İlkay Akkaya Kimdir? Biyografisi ve Sanat Hayatı

Düzenle
 DERS KİTABI CEVAPLARINA BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ! 
İlkay Akkaya Kimdir? Biyografisi ve Sanat Hayatı
26 Mayıs 1964 yılında dünyaya gelen İlkay Akkaya, İstanbul'da doğan sanatçılarımız arasında yer almaktadır. Eğitiminin dönüm noktası olan ve ne kadar başarılı bir birey olduğunu kanıtlayan Marmara Üniversitesi, Akkaya’nın yaşamında köklü değişiklikler yapmıştır. Marmara Üniversitesi'ne ait; Basın Yayın Yüksekokulu'nda eğitimini yaparak başarılı bir şekilde tamamlayan Akkaya, İlk olarak amatör bir şekilde başladığı müzik hayatında amatör kalmayı tercih etmemiş ve profesyonel müzisyen olmak için çeşitli çalışmalar yaparak emek sarf etmiştir. İlkay Akkaya, amatör bir müzisyen olmaktan çıkmak amacı ile önce Grup Yorum bünyesine girmiştir. Grup Yorum'a katılması sonucunda profesyonel müzik hayatına da başlangıç yapmıştır.

Grup Yorum ile kendisini oldukça geliştiren başarılı sanatçı, herkes tarafından tanınmaya başlamıştır. Ayrıca bu gruba katılmasına rağmen kendisini bununla da sınırlanmamıştır. Müzik eğitimi almaya karar veren Akkaya, bu kararı doğrultusunda İstanbul Üniversitesi kapsamında Devlet Konservatuarına kaydını yaptırmıştır. Buradaki eğitimi ile birlikte, aynı zamanda ekstra dersler de alan İlkay Akkaya, her zaman öğrenmeye ve eğitime açık yapısı ile dikkatleri üzerine çekmiştir. Üniversite eğitimi dışında şan dersleri de almak isteyen sanatçımız, bu isteğini de gerçekleştirerek, özel bir hocadan şan dersleri almış ve müzik kulağının gelişmesine katkı sağlamıştır. Bu dersleri esnasında Grup Yorum ile iki farklı albüm çalışmasına imza atan Akkaya’nın albümlerinden birisi; Berivan-Haziranda Ölmez Zor, diğeri ise; Türkülerle adını taşıyan albümlerdir. Grup Yorum ile beraberliğine kısa bir süre daha devam eden İlkay Akkaya, daha sonra Grup Yorum bünyesinde çalışan Tuncay Akdoğanla birlikte gruptan ayrılma kararı almıştır.

İlkay Akkaya
İlkay Akkaya'dan Grup Kızılırmak Girişimi
1989 yılında Tuncay Akdoğan ile birlikte Grup Yorum'dan ayrılma kararı alan İlkay Akkaya, 1 sene dinlenmeyi ve bazı hazırlıklar yapmayı planlamıştır. Tam bir sene sonra ise; Grup Kızılırmak'ı kurmayı başarmıştır. 10 Ocak 1990 tarihinde kurduğu Grup Kızılırmak’ta, tahmin edeceğiniz üzere; kendisi ve Tuncay Akdoğan yer alırken, aynı zamanda İsmail İlknur da yer almıştır. 1990 yılında kurdukları bu grup çerçevesinde birçok başarıya imza atmışlar ve yaptıkları özverili çalışmalar ile kendilerini geliştirerek Grup Kızılırmak imzasını taşıyan tam 13 albüm çıkarmışlardır. İlkay Akkaya, Grup Kızılırmak’ta ilk gurubu olan Yorumdan daha fazla aktif rol almıştır. Hem hayat tecrübeleri, hem de eğitim hayatında öğrendiklerini grubuna yansıtarak Kızılırmak’ın parlamasına imkan da tanımıştır. Bu çıkış sonucunda Grup Kızılırmak hem Türkiye çapında, hem de yurt dışında çeşitli konser teklifleri almıştır. Aldığı teklifleri iyi bir değerlendirme süzgecinden geçiren başarılı grup ve Akkaya, kendilerini tanıtmayı büyük ölçüde başarmıştır. Ayrıca dönemin en ünlü grupları arasında yer alan Grup Kızılırmak; o dönemde yayınlanan gazete ya da dergilerde haftalık yayınlar kapsamında adından fazlasıyla söz ettirmiştir

İlkay Akkaya’nın Oyunculuk Hayatı
İlkay Akkaya, sanat hayatı boyunca gelişmeyi aklından çıkarmayan, “mutlaka her yaşta insanın öğrenecek az da olsa bir şeyleri vardır” felsefesi ile yaşamına devam eden bir sanatçı olmayı yeğlemiştir. Grup Kızılırmak sayesinde büyük başarı elde eden ve yıldızı parlayan İlkay Akkaya, bir müzik grubu kurmasına rağmen; elde ettiği saygın popülerlik sayesinde oyunculuk teklifleri de almayı başarmıştır. Ankara Birlik Tiyatrosu, İlkay Akkaya başta olmak üzere Grup Kızılırmak'a bir teklif ile gitmiştir. Tiyatroda oynanan Pir Sultan Abdal oyunu için yapılması gereken müziklerin yapımını İlkay Akkaya önderliğindeki Grup Kızılırmak almıştır. Ayrıca, gruba oyunculuk teklifi gelmiştir ve Tuncay Akdoğan Pir Sultan Abdal adlı tiyatro oyununda anlatıcı ve aynı zamanda ozan olarak görev yapmıştır.

İlkay Akkaya Kimdir
İlkay Akkaya ise; Ballıhan karakterini canlandırmayı üstlenmiştir. Ballıhan karakteri; Pir Sultan Abdal'ın eşiydi yani Akkaya başrol oyuncusu konumundaydı. Bu oyunda hem İlkay Akkaya hem de Tuncay Akdoğan büyük bir başarı göstermiştir. İlgili tiyatro oyunu, Ankara Birlik Tiyatrosu bünyesinde toplamda 2 sene oynanmıştır. 1990 ve 1992 yılları arasında oynanan Pir Sultan Abdal oyunu; tiyatro severler tarafından da oldukça beğenilmiştir. Müzik hayatı dışında tiyatroda da kendisini gösteren İlkay Akkaya, son derece sevilen bir sanatçı konumuna geldi. Tiyatro oyunu ve grup çalışmalarına devam ederken, bunlarla yetinmeyen İlkay Akkaya, solo çalışmalarını sevenleri ile buluşturdu.

İlkay Akkaya ve Kızılırmak’ın En Parlak Dönemleri
Grup Kızılırmak'ı kurarak ne kadar doğru bir iş yaptığını kanıtlamaya devam eden İlkay Akkaya, Pir Sultan Abdal tiyatro oyununun dışında uzun bir süre hem sinema dünyasında, hem de tiyatro camiasında gerek müzikleri ve gerekse oyunculuk performansı doğrultusunda kendisini göstermeye devam etti. Bir Küçük Bulut filminde de müzik çalışmaları ile dikkat çekmeyi başaran İlkay Akkaya ile Grup Kızılırmak, Tarık Akan ve aynı zamanda Füsun Demirel gibi başarılı sinema oyuncularının başrolde yer aldığı sinema eserine katkıda bulunarak şöhretini kat kat arttırarak herkes tarafından beğenilmeye devam ettiler.

Müzik çalışmalarına devam eden İlkay Akkaya, bir yandan oyunculuk sektöründe de ara vermeden ilerlemeye çalışıyordu ve bu doğrultuda 2003 yılında Talan isimli tiyatro oyununda rol almayı başardı. Zafer Diper tarafından sahneye sunulan Talan tiyatro oyununda ayakta alkışlanan oyunculardan birisi oldu. Grup Kızılırmak ile birlikte sahnelenen bir oyuna da müzikleriyle katkı sağladı. 2003 yılında sahnelenen ve Nazım Hikmet hayranlarını kendisine çekmeyi başaran, Şeyh Bedrettin Destanı adını taşıyan ve Nazım Hikmet imzalı olan şiirin sahneye uyarlamasında müzikleri yapan Grup Kızılırmak, Nazım Hikmet hayranlarına da hitap etmeyi başardı. Böylece birçok kitleye seslenen bir grup haline geldi ve her girdikleri çalışmadan alınları ak bir şekilde çıktılar.

İlkay Akkaya Biyografi
Grup Kızılırmak ve İlkay Akkaya olarak, ayrı profiller altında sanata katkı sağlayan başarılı şarkıcı ve oyuncu, sanatçılara destek vermeyi de asla ihmal etmedi. Kendisi müzik sektöründe ilerlerken, kendisinden sonra gelen meslektaşlarının da elinden tutarak sadece kendisini değil; sanat camiasını da düşünmeyi ihmal etmedi. Bu özelliği sayesinde de onun yardımsever imajı hiçbir zaman silinmedi. Grup Kızılırmak ile birlikte yaptığı çalışmalar neticesinde büyük başarılar kazanan İlkay Akkaya, tek başına solo albümler de yaptı. İlk solo albümünü ise 1988 yılında çıkardı.


Akkaya, ilk solo albümü olan Kül'ü sayesinde tek başına başarılı bir sanatçı olduğunu kanıtlayarak sevenlerinin dikkatini çekmeyi başardı ve popülerliğini gittikçe arttırdı. 1999 yılına geldiğimizde ise; ortak bir albüm çalışması yaptı. Söğüt adını taşıyan bu ortak çalışma ile birçok yerde konserlerini sergilemeye devam etti, ayrıca ikinci solo albüm çalışmalarına da devam etmeye çalışan başarılı sanatçı Akkaya, 2001 yılında kendi imzasını taşıyan ve ikinci solo albümü olan Unutmayı çıkardı. Akkaya’nın bu albümü adeta satış rekorları kırıyordu, oysa 3. solo albüm çalışmalarına çoktan başlamıştı bile. Aradan 2 yıl geçti ve Akkaya’nın beklenen üçüncü solo çalışması da müzik marketlerde yerini aldı. “Yine” adıyla çıkardığı bu yeni solo albümü, özellikle genç nesil tarafından fazlasıyla beğenildi. İlkay Akkaya, 2005 yılında müzik sektörüne bir süre ara verse de, 2010 yılında çıkardığı “Gelmedin Diye” albümü ile çalışmalarına tekrar geri döndü.

Hiç yorum yok

4. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

4. Sınıf Özgün Yayınları Türkçe Çalışma Kitabı Cevapları

4. Sınıf FenBil Yayıncılık Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Sevgi Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Meb Yayınları Trafik Güvenliği Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Dizin Yayınları Trafik Güvenliği Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Dizin Yayınları Trafik Güvenliği Çalışma Kitabı Cevapları

4. Sınıf Meb Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Koza Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Doku Yayınları Türkçe Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Doku Yayınları Türkçe Çalışma Kitabı Cevapları

4. Sınıf Tutku Yayınları Din Kültürü Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Yıldırım Yayınları Din Kültürü Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Yakın Çağ Yayınları Matematik Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Yakın Çağ Yayınları Matematik Çalışma Cevapları

4. Sınıf Dikey Yayınları Matematik Çalışma Cevapları

4. Sınıf Dikey Yayınları Matematik Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Lider Yayınları İngilizce Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Lider Yayınları İngilizce Çalışma Kitabı Cevapları

4. Sınıf Pantera Yayıncılık İngilizce Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Pantera Yayınları İngilizce Çalışma Kitabı Cevapları

4. Sınıf İnsan Hakları, Yurttaşlık ve Demokrasi Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

5. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

5. Sınıf MEB Yayınları İngilizce Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf Evrensel İletişim Yayınları İngilizce Çalışma Kitabı Cevapları

5. Sınıf Evrensel İletişim Yayınları İngilizce Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Matematik Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf Özgün Yayınları Matematik Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf Semih Ofset Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf Berkay Yayınları Sosyal Bilgiler Çalışma Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Türkçe Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Türkçe Çalışma Kitabı Cevapları

5. Sınıf Netbil Yayınları Din Kültürü Çalışma Kitabı Cevapları

5. Sınıf İlke Basım Yayınları Din Kültürü Çalışma Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Hz Muhammedin Hayatı Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Temel Dini Bilgiler Ders Kitabı Cevapları

6. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

6. Sınıf Türkçe Başak Yayınları Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf Türkçe Başak Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

6. Sınıf Matematik Mega Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf Fen Bilimleri Tuna Matbaa Yayınları Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Sevgi Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Sevgi Yayınları Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf İngilizce Ada Matbaa Yayınları Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf İngilizce Ada Matbaa Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

6. Sınıf Din Kültürü Dörtel Yayınları Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf Arapça Meb Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

7. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

7. Sınıf Türkçe Ez-De Yayınları Ders Kitabı Cevapları

7. Sınıf Türkçe Ez-De Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

7. Sınıf Matematik Gizem Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

7. Sınıf Fen Bilimleri Mevsim Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ada Matbaa Yayınları Ders Kitabı Cevapları

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ada Matbaa Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

7. Sınıf İngilizce Pantera Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

7. Sınıf İngilizce Pantera Yayıncılık Çalışma Kitabı Cevapları

7. Sınıf Din Kültürü Gün Yayınları Ders Kitabı Cevapları

8. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

8. Sınıf Türkçe Dörtel Yayınları Ders Kitabı Cevapları

8. Sınıf Türkçe Dörtel Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

8. Sınıf Matematik Öğün Yayınları Ders Kitabı Cevapları

8. Sınıf Fen Bilimleri Öğün Yayınları Ders Kitabı Cevapları

8. Sınıf İngilizce Tutku Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

8. Sınıf İngilizce Tutku Yayıncılık Çalışma Kitabı Cevapları

8. Sınıf İnkılap Tarihi Top Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

8. Sınıf İnkılap Tarihi Top Yayıncılık Çalışma Kitabı Cevapları

8. Sınıf Din Kültürü Gizem Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

9. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

9. Sınıf MEB Yayınları Biyoloji Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Fizik Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları İngilizce Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf İngilizce Teenwise MEB Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

9. Sınıf İngilizce Teenwise MEB Yayınları Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Kimya Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Matematik Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Sağlık Bilgisi ve Trafik Kültürü Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Tarih Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Temel Dini Bilgiler (İslam 1-2) Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf Mesleki Arapça Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları

9. Sınıf Müzik Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf Demokrasi Ve İnsan Hakları Ekoyay Yayınları Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf Proje Hazırlama Ders Kitabı Cevapları

10. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

10. Sınıf Tarih Ders Kitabı Tuna Yayınları

10. Sınıf Matematik Ders Kitabı Tuna Yayınları

10. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı BirYay Yayınları

10. Sınıf Kimya Ders Kitabı Tutku Yayınları

10. Sınıf Fizik Ders Kitabı Mega Yayınları

10. Sınıf Hz. Muhammedin Hayatı Ders Kitabı Ata Yayınları

10. Sınıf Biyoloji Açılım Yayınları Ders Kitabı Cevapları

10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Gün Yayınları

10. Sınıf İngilizce Ders Kitabı Dikey Yayınları cevapları

10. Sınıf İngilizce Çalışma Kitabı Dikey Yayınları cevapları

10. Sınıf Din Kültürü Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

10. Sınıf Arapça Korza Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

10. Sınıf Arapça Meb Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

11. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

11. Sınıf Akaid ve Kelam Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Felsefe Semih Ofset SEK Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Hz Muhammedin Hayatı Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Seçmeli Tarih Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları

11. Sınıf Biyoloji Nova Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Fizik Netbil Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf İnkılap Tarihi Top Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Kimya Dikey Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Dil ve Anlatım Yıldırım Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf İleri Temel Matematik Ders Kitapları Cevapları

11. Sınıf Türk Edebiyatı Ekoyay Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

12. Sınıf Hz Muhammedin Hayatı Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Matematik Nova Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Matematik Dikey Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Mantık Cem Veb Ofset Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Türk Edebiyatı Lider Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Coğrafya Lider Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Dil ve Anlatım MHG Yayınları Cevapları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Çağdaş Türk ve Dünya Tarihi Top Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Temel Düzey Matematik Gezegen Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Trafik ve İlkyardım Semih Ofset Yayınları Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 5. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 6. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 7. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 8. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 9. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 10. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 11. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 12. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, Türkçe Ders Kitabı Cevapları, Matematik Ders Kitabı Cevapları, Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları, İngilizce Ders Kitabı Cevapları, Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları, Din Kültürü Ders Kitabı Cevapları, Müzik Ders Kitabı Cevapları, Arapça Ders Kitabı Cevapları, İnkılap Tarihi Ders Kitabı Cevapları, Fizik Ders Kitabı Cevapları, Kimya Ders Kitabı Cevapları, Biyoloji Ders Kitabı Cevapları, Tarih Ders Kitabı Cevapları, Türkçe Ders Kitabı Cevapları, Coğrafya Ders Kitabı Cevapları, Almanca Ders Kitabı Cevapları, Felsefe Ders Kitabı Cevapları, Türk Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları, Dil ve Anlatım Ders Kitabı Cevapları, Hz Muhammedin Hayatı Ders Kitabı Cevapları, Akaid ve Kelam Ders Kitabı Cevapları, Proje Hazırlama Ders Kitabı Cevapları, Mesleki Arapça Ders Kitabı Cevapları, Temel Dini Bilgiler Ders Kitabı Cevapları, Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Cevapları, Trafik ve İlkyardım Ders Kitabı Cevapları, Mantık Ders Kitabı Cevapları

Blogger tarafından desteklenmektedir.