Leonardo da Vinci Kimdir? Leonardo da Vinci’nin Yaşamı ve Yaptıkları

Düzenle
 DERS KİTABI CEVAPLARINA BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ! 
Leonardo da Vinci Kimdir? Leonardo da Vinci’nin Yaşamı ve Yaptıkları
Leonardo da Vinci, 15 Nisan 1452 tarihinde İtalya’da doğmuş, Rönesans döneminde yaşamış, önemli bir filozof, mühendis, matematikçi, mucit, heykeltıraş, jeolog, yazar ve ressamdır. En ünlü eserleri; Mona Lisa ve Son Akşam Yemeği’dir. Leonardo, Rönesans sanatını zirveye ulaştırmış, sadece sanatla değil, farklı alanlardaki buluş ve çalışmalarıyla da tanınan, dünyanın en büyük sanatçı ve dehalarından biri olarak kabul edilmektedir. Henüz ilköğrenim çağında iken, geometri ve aritmetik alanlarında sorduğu sorularla öğretmenlerini şaşkına çevirecek kadar hızlı gelişmiştir. Leonardo, yetenekleri ve keskin zekasıyla küçük yaşlarda dikkat çekmeye başlamıştı. Aynı zamanda müzikle de ilgileniyor ve çok iyi derecede lir çalıyordu, ancak çocukluk dönemlerinde en çok ilgi duyduğu şey resimdi. Leonardo’nun bu ilgisini fark eden babası, onu Floransa’daki en önemli atölyelerden birine vermiştir.

Leonardo da Vinci
Leonardo da Vinci’nin Yaşamı
Leonardo, noterlik yapan Piero da Vinci ve çiftçi kızı olan Caterina’nın evlilik dışı çocuğu olarak dünyaya geldi. Modern isimlendirme kuralının Avrupa’ya yerleşmesinden önce tam ismi, Leonardo di ser Piero da Vinci‘dir. Eserlerini “lo, Leonardo” yani “Ben, Leonardo” olarak imzalayan Vinci’nin annesinin, Ortadoğulu bir köle olduğu tahmin edilmektedir. Babası, Leonardo doğduğu zaman başka bir kadınla evlendi ve bu nedenle Leonardo’ya küçükken annesi baktı. Başka birisiyle evlendirilen annesi oturduğu kasabayı terk edince, Leonardo dedesinin evinde yaşamak zorunda kaldı. Babasının diğer eşinden çocuğu bulunmadığı için Leonardo aileye kabul edildi, ancak amcası haricinde aile bireylerinin hiçbirisinden ilgi ve sevgi görmedi.

Dedesinin bulunduğu kasabada 14 yaşına kadar yaşayan Leonardo, büyükannesinin ve dedesinin ölümü üzerine babasıyla beraber Floransa’ya gitti (1466). O dönemlerde evlilik dışı olan çocukların üniversiteye kabul edilmemesinden dolayı üniversiteye gitme şansı da yoktu. Küçük yaşlarından beri mükemmel resimler yapan Leonardo’nun çizimlerini babası, ünlü heykeltıraş ve ressam Verrocchio’ya gösterince, Verrocchio kendisini çırak olarak yanına çağırdı. Bu dönemlerde Pietro Perugino ve Lorenzo di Credi gibi meşhur sanatçılarla çalışma imkanı bulan Leonardo, resim yapmanın dışında lir çalmayı da öğrendi. 1482 yılında Floransa’yı terk etti ve Sforza’nın (Milano Dükü) hizmetine girdi. Sforza’nın hizmetine girmek amacıyla silahlar, mermer, bronz ve kilden heykeller, köprüler ve gemiler yapabileceğini yazdığı ama göndermediği mektubu, tüm zamanların en olağan dışı iş başvurusu olarak tarihe geçmiştir.

Leonardo, şehrin 1499 yılında Fransızlar tarafından işgal edilmesine kadar, yaklaşık 17 yıl boyunca dükün hizmetinde çalıştı. Dük için heykel ve resimler yapmak, festivaller düzenlemek gibi işlerin yanında, makine, silah ve bina tasarımları da yaptı. 1513-1516 yılları arasında Roma’da yaşayan Leonardo, Papa adına yapılan farklı projelerde bulundu. Fizyoloji ve anatomi alanlarında da çalışmalarına devam etti, fakat Papa tarafından kadavralar üzerinde iş yapması yasaklandı. 1516 yılında Kral I. Francis, koruyucusunun ölümü üzerine Leonardo’yu mühendis, mimar ve baş ressam olmak üzere davet etti. Paris’in (Fransa) güneybatısında bulunan Amboise yakınındaki Kraliyet Sarayı’nın hemen yanı başına kendisi için kurulan konağa yerleşti. Leonardo da Vinci’ye büyük bir hayranlık duyan Kral I. Francis, sık sık onu ziyarete geliyor ve sohbet ediyordu. Sağ kolu felç olduktan sonra, resimden çok bilimsel çalışmalara yönelen Leonardo’ya yakın arkadaşı Melzi yardımcı oluyordu.

Leonardo da Vinci Mona Lisa Tablosu
Fiziksel temastan hoşlanmadığı iddia edilen Leonardo’nun “Üreme ve bununla ilgili olan her şey öylesine iğrençtir ki, insanlar duygusal eğilimler ve güzel yüzler de olmasa kısa zamanda yok olacaktır” sözü, ilerleyen zamanlarda Freud tarafından analiz edilmiş ve Leonardo’nun frijit olduğu yönünde fikirler ortaya atılmıştır. 1476’da sevgilisiyle birlikte yaşarken, Jacopo Saltarelli (model) ile eşcinsel ilişki yaşadığı gerekçesiyle bazı kişiler tarafından suçlanmıştır. Yaklaşık 2 ay kadar süren soruşturmalar sonucunda, Leonardo’nun babası saygın bir konumda da bulunduğu için herhangi bir şahit olmaması sebebiyle dava sonuçsuz kalmıştır. Bu olayın sonrasında Leonardo ile arkadaşları Floransa’da bulunan bir örgüt (Gecenin Bekçileri) tarafından takibe alınmıştır. Bu örgütün Rönesans döneminde İtalya’da kurulan ve eşcinselliğin bastırılması amacıyla faaliyet gösteren bir kuruluş olduğu, yasal kayıtlarda da mevcuttur.

İl Salaino veya Salai lakaplarıyla da tanınan Gian Giacomo, Giorgio Vasari tarafından “Leonardo’nun çok keyif aldığı, mükemmel kıvırcık saçlara sahip güzel bir genç” olarak tanımlanmıştır. Bu genç, 1490 tarihinde daha 10 yaşındayken Leonardo’nun yanında hizmetçiliğe başlayan bir çocuktu. 1491 tarihinde Leonardo, bu genci “inatçı, hırsız, pisboğaz ve yalancı” olarak tanımlamış ve aynı zamanda ona “küçük şeytan” lakabı takmıştır. Buna rağmen, il Salaino yaklaşık 30 yıl boyunca Leonardo’nun hizmetçisi, asistanı ve yoldaşı olarak çalışmıştır. Bu dönemlerde Leonardo, ona “küçük şeytan” lakabıyla seslenmeye devam etmiştir. Leonardo da Vinci’nin sanatçı defterlerinde çıplak şekilde çizilen Salaino, kıvırcık saçlı ve yakışıklı bir ergen olarak tasvir edilmiştir.

Leonardo da Vinci, 1506 tarihinde Francesco Melzi (Kont) ile tanıştı. Melzi, Vinci’nin kendisine karşı olan hislerini, yazdığı bir mektubunda “aşırı ihtiraslı ve çok yakıcı aşk” olarak değerlendirmiştir. Bu dönemlerde il Salaino, Leonardo’nun devamlı olarak Melzi’nin yanında kalmasını kabul etmek durumunda kalmıştır. Melzi, Leonardo’nun öğrencisiyken daha sonra hayat arkadaşı olmuştur. Leonardo da Vinci’nin çok eski dönemlerde kurulduğu bilinen Fransa’daki Sion Tarikatı’na başkanlık yaptığı yönünde kayıtlar da mevcuttur (1510-1519).


Leonardo da Vinci Kimdir
Vinci’nin genç erkeklere olan aşırı ilgisi 16. Yüzyıl’da bile tartışmalara neden olmuştur. Gian Paolo Lomazzo’nun 1563 yılında yazdığı Düşler Kitabı’nda yer alan erkek aşkındaki düzmece bir diyalogda, Leonardo da Vinci başroldekilerden biri olarak bulunmuş ve “Erkekler arasındaki aşkın, farklı arkadaşlık hisleriyle erkekleri bir araya getiren bir erdem olduğunu biliniz. Bu olay onları daha yürekli ve erkeksi bir hale getirir” cümlesi Vinci’nin ağzından verilmiştir. Leonardo da Vinci’nin çalışmalarından ve onun biyografisini yazan yazarlardan anlaşıldığı kadarıyla, Leonardo ahlaki hususlarda duyarlı ve dürüst bir kişiliğe sahipti. Leonardo’nun hayata beslediği saygı, yaşamının bir döneminde vejetaryen olduğuna işaret etmektedir.

Leonardo da Vinci’nin Araştırmaları ve Ölümü
Leonardo’nun insan vücuduna duyduğu ilginin temelini, figür eskizleri amacıyla yaptığı incelemeler oluşturmaktadır. İnsanı mümkün olduğu kadar canlı göstermek ve bütün hareketleri gerçeğe en uygun bicimde çizmek için sadece dış gözlemleri yeterli bulmamış, eklemlerin, kasların ve kemiklerin birbiriyle olan ilişkilerini kavramak ve vücudun içini görmek istemiştir. Leonardo’nun anatomiyle ilgili araştırmaları, zaman geçtikçe daha yoğun şekilde ilgilendiği bir alan haline gelmiştir. Anatomiyi, çalışma ilkelerini merak ettiği harika bir makine yaklaşımıyla incelemiştir.

O dönemlerin tıp bilimine esas teşkil eden hekimi Galen’in yazıları, Leonardo’nun bu merakını kısmen giderebilmiş ve bu nedenle aklındaki her soruyu sormaya başlamıştı. Gördüğü her şeyi çizerek netliğe kavuşturan Leonardo, detaylı görünüşlerle ve değişik açılardan yaptığı çizimleriyle anatominin inceliklerini ortaya çıkarmıştır. Onun resimleri, bazı detaylardaki hatalara rağmen kati bir suretle nettir. Örneğin, anne karnındaki bir bebeğin çizimi için insan kadavrasına diseksiyon yapmamış, inekleri araştırarak bunlardan elde ettiği bulguları insan anatomisine uyarlamıştır. Leonardo da Vinci’nin insan kadavraları üzerinde diseksiyon yapması Papa tarafından yasaklandığında, sığır kalpleri kullanarak dolaşım mekanizması üzerine yaptığı araştırmalarını devam ettirmiştir.

Leonardo da Vinci
Leonardo da Vinci, Amboise’deki evinde 2 Mayıs 1519 tarihinde ölmüştür (67 yaşında). Vinci’nin Kral’ın kollarında öldüğü rivayet edilmektedir, fakat ölümünden 1 gün önce kralın başka bir şehirde olduğu ve bir günde Leonardo’nun yanına gelemeyeceği yönünde görüşler de mevcuttur. Saint Florentin Kilisesi’nde toprağa verilen Leonardo da Vinci, vasiyetinde mirasının büyük bir bölümünü Melzi’ye bırakmıştır.

Hiç yorum yok

4. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

4. Sınıf Özgün Yayınları Türkçe Çalışma Kitabı Cevapları

4. Sınıf FenBil Yayıncılık Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Sevgi Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Meb Yayınları Trafik Güvenliği Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Dizin Yayınları Trafik Güvenliği Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Dizin Yayınları Trafik Güvenliği Çalışma Kitabı Cevapları

4. Sınıf Meb Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Koza Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Doku Yayınları Türkçe Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Doku Yayınları Türkçe Çalışma Kitabı Cevapları

4. Sınıf Tutku Yayınları Din Kültürü Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Yıldırım Yayınları Din Kültürü Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Yakın Çağ Yayınları Matematik Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Yakın Çağ Yayınları Matematik Çalışma Cevapları

4. Sınıf Dikey Yayınları Matematik Çalışma Cevapları

4. Sınıf Dikey Yayınları Matematik Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Lider Yayınları İngilizce Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Lider Yayınları İngilizce Çalışma Kitabı Cevapları

4. Sınıf Pantera Yayıncılık İngilizce Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Pantera Yayınları İngilizce Çalışma Kitabı Cevapları

4. Sınıf İnsan Hakları, Yurttaşlık ve Demokrasi Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

5. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

5. Sınıf MEB Yayınları İngilizce Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf Evrensel İletişim Yayınları İngilizce Çalışma Kitabı Cevapları

5. Sınıf Evrensel İletişim Yayınları İngilizce Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Matematik Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf Özgün Yayınları Matematik Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf Semih Ofset Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf Berkay Yayınları Sosyal Bilgiler Çalışma Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Türkçe Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Türkçe Çalışma Kitabı Cevapları

5. Sınıf Netbil Yayınları Din Kültürü Çalışma Kitabı Cevapları

5. Sınıf İlke Basım Yayınları Din Kültürü Çalışma Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Hz Muhammedin Hayatı Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Temel Dini Bilgiler Ders Kitabı Cevapları

6. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

6. Sınıf Türkçe Başak Yayınları Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf Türkçe Başak Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

6. Sınıf Matematik Mega Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf Fen Bilimleri Tuna Matbaa Yayınları Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Sevgi Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Sevgi Yayınları Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf İngilizce Ada Matbaa Yayınları Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf İngilizce Ada Matbaa Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

6. Sınıf Din Kültürü Dörtel Yayınları Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf Arapça Meb Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

7. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

7. Sınıf Türkçe Ez-De Yayınları Ders Kitabı Cevapları

7. Sınıf Türkçe Ez-De Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

7. Sınıf Matematik Gizem Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

7. Sınıf Fen Bilimleri Mevsim Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ada Matbaa Yayınları Ders Kitabı Cevapları

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ada Matbaa Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

7. Sınıf İngilizce Pantera Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

7. Sınıf İngilizce Pantera Yayıncılık Çalışma Kitabı Cevapları

7. Sınıf Din Kültürü Gün Yayınları Ders Kitabı Cevapları

8. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

8. Sınıf Türkçe Dörtel Yayınları Ders Kitabı Cevapları

8. Sınıf Türkçe Dörtel Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

8. Sınıf Matematik Öğün Yayınları Ders Kitabı Cevapları

8. Sınıf Fen Bilimleri Öğün Yayınları Ders Kitabı Cevapları

8. Sınıf İngilizce Tutku Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

8. Sınıf İngilizce Tutku Yayıncılık Çalışma Kitabı Cevapları

8. Sınıf İnkılap Tarihi Top Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

8. Sınıf İnkılap Tarihi Top Yayıncılık Çalışma Kitabı Cevapları

8. Sınıf Din Kültürü Gizem Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

9. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

9. Sınıf MEB Yayınları Biyoloji Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Fizik Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları İngilizce Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf İngilizce Teenwise MEB Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

9. Sınıf İngilizce Teenwise MEB Yayınları Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Kimya Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Matematik Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Sağlık Bilgisi ve Trafik Kültürü Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Tarih Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Temel Dini Bilgiler (İslam 1-2) Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf Mesleki Arapça Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları

9. Sınıf Müzik Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf Demokrasi Ve İnsan Hakları Ekoyay Yayınları Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf Proje Hazırlama Ders Kitabı Cevapları

10. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

10. Sınıf Tarih Ders Kitabı Tuna Yayınları

10. Sınıf Matematik Ders Kitabı Tuna Yayınları

10. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı BirYay Yayınları

10. Sınıf Kimya Ders Kitabı Tutku Yayınları

10. Sınıf Fizik Ders Kitabı Mega Yayınları

10. Sınıf Hz. Muhammedin Hayatı Ders Kitabı Ata Yayınları

10. Sınıf Biyoloji Açılım Yayınları Ders Kitabı Cevapları

10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Gün Yayınları

10. Sınıf İngilizce Ders Kitabı Dikey Yayınları cevapları

10. Sınıf İngilizce Çalışma Kitabı Dikey Yayınları cevapları

10. Sınıf Din Kültürü Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

10. Sınıf Arapça Korza Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

10. Sınıf Arapça Meb Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

11. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

11. Sınıf Akaid ve Kelam Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Felsefe Semih Ofset SEK Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Hz Muhammedin Hayatı Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Seçmeli Tarih Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları

11. Sınıf Biyoloji Nova Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Fizik Netbil Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf İnkılap Tarihi Top Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Kimya Dikey Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Dil ve Anlatım Yıldırım Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf İleri Temel Matematik Ders Kitapları Cevapları

11. Sınıf Türk Edebiyatı Ekoyay Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

12. Sınıf Hz Muhammedin Hayatı Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Matematik Nova Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Matematik Dikey Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Mantık Cem Veb Ofset Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Türk Edebiyatı Lider Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Coğrafya Lider Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Dil ve Anlatım MHG Yayınları Cevapları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Çağdaş Türk ve Dünya Tarihi Top Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Temel Düzey Matematik Gezegen Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Trafik ve İlkyardım Semih Ofset Yayınları Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 5. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 6. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 7. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 8. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 9. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 10. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 11. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 12. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, Türkçe Ders Kitabı Cevapları, Matematik Ders Kitabı Cevapları, Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları, İngilizce Ders Kitabı Cevapları, Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları, Din Kültürü Ders Kitabı Cevapları, Müzik Ders Kitabı Cevapları, Arapça Ders Kitabı Cevapları, İnkılap Tarihi Ders Kitabı Cevapları, Fizik Ders Kitabı Cevapları, Kimya Ders Kitabı Cevapları, Biyoloji Ders Kitabı Cevapları, Tarih Ders Kitabı Cevapları, Türkçe Ders Kitabı Cevapları, Coğrafya Ders Kitabı Cevapları, Almanca Ders Kitabı Cevapları, Felsefe Ders Kitabı Cevapları, Türk Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları, Dil ve Anlatım Ders Kitabı Cevapları, Hz Muhammedin Hayatı Ders Kitabı Cevapları, Akaid ve Kelam Ders Kitabı Cevapları, Proje Hazırlama Ders Kitabı Cevapları, Mesleki Arapça Ders Kitabı Cevapları, Temel Dini Bilgiler Ders Kitabı Cevapları, Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Cevapları, Trafik ve İlkyardım Ders Kitabı Cevapları, Mantık Ders Kitabı Cevapları

Blogger tarafından desteklenmektedir.