Pierre Loti Kimdir? Piere Loti’nin Hayatı

Düzenle
 DERS KİTABI CEVAPLARINA BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ! 
Pierre Loti Kimdir? Piere Loti’nin Hayatı
Pierre Loti (Louis Marie Julien Viaud), 14 Ocak 1850’de Fransa’nın Rochefort kentinde doğmuş, Fransız yazar ve deniz subayıdır. Loti takma adını, 1867 yılındaki Okyanusya seferi esnasında o bölgede yetişen bir çiçekten almıştır. Denizci bir subay olduğu için, birçok Uzakdoğu ve Ortadoğu ülkelerini gezip görme fırsatı bulmuş, aynı zamanda buralardan edindiği bilgileri anı ve romanlarında paylaşmıştır. Denizcilik eğitimini bitirdikten sonra 1881 yılında Yüzbaşı ve 1906 yılında da Albay rütbesi almıştır. O dönemlerde İstanbul’u da ziyarete gelen Loti, hem bu şehirden hem de Osmanlı kültüründen fazlasıyla etkilenmiş ve ilerleyen zamanlarda birçok kez tekrar buraya gelerek uzun süre yaşamıştır.

Loti, İstanbul’u 1879 yılında ikinci kez ziyaret ettiğinde, o dönemin Osmanlı Türkiye’sini anlatan “Aziyade” adlı eserine adını veren kadınla tanışmıştır. Bu romanıyla birçok kesimden olumlu eleştiriler alan Loti, çok geniş bir kitle tarafından da tanınmış oldu. Roman yazmaya devam ederek, birçok önemli esere imza atan Loti’nin gözlem yönü çok güçlüydü ve eserlerinde kullandığı yalın dille aşk, umutsuzluk ve ölüm gibi konulara fazlasıyla değindi.

Pierre Loti
Pierre Loti’nin Hayatı ve 1. Dünya Savaşı Yılları
Pierre Loti, Milli Mücadele ve Balkan Savaşları’na verdiği desteklerle tanınmaktadır. İstanbul’a gelerek Topkapı rıhtımında devlet töreniyle karşılanmış ve bu olaydan 2 yıl sonra 1. Dünya Savaşı için ülkesine geri dönmüştür. Fransa ordusuna katılan Loti, Çanakkale Savaşı’nda da Türklere karşı savaşmıştır. Buna rağmen, Pierre Loti gerçek bir Türk dostudur ve adı İstanbul’da bulunan bir tepeye verilmiştir. Julian Viaud ya da bilinen ismiyle Pierre Loti, yakın zamanın en renkli kişiliklerinden biridir. 1870-1913 yılları arasında sekiz kez ülkemizi ziyarete gelmiş, Osmanlı Türkiye’si hakkında eserler yazmış ve Milli Mücadeleye destek vermiştir. Bu özelliklerinden dolayı kendisine fahri hemşerilik ünvanı layık görülmüştür.

Pierre Loti, 1911 yılında Trablus ve 1912-1913 yıllarında Balkan Savaşları’nda ülkemizin tarafında yer almış ve Avrupa ülkelerinin yaptığı haksızlıkları, “Can Çekişen Türkiye” adlı kitabında kaleme almıştır. Bu nedenle Türkiye’nin sempati ve sevgisini lazanan Loti, 1913 yılında devlet tarafından davet edilmiş ve Tophane rıhtımında törenle karşılanmıştır. Ayrıca Sultan Reşat onun şerefine sarayda bir ziyafet vermiş ve kendi saatini hediye etmiştir. Bazı kaynaklara göre Loti, 1. Dünya Savaşı’na kadar Türkiye’de kalmış ve savaşın başlamasından sonra da 64 yaşındayken savaşmak için Fransız ordusuna katılmıştır. Savaş sonrası ise Milli Mücadele’ye destek vererek tekrar Türkiye’nin yanında olmuştur.

