L-Arginin Nedir? Yararları ve Yan Etkileri Nelerdir?

Düzenle
 DERS KİTABI CEVAPLARINA BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ! 
L-Arginin Nedir? Yararları ve Yan Etkileri Nelerdir?
L-Arginin Yararları ve Yan Etkileri
L- Arginin, son zamanlarda insanların kaslarını geliştirmek ve kas kütleleri ile alakalı artış sağlamak için besin desteği olarak kullanmış olduğu ek takviyedir. L-Arginin keşifi 1886 senesinde dayanmaktadır, Kırmızı et ve süt ürünleri başta olmak üzere birçok besinde yer alan arginin insan vücudu tarafından kalp sağlığı ile alakalı olan sorunların ortadan kalkmasına, oluşan yaraların iyileşmesine ve gerekli olan hormonların salgılanmasında kullanılan bir bileşendir.

Arginine, gerekli olan amino asitler ve insan vücudu tarafından sentezlenmeyen gıdalar yolu ile ya da besin takviyesi şeklinde alınması gerekli olan histidin, izolösin, lisin, metiyonin, lösin, triptofan , valin, treonin ve fenilalanin farklı olaraktan şartlı gereken amino asitler içinde yer almaktadır. Yani, sağlık ile alakalı bir sorunu olmayan kişilerin arginine takviyesi kullanmasına gerek kesinlikle yoktur, çünkü insan vücudu yapı olarak bu bileşenleri üretebilecek kapasitededir. Aralarında arginine’in de yer aldığı bu “şartlı gerekli” olan amino asitler, glutamin, prolin sistein, tirozin ve glisin olmak üzere toplam altı adettir.

L-Arginin Faydaları ve Kullanım Alanları
Tüp Bebek
Ana rahminin dışında döllenme yani tüp bebek süreçlerinde diğer amino asitler ile birlikte arginie kullanılması başarı oranlarının arttırır, bu yapılan bazı araştırmalar neticesinde ortaya çıkartılmıştır.

Damar ve Kalp Sağlığı
Ülkemizde damar ve kalp hastalıkları ile alakalı olan sorunlar oldukça yaygındır. Arginine tarzı damarların rahatlamasını sağlar ve tansiyonun düşmesine yardımcı olan bileşenlerin kullanılmanın önemi arttırmaktadır. Arginine’nin damarlar üstünde bulunan rahatlatma etkisi ile insan vücudu tarafından NİTRİK OKSİT üretiminde kullanılmasından ileri gelmektedir. Damarların gevşemesine fayda sağlayan NO, özelliği ile yüksek kan basıncının damaların çeperlerinde yaratmış olduğu hasarların en az seviyelerde tutulmasına yardımcı olmaktadır. Bundan kaynaklı olarak koroner arter hastalığı, konjestif kalp yetmezliği tarzındaki ciddi düzeydeki kalp hastalıklarının görülme riski azalmaktadır.


L-Arginin

Soğuk Algınlığı
Geçmişlerinde sıklıkla soğuk algınlığı yaşamış olan çocukların katılması ile yapılmış olan bir araştırma da soğuk algınlığının yaygın olarak gözüktüğü aylarda arginine kullanmış olan çocukların diğer çocuklara oranla daha az düzeyde hastalandığı ortaya çıkmıştır.

İktidarsızlık
Üretim esnasında arginine kullanılan nitrik oksit erkekte ereksiyonun sağlanması açısından gerekli olan bir bileşendir. Bu anlamda da oldukça faydalıdır, Arginine’nin iktidarsızlık ile alakalı olarak yaratmış olduğu olumlu etkiler yapılan araştırmalar sonucunda ortaya çıkmıştır. Özellikle kalp ile alakalı olan sıkıntılardan dolayı nitrik oksit ile alakalı sorunlar yaşayan erkekler üzerinde etkili olduğu ortaya çıkartılmıştır ama doktorlar kalp ile alakalı rahatsızlığı bulunan ve düzenli şekilde ilaç kullanan kişilerin arginine takviyesi almadan önce doktora danışmaları gerekir. Bilinçsiz şekilde tüketilecek olan arginine belli başlı kalp ilaçları ile beraber kullanıldığında etkileşim sağlayarak olumsuz olan yan etkiler ortaya çıkartabilir.

Anjina Pektoris
Kalbe giden kan akışının yetersiz düzeyde olmasından kaynaklı olarak ortaya çıkmış olan anjina’nın sık şekilde görülen belirtisi oldukça şiddetli olan göğüs ağrısıdır. Kasılmalara yol açtığından ve ana arterdeki basıncın artmasından dolayı kalp spazmı adı verilir, bu tarz kasılmalar bazen kalp krizi habercisi de olabilmektedir. Tedavi süreçlerinde nitroglisein içermekte olan ilaçlar kullanan kişilerin anjina tedavisinde karşılaştıkları en büyük sıkıntılardan bir tanesi de belli bir süre sonra vücudun bu tarz ilaçlara tolerans göstermesi ve ilaçların var olan etkilerinin azalmasıdır. Bu konuda yapılmış olan araştırmalar arginine takviyesinin bu tedavi sürecinde kullanılmasının ilaçlarının uzun süreli olarak etkisini koruduğunu ortaya çıkartmıştır.

L-Arginin Diğer Kullanım Alanları
L-Arginin, bayanlarda özellikle menopoz sonrasındaki dönemde cinsel konudaki isteksizlik, meme kanseri, mide kanseri, migren, ağrılı olan mesane sendromu, kramplar, bacak ağrıları, damar tıkanıklığı gibi sağlık sıkıntılarının tedavi süreçlerinde besin takviyesi olarak kullanılmaktadır. L-Arginin bu tarz sıkıntılar konusunda iyi gelip gelmediği ile alakalı olarak bilimsel açıdan bir kanıt bulunmamaktadır.

Arginin Bakımında Zengin Olan Yiyecekler
Karides
Yerfıstığı unu
Pamuk tohumu unu
Susam unu
Ispanak
Istakoz
Ayçekirdeği
Hindi eti
Acı bakla
İstiridye
Kurutulmuş olan deniz yosunu
Yumurta
Su teresi
Tofu
Tavuk
Ahtapot eti
Bonfile
Mezgit
Gelincik balığı
Turna balığı
Morino balığı
Ton balığı

L-Arginin Yan Etkileri
L-Arginin gıdalar ile alındığında insanlarda herhangi bir yan etkiye yol açmamaktadır, L-Arginin takviyeleri doktor kontrolünde kullanılmadığında genel olarak güvenli şekilde kabul görmez. L-Arginin takviyeleri bazı kişilerde düşük kan basıncı, alerji, ishal, şişkinlik ve mide ağrısı gibi belli başlı yan etkilere sebep olmaktadır. Bu tarz yan etkilerin görülmesi ile alternatif besin takviyesi olarak kullanılan L-Arginin konusunda mutlaka doktora danışılmalıdır.

L-Arginin Hakkında Önlemler ve Özel Uyarılar
Çocuklarda L-Arginin
L-Arginin’in çocuklarda kullanılması tamamen kullanılacak olan dozajına bağlıdır, doktorun kontrolünde ve doktorların önermiş olduğu dozlarda kullanılması gerekir. Yüksek dozlarda kullanılması çocuklar üzerinde ciddi düzeylerde yan etkiler yaratabilir.

Emzirme ve Hamilelik Dönemi
L-Arginin emzirme ve hamilelik dönemlerinde doktor kontrolünde ve kısa süreli olarak kullanıldığından güvenli olarak kabul görmüş olan bir besin takviyesidir. Bu tarz hassas dönemlerde uzun süreli olarak kullanılması ile alakalı olarak yeterli düzeyde bilgi olmadığından dolayı mutlaka doktora danışılmalıdır.

Uçuk ve L-Arginin
L-Arginin’in uçuk virüsünün yayılması konusunda etkili olduğu yapılan bazı araştırmalar neticesinde ortaya çıkartılmıştır.

Astım ve Alerji
L-Arginin’in astımı ya da L-Arginin’in alerjisi kullanmakta olan bazı kişilerde solunum yollarında iltihaplanmaya ve solunum yolları kanlarlının daralmasına yol açabilir.

Kalp Krizi ve L-Arginin
Yapılmış olan bazı araştırmalar kalp krizi ( miyokardiyal enfarktüs ) sonrasında arginine takviyesi kullanımlarının ikinci kez kalp krizi riskini oluşturduğunu ortaya çıkartmıştır. L-Arginin’in kalp krizi sonrasında oluşan etkisi üstünde yapılmış olan çalışmaların sayısı oldukça azdır ve bu anlamda daha fazla araştırma yapılmasına gerek vardır.

Düşük Tansiyon ve L-Arginin
Düşük tansiyonu olan kişiler tansiyonunu düşürücü etki sağlayan L-Arginin’in takviyesi kullanmaması gerekir. L-Arginin’in tansiyonu düşürücü etkisi bulunduğundan dolayı herhangi bir ameliyat geçirilecekse, L-Arginin’in en azından iki hafta öncesinden bırakılması gerekir.

L-Arginin’in İle Etkileşime Girebilecek Olan İlaçlar
L-Arginin’in yüksek tansiyon ilaçları ile etkileşime geçerek olumsuz şekilde sonuçlar ortaya çıkartabilir. Bu sonuçlarda yapılan bazı araştırmalar ile belirlenmiştir. Bu tarz ilaçların dışında herhangi bir sağlık sıkıntısı ile düzenli bir şekilde ilaç kullanan kişiler, olası yan etkiler gördüğünde mutlaka doktora başvurmalıdır. Sağlık sorunları olan kişilerin sadece L-Arginin’in değil herhangi bir besin takviyesi alımında doktora başvurmadan almaması gerekir. Her türlü ilaç ve besin takviyesinde dikkat edilmelidir.

Hiç yorum yok

4. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

4. Sınıf Özgün Yayınları Türkçe Çalışma Kitabı Cevapları

4. Sınıf FenBil Yayıncılık Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Sevgi Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Meb Yayınları Trafik Güvenliği Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Dizin Yayınları Trafik Güvenliği Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Dizin Yayınları Trafik Güvenliği Çalışma Kitabı Cevapları

4. Sınıf Meb Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Koza Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Doku Yayınları Türkçe Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Doku Yayınları Türkçe Çalışma Kitabı Cevapları

4. Sınıf Tutku Yayınları Din Kültürü Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Yıldırım Yayınları Din Kültürü Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Yakın Çağ Yayınları Matematik Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Yakın Çağ Yayınları Matematik Çalışma Cevapları

4. Sınıf Dikey Yayınları Matematik Çalışma Cevapları

4. Sınıf Dikey Yayınları Matematik Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Lider Yayınları İngilizce Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Lider Yayınları İngilizce Çalışma Kitabı Cevapları

4. Sınıf Pantera Yayıncılık İngilizce Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Pantera Yayınları İngilizce Çalışma Kitabı Cevapları

4. Sınıf İnsan Hakları, Yurttaşlık ve Demokrasi Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

5. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

5. Sınıf MEB Yayınları İngilizce Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf Evrensel İletişim Yayınları İngilizce Çalışma Kitabı Cevapları

5. Sınıf Evrensel İletişim Yayınları İngilizce Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Matematik Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf Özgün Yayınları Matematik Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf Semih Ofset Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf Berkay Yayınları Sosyal Bilgiler Çalışma Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Türkçe Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Türkçe Çalışma Kitabı Cevapları

5. Sınıf Netbil Yayınları Din Kültürü Çalışma Kitabı Cevapları

5. Sınıf İlke Basım Yayınları Din Kültürü Çalışma Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Hz Muhammedin Hayatı Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Temel Dini Bilgiler Ders Kitabı Cevapları

6. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

6. Sınıf Türkçe Başak Yayınları Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf Türkçe Başak Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

6. Sınıf Matematik Mega Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf Fen Bilimleri Tuna Matbaa Yayınları Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Sevgi Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Sevgi Yayınları Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf İngilizce Ada Matbaa Yayınları Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf İngilizce Ada Matbaa Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

6. Sınıf Din Kültürü Dörtel Yayınları Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf Arapça Meb Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

7. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

7. Sınıf Türkçe Ez-De Yayınları Ders Kitabı Cevapları

7. Sınıf Türkçe Ez-De Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

7. Sınıf Matematik Gizem Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

7. Sınıf Fen Bilimleri Mevsim Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ada Matbaa Yayınları Ders Kitabı Cevapları

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ada Matbaa Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

7. Sınıf İngilizce Pantera Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

7. Sınıf İngilizce Pantera Yayıncılık Çalışma Kitabı Cevapları

7. Sınıf Din Kültürü Gün Yayınları Ders Kitabı Cevapları

8. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

8. Sınıf Türkçe Dörtel Yayınları Ders Kitabı Cevapları

8. Sınıf Türkçe Dörtel Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

8. Sınıf Matematik Öğün Yayınları Ders Kitabı Cevapları

8. Sınıf Fen Bilimleri Öğün Yayınları Ders Kitabı Cevapları

8. Sınıf İngilizce Tutku Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

8. Sınıf İngilizce Tutku Yayıncılık Çalışma Kitabı Cevapları

8. Sınıf İnkılap Tarihi Top Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

8. Sınıf İnkılap Tarihi Top Yayıncılık Çalışma Kitabı Cevapları

8. Sınıf Din Kültürü Gizem Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

9. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

9. Sınıf MEB Yayınları Biyoloji Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Fizik Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları İngilizce Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf İngilizce Teenwise MEB Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

9. Sınıf İngilizce Teenwise MEB Yayınları Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Kimya Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Matematik Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Sağlık Bilgisi ve Trafik Kültürü Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Tarih Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Temel Dini Bilgiler (İslam 1-2) Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf Mesleki Arapça Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları

9. Sınıf Müzik Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf Demokrasi Ve İnsan Hakları Ekoyay Yayınları Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf Proje Hazırlama Ders Kitabı Cevapları

10. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

10. Sınıf Tarih Ders Kitabı Tuna Yayınları

10. Sınıf Matematik Ders Kitabı Tuna Yayınları

10. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı BirYay Yayınları

10. Sınıf Kimya Ders Kitabı Tutku Yayınları

10. Sınıf Fizik Ders Kitabı Mega Yayınları

10. Sınıf Hz. Muhammedin Hayatı Ders Kitabı Ata Yayınları

10. Sınıf Biyoloji Açılım Yayınları Ders Kitabı Cevapları

10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Gün Yayınları

10. Sınıf İngilizce Ders Kitabı Dikey Yayınları cevapları

10. Sınıf İngilizce Çalışma Kitabı Dikey Yayınları cevapları

10. Sınıf Din Kültürü Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

10. Sınıf Arapça Korza Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

10. Sınıf Arapça Meb Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

11. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

11. Sınıf Akaid ve Kelam Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Felsefe Semih Ofset SEK Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Hz Muhammedin Hayatı Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Seçmeli Tarih Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları

11. Sınıf Biyoloji Nova Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Fizik Netbil Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf İnkılap Tarihi Top Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Kimya Dikey Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Dil ve Anlatım Yıldırım Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf İleri Temel Matematik Ders Kitapları Cevapları

11. Sınıf Türk Edebiyatı Ekoyay Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

12. Sınıf Hz Muhammedin Hayatı Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Matematik Nova Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Matematik Dikey Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Mantık Cem Veb Ofset Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Türk Edebiyatı Lider Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Coğrafya Lider Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Dil ve Anlatım MHG Yayınları Cevapları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Çağdaş Türk ve Dünya Tarihi Top Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Temel Düzey Matematik Gezegen Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Trafik ve İlkyardım Semih Ofset Yayınları Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 5. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 6. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 7. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 8. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 9. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 10. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 11. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 12. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, Türkçe Ders Kitabı Cevapları, Matematik Ders Kitabı Cevapları, Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları, İngilizce Ders Kitabı Cevapları, Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları, Din Kültürü Ders Kitabı Cevapları, Müzik Ders Kitabı Cevapları, Arapça Ders Kitabı Cevapları, İnkılap Tarihi Ders Kitabı Cevapları, Fizik Ders Kitabı Cevapları, Kimya Ders Kitabı Cevapları, Biyoloji Ders Kitabı Cevapları, Tarih Ders Kitabı Cevapları, Türkçe Ders Kitabı Cevapları, Coğrafya Ders Kitabı Cevapları, Almanca Ders Kitabı Cevapları, Felsefe Ders Kitabı Cevapları, Türk Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları, Dil ve Anlatım Ders Kitabı Cevapları, Hz Muhammedin Hayatı Ders Kitabı Cevapları, Akaid ve Kelam Ders Kitabı Cevapları, Proje Hazırlama Ders Kitabı Cevapları, Mesleki Arapça Ders Kitabı Cevapları, Temel Dini Bilgiler Ders Kitabı Cevapları, Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Cevapları, Trafik ve İlkyardım Ders Kitabı Cevapları, Mantık Ders Kitabı Cevapları

Blogger tarafından desteklenmektedir.