Ginseng Nedir? Faydaları Nelerdir?

Düzenle
 DERS KİTABI CEVAPLARINA BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ! 
Ginseng Nedir? Faydaları Nelerdir?
Ginseng, kendi bitkisinin köklerinden elde edilmiş olan bir ilaçtır. Yapılan araştırmalara ve tarihçilere göre bu bitkinin geçmişi yaklaşık olarak 5000 sene önce Çin’in Kuzeyindeki dağlık bölgelerde keşif edilmiştir. Keşif edildiği zamanlarda Ginseng yemek amaçlı olarak kullanılmış ve zaman içinde tedavi edici özellikleri ortaya çıkarılmıştır. Bitkinin çok uzun senelerdir düzenli bir şekilde kullanıldığı düşünülmektedir, birçok rahatsızlığın tedavisinde kullanılmakta olan bitki bazı ülkelerin tıp alanında önemli bir yer tutar. Ginseng bitkisinin kök kısımları insanların vücut yapısına benzerliği ile dikkatleri üstüne toplamaktadır. Tıbbi açıdan kökleri daha etkili olsa bile yaprakları da kullanılmaktadır.

Ginseng yabani olanları Çin’de ve Asya’nın üstlerinde dağlık olan kısımların bulunur. “Araliaceae” ve “Panax” ailesine ait olan yaklaşık on bir tane ginseng çeşidi bulunur. Yavaş büyüyen ve etli köklere sahip olan bitki soğuk iklimi bulunan yerlerde yetişir. Farklı çeşitleri bulunan ginseng çeşitleri arasında en değerli olan Panax quinquefolius ve Panax giseng’dir. Yavaş büyüyen bitki genelde dağlık ormanlarda ve dağ geçitlerininin yamaçlarında yetişmektedir.

Ginseng
Ginseng Çeşitleri
Ginsenglerin birçok çeşidinin bulunduğunu ifade etmiştik ama bu çeşitlerin yetişme şekli de coğrafyaları ile alakalı olarak değişkenlik göstermekte ve farklı bölgelerde yetişmekte olan türlerin de farklı kullanım alanları ve etkileri bulunmaktadır. Bitkinin köklerinin içermiş olduğu farklı tiplerde Ginsengosid adı verilen maddeler bulunur ve var olan bu maddelerin her bir tanesi farklı tedavi amaçları için kullanılır. Ginsengi çeşitleri içinde; Kore Ginsengi, Kırmızı Ginseng, Beyaz Ginseng, Amerikan Ginsengi, Sibirya Ginsengi, Çin Ginsengi, Panax Ginseng gibi daha birçok tür bulunmaktadır.

Ginseng Kullanımı
Ginseng bitkisinin kökleri dilimlenerek, bütün ya da kuru şekilde kullanılır, yaprakları kökleri gibi kullanılsa da genelde kurutulmuş olarak satılmaktadır. Yaprakların çay şeklinde kullanımı oldukça yaygındır ama bitkinin kullanımı geleneksel olan yöntemlerin dışına da çıkartılmıştır. Ginseng bazlı olan bazı kozmetik ürünleri ve enerji içecekleri de hayatımızda yer almaktadır. Kullanımının dünya üzerinde artmasından ve ticari amaçlı kullanımının çoğalmasından sonra bitkinin yabani olan türü azalmaya başlamış hatta yok olma tehlikesi ile karşı karşıya gelebilecek bir duruma gelmiştir. 3000 sene önce Çin bölgesinde göze parlaklık vermek amacı ile kullanılmaya başlayan ginseng günümüzde ise alternatif tıbbın önemli olarak gördüğü bitkilerin en başında gelmektedir.


Bitkinin köklerini hazır duruma getirmek oldukça kolay işlemlerden oluşur. Bitkinin köklerinin toz haline getirilmesinden sonra, yarım tatlı kaşı bitki tozu bir bardak su yardımı ile kaynama noktasına ulaşıncaya kadar ısıtılmalıdır. Bu şekilde kısık ateş üstünde 10 dakika demlenmesi beklenmelidir, bu işlemin gün içinde 3 defa gerçekleştirilmesi ve gün içinde 3 defa içilmesi gerekir. Ayriyeten ginseng bitkisinin hazır olan kapsüllerini eczanelerde bulmak mümkündür.

Ginseng Kullanımının Yan Etkileri
Ginseng bitkisinin faydalarının yanı sıra birçok yan etkisi de bulunur. Bu etkilerin içinde; meme ağrısı, ishal, burun kanaması, yüksek tansiyon, düşük tansiyon baş ağrısı ve bulantı bulunur. Kaynakların bazıları uykusuzluğa da sebep olduğunu söyler ama bazı kaynaklarda bu iddianın tamamen yalan olduğunu savunmaktadır. Antidepresan içinde kullanıldığından dolayı mani başlangıcına sebep olacağı da söylenir. Bundan kaynaklı olarak kalp, böbrek, depresyon sebebi ile tedavi görenler, hamile kadınlar doktorlarına danıştıktan sonra ginseng kullanmaya başlamalıdır.

Ginseng'in Faydaları
Kırmızı ginseng denildiğinde ilk olarak akla gelen cinsel anlamdaki gücün artmasıdır, sperm sayısını arttırmakta, doğurganlık ile alakalı olan sıkıntıların aşılmasında, afrodizyak etkisi göstermekte oldukça etkilidir.

Kırmızı olan Kore ginsengi önemli olan etkileri içinde oldukça kuvvetli bir antioksidan olması yer alır, böylelikle yaşlanmayı geciktiren bir ilaç olarak kullanılmaktadır.

Amerikan ginseng konusunda yapılmış olan araştırmalar tümör ile alakalı olan gelişimleri engellediğini ortaya çıkartmıştır.

Yapılmış olan araştırmalar neticesinde Beyaz Kore’de yetişen ginsengi kullanmış olan Alzheimerlı kişilerde algılama yetisinde artış gözlemlenmiştir.

Ginsengin kökleri diş eti hastalıkları, diş hastalıkları, yorgunluk, şeker hastalığı, tümörler, Crohn hastalığı, artrit, astım, akciğer sorunları, hazımsızlık, ishal, baş ağrısı, bulantı, kusma, anksiyete, stres tarzındaki rahatsızlıklarda etkilidir.

Vücudunuzun dayanıklılığının artmasına yardımcı olur, halsizlik ya da yorgunluk tarzındaki problemlerin ortadan kalkmasına yardımcı olur, fiziki açıdan güçlenmenizi destekler.

Damar ve kalp hastalıklarında oluşan rahatsızlıklar konusunda olumlu etkiler yarattığı yapılan araştırmalar neticesinde kanıtlanmıştır.

Kan şekeri ile alakalı olan araştırmalarda düşürdüğü gözlemlenmiştir. Bundan dolayı da şeker hastaları tarafında rahatlıkla kullanılabilecek olan önemli takviyeler içinde yer alır.

Yaşlılık sebebiyle ortaya çıkabilecek olan olumsuz durumları ve belirtileri de ortadan kaldırdığı gözlemlenmiştir.

Radyasyona maruz kalmanın sonucunda tahribatlar meydana gelir ama ginsengin olumlu olan etkilerinin bir tanesi de var olan tahribatın azalması yönündedir.

İştahı açıcı özellikleri sayesinde birçok kişi tarafından kullanılır.

Merkez sinir sisteminin güçlenmesini sağlamanın yanı sıra merkez sinir sisteminde olumlu etkiler gösterdiği de gözlemlenmiştir.

Ginseng bağışlık sisteminde oluşan hareketler ile mücadele etmek için vücudun gerçekleştireceği etkinliklerin yaşama geçirilmesini sağlar. Bu sistemi destekleyerek hastalıklardan korunmak için yardımcı olmayı destekler.

Kolesterolün düşmesine yardımcı olmakta ve sağlıklı bir yaşam sürmeye yardımcı olur.

İnsan beyni daha sınırları belirlenemeyen bir bilgisayar gibi kabul edilmektedir. Bu anlamda ginseng zihinsel açıdan kapasitenin artmasına destek olan bir takviyedir. Yani sınırların zorlanmasına yardımcı olmaktadır.

Farklı stres etkenlerinin etkisiz şekilde ortadan kalmasına yardımcı olur, insan vücudunun bu anlamda direncinin artmasına yardımcı olduğu yapılmış olan araştırmalar neticesinde ortaya çıkmıştır.

Mide sıkıntısı olan kişilere yardımcı olur, sindirim sistemi ile alakalı olan sorunları ortadan kaldırır ve yaşanan problemlerin ortadan kalmasını destekler.

Anjiyogenez önlemede birebirdir, bu özelliği ile obezite sorunlarıyla savaşmaya yardımcı olur.

Diş eti ve diş hastalıkları gibi sorunlar yaşayan kişilere yardımcı olacak özellikleri içinde bulundurur.

Ginseng kökleri travma, stres gibi sorunlara karşı insan vücudunun direncini arttırmaktadır.

Enfeksiyonlara karşı insan vücudunun güçlendirir ve bağışıklık sistemini güçlendirir.

Menstruasyonu düzenleme, doğum esnasındaki ağrıları azaltmak içinde kullanılır.

Düzenli şekilde tüketimi yapıldığında kanser riskinin azalmasına yardımcı olur.

Ginseng kökleri kalbin sıkıntısız şekilde çalışmasını ve karaciğerin sorunsuz çalışması sağlar ve kolesterol ile kan şekerini dengeler.

Ginseng kökleri hafızayı öğrenme ile alakalı yetenekleri geliştirir.

Solunum sisteminin oldukça verimli şekilde çalışmasına olanak sağlar.

Ginseng kökleri insan vücudunu canlandırır, güçlendirir, bundan kaynaklı olarak da anti-aging maddesi olarak kullanılır.

Fazla tüketilmesi, uzun süre kullanıma devam edilmesi, kullanılan diğer ilaçlar ile etkileşimi ve alerjik bünyelerde kullanılması yan etkilere sebep olabilir. En doğru şekilde kullanılması ginsengin sayısız olan faydalarından yararlanmaya olanak sağlar.

Hiç yorum yok

4. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

4. Sınıf Özgün Yayınları Türkçe Çalışma Kitabı Cevapları

4. Sınıf FenBil Yayıncılık Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Sevgi Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Meb Yayınları Trafik Güvenliği Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Dizin Yayınları Trafik Güvenliği Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Dizin Yayınları Trafik Güvenliği Çalışma Kitabı Cevapları

4. Sınıf Meb Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Koza Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Doku Yayınları Türkçe Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Doku Yayınları Türkçe Çalışma Kitabı Cevapları

4. Sınıf Tutku Yayınları Din Kültürü Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Yıldırım Yayınları Din Kültürü Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Yakın Çağ Yayınları Matematik Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Yakın Çağ Yayınları Matematik Çalışma Cevapları

4. Sınıf Dikey Yayınları Matematik Çalışma Cevapları

4. Sınıf Dikey Yayınları Matematik Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Lider Yayınları İngilizce Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Lider Yayınları İngilizce Çalışma Kitabı Cevapları

4. Sınıf Pantera Yayıncılık İngilizce Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Pantera Yayınları İngilizce Çalışma Kitabı Cevapları

4. Sınıf İnsan Hakları, Yurttaşlık ve Demokrasi Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

5. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

5. Sınıf MEB Yayınları İngilizce Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf Evrensel İletişim Yayınları İngilizce Çalışma Kitabı Cevapları

5. Sınıf Evrensel İletişim Yayınları İngilizce Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Matematik Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf Özgün Yayınları Matematik Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf Semih Ofset Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf Berkay Yayınları Sosyal Bilgiler Çalışma Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Türkçe Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Türkçe Çalışma Kitabı Cevapları

5. Sınıf Netbil Yayınları Din Kültürü Çalışma Kitabı Cevapları

5. Sınıf İlke Basım Yayınları Din Kültürü Çalışma Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Hz Muhammedin Hayatı Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Temel Dini Bilgiler Ders Kitabı Cevapları

6. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

6. Sınıf Türkçe Başak Yayınları Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf Türkçe Başak Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

6. Sınıf Matematik Mega Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf Fen Bilimleri Tuna Matbaa Yayınları Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Sevgi Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Sevgi Yayınları Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf İngilizce Ada Matbaa Yayınları Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf İngilizce Ada Matbaa Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

6. Sınıf Din Kültürü Dörtel Yayınları Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf Arapça Meb Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

7. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

7. Sınıf Türkçe Ez-De Yayınları Ders Kitabı Cevapları

7. Sınıf Türkçe Ez-De Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

7. Sınıf Matematik Gizem Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

7. Sınıf Fen Bilimleri Mevsim Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ada Matbaa Yayınları Ders Kitabı Cevapları

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ada Matbaa Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

7. Sınıf İngilizce Pantera Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

7. Sınıf İngilizce Pantera Yayıncılık Çalışma Kitabı Cevapları

7. Sınıf Din Kültürü Gün Yayınları Ders Kitabı Cevapları

8. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

8. Sınıf Türkçe Dörtel Yayınları Ders Kitabı Cevapları

8. Sınıf Türkçe Dörtel Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

8. Sınıf Matematik Öğün Yayınları Ders Kitabı Cevapları

8. Sınıf Fen Bilimleri Öğün Yayınları Ders Kitabı Cevapları

8. Sınıf İngilizce Tutku Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

8. Sınıf İngilizce Tutku Yayıncılık Çalışma Kitabı Cevapları

8. Sınıf İnkılap Tarihi Top Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

8. Sınıf İnkılap Tarihi Top Yayıncılık Çalışma Kitabı Cevapları

8. Sınıf Din Kültürü Gizem Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

9. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

9. Sınıf MEB Yayınları Biyoloji Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Fizik Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları İngilizce Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf İngilizce Teenwise MEB Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

9. Sınıf İngilizce Teenwise MEB Yayınları Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Kimya Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Matematik Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Sağlık Bilgisi ve Trafik Kültürü Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Tarih Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Temel Dini Bilgiler (İslam 1-2) Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf Mesleki Arapça Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları

9. Sınıf Müzik Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf Demokrasi Ve İnsan Hakları Ekoyay Yayınları Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf Proje Hazırlama Ders Kitabı Cevapları

10. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

10. Sınıf Tarih Ders Kitabı Tuna Yayınları

10. Sınıf Matematik Ders Kitabı Tuna Yayınları

10. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı BirYay Yayınları

10. Sınıf Kimya Ders Kitabı Tutku Yayınları

10. Sınıf Fizik Ders Kitabı Mega Yayınları

10. Sınıf Hz. Muhammedin Hayatı Ders Kitabı Ata Yayınları

10. Sınıf Biyoloji Açılım Yayınları Ders Kitabı Cevapları

10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Gün Yayınları

10. Sınıf İngilizce Ders Kitabı Dikey Yayınları cevapları

10. Sınıf İngilizce Çalışma Kitabı Dikey Yayınları cevapları

10. Sınıf Din Kültürü Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

10. Sınıf Arapça Korza Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

10. Sınıf Arapça Meb Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

11. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

11. Sınıf Akaid ve Kelam Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Felsefe Semih Ofset SEK Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Hz Muhammedin Hayatı Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Seçmeli Tarih Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları

11. Sınıf Biyoloji Nova Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Fizik Netbil Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf İnkılap Tarihi Top Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Kimya Dikey Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Dil ve Anlatım Yıldırım Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf İleri Temel Matematik Ders Kitapları Cevapları

11. Sınıf Türk Edebiyatı Ekoyay Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

12. Sınıf Hz Muhammedin Hayatı Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Matematik Nova Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Matematik Dikey Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Mantık Cem Veb Ofset Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Türk Edebiyatı Lider Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Coğrafya Lider Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Dil ve Anlatım MHG Yayınları Cevapları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Çağdaş Türk ve Dünya Tarihi Top Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Temel Düzey Matematik Gezegen Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Trafik ve İlkyardım Semih Ofset Yayınları Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 5. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 6. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 7. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 8. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 9. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 10. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 11. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 12. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, Türkçe Ders Kitabı Cevapları, Matematik Ders Kitabı Cevapları, Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları, İngilizce Ders Kitabı Cevapları, Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları, Din Kültürü Ders Kitabı Cevapları, Müzik Ders Kitabı Cevapları, Arapça Ders Kitabı Cevapları, İnkılap Tarihi Ders Kitabı Cevapları, Fizik Ders Kitabı Cevapları, Kimya Ders Kitabı Cevapları, Biyoloji Ders Kitabı Cevapları, Tarih Ders Kitabı Cevapları, Türkçe Ders Kitabı Cevapları, Coğrafya Ders Kitabı Cevapları, Almanca Ders Kitabı Cevapları, Felsefe Ders Kitabı Cevapları, Türk Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları, Dil ve Anlatım Ders Kitabı Cevapları, Hz Muhammedin Hayatı Ders Kitabı Cevapları, Akaid ve Kelam Ders Kitabı Cevapları, Proje Hazırlama Ders Kitabı Cevapları, Mesleki Arapça Ders Kitabı Cevapları, Temel Dini Bilgiler Ders Kitabı Cevapları, Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Cevapları, Trafik ve İlkyardım Ders Kitabı Cevapları, Mantık Ders Kitabı Cevapları

Blogger tarafından desteklenmektedir.