Türkiye hayranlığını ve sevgisini eserlerine konu eden Loti, ABD ve Avrupa gazetelerinin arşivlerine göre Türkiye’de törenle karşılanmasından sadece 2 yıl sonra 1. Dünya Savaşı için ülkesine geri dönerek, Çanakkale Savaşı’nda ülkemize karşı savaşmıştır. Gazete arşivlerinden çıkan bu gerçek, birçok kişiyi şoke etmiş ve olumsuz eleştirileri beraberinde getirmiştir. 19 Şubat 1915 yılında başlayan Çanakkale saldırısında, Pierre Loti çok kısa bir sürede Fransa’ya dönerek, Türklere karşı yapılan saldırıda gönüllü olmuştur. 1915 yılının Nisan ayında Richmond Times (ABD) gazetesi aynen şu başlığı yayımlamıştı, “Şuan Loti, hayran olduğu Türklere karşı savaşıyor.” Bu başlığa ek olarak; Loti’nin savaşın başlamasını beklemediği, fakat savaşın başlamasıyla birlikte kalemini ve eserlerini bırakarak Alman hakimiyetine karşı savaşmaya gittiği de yazılıydı.

Pierre Loti Kimdir
Pierre Loti’nin Çanakkale savaşına katılması şu şekilde ifade edilmiştir; “Türklere hayran olan Loti’nin ikazlarına rağmen, onlar Fransa’ya düşman olan ülkelerle aynı safta bulundu. Böyle bir durumda Loti, öfkeden çok üzüntü ve isyanla, aynı zamanda vatanseverlikle almış olduğu emirleri yerine getirerek, ordusuyla birlikte Çanakkale’yi bombalamaya gitti. Şayet Loti Türkler tarafından yakalanırsa, şüphesiz ki savaşın en önemli ve değerli esiri olacak.” 1916-1917 yıllarında yayımlanan gazetelerde, Loti’nin Çanakkale’deki kaleleri bombaladıktan sonra karaya çıktığı ve Fransız birliklerini ziyaret ettiği açıklanmıştır. ABD’de yayımlanan başka bir gazetenin haberinde ise, Loti’nin 1. Dünya Savaşı’na katılması açık bir şekilde ifade edilmiş; “ Uzun bir süre Türkiye’nin ve Türklerin dostu olmasına ve bir müddet ikinci evi olarak gördüğü İstanbul’da bulunmasına rağmen, Loti’nin Türklere düşman oluşu kaderin tuhaf bir oyunudur.” Tüm bunlara rağmen Loti, Türkçede bulunan hemen hemen tüm kaynaklarda Osmanlı dostu ve Doğu aşığı olarak kabul edilmektedir.

Her ne kadar Türkiye’deki kaynaklar Loti’nin dost olduğunu belirtseler de, onun Çanakkale’ye gelip savaştığı bilgisini gölgelemek için geçerli bir neden yoktur. 1911-1912 Türk-İtalyan ve Balkan Savaşları’nda Loti’nin Türklerden yana bir cephe aldığı çok açık. Ayrıca kendisinin bu savaşlardan sonra özellikle Kurtuluş Savaşı’na verdiği fikirsel destek ile Ermeni iddialarına karşılık Türkleri savunduğu da, herkes tarafından bilinen bir gerçektir.

İslam Ansiklopedisi’nde yer alan Pierre Loti maddesi, onun Dünya Savaşı’yla ilgili dönemi hakkında “1910 yılında emekliye ayrıldı, ancak 1. Dünya Savaşı başlayınca tekrar göreve çağrıldı” ibareleri yer almaktadır. Savaşın ardından ülkemizde büyük bir saygı gören Loti hakkında şu bilgilerde bulunmaktadır; “1921 yılında Müfide Ferid’in başkanlığında bir heyet, Meclis’i temsilen Loti’yi ziyaret etmeye gitti ve kendisine fahri hemşerilik beratı sunuldu. Ancak bu sırada Halit Ziya Uşaklıgil, Adnan Adıvar, Tevfik Fikret ve Celal Nuri İleri başta olmak üzere Türk yazarların bazısı, Loti’yi Avrupa’da hayali ve yanlış bir Türk imajı yaratmakla itham ettiler.”

Pierre Loti Biyografi
Pierre Loti’nin Eserleri
Aziyade – 1879

Bir Sipahinin Romanı – 1881

İzlanda Balıkçısı – 1886

Madam Krizantem – 1887

Bir Çocuğun Romanı – 1890

Acıma ve Ölümün Kitabı – 1891

Ramuntcho – 1897

Karanlık Yol Üzerindeki Yansımalar – 1899

Mutsuz Kadınlar – 1906

Can Çekişen Türkiye – 1913

İlk Gençlik – 1919

Zavallı Genç Bir Subay – 1923


Loti’nin kaleme aldığı eserlerde, kendi yaşamının macerasıyla birlikte hayallerle kurguladığı hayatın karışımı mevcuttur. Sanki bir rüya gözlüğü ile yaşamın sade tarafını seyreder. Kimi zaman yaşam, kimi zaman da hayaller ve rüyalar ağır basar. Loti’nin bu şekilde oluşturduğu ve ortaya koyduğu romanları, okuyucuyu tiryakilik derecesinde etkiler ve sürükleyici bir anlatım serüvenine götürür. Pierre Loti, hayatın iki farklı tarafını yani aşkı ve ölümü batılı bir düşünce ile değil, Doğu ve İslam anlayışı içerisinde karşılaştırmalı olarak analiz etmeye çalışmıştır.

İstanbul’un Eyüp semtinde bulunan Pierre Loti kahvesi, tüm Haliç’in yukarıdan görülebildiği, sakin ve doğal bir yerdir. Ayrıca birçok yerli ve yabancı turist tarafından ziyaret edilmektedir. Osmanlı hayat şekline ve kültürüne büyük bir hayranlık duyan Fransız yazar ve asker Pierre Loti, İstanbul’da olduğu dönemlerde bu mekana sürekli olarak geliyordu. Bilhassa nargileye çok meraklı olan Loti, kendi adını taşıyan kahvede uzun süre oturuyor ve insanlarla sohbet ediyordu. Pierre Loti 10 Haziran 1923 yılında Fransa’nın Hendaye kasabasında vefat etmiştir.

Hiç yorum yok

4. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

4. Sınıf Özgün Yayınları Türkçe Çalışma Kitabı Cevapları

4. Sınıf FenBil Yayıncılık Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Sevgi Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Meb Yayınları Trafik Güvenliği Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Dizin Yayınları Trafik Güvenliği Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Dizin Yayınları Trafik Güvenliği Çalışma Kitabı Cevapları

4. Sınıf Meb Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Koza Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Doku Yayınları Türkçe Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Doku Yayınları Türkçe Çalışma Kitabı Cevapları

4. Sınıf Tutku Yayınları Din Kültürü Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Yıldırım Yayınları Din Kültürü Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Yakın Çağ Yayınları Matematik Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Yakın Çağ Yayınları Matematik Çalışma Cevapları

4. Sınıf Dikey Yayınları Matematik Çalışma Cevapları

4. Sınıf Dikey Yayınları Matematik Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Lider Yayınları İngilizce Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Lider Yayınları İngilizce Çalışma Kitabı Cevapları

4. Sınıf Pantera Yayıncılık İngilizce Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Pantera Yayınları İngilizce Çalışma Kitabı Cevapları

4. Sınıf İnsan Hakları, Yurttaşlık ve Demokrasi Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

5. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

5. Sınıf MEB Yayınları İngilizce Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf Evrensel İletişim Yayınları İngilizce Çalışma Kitabı Cevapları

5. Sınıf Evrensel İletişim Yayınları İngilizce Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Matematik Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf Özgün Yayınları Matematik Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf Semih Ofset Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf Berkay Yayınları Sosyal Bilgiler Çalışma Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Türkçe Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Türkçe Çalışma Kitabı Cevapları

5. Sınıf Netbil Yayınları Din Kültürü Çalışma Kitabı Cevapları

5. Sınıf İlke Basım Yayınları Din Kültürü Çalışma Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Hz Muhammedin Hayatı Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Temel Dini Bilgiler Ders Kitabı Cevapları

6. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

6. Sınıf Türkçe Başak Yayınları Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf Türkçe Başak Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

6. Sınıf Matematik Mega Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf Fen Bilimleri Tuna Matbaa Yayınları Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Sevgi Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Sevgi Yayınları Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf İngilizce Ada Matbaa Yayınları Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf İngilizce Ada Matbaa Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

6. Sınıf Din Kültürü Dörtel Yayınları Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf Arapça Meb Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

7. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

7. Sınıf Türkçe Ez-De Yayınları Ders Kitabı Cevapları

7. Sınıf Türkçe Ez-De Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

7. Sınıf Matematik Gizem Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

7. Sınıf Fen Bilimleri Mevsim Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ada Matbaa Yayınları Ders Kitabı Cevapları

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ada Matbaa Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

7. Sınıf İngilizce Pantera Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

7. Sınıf İngilizce Pantera Yayıncılık Çalışma Kitabı Cevapları

7. Sınıf Din Kültürü Gün Yayınları Ders Kitabı Cevapları

8. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

8. Sınıf Türkçe Dörtel Yayınları Ders Kitabı Cevapları

8. Sınıf Türkçe Dörtel Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

8. Sınıf Matematik Öğün Yayınları Ders Kitabı Cevapları

8. Sınıf Fen Bilimleri Öğün Yayınları Ders Kitabı Cevapları

8. Sınıf İngilizce Tutku Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

8. Sınıf İngilizce Tutku Yayıncılık Çalışma Kitabı Cevapları

8. Sınıf İnkılap Tarihi Top Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

8. Sınıf İnkılap Tarihi Top Yayıncılık Çalışma Kitabı Cevapları

8. Sınıf Din Kültürü Gizem Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

9. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

9. Sınıf MEB Yayınları Biyoloji Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Fizik Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları İngilizce Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf İngilizce Teenwise MEB Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

9. Sınıf İngilizce Teenwise MEB Yayınları Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Kimya Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Matematik Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Sağlık Bilgisi ve Trafik Kültürü Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Tarih Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Temel Dini Bilgiler (İslam 1-2) Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf Mesleki Arapça Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları

9. Sınıf Müzik Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf Demokrasi Ve İnsan Hakları Ekoyay Yayınları Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf Proje Hazırlama Ders Kitabı Cevapları

10. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

10. Sınıf Tarih Ders Kitabı Tuna Yayınları

10. Sınıf Matematik Ders Kitabı Tuna Yayınları

10. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı BirYay Yayınları

10. Sınıf Kimya Ders Kitabı Tutku Yayınları

10. Sınıf Fizik Ders Kitabı Mega Yayınları

10. Sınıf Hz. Muhammedin Hayatı Ders Kitabı Ata Yayınları

10. Sınıf Biyoloji Açılım Yayınları Ders Kitabı Cevapları

10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Gün Yayınları

10. Sınıf İngilizce Ders Kitabı Dikey Yayınları cevapları

10. Sınıf İngilizce Çalışma Kitabı Dikey Yayınları cevapları

10. Sınıf Din Kültürü Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

10. Sınıf Arapça Korza Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

10. Sınıf Arapça Meb Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

11. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

11. Sınıf Akaid ve Kelam Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Felsefe Semih Ofset SEK Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Hz Muhammedin Hayatı Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Seçmeli Tarih Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları

11. Sınıf Biyoloji Nova Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Fizik Netbil Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf İnkılap Tarihi Top Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Kimya Dikey Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Dil ve Anlatım Yıldırım Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf İleri Temel Matematik Ders Kitapları Cevapları

11. Sınıf Türk Edebiyatı Ekoyay Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

12. Sınıf Hz Muhammedin Hayatı Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Matematik Nova Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Matematik Dikey Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Mantık Cem Veb Ofset Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Türk Edebiyatı Lider Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Coğrafya Lider Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Dil ve Anlatım MHG Yayınları Cevapları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Çağdaş Türk ve Dünya Tarihi Top Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Temel Düzey Matematik Gezegen Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Trafik ve İlkyardım Semih Ofset Yayınları Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 5. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 6. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 7. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 8. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 9. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 10. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 11. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 12. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, Türkçe Ders Kitabı Cevapları, Matematik Ders Kitabı Cevapları, Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları, İngilizce Ders Kitabı Cevapları, Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları, Din Kültürü Ders Kitabı Cevapları, Müzik Ders Kitabı Cevapları, Arapça Ders Kitabı Cevapları, İnkılap Tarihi Ders Kitabı Cevapları, Fizik Ders Kitabı Cevapları, Kimya Ders Kitabı Cevapları, Biyoloji Ders Kitabı Cevapları, Tarih Ders Kitabı Cevapları, Türkçe Ders Kitabı Cevapları, Coğrafya Ders Kitabı Cevapları, Almanca Ders Kitabı Cevapları, Felsefe Ders Kitabı Cevapları, Türk Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları, Dil ve Anlatım Ders Kitabı Cevapları, Hz Muhammedin Hayatı Ders Kitabı Cevapları, Akaid ve Kelam Ders Kitabı Cevapları, Proje Hazırlama Ders Kitabı Cevapları, Mesleki Arapça Ders Kitabı Cevapları, Temel Dini Bilgiler Ders Kitabı Cevapları, Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Cevapları, Trafik ve İlkyardım Ders Kitabı Cevapları, Mantık Ders Kitabı Cevapları

Blogger tarafından desteklenmektedir.