Pedofili Nedir, Ne Demek, Tedavisi Varmıdır? - DERS KİTABI CEVAPLARI

Yeni Yayınlar

Haziran 06, 2017

Pedofili Nedir, Ne Demek, Tedavisi Varmıdır?

Edit
 DERS KİTABI CEVAPLARINA BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ! 
Pedofili Nedir, Ne Demek, Tedavisi Varmıdır?
Pedofili, ergenliğe girmemiş olan çocuklara karşı yoğun şekilde cinsel uyarı sağlayan, sürekli devam eden fantezileri ya da çocuklar ile cinsel ilişki kuran 16 yaşından daha büyük bireyler için kullanılmakta olan bir kavramdır. Pedofilinin neden ortaya çıktığı, nasıl oluştuğu ve pedofili sebep olan etkenler ile alakalı birçok teori bulunmaktadır. Ortaya çıkmış olan bu teorilerin hiçbiri pedofili’yi tam anlamı ile aydınlatmaya yetmemektedir, pedofili ile alakalı olan etkenler arasında;

Kişisel Düzeyde Pedofili
Pedofili sorunu yaşayan kişiler, kendilerini sosyal yaşamlarında beceriksiz ve başarısız hissettiği için duygusal ve cinsel açıdan çocuklara yönelmektedir.
Pedofili sorunu yaşayan kişilerde düşük bir özgüven bulunmaktadır.
Duygusal anlamda yaşıtlarına göre daha geride bir duygusal evrede takılması, çocukların duygusal ihtiyaçlarına sahip olması çocuklara karşı yönelim göstermesini tetiklemektedir.

Pedofili sorunu yaşayan kişiler çocukluk yaşlarda yaşamış oldukları cinsel istismar, travma ve istismar sorunlarını gidermek maksatlı çocuklara yönelmektedir.

Pedofili sorunu yaşayan kişiler çoğunlukla cinsel anlamdaki dürtülerini yönetmekte sorun yaşamaktadır.

Pedofili sorunu yaşayan kişilerde psikoz seviyesinde ruhsal bozukluklar, bunama ve alkolizm bulunur.

Toplumsal Açıdan Pedofili
Erkek merkezli yaşanılmakta olan bir toplum, erkeklerin cinsel anlamda ortaya çıkan istekleri ve heyecanları, erkeklerin iktidar kurabilme ile alakalı olan arzuları ve çocukların bu konudaki güçsüzlüklerinden tahrik olma arzusu

Güç ve iktidar sorunu yaşayan kişiler, toplumda şiddetin ve iktidar gücünün artması ile zaman içinde çocuk istismarına ve tecavüzüne yönelmektedir.

Yetişkin kişilerde bulunan cinsel dürtüler ve mahremiyet, duygusal açıdan çocuklardaki erotikliğe doğru kaymasıyla içinde yaşamış olduğu hislerin tekrarlanması ve güçlenerek zihne yerleşmesi

Sosyal açıdan çocuk pornolarının artış göstermesi ve çocukların bu konuda ticari amaçlı kullanılması çocuklara yönelik olan cinsel istismarı arttırmaktadır.

Ensest ilişki kavramında pedofili kavramının mevcut olması, aile ilişkilerin sürdürülemeyecek boyutlara gelmesi, babaların anneler yerine çocuklara yönelmesini sağlamaktadır.

Evliliklerin öncesinde bulunan cinsel ilişki yasakları, bastırılmış olan cinsel duygular, mastürbasyon ile alakalı olan yasaklar toplumda çocuklara karşı cinsel istismara yönelim sağlamaktadır.

Pedofili Tedavisi
İnsanlar pedofili tedavisinden önce, bu hastalık ile alakalı sorun yaşayan kişilerden korunmayı daha çok önemsemektedir ama bu şekilde davranmak bu insanların itilmesi ve dışlanmasına sebep olmaktadır. İlk olarak pedofili sorunu olan kişilerin neden bu sorunun yaşadığını araştırmak ve sonrasında tedavi sürecine başlamak gerekiyor. Pedofili tedavisi kapsamında uygulanan tedavileri olumlu şekilde sonuç vermektedir. Bu tedaviler içinde;


Psikodinamik Yönelim İle Terapi
Pedofili hastalarının iç görü kazanmasına olanak sağlayan bir tedavi şeklidir. Bu tedavi sürecinde grup ya da kısa süreli olan seanslar uygulanmaktadır.

Bilişsel ve Davranışsal Terapiler
Bu terapi şeklinde pedofili hastasının kendisini kontrol etmesini sağlayacak olan bilişsel yöntemler kullanılmaktadır ve grup terapileri şeklinde uygulaması yapılır.

Kimyasal Kastrasyon ve İlaç Tedavileri
İlaç tedavisi ile erkeklik hormonlarının üstünde azaltıcı bir etki yaratılmaktadır. Bu tedavi şekli ile fantezilerin azaltılması ve cinsel isteklerin azaltılması amaçlanır. Bu ilaçların yanında serotonin alımının baskılamaya yarayan ilaçlarda kullanılmaktadır.

Bütünsel Tedavi
Bütünsel tedavi yönteminde bütüncül şekilde bir yaklaşım söz konusudur, hastaların genel durumları göz önüne alınarak uygulanır. Psikoterapi ve ilaç tedavilerinin bir arada kullanıldığı tedavi şeklidir.

Pedofili Hastalığı Suçmudur?
Pedofili hastalığına sahip olan kişilerin tam anlamı ile iyileşmeleri mümkün değildir. Bu hastalıktan tamamen kurtulduğunu söyleyen kişilerde hastalık ya devam ediyordur ya da baskılanma mevcuttur. Pedofili hastalarının uygulamış oldukları cinsel istismar yöntemleri farklı düzeylerde ve şekillerde olabilmektedir. Çocuklara gösterilen cinsel istismar saç okşama ile başlayarak, cinsel organın ellenmesi ya da çocukları cesaretlendirmek amacı ile kendi cinsel organına dokunma gibi görülse de, cinsel birleşimlere kadar uzayabilmektedir. Cinsel istismar genelde adım adım uygulanmaktadır, başka bir yetişkin tarafından farkına varılmaması sonucunda pedofili hastalarının cinsel istismarı günlerce, haftalarca, aylarca ya da yıllarca sürebilmektedir.

pedofili nedir
Pedofili Hastalığının Sebepleri Nelerdir?
Travmatik düzeydeki anne ilişkisi

Narsistik obje seçimleri

Çocukluk döneminde kişinin kendinin yaşamış olduğu cinsel istismar

Kişilik ile alakalı olan bozukluklar

Sorunlu triyangülasyon

Çocukların Cinsel İstismara Uğramış oldukları Nasıl Anlaşılmaktadır?
Cinsel anlamdaki herşeye karşı göstermiş olduğu yoğun ilgi ya da cinsel anlamda olağan herşeye karşı kendini uzak tutma

Kâbuslar

Uyku sorunları

Fiziksel anlamda yapılan muayenelerde olağandışı kaçınma ve olağandışı ürkme

Çocuğunun kendisine bir kişinin dokunup dokunmadığını sorduğunuz da olağandışı cevap verme ya da beklenmedik cevaplar ile karşılaşma

Bazı yerlerde ya da kişilere karşı korku içinde hareketler sergileme

Depresyona girme

Aileden ya da arkadaşlardan uzaklaşmaya çalışma

Çevresinde bulunan arkadaşlarını cinsel şekilde aktiviteler içine sokma çabası

Mesana kontrolünü ani şekilde yitirme

Bağırsak kontrolünü abi şekilde yitirme

Okula gitme konusunda sıkıntılar yaşama

Ketumluğun başlaması

Davranış bozukluklarının başlaması

Suça yönelmenin başlaması

Vücutlarının kirlendiği ya da hasarlı olduğu ile alakalı ifadeler kullanması

Genital bölgesinde sorun olduğunu ifade etmesi

İntihara karşı yönelme

Aşırı düzeyde saldırgan hareketler içine girme

Hayallerinde, oyunlarında ve resimlerinde cinsel tacize ilişkin unsurların bulunması

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder