafetleri
Pilates Kıyafetleri

Egzersiz süresince kendinizi rahat hissedebileceğiniz kıyafetleri tercih etmeniz rahat bir spor deneyimi yaşamanızı sağlayacağından dar kıyafetlerdense esnek kıyafetler tercih edilmelidir. Spor boyunca ayakkabıya ihtiyacınız yoktur. Fakat kaygan olmayan çoraplar kullanılabilir. Sanılanın aksine plates için ayrıca kıyafet almanıza gerek yoktur. Evinizde bulunan rahat bir kıyafet işinizi görecektir.

Mat Minder
Pilates Mat Minder
Spor sırasında zedelenmeleri ve küçük kazaları önleyici yapıdadır. Sert zemin spor sırasında sizi rahatsız edebileceğinden bu tip minder seçimi esastır. Bu minderlerin kalınlığı kişinin alakasına göre ayarlanılabilir yapıdadır. Piyasada bulunan plates ve yoga matları genellikle birbirlerine karıştırılmaktadır ve bireylerin en çok zorlandığı kısım mat minderler seçimidir. İkisinin görevi ve görünüşleri benzerdir. Fakat yoga matları plates matlarına nazaran daha ince ve süngerimsidir. Yoga minderleri, zemine sabitlenebilir yapıdayken plates minderlerinde ise yere sabitlenme ihtiyacı duyulmaz.

Yoga İle Plates Farkı;
En çok sorulan sorulardan biri de yoga ile plates arasındaki farkın neler olduğudur. Yoga derin düşünme amaçlı, spritüel bir spordur ve ruhani arınma amacıyla yapılır. Asya kökenli bu spor, genellikle Chakraların açılması ve bireysel arınma amaçlı tercih edilen bir spor tipidir. Temelleri keşişlere dayanır. Yoga çoğunlukla ayakta yapılan bir sporken plates metodunda hareket çeşitliliği fazladır. Plates yoga aksine, Chakların açılması ve ruhani rahatlık üzerine kurulu bir spor değildir. Yogada herhangi bir araca ihtiyaç duyulmaz iken plates araçlar ile yapılan bir spordur. Anatomik gelişim konusunda daha etkili olan plates sporunda hareketler çok çeşitli iken yoga platese oranla daha statik bir spor dalıdır. Fakat her iki egzersizin de faydaları büyüktür. Aralarındaki fark ise karıştırılmaya müsait olacak kadar azdır.

Hiç yorum yok

4. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

4. Sınıf Özgün Yayınları Türkçe Çalışma Kitabı Cevapları

4. Sınıf FenBil Yayıncılık Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Sevgi Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Meb Yayınları Trafik Güvenliği Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Dizin Yayınları Trafik Güvenliği Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Dizin Yayınları Trafik Güvenliği Çalışma Kitabı Cevapları

4. Sınıf Meb Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Koza Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Doku Yayınları Türkçe Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Doku Yayınları Türkçe Çalışma Kitabı Cevapları

4. Sınıf Tutku Yayınları Din Kültürü Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Yıldırım Yayınları Din Kültürü Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Yakın Çağ Yayınları Matematik Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Yakın Çağ Yayınları Matematik Çalışma Cevapları

4. Sınıf Dikey Yayınları Matematik Çalışma Cevapları

4. Sınıf Dikey Yayınları Matematik Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Lider Yayınları İngilizce Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Lider Yayınları İngilizce Çalışma Kitabı Cevapları

4. Sınıf Pantera Yayıncılık İngilizce Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Pantera Yayınları İngilizce Çalışma Kitabı Cevapları

4. Sınıf İnsan Hakları, Yurttaşlık ve Demokrasi Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

5. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

5. Sınıf MEB Yayınları İngilizce Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf Evrensel İletişim Yayınları İngilizce Çalışma Kitabı Cevapları

5. Sınıf Evrensel İletişim Yayınları İngilizce Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Matematik Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf Özgün Yayınları Matematik Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf Semih Ofset Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf Berkay Yayınları Sosyal Bilgiler Çalışma Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Türkçe Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Türkçe Çalışma Kitabı Cevapları

5. Sınıf Netbil Yayınları Din Kültürü Çalışma Kitabı Cevapları

5. Sınıf İlke Basım Yayınları Din Kültürü Çalışma Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Hz Muhammedin Hayatı Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Temel Dini Bilgiler Ders Kitabı Cevapları

6. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

6. Sınıf Türkçe Başak Yayınları Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf Türkçe Başak Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

6. Sınıf Matematik Mega Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf Fen Bilimleri Tuna Matbaa Yayınları Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Sevgi Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Sevgi Yayınları Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf İngilizce Ada Matbaa Yayınları Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf İngilizce Ada Matbaa Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

6. Sınıf Din Kültürü Dörtel Yayınları Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf Arapça Meb Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

7. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

7. Sınıf Türkçe Ez-De Yayınları Ders Kitabı Cevapları

7. Sınıf Türkçe Ez-De Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

7. Sınıf Matematik Gizem Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

7. Sınıf Fen Bilimleri Mevsim Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ada Matbaa Yayınları Ders Kitabı Cevapları

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ada Matbaa Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

7. Sınıf İngilizce Pantera Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

7. Sınıf İngilizce Pantera Yayıncılık Çalışma Kitabı Cevapları

7. Sınıf Din Kültürü Gün Yayınları Ders Kitabı Cevapları

8. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

8. Sınıf Türkçe Dörtel Yayınları Ders Kitabı Cevapları

8. Sınıf Türkçe Dörtel Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

8. Sınıf Matematik Öğün Yayınları Ders Kitabı Cevapları

8. Sınıf Fen Bilimleri Öğün Yayınları Ders Kitabı Cevapları

8. Sınıf İngilizce Tutku Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

8. Sınıf İngilizce Tutku Yayıncılık Çalışma Kitabı Cevapları

8. Sınıf İnkılap Tarihi Top Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

8. Sınıf İnkılap Tarihi Top Yayıncılık Çalışma Kitabı Cevapları

8. Sınıf Din Kültürü Gizem Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

9. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

9. Sınıf MEB Yayınları Biyoloji Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Fizik Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları İngilizce Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf İngilizce Teenwise MEB Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

9. Sınıf İngilizce Teenwise MEB Yayınları Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Kimya Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Matematik Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Sağlık Bilgisi ve Trafik Kültürü Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Tarih Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Temel Dini Bilgiler (İslam 1-2) Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf Mesleki Arapça Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları

9. Sınıf Müzik Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf Demokrasi Ve İnsan Hakları Ekoyay Yayınları Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf Proje Hazırlama Ders Kitabı Cevapları

10. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

10. Sınıf Tarih Ders Kitabı Tuna Yayınları

10. Sınıf Matematik Ders Kitabı Tuna Yayınları

10. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı BirYay Yayınları

10. Sınıf Kimya Ders Kitabı Tutku Yayınları

10. Sınıf Fizik Ders Kitabı Mega Yayınları

10. Sınıf Hz. Muhammedin Hayatı Ders Kitabı Ata Yayınları

10. Sınıf Biyoloji Açılım Yayınları Ders Kitabı Cevapları

10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Gün Yayınları

10. Sınıf İngilizce Ders Kitabı Dikey Yayınları cevapları

10. Sınıf İngilizce Çalışma Kitabı Dikey Yayınları cevapları

10. Sınıf Din Kültürü Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

10. Sınıf Arapça Korza Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

10. Sınıf Arapça Meb Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

11. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

11. Sınıf Akaid ve Kelam Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Felsefe Semih Ofset SEK Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Hz Muhammedin Hayatı Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Seçmeli Tarih Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları

11. Sınıf Biyoloji Nova Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Fizik Netbil Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf İnkılap Tarihi Top Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Kimya Dikey Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Dil ve Anlatım Yıldırım Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf İleri Temel Matematik Ders Kitapları Cevapları

11. Sınıf Türk Edebiyatı Ekoyay Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

12. Sınıf Hz Muhammedin Hayatı Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Matematik Nova Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Matematik Dikey Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Mantık Cem Veb Ofset Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Türk Edebiyatı Lider Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Coğrafya Lider Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Dil ve Anlatım MHG Yayınları Cevapları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Çağdaş Türk ve Dünya Tarihi Top Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Temel Düzey Matematik Gezegen Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Trafik ve İlkyardım Semih Ofset Yayınları Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 5. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 6. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 7. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 8. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 9. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 10. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 11. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 12. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, Türkçe Ders Kitabı Cevapları, Matematik Ders Kitabı Cevapları, Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları, İngilizce Ders Kitabı Cevapları, Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları, Din Kültürü Ders Kitabı Cevapları, Müzik Ders Kitabı Cevapları, Arapça Ders Kitabı Cevapları, İnkılap Tarihi Ders Kitabı Cevapları, Fizik Ders Kitabı Cevapları, Kimya Ders Kitabı Cevapları, Biyoloji Ders Kitabı Cevapları, Tarih Ders Kitabı Cevapları, Türkçe Ders Kitabı Cevapları, Coğrafya Ders Kitabı Cevapları, Almanca Ders Kitabı Cevapları, Felsefe Ders Kitabı Cevapları, Türk Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları, Dil ve Anlatım Ders Kitabı Cevapları, Hz Muhammedin Hayatı Ders Kitabı Cevapları, Akaid ve Kelam Ders Kitabı Cevapları, Proje Hazırlama Ders Kitabı Cevapları, Mesleki Arapça Ders Kitabı Cevapları, Temel Dini Bilgiler Ders Kitabı Cevapları, Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Cevapları, Trafik ve İlkyardım Ders Kitabı Cevapları, Mantık Ders Kitabı Cevapları

Blogger tarafından desteklenmektedir.