Newton Kimdir? Hayatı ve Bilime Katkıları

Düzenle
 DERS KİTABI CEVAPLARINA BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ! 
Newton Kimdir? Hayatı ve Bilime Katkıları
Isaac Newton, 4 Ocak 1643 tarihinde İngiltere’nin Woolsthrope kasabasında doğmuş, İngiliz astronom, fizikçi, filozof ve matematikçidir. Çiftçi bir ailenin oğlu olan Newton’un babası, oğlu doğmadan 3 ay önce ölmüştü. Annesinin anlattığına göre beklenenden daha erken doğan Newton, o kadar küçüktü ki bir kavanozun içine bile sığabilirdi. Çocukluğunda da çok zayıf ve cılız olan Newton, akranları gibi oynayıp zaman geçirmek yerine, yaptığı her şeyi kendi yaratıyor ve bu işlerinde parlak zekası ortaya çıkıyordu. Newton’un tamamıyla kendi yaptığı su çarkları, oyuncaklar, buğday öğüten bir değirmen, resimler ve tahtadan yaptığı duvar saati gibi objeler onun daha küçük bir çocukken gerçekleştirdiği buluşlarıydı.

Isaac Newton
Isaac Newton’un Hayatı ve Gelişimi
12 yaşında İngiltere King’s School’a kaydı yapılan Newton, 1661 yılında buradaki eğitimini tamamladıktan sonra eğitimine devam etmek için yaşadığı köyün eczacısının evinde kalmaya başladı. Kaldığı evdeki kitap koleksiyonunu adeta yutar gibi okudu ve tam bir bilgi canavarı haline geldi. Aynı yıl Trinity Koleji’ne başlayan Newton’un öğretmeni, hem matematikçi hem de ilahiyatçıydı. Özellikle matematik alanında ileri görüşlü olan öğretmeni, Newton’un kendisinden daha ileride olabileceğini her fırsatta dile getiriyordu.

Newton, 1664-1666 yılları arasında yaptığı çalışmalarını uzun bir süre gizledi. 1664’de üniversiteyi bitirdikten sonra lisansüstü eğitimi alacağı sırada, ortalığı kasıp kavuran veba salgını nedeniyle üniversite kapandı. Hastalıktan korunmak için annesinin bulunduğu çiftliğe dönen Newton, burada yaşadığı 2 yıl içinde en önemli buluşlarına imza atmış, tüm bu çalışmalarından dolayı da bilim dünyasının tanıdığı ve alkışladığı bir isim haline gelmiştir.

Cambridge’e 1667 yılında tekrar dönen Newton, Trinity Koleji’ne üye olarak atandı. 1668’de ise yansımalı teleskopu icat ederek uyduları inceledi ve bu dönemlerde yazdığı yeni kitabı için yoğun olarak çalıştı. Ayrıca 19. Yüzyıl’da Neptün ve 20. Yüzyıl’da Plüton gezegenlerinin keşfedilmesini sağlayan “Pertürbasyon” kuramını da bu dönemlerde ortaya çıkarmıştır. Newton, astronomi ile ilgili yaptığı çalışmaları da bir süre gizli tuttu. Onun 25 yaşından önce keşfettiği şeyler, bilim dünyasını bir yandan şaşkına çeviriyor diğer yandan takdir topluyordu.

Örneğin; integral ve diferansiyel hesabını bulması, beyaz ışığın analizini yapması ve genel çekim kanunu bulması gibi çalışmaları çok önemliydi. Newton, henüz 27 yaşındayken (1669) Cambridge Üniversitesi’nin matematik profesörü oldu. 1671 yılında aynalı teleskopu icat eti ve bir yıl sonra da Royal Society üyesi oldu. 1675 yılında sunduğu bir bildiri (renk olgusu) eleştiri oklarını üzerine çekti. Bilhassa Robert Hooke, Newton’un yazılarındaki bazı neticelerin kendisine ait olduğunu ve onun bunları sahiplendiğini iddia etti. Bu olaylar üzerine ruhsal çöküntüye giren Newton, bilim dünyası ile olan ilişkisini kesti, fakat yakın arkadaşı Edmond Halley’in (matematikçi, astronom) gayretleriyle yaklaşık 6 yıl sonra tekrar çalışmalarına döndü.

Isaac Newton Kimdir
Isaac Newton asabi, ürkek yapılı, kendisine itiraz edilmesinden korkan bir kişiliğe sahipti. Bu özelliklerinden dolayı da eserlerini sadece dostlarının ikna etmesi sonucu yayımlattı. Kendisine yarım edenleri ve daima yanında olanları şu sözleriyle ifade etmiştir; “Şayet öteki insanlardan daha ileriyi görebiliyorsam, bunu devlerin omzunda olmaya borçluyum.” Newton, deneyleri ve araştırmaları sonucu bulduğu, kendi adıyla anılan Hareket Kanunlarını ve Yerçekimi Genel Kanununu yayımlamak için bile uzun yıllar bekledi.

Newton’un Hareket Kanunları
Eylemsizlik Kanunu: Belli bir cisme kuvvet uygulanmazsa, cisim bulunduğu yerde hareketsiz şekilde kalır. Eğer hareket ediyorsa, bir doğru boyunca düzgün bir hareket ile yani ivmesi sıfır olan bir hızla hareket eder.

Kuvvet f, kütle m ve sabit ivme a ise, f=ma olarak sabittir.

Etki-Tepki Kanunu: Etki ve tepki ters yönde iki kuvvettir ve birbirine eşittir.

Newton’un en önemli olarak kabul edilen buluşu ise, integral ve diferansiyel hesabıdır. Onun, dünyada var olan üç büyük matematikçi arasında bulunmasının temel nedeni de budur. 1696 yılına gelindiğinde darphanede görevlendirilen Newton, ünlü matematikçiler Leibnitz ve Bernoulli’nin Avrupalı diğer matematikçilere sorduğu 2 sorunun cevabını çözdü. Ertesi gün ismini gizleyerek soruların cevaplarını Royal Society’e gönderdi. Soruların cevaplarını gören Bernoulli, “İşte! Aslanı pençesinden tanıdım” şeklinde haykırdı.

1701-1702 yılları arasında Cambridge Üniversitesi’ni parlamentoda temsil eden Newton, 1703 yılında Royal Society başkanı seçildi ve hayatının sonuna kadar bu makamına devam etti. 70 yaşına geldiğinde (1716) hala fikri yapısı dinçti ve o dönemde yine Leibnitz tarafından ortaya bir problem sürülmüştü. İşten eve dönen Newton, yorgun ve bitkin olmasına rağmen aynı gün problemin çözümünü buldu. Hayatının büyük bir bölümünü mutlu olarak geçiren ve çalışmalarının sonucunu fazlasıyla gören, herkes tarafından takdir edilen Newton, kendi dönemine kadar olan matematikçiler arasında en büyüğü olarak gösterilir. Evinde kaldığı eczacının üvey kızıyla 19 yaşındayken nişanlanan Newton, yoğun dersleri sebebiyle ilişkisini sonlandırmış ve daha sonra hiç evlenmemiştir. Newton, son yıllarında böbrek taşı rahatsızlığından çok acı çekti ve ağır öksürüğe yakalandı. Gelmiş geçmiş en iyi matematikçiler arasında gösterilen ve yaptıkları hala ayakta alkışlanan Newton, 20 Mart 1727 tarihinde öldü.

Isaac Newton Biyografi
Tarihin en etkileyici bilim adamları arasında gösterilen Newton, hayatının son dönemlerinde kendini şöyle ifade etmiştir; “İnsanların beni nasıl gördüğünü bilmiyorum. Ben kendimi, bir deniz kıyısında oynarken, önünde keşfedilmeyen bir okyanus duran, bir istiridye kabuğu ya da bir çakıl taşı bulmakla mutluluk duyan bir çocuk gibi görüyorum.” Newton, içinden çıkamadığı bazı inceleme ve çalışmalarında, kendi formüllerine uydurmak için bazı teoriler ortaya atmış ve doğruluklarından emin olmamasına rağmen bunları kullanmıştır. İlerleyen dönemlerde ise Newton’un hataları tespit edilmiş, ancak yaptığı çalışmalar ve buluşlar düşünülünce bu durum göz ardı edilmiştir.

Newton’un Bilime Katkıları
Newton’un bilim için yaptıklarını birkaç sayfa ile açıklamak mümkün değildir. Bu nedenle, günümüzde bilim denildiğinde hala akla ilk gelen kişiler arasında yer alır. Newton’un bilim adına yaptıklarının özetini şöyle sıralayabiliriz;

Eğrilerin diferansiyelini alarak, eğimlerini ortaya çıkardı.

Şekillerin alanlarını tespit edebilmek için integrali buldu.

Türev ve integralin birbirlerine ters olduğunu buldu.

(a+b)^n teriminin üstel serilere açılımını veren iki terimli teoriyi buldu.

Kepler yasasını merkezkaç kuvvetiyle entegre etti ve kütle çekimi yasasını ortaya çıkardı.

Eylemsizlik ilkesini buldu.


Isaac Newton Bilim
Newton mekaniği: Atom altı parçacıkları için kuantum mekaniği, galaksi hareketleri için görelilik kuramı ve yakın çevredeki hareketlerin açıklanmasında da Newton mekaniği uygulanmaktadır. Bu mekanik, büyük gezegen ve yıldızların yörüngeleri hesap edilirken bazen küçük sapmalara sebep olabilir, ancak göz ardı edilecek kadar küçük hatalardır.

Kendi adıyla anılan hareket yasalarını ortaya koymuştur.

Optik konusunda ise, herhangi bir kaynaktan çıkan ışığın bir cisme çarparak aydınlanması durumuna farklı bir bakış açısı sergilemiştir. Newton, ışığın hareket ettiğini ve sonlu bir hıza sahip olduğunu savunmuştur. Prizma ve mercekler kullanarak, ışık tayfını yeniden beyaz ışığa dönüştürmeyi başarmıştır. Karanlık bir yerde küçük bir delikten gelen güneş ışığını prizma içerisinde geçiren Newton, bir renk tayfı oluşturup gökkuşağının oluşum evrelerini açıklamıştır.

Hiç yorum yok

4. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

4. Sınıf Özgün Yayınları Türkçe Çalışma Kitabı Cevapları

4. Sınıf FenBil Yayıncılık Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Sevgi Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Meb Yayınları Trafik Güvenliği Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Dizin Yayınları Trafik Güvenliği Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Dizin Yayınları Trafik Güvenliği Çalışma Kitabı Cevapları

4. Sınıf Meb Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Koza Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Doku Yayınları Türkçe Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Doku Yayınları Türkçe Çalışma Kitabı Cevapları

4. Sınıf Tutku Yayınları Din Kültürü Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Yıldırım Yayınları Din Kültürü Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Yakın Çağ Yayınları Matematik Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Yakın Çağ Yayınları Matematik Çalışma Cevapları

4. Sınıf Dikey Yayınları Matematik Çalışma Cevapları

4. Sınıf Dikey Yayınları Matematik Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Lider Yayınları İngilizce Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Lider Yayınları İngilizce Çalışma Kitabı Cevapları

4. Sınıf Pantera Yayıncılık İngilizce Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Pantera Yayınları İngilizce Çalışma Kitabı Cevapları

4. Sınıf İnsan Hakları, Yurttaşlık ve Demokrasi Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

5. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

5. Sınıf MEB Yayınları İngilizce Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf Evrensel İletişim Yayınları İngilizce Çalışma Kitabı Cevapları

5. Sınıf Evrensel İletişim Yayınları İngilizce Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Matematik Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf Özgün Yayınları Matematik Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf Semih Ofset Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf Berkay Yayınları Sosyal Bilgiler Çalışma Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Türkçe Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Türkçe Çalışma Kitabı Cevapları

5. Sınıf Netbil Yayınları Din Kültürü Çalışma Kitabı Cevapları

5. Sınıf İlke Basım Yayınları Din Kültürü Çalışma Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Hz Muhammedin Hayatı Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Temel Dini Bilgiler Ders Kitabı Cevapları

6. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

6. Sınıf Türkçe Başak Yayınları Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf Türkçe Başak Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

6. Sınıf Matematik Mega Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf Fen Bilimleri Tuna Matbaa Yayınları Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Sevgi Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Sevgi Yayınları Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf İngilizce Ada Matbaa Yayınları Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf İngilizce Ada Matbaa Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

6. Sınıf Din Kültürü Dörtel Yayınları Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf Arapça Meb Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

7. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

7. Sınıf Türkçe Ez-De Yayınları Ders Kitabı Cevapları

7. Sınıf Türkçe Ez-De Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

7. Sınıf Matematik Gizem Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

7. Sınıf Fen Bilimleri Mevsim Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ada Matbaa Yayınları Ders Kitabı Cevapları

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ada Matbaa Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

7. Sınıf İngilizce Pantera Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

7. Sınıf İngilizce Pantera Yayıncılık Çalışma Kitabı Cevapları

7. Sınıf Din Kültürü Gün Yayınları Ders Kitabı Cevapları

8. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

8. Sınıf Türkçe Dörtel Yayınları Ders Kitabı Cevapları

8. Sınıf Türkçe Dörtel Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

8. Sınıf Matematik Öğün Yayınları Ders Kitabı Cevapları

8. Sınıf Fen Bilimleri Öğün Yayınları Ders Kitabı Cevapları

8. Sınıf İngilizce Tutku Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

8. Sınıf İngilizce Tutku Yayıncılık Çalışma Kitabı Cevapları

8. Sınıf İnkılap Tarihi Top Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

8. Sınıf İnkılap Tarihi Top Yayıncılık Çalışma Kitabı Cevapları

8. Sınıf Din Kültürü Gizem Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

9. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

9. Sınıf MEB Yayınları Biyoloji Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Fizik Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları İngilizce Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf İngilizce Teenwise MEB Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

9. Sınıf İngilizce Teenwise MEB Yayınları Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Kimya Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Matematik Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Sağlık Bilgisi ve Trafik Kültürü Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Tarih Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Temel Dini Bilgiler (İslam 1-2) Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf Mesleki Arapça Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları

9. Sınıf Müzik Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf Demokrasi Ve İnsan Hakları Ekoyay Yayınları Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf Proje Hazırlama Ders Kitabı Cevapları

10. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

10. Sınıf Tarih Ders Kitabı Tuna Yayınları

10. Sınıf Matematik Ders Kitabı Tuna Yayınları

10. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı BirYay Yayınları

10. Sınıf Kimya Ders Kitabı Tutku Yayınları

10. Sınıf Fizik Ders Kitabı Mega Yayınları

10. Sınıf Hz. Muhammedin Hayatı Ders Kitabı Ata Yayınları

10. Sınıf Biyoloji Açılım Yayınları Ders Kitabı Cevapları

10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Gün Yayınları

10. Sınıf İngilizce Ders Kitabı Dikey Yayınları cevapları

10. Sınıf İngilizce Çalışma Kitabı Dikey Yayınları cevapları

10. Sınıf Din Kültürü Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

10. Sınıf Arapça Korza Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

10. Sınıf Arapça Meb Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

11. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

11. Sınıf Akaid ve Kelam Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Felsefe Semih Ofset SEK Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Hz Muhammedin Hayatı Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Seçmeli Tarih Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları

11. Sınıf Biyoloji Nova Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Fizik Netbil Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf İnkılap Tarihi Top Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Kimya Dikey Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Dil ve Anlatım Yıldırım Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf İleri Temel Matematik Ders Kitapları Cevapları

11. Sınıf Türk Edebiyatı Ekoyay Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

12. Sınıf Hz Muhammedin Hayatı Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Matematik Nova Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Matematik Dikey Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Mantık Cem Veb Ofset Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Türk Edebiyatı Lider Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Coğrafya Lider Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Dil ve Anlatım MHG Yayınları Cevapları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Çağdaş Türk ve Dünya Tarihi Top Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Temel Düzey Matematik Gezegen Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Trafik ve İlkyardım Semih Ofset Yayınları Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 5. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 6. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 7. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 8. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 9. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 10. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 11. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 12. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, Türkçe Ders Kitabı Cevapları, Matematik Ders Kitabı Cevapları, Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları, İngilizce Ders Kitabı Cevapları, Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları, Din Kültürü Ders Kitabı Cevapları, Müzik Ders Kitabı Cevapları, Arapça Ders Kitabı Cevapları, İnkılap Tarihi Ders Kitabı Cevapları, Fizik Ders Kitabı Cevapları, Kimya Ders Kitabı Cevapları, Biyoloji Ders Kitabı Cevapları, Tarih Ders Kitabı Cevapları, Türkçe Ders Kitabı Cevapları, Coğrafya Ders Kitabı Cevapları, Almanca Ders Kitabı Cevapları, Felsefe Ders Kitabı Cevapları, Türk Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları, Dil ve Anlatım Ders Kitabı Cevapları, Hz Muhammedin Hayatı Ders Kitabı Cevapları, Akaid ve Kelam Ders Kitabı Cevapları, Proje Hazırlama Ders Kitabı Cevapları, Mesleki Arapça Ders Kitabı Cevapları, Temel Dini Bilgiler Ders Kitabı Cevapları, Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Cevapları, Trafik ve İlkyardım Ders Kitabı Cevapları, Mantık Ders Kitabı Cevapları

Blogger tarafından desteklenmektedir.