Kondrosarkom Nedir, Tedavisi Nasıl Yapılır?

Düzenle
 DERS KİTABI CEVAPLARINA BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ! 
Kondrosarkom Nedir, Tedavisi Nasıl Yapılır?
Kondrosarkom Nedir?
Kıkırda yapmaya yarayan hücrelerde oluşan ve köken alan kötü huylu tümördür. Her yaşta görülme ihtimali olsa bile 40 ila 70 yaş aralığında daha sık görülmektedir. Bacak ve kolların vücut ile birleştiği bölgelerde sık şekilde rastlanır. Bu tümör yavaş yavaş büyür ve en sık belirti ağrı olarak ortaya çıkar, 3 dereceye ayrılmaktadır; iyi, orta ve kötü.

İyi; yavaş gelişen tümörün akciğere sıçrama riski oldukça düşüktür. İyi derecede olan tümörde ışın tedavisi ya da kemoterapi etkili olan çözümler içinde yer almaz. Akciğere sıçrama olduğunda kemoterapi uygulanabilir, en etkili çözüm cerrahi işlemlerdir. Cerrahi şekilde yapılacak olan işlem ile tamamen çıkarılması gerekir, tamamen çıkarılan tümörün tekrardan oluşma ve akciğere sıçrama riski bulunmaz. İyi huylu tümörlerin tanısının koyulması bazı durumlarda zor olabilir, tanının koyulmasında parça alınması ve iğne biyopsisinin yanında radyolojik ve klinik bulgularda gerekir.

Orta ve kötü; orta huylu tümörler tanı koyma işlemi iyi huylu tümörlere nazaran daha kolaydır. Orta huylu tümörlerinde tedavisi cerrahi işlemlerden geçer. Kötü huylu tümörlerin tedavisinde ışın tedavisi ve kimyasal tedavi uygulaması da yapılmaktadır.

Kondrosarkom
Kondrosarkom, kemik kanserleri içinde en yaygın olan ikinci türdür, bu kanser türü eklem çevresinde yer alan fibröz bağ doku etki görür. Bu etki ile kıkırdak ve kemi anormal düzeylerde büyüme gösterir. Osteokondromatozis, ollier rahatsızlığı ve maffuccisendormları kıkırdakta iyi huylu rahatsızlıkların gelişmesi kanserin gelişimi açısından oluşabilecek olan riskleri çoğaltır. Kondrosarkom vücutta tüm kemiklerde izlenebilir ama en sık bacaklarda, kollarda, kürek kemiklerinde, göğüs kafesinde, kalça kemiklerinde görülmektedir. Kondrsarkomun belirtileri içinde;

Oluşum olan kemik üstünde hareket kısıtlığı

Oluşum olan kemik üstünde şişme

Oluşum olan kemik üstünde kitle

Tümörün büyümesi ile sabit şekilde devam eden ağrılar

Kemik Kanserinde Evre ve Tanı Yöntemleri

Kemik kanserinin ortaya çıkacak olan belirtileri zaman içinde gelişmektedir. Kanserin hücreleri hızlı bir şekilde yayılma gösterir ve kemiklerin derin kısımlarına kadar işler. Kanser zaman içinde kemik dokusunun çevresindeki alanlara d yayılmaya başlar. Kanserin evresinin belirlenebilmesi adına; tümörün derecesi, yayılma oranı ve boyutu da değerlendirme yapılır. Hastada bulunan tümör hızlı bir şekilde büyümüş, bölünmüşse ve anormal boyutlarda ise yüksek derecede olduğu düşünülmektedir. Kemik kanserleri dört evrede incelenir;

Evre 1; Oluşan kanser kemikler ile sınırlı kalır.
Evre 2; Tümör oluştuğu kemik ile sınırlı kalsa bile, bu evrenin derecesi yüksek düzeydedir.
Evre 3; Etkilen kemik üstünde ve daha fazla bölgede oluşan yüksek düzeydeki tümörlerdir.
Evre 4; Tümör akciğerler, lenfler ve diğer bölgelere yayılmıştır ve yüksek düzeydeki tümörlerdir.

Kemik kanserine tanı koyulması için belli görüntüleme testlerinin yapılması gerekir. Görüntüleme testlerinin yanında hastaların aile öykülerinin, tıbbi öykülerinin ve fiziki muayenelerinin doktor tarafından analiz edilmesi gerekir. Kemik kanseri tanısında pozitron emisyon tomografisi, radyonüklid kemik sintigrafisi tomografi, MR kemiklerde herhangi bir bozukluk olup olmadığını belirlemek adına yapılabilmektedir. Hasta olan kişilerde kemik kanseri belirlenmişse hasta olan kişilerin yaşam standartlarını yükseltmek ve kanserli hücreleri yok etmek için anlık bakım, amaçlı tedavi, kemoterapi, radyoterapi tarzı tedavi seçenekleri kullanılabilir.


Kemik kanserinin tedavisinde etkili olan birçok faktör bulunmaktadır, bunlar arasında en önemli erken teşhistir. Erken teşhis açısından kemik kanserinde sık şekilde oluşan bazı belirtilere dikkat etmek ve bilmek gerekir. Belirtiler başka kemik rahatsızlıklarında görülseler bile, hastaların en doğru teşhis için uzman bir kişiden tıbbi yardım alması gerekmektedir.

Kemik Kanseri Nasıl Tedavi Edilir?
İyi Huylu Kemik Kanseri Tedavisi
İyi huylu olan kemik kanserlerinin tedavisinde hastaların yaşları ve tümörün tipi önemli bir faktördür. Hataların yaşlarına göre tedavi şekli de değişkenlik gösterir. Tıbbi açıdan yapılacak tedaviler bazı hastalarda ağrıyı geçirirken, bazılarında ağrıları geçirmez. Özellikle çocuklarda ağrılar zaman içinde kendiliğinden kaybolmaktadır.

İyi huylu olan tümör çeşitlerinde ilerleme olup olmadığı, kötü huylu tümöre dönüşüp dönüşmediği konusunda sürekli olarak takip yapılması ve araştırma yapılması gerekir. Bazı hastalarda bu konuda uzman olan doktorlar tümörün çıkarılmasını isteyebilir, bu cerrahi işlem oluşabilecek olan patolojik kırıkların önüne geçer. İyi huylu tümörlerin bazıları cerrahi işlem ile alınsa bile tekrardan oluşabilmektedir. Tümörün tekrardan oluşmasına nüks adı verilir. İyi huylu olan tümörler zaman içinde kötü huylu saldırgan tümörlere dönüşebilir. Bundan kaynaklı olarak klinik gözlemlerin bırakılmaması gerekmektedir.

Kötü Huylu Kemik Kanseri Tedavisi
Kötü huylu tümör ile karşı karşıya olan kişiler her daim başka bir uzmanın görüşüne ve bilgisine de başvurmak ister. Kemik kanseri için yapılacak olan tedavilerin uzman olan bir sağlık ekibi tarafından belli çalışmalar ile yapılması gerekir. Bu ekibin içinde patologlar, radyasyon onkoloğu, radyolog, tıbbi onkolog, ortopedik onkolog bulunması gerekir. Kemik kanseri ile savaşma için sağlık ekibindekilerin amacı kanseri yenmek ve var olduğu bölgedeki dokuları ve organları korumaktır. Hastaların durumlarını en doğru şekilde değerlendirme yapmak amacı ile uzmanlar birkaç tane tedavi şeklini bir arada kullanabilir. Buna örnek olarak; cerrahi işlem, kemoterapi, ışın tedavisi gösterilebilir. Tedavi sürecinde tümörün tipi, evresi ve bulunduğu bölge oldukça etkilidir.

Ekstremite Koruyucu Cerrahi
Kemik kanseri konusunda uzman olan doktorlar cerrahi bir işlem uygulamanın uygun olduğuna karar verdiyse, tümörün olduğu bölge tamamen boşaltılabilir ya da tümörün bulunduğu bölgedeki dokuların etrafında bulunan geniş ve dar olan sağlam dokularda çıkartılabilir. Yapılacak olan bu işlemler ile hastaların onkolojik tedavisini sağlamak ve uzvu işlevsel hale getirmektir. Cerrahi işlemlerin yapılması esnasında yeniden yapılandırma adı verilen en son teknolojiden faydalanılmaktadır. Hastaların kendilerinin sağlam olan dokularından hastalıklı olan doku ya da dokulara nakil, protez ve biyolojik rekonstrüksiyon yöntemleri sık şekilde tercih edilmektedir.

Radyoterapi
Kötü huylu olan kemik tümörlerinin bazıları ışın tedavisine duyarlıdır. Işın tedavisi başlı başına ya da diğer tedaviler ile beraber kullanılabilmektedir.

Kemoterapi
İlaç tedavileri hastaların biyolojik açıdan davranışlarından kaynaklı olarak farklı düzeylerde tedavi edici olabilir. Genelde cerrahi işlem öncesinde ya da sonrasında kullanılabilmektedir.

Kemik Kanseri Tedavisi Sonrasında Takip Nasıl Olmalıdır?
Tedavisi sonrasında yapılacak olan takip en önemli konuların içinde yer alır. Hasta olan kişilerin tedavi sonrası takibi kısa zamanlı sonrasında uzun süreli olarak uzun yıllar yapılmalıdır. Bu sayede kemik kanserinin tekrarlaması veya başka organlara sıçraması erken dönemde yakalanmaktadır. Erken teşhis ile erken tedavi uygulaması yapılır. Tedavi sonrasında hastalara psikolojik destek verilmesi ve sosyal yaşantısına dönebilmesi için destek olunması gerekir. Psikolojik açıdan çevresindekilerin ve ailesinin desteği oldukça önemlidir. Kanserlerin hepsinde hastaların psikolojik açıdan rahat olması gerekir, bu hastalığın seyrini değiştirebilen bir etkendir. Gerekli olan durumlarda tümörün fark edildiği andan itibaren psikolojik yardım almak gerekir.

Kemiklerde kötü huylu tümörlerin dışında erkeklerde prostat, meme, tiroit akciğer kanserlerinden metastaz yolu ile tümör oluşumu söz konusu olabilmektedir. İlerlemiş olan yaşlarda ve bir organında kötü huylu tümör olan kişilerde, meydana gelecek olan kemik ağrılarından en detaylı şekilde incelenmesi ve gerekli olan tahlillerin yapılması gerekmektedir.

Hiç yorum yok

4. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

4. Sınıf Özgün Yayınları Türkçe Çalışma Kitabı Cevapları

4. Sınıf FenBil Yayıncılık Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Sevgi Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Meb Yayınları Trafik Güvenliği Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Dizin Yayınları Trafik Güvenliği Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Dizin Yayınları Trafik Güvenliği Çalışma Kitabı Cevapları

4. Sınıf Meb Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Koza Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Doku Yayınları Türkçe Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Doku Yayınları Türkçe Çalışma Kitabı Cevapları

4. Sınıf Tutku Yayınları Din Kültürü Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Yıldırım Yayınları Din Kültürü Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Yakın Çağ Yayınları Matematik Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Yakın Çağ Yayınları Matematik Çalışma Cevapları

4. Sınıf Dikey Yayınları Matematik Çalışma Cevapları

4. Sınıf Dikey Yayınları Matematik Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Lider Yayınları İngilizce Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Lider Yayınları İngilizce Çalışma Kitabı Cevapları

4. Sınıf Pantera Yayıncılık İngilizce Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Pantera Yayınları İngilizce Çalışma Kitabı Cevapları

4. Sınıf İnsan Hakları, Yurttaşlık ve Demokrasi Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

5. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

5. Sınıf MEB Yayınları İngilizce Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf Evrensel İletişim Yayınları İngilizce Çalışma Kitabı Cevapları

5. Sınıf Evrensel İletişim Yayınları İngilizce Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Matematik Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf Özgün Yayınları Matematik Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf Semih Ofset Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf Berkay Yayınları Sosyal Bilgiler Çalışma Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Türkçe Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Türkçe Çalışma Kitabı Cevapları

5. Sınıf Netbil Yayınları Din Kültürü Çalışma Kitabı Cevapları

5. Sınıf İlke Basım Yayınları Din Kültürü Çalışma Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Hz Muhammedin Hayatı Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Temel Dini Bilgiler Ders Kitabı Cevapları

6. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

6. Sınıf Türkçe Başak Yayınları Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf Türkçe Başak Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

6. Sınıf Matematik Mega Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf Fen Bilimleri Tuna Matbaa Yayınları Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Sevgi Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Sevgi Yayınları Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf İngilizce Ada Matbaa Yayınları Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf İngilizce Ada Matbaa Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

6. Sınıf Din Kültürü Dörtel Yayınları Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf Arapça Meb Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

7. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

7. Sınıf Türkçe Ez-De Yayınları Ders Kitabı Cevapları

7. Sınıf Türkçe Ez-De Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

7. Sınıf Matematik Gizem Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

7. Sınıf Fen Bilimleri Mevsim Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ada Matbaa Yayınları Ders Kitabı Cevapları

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ada Matbaa Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

7. Sınıf İngilizce Pantera Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

7. Sınıf İngilizce Pantera Yayıncılık Çalışma Kitabı Cevapları

7. Sınıf Din Kültürü Gün Yayınları Ders Kitabı Cevapları

8. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

8. Sınıf Türkçe Dörtel Yayınları Ders Kitabı Cevapları

8. Sınıf Türkçe Dörtel Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

8. Sınıf Matematik Öğün Yayınları Ders Kitabı Cevapları

8. Sınıf Fen Bilimleri Öğün Yayınları Ders Kitabı Cevapları

8. Sınıf İngilizce Tutku Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

8. Sınıf İngilizce Tutku Yayıncılık Çalışma Kitabı Cevapları

8. Sınıf İnkılap Tarihi Top Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

8. Sınıf İnkılap Tarihi Top Yayıncılık Çalışma Kitabı Cevapları

8. Sınıf Din Kültürü Gizem Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

9. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

9. Sınıf MEB Yayınları Biyoloji Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Fizik Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları İngilizce Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf İngilizce Teenwise MEB Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

9. Sınıf İngilizce Teenwise MEB Yayınları Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Kimya Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Matematik Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Sağlık Bilgisi ve Trafik Kültürü Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Tarih Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Temel Dini Bilgiler (İslam 1-2) Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf Mesleki Arapça Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları

9. Sınıf Müzik Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf Demokrasi Ve İnsan Hakları Ekoyay Yayınları Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf Proje Hazırlama Ders Kitabı Cevapları

10. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

10. Sınıf Tarih Ders Kitabı Tuna Yayınları

10. Sınıf Matematik Ders Kitabı Tuna Yayınları

10. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı BirYay Yayınları

10. Sınıf Kimya Ders Kitabı Tutku Yayınları

10. Sınıf Fizik Ders Kitabı Mega Yayınları

10. Sınıf Hz. Muhammedin Hayatı Ders Kitabı Ata Yayınları

10. Sınıf Biyoloji Açılım Yayınları Ders Kitabı Cevapları

10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Gün Yayınları

10. Sınıf İngilizce Ders Kitabı Dikey Yayınları cevapları

10. Sınıf İngilizce Çalışma Kitabı Dikey Yayınları cevapları

10. Sınıf Din Kültürü Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

10. Sınıf Arapça Korza Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

10. Sınıf Arapça Meb Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

11. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

11. Sınıf Akaid ve Kelam Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Felsefe Semih Ofset SEK Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Hz Muhammedin Hayatı Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Seçmeli Tarih Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları

11. Sınıf Biyoloji Nova Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Fizik Netbil Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf İnkılap Tarihi Top Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Kimya Dikey Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Dil ve Anlatım Yıldırım Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf İleri Temel Matematik Ders Kitapları Cevapları

11. Sınıf Türk Edebiyatı Ekoyay Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

12. Sınıf Hz Muhammedin Hayatı Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Matematik Nova Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Matematik Dikey Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Mantık Cem Veb Ofset Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Türk Edebiyatı Lider Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Coğrafya Lider Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Dil ve Anlatım MHG Yayınları Cevapları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Çağdaş Türk ve Dünya Tarihi Top Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Temel Düzey Matematik Gezegen Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Trafik ve İlkyardım Semih Ofset Yayınları Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 5. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 6. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 7. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 8. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 9. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 10. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 11. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 12. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, Türkçe Ders Kitabı Cevapları, Matematik Ders Kitabı Cevapları, Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları, İngilizce Ders Kitabı Cevapları, Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları, Din Kültürü Ders Kitabı Cevapları, Müzik Ders Kitabı Cevapları, Arapça Ders Kitabı Cevapları, İnkılap Tarihi Ders Kitabı Cevapları, Fizik Ders Kitabı Cevapları, Kimya Ders Kitabı Cevapları, Biyoloji Ders Kitabı Cevapları, Tarih Ders Kitabı Cevapları, Türkçe Ders Kitabı Cevapları, Coğrafya Ders Kitabı Cevapları, Almanca Ders Kitabı Cevapları, Felsefe Ders Kitabı Cevapları, Türk Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları, Dil ve Anlatım Ders Kitabı Cevapları, Hz Muhammedin Hayatı Ders Kitabı Cevapları, Akaid ve Kelam Ders Kitabı Cevapları, Proje Hazırlama Ders Kitabı Cevapları, Mesleki Arapça Ders Kitabı Cevapları, Temel Dini Bilgiler Ders Kitabı Cevapları, Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Cevapları, Trafik ve İlkyardım Ders Kitabı Cevapları, Mantık Ders Kitabı Cevapları

Blogger tarafından desteklenmektedir.