George Boole Kimdir? Hayatı ve Çalışmaları

Düzenle
 DERS KİTABI CEVAPLARINA BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ! 
George Boole Kimdir? Hayatı ve Çalışmaları
Dijital çağın temellerini atmış olan George Boole, tüm insanlık tarafından “bilgisayar bilimin babası” olarak kabul edildi. İngiltere’de tarihler 2 Kasım 1815’i gösterdiğinde dünyaya gözlerini açan George Boole, Mary Ann ve Joyce çiftinin oğludur. Boole, zamanla babasından almış olduğu engin bilgilerle kendisini dijital sistemler konusunda daha da fazla geliştirmeye başlamıştır. Yalnızca matematik dalında değil, optik cihazların yapımına da ilgi duyarak çalışmalar yapan George Boole, tüm dünyanın yakın tarihte tanıdığı isimlerin başında yer almaktadır.

12 yaşında Latince dilini geliştirmek isteyen Boole, yerel bir kitapçıdan bu konuyla ilgili olarak Latince dersi aldı. Latin dilinde kendisini daha da fazla geliştirme başarısını göstererek, Latin şair Horace’ın bir şiirini tercüme etmeye başladı. Bu durum babasının çok hoşuna gitti ve oğlunun bu şiirini yayınlatma kararı aldı. Böyle bir şiiri 12 yaşında ki bir çocuğun yazmasının imkânsız olduğunu düşünen okul müdürü ise, Boole’un düşündüren kabiliyeti nedeniyle d,ğer yerel okullardan birinin müdürüyle istenmeyen bir tartışmaya bile girmiştir.

George Boole
Akademik çalışmalarına dur durak demeden devam eden George Boole, 16 yaşında iken asistan öğretmen olmuştur. Yabancı dillere karşı her daim ilgisi devam etmiş ve kendisini sürekli olarak geliştirmiştir. 20 yaşına geldiği sırada ise George Boole, ilk defa kendi özel okulunu açmıştır. Özel olarak açmış olduğu okulda ise matematik öğretmenliği yapmıştır. Matematik dalı altında sürekli yenilikler yapma çabasında olan başarılı kişi George Boole, 1847 yılında “Mantığın Matematik Analizi” adlı çalışmalarını da kusursuz şekilde yürütmüştür. Matematik alanında çığır açan bir eser olma başarısını göstermiştir. Matematik çalışmalarını sürdürürken, iyi bir öğretmenden ders almanın 5 yılını heba etmesine neden olacağını sonradan fark edecekti. İlk makalesini çıkartmak için yoğun çalışmalar ortaya koyarak hazırlıklarını tamamladı.

Duncan Gregory ise daha yeni kurulmuş olan Cambridge Matematik Dergisi”nin editörü olarak George Boole için desteklerini esirgemedi. Hatta Cambridge Matematik Dergisi”nin editörü olan Gregory, Boole’ye Cambridge’de isterse matematik dersi alabileceğini söyledi. Boole okulunu bir yandan devam ettirirken diğer yandan da Cambridge Matematik Dergisinde yazı yazmaya başladı. Matematik ile ilgili olarak denklem çözümlerinden, matematik ile ilgili daha pek çok uygulamaları içeren yazıları yazarak yayınlattı. Cambridge Matematik Dergisinde yapmış olduğu bu önemli çalışmalar kendisinin daha fazla tanınmasına önemli derecede yardımcı olmuştur.

George Boole Eserleri Nelerdir?
George, iki önemli yapıtıyla tanınan en ünlü filozofların başında yer almıştır. Bu yapıtları söylemek gerekirse, ilk olarak Mantığın matematiksel çözümleme­si (Düşünce yasaları üzerine bir inceleme çalışması ortaya koymuş olduğunu söylemek mümkün olacaktır. Temel amaçlarından birisi de mantığı matematikle bağdaştırmaya çalışmak oldu. Tüm çalışmalarında bunu esas alan George Boole, sayı ve nicelik kavramlarıyla da içli dışlı oldu. Matematiğin özünün sayı ve nicelik kavramlarının olduğunu savunan ünlü matematikçi, hem yazılarını yazıp hem de matematik uygulamalarına ilişkin sürekli olarak yenilikler yaparak zamanla daha fazla ün kazanmaya başladı.

Üstelik tüm bunlarla sınırlı kalmadı ve çalışmalarına her defasında daha fazla yenilikler ekleyerek adını günden güne daha iyi şekilde duyurma fırsatına da erişmiş oldu. İkinci önemli eseri olan Diferansi­yel denklemler adlı kitabını ise 1859 yılında yazdı. Bu olaydan 4 yıl sonra (1860) ise, Sı­nırlı farklılıkların hesaplanması kitabını çıkartarak önemli yapıtlarını tüm kesime en iyi şekilde duyurma başarısını ortaya koymuş oldu. Sürdürmüş olduğu başarılı ve bir anlamda da akademik çalışmaları sayesinde Kraliyet Derneği Madalyasını da kazanmıştır. 1860’ta “Sonlu Farklar Hesabı” üzerine bir araştırma daha yapan George Boole, matematik adı altında sayıların dağılma özelliğini ilk defa inceleyen biri olma farkını da elinde bulundurmuştur.

George Boole Kimdir
Ayrıca mantık üzerine daha fazla yoğunlaşan ünlü filozof mantık felsefesi yapmış hatta bu konuyla ilgili olarak tüm düşüncelerini yansıtmış olacağı yazılarını da yayınlamıştır. George Boole’nun çalışmalarında ne kadar deha olduğu zamanla daha fazla keşfedilmeye başlandık sıra hayliyle ardı arkası kesilmeyen ödüller de kendilerine verilmeye başlandı. Hatta Dublin ve Oxford Üniversitelerinden onursal dereceler alma hakkına sahip oldu. 1857’de Kraliyet Topluluğu’na üye yapılan Boole, çok erken başlayan kariyerinin basamaklarını bir bir inmeye başladı ve hatta noktalama aşamasına geçmiş oldu.

George Boole Şöhreti ve Ölümü
Şöhreti tüm kesimde yankılanmaya başlanan George Boole, artık her insan tarafından tanınmaya başlamıştı. Almış olduğu önemli ödül ve dereceler George Boole’yu daha fazla önemli bir adam haline getirdi. Matematik ve mantık bilimlerinin haricinde edebiyat, felsefe ve ilahiyatla da ilgilenmeyi sürdüren Boole, her anlamda esnek çalışmaları ile kendisini en güzel şekilde yenilemiştir. Her ne kadar ün sahibi biri olmuş olsa da onu bu derece önemli kılan bir diğer önemli özelliği ise son derece alçak sahibi olmasıdır.

Birçok saygın kurum aracılığı ile almış olduğu ödüller şöhretini sağlamaya yetmiştir. 5 kızı bulunan George Boole’nun çocukları da babası gibi bilim dünyasına hizmet verebilmek adına çalışmalarını sürdürmüşlerdir. Bilişim kuramının aynı zamanda babası olarak nitelendirilen George Boole, mantık, edebiyat, ilahiyat gibi esnek çalışmalarının haricinde telefon yönlendirme anahtarı olarak bilinen elektromekanik devre sistemlerini nasıl optimize ettiğini de ilk gösteren kişilerin başında yer almaktadır. Günümüz dijital çağının teorik temellerini en güzel şekilde oluşturma başarısını da George Boole göstermiştir.

Son derece şöhretli, saygın ve başarılı hayatının son demlerinde iken, bir gün evden okula giderken hayata gözlerini yumacağı hiç aklına gelmemişti. İki millik bir yolu şiddetli yağmur yağarken yürümek zorunda kaldığı gün, yoğun yağmur suları altında feci şekilde ıslanan George Boole, eve gittiğinde ağır bir soğuk algınlığına yakalandı. Soğuk algınlığı, George’un akciğer hastalığına yakalanmasına zemin hazırladı. Islak elbiseleri ile ders anlatırken ölen ünlü filozof, tarih sahnesinde kendisini en iyi şekilde bahsederken, geriye günümüz insanlarına bırakacağı önemli miraslarını sunmuştur. George Boole, 8 Aralık 1864’te İrlanda’nın County Cork’un Ballintemple kasabasında hayata gözlerini yummuştur. İngiliz filozof ve ünlü matematikçi olarak adını tüm dünyaya duyurma başarısını da göstermiş olan George Boole, başarılı çalışmaları, eserleri, makaleleri ile hayatımızdan kayıp gitmiştir.


George Boole Biyografi
Boole Cebri Nedir?
Boole Cebri’nin anlamına baktığımız zaman, boole mantığı şeklinde tanımlamak mümkündür. Bu mantık, doğruluk değerlerinin mantıksal olarak hesaplanması işlemini teşkil etmektedir. Her ne kadar gerçek sayıların hesaplanmasına yakın bir benzerlik göstermiş olsa da 0 ve 1 değerleriyle işlem yapılmasına karşı “+,-,*” gibi işlemlerin yerine ve, veya değil gibi işlemler sırasında kullanılmaktadır. Ünlü filozof, Boole cebiri sayesinde filozof arama motorlarının temel mantığını da ortaya koymuştur. Aynı zamanda bir diğer ünlü filozof olan Aristoteles’inde temel mantığını ortaya koymuştur. Aristoteles temel mantığından yola çıkarak, matematiksel temellere simgesel mantığı da dâhil etmiştir. George Boole tarafından geliştirilen bu mantığa aynı zamanda Boole cebiri, matematiksel mantık, simgesel mantık gibi adlar da verilmiştir.

Hiç yorum yok

4. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

4. Sınıf Özgün Yayınları Türkçe Çalışma Kitabı Cevapları

4. Sınıf FenBil Yayıncılık Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Sevgi Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Meb Yayınları Trafik Güvenliği Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Dizin Yayınları Trafik Güvenliği Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Dizin Yayınları Trafik Güvenliği Çalışma Kitabı Cevapları

4. Sınıf Meb Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Koza Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Doku Yayınları Türkçe Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Doku Yayınları Türkçe Çalışma Kitabı Cevapları

4. Sınıf Tutku Yayınları Din Kültürü Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Yıldırım Yayınları Din Kültürü Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Yakın Çağ Yayınları Matematik Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Yakın Çağ Yayınları Matematik Çalışma Cevapları

4. Sınıf Dikey Yayınları Matematik Çalışma Cevapları

4. Sınıf Dikey Yayınları Matematik Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Lider Yayınları İngilizce Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Lider Yayınları İngilizce Çalışma Kitabı Cevapları

4. Sınıf Pantera Yayıncılık İngilizce Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Pantera Yayınları İngilizce Çalışma Kitabı Cevapları

4. Sınıf İnsan Hakları, Yurttaşlık ve Demokrasi Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

5. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

5. Sınıf MEB Yayınları İngilizce Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf Evrensel İletişim Yayınları İngilizce Çalışma Kitabı Cevapları

5. Sınıf Evrensel İletişim Yayınları İngilizce Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Matematik Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf Özgün Yayınları Matematik Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf Semih Ofset Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf Berkay Yayınları Sosyal Bilgiler Çalışma Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Türkçe Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Türkçe Çalışma Kitabı Cevapları

5. Sınıf Netbil Yayınları Din Kültürü Çalışma Kitabı Cevapları

5. Sınıf İlke Basım Yayınları Din Kültürü Çalışma Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Hz Muhammedin Hayatı Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Temel Dini Bilgiler Ders Kitabı Cevapları

6. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

6. Sınıf Türkçe Başak Yayınları Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf Türkçe Başak Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

6. Sınıf Matematik Mega Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf Fen Bilimleri Tuna Matbaa Yayınları Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Sevgi Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Sevgi Yayınları Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf İngilizce Ada Matbaa Yayınları Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf İngilizce Ada Matbaa Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

6. Sınıf Din Kültürü Dörtel Yayınları Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf Arapça Meb Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

7. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

7. Sınıf Türkçe Ez-De Yayınları Ders Kitabı Cevapları

7. Sınıf Türkçe Ez-De Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

7. Sınıf Matematik Gizem Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

7. Sınıf Fen Bilimleri Mevsim Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ada Matbaa Yayınları Ders Kitabı Cevapları

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ada Matbaa Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

7. Sınıf İngilizce Pantera Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

7. Sınıf İngilizce Pantera Yayıncılık Çalışma Kitabı Cevapları

7. Sınıf Din Kültürü Gün Yayınları Ders Kitabı Cevapları

8. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

8. Sınıf Türkçe Dörtel Yayınları Ders Kitabı Cevapları

8. Sınıf Türkçe Dörtel Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

8. Sınıf Matematik Öğün Yayınları Ders Kitabı Cevapları

8. Sınıf Fen Bilimleri Öğün Yayınları Ders Kitabı Cevapları

8. Sınıf İngilizce Tutku Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

8. Sınıf İngilizce Tutku Yayıncılık Çalışma Kitabı Cevapları

8. Sınıf İnkılap Tarihi Top Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

8. Sınıf İnkılap Tarihi Top Yayıncılık Çalışma Kitabı Cevapları

8. Sınıf Din Kültürü Gizem Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

9. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

9. Sınıf MEB Yayınları Biyoloji Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Fizik Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları İngilizce Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf İngilizce Teenwise MEB Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

9. Sınıf İngilizce Teenwise MEB Yayınları Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Kimya Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Matematik Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Sağlık Bilgisi ve Trafik Kültürü Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Tarih Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Temel Dini Bilgiler (İslam 1-2) Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf Mesleki Arapça Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları

9. Sınıf Müzik Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf Demokrasi Ve İnsan Hakları Ekoyay Yayınları Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf Proje Hazırlama Ders Kitabı Cevapları

10. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

10. Sınıf Tarih Ders Kitabı Tuna Yayınları

10. Sınıf Matematik Ders Kitabı Tuna Yayınları

10. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı BirYay Yayınları

10. Sınıf Kimya Ders Kitabı Tutku Yayınları

10. Sınıf Fizik Ders Kitabı Mega Yayınları

10. Sınıf Hz. Muhammedin Hayatı Ders Kitabı Ata Yayınları

10. Sınıf Biyoloji Açılım Yayınları Ders Kitabı Cevapları

10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Gün Yayınları

10. Sınıf İngilizce Ders Kitabı Dikey Yayınları cevapları

10. Sınıf İngilizce Çalışma Kitabı Dikey Yayınları cevapları

10. Sınıf Din Kültürü Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

10. Sınıf Arapça Korza Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

10. Sınıf Arapça Meb Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

11. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

11. Sınıf Akaid ve Kelam Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Felsefe Semih Ofset SEK Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Hz Muhammedin Hayatı Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Seçmeli Tarih Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları

11. Sınıf Biyoloji Nova Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Fizik Netbil Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf İnkılap Tarihi Top Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Kimya Dikey Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Dil ve Anlatım Yıldırım Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf İleri Temel Matematik Ders Kitapları Cevapları

11. Sınıf Türk Edebiyatı Ekoyay Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

12. Sınıf Hz Muhammedin Hayatı Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Matematik Nova Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Matematik Dikey Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Mantık Cem Veb Ofset Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Türk Edebiyatı Lider Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Coğrafya Lider Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Dil ve Anlatım MHG Yayınları Cevapları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Çağdaş Türk ve Dünya Tarihi Top Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Temel Düzey Matematik Gezegen Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Trafik ve İlkyardım Semih Ofset Yayınları Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 5. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 6. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 7. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 8. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 9. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 10. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 11. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 12. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, Türkçe Ders Kitabı Cevapları, Matematik Ders Kitabı Cevapları, Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları, İngilizce Ders Kitabı Cevapları, Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları, Din Kültürü Ders Kitabı Cevapları, Müzik Ders Kitabı Cevapları, Arapça Ders Kitabı Cevapları, İnkılap Tarihi Ders Kitabı Cevapları, Fizik Ders Kitabı Cevapları, Kimya Ders Kitabı Cevapları, Biyoloji Ders Kitabı Cevapları, Tarih Ders Kitabı Cevapları, Türkçe Ders Kitabı Cevapları, Coğrafya Ders Kitabı Cevapları, Almanca Ders Kitabı Cevapları, Felsefe Ders Kitabı Cevapları, Türk Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları, Dil ve Anlatım Ders Kitabı Cevapları, Hz Muhammedin Hayatı Ders Kitabı Cevapları, Akaid ve Kelam Ders Kitabı Cevapları, Proje Hazırlama Ders Kitabı Cevapları, Mesleki Arapça Ders Kitabı Cevapları, Temel Dini Bilgiler Ders Kitabı Cevapları, Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Cevapları, Trafik ve İlkyardım Ders Kitabı Cevapları, Mantık Ders Kitabı Cevapları

Blogger tarafından desteklenmektedir